Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπήκε και το Morris winfin35150 στα πεθερικά. Κενό, 5 μέτρα σωλήνων. Θετικές πρώτες ενδείξεις. Όμορφο, αθόρυβο μέσα, αποδεκτός θόρυβος έξω. Μπήκε και ένα tapo p110 οπότε θα παίξει μπαλιτσα.

IMG20221013201214.jpg

 

 

IMG20221013201244.jpg

IMG20221013201452.jpg

IMG20221013201501.jpg

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχοντας αποφασισει για το 18αρι Edge διαβαζοντας σημερα την αναφορα για το προβλημα με την φτερωτη, καπου φρεναρα και κοιταω ξανα εναλλακτικες. Μεμονωμενη περιπτωση ισως αλλα δεν ειναι καιρος για ρισκα χιλιαρικου+..

Διαβασα καποια ποστς πισω για την προηγουμενη σειρα Premium, το Shorai Premium  μπορει να θεωρηθει "ιδιο" μηχανημα με το Edge κυριως στην θερμανση σε αποδοση/καταναλωση; Ειδα τα data, ok, δεν ειναι Edge αλλα δεν ειναι τοσο off:

40% Load / 7°C

Edge  18          2600 / 521

Premium  18   2400 / 588

Premium 16    2200 / 552

Απο Daikin αντιστοιχη με το Edge προταση; Η σειρα Perfera ξεφευγει στην τιμη, δεν την κοιταζω καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Divs_Athens είπε

Πωπω πολλά βγαίνουν, θα την κάνω 18 την θερμοκρασία μου φένεται.

Θα το τρέξεις με τη θερμοκρασία που πραγματικά θέλεις ώστε να σου προταθούν μηχανήματα με την σωστή επάρκεια 

απο κει και πέρα αυτό που ίσως θα ήταν δόκιμο να τρέξεις για καθε χώρο ξεχωριστά το εργαλείο υπολογισμού ώστε να διαπιστώσεις πόση είναι η ενεργειακή ανάγκη όλου του σπιτιού και μετά να προσπαθήσεις να μοιράσεις με τέτοιο τρόπο τα btu στο χώρο ώστε να έχεις την μεγαλύτερη δυνατή κάλυψη , δεν θα σε βοηθήσει σε τίποτα να κανεις έναν χαμηλό υπολογισμό που θα σε οδηγήσει σε ανεπαρκές μηχάνημα που δεν θα σε καλύψει το χειμώνα και θα πληρώσεις και ακριβά την ενέργεια που θα σπαταλάει γιατί θα δουλευει τέρμα γκάζι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, yanc είπε

Εχοντας αποφασισει για το 18αρι Edge διαβαζοντας σημερα την αναφορα για το προβλημα με την φτερωτη, καπου φρεναρα και κοιταω ξανα εναλλακτικες. Μεμονωμενη περιπτωση ισως αλλα δεν ειναι καιρος για ρισκα χιλιαρικου+..

Διαβασα καποια ποστς πισω για την προηγουμενη σειρα Premium, το Shorai Premium  μπορει να θεωρηθει "ιδιο" μηχανημα με το Edge κυριως στην θερμανση σε αποδοση/καταναλωση; Ειδα τα data, ok, δεν ειναι Edge αλλα δεν ειναι τοσο off:

40% Load / 7°C

Edge  18          2600 / 521

Premium  18   2400 / 588

Premium 16    2200 / 552

Απο Daikin αντιστοιχη με το Edge προταση; Η σειρα Perfera ξεφευγει στην τιμη, δεν την κοιταζω καν.

Δεν σε ενδιαφέρει αν θα κάνει κόλπα η φτερωτή ή όχι ( αν και πιστεύω ότι οι άνθρωποι είναι απλά άσχετοι και φτιάχνεται εύκολα). Θα έχεις εγγύηση 7 ετών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dimostr είπε

Θα το τρέξεις με τη θερμοκρασία που πραγματικά θέλεις ώστε να σου προταθούν μηχανήματα με την σωστή επάρκεια 

απο κει και πέρα αυτό που ίσως θα ήταν δόκιμο να τρέξεις για καθε χώρο ξεχωριστά το εργαλείο υπολογισμού ώστε να διαπιστώσεις πόση είναι η ενεργειακή ανάγκη όλου του σπιτιού και μετά να προσπαθήσεις να μοιράσεις με τέτοιο τρόπο τα btu στο χώρο ώστε να έχεις την μεγαλύτερη δυνατή κάλυψη , δεν θα σε βοηθήσει σε τίποτα να κανεις έναν χαμηλό υπολογισμό που θα σε οδηγήσει σε ανεπαρκές μηχάνημα που δεν θα σε καλύψει το χειμώνα και θα πληρώσεις και ακριβά την ενέργεια που θα σπαταλάει γιατί θα δουλευει τέρμα γκάζι 

Ναι κατάλαβα. Οποτε κοιτάω απο 24.000-27.00 για θερμανση. Αν και αποτι καταλαβα λες καλυτερα αν μπορεσω να το σπασω 40τμ ενα 18αρι και 15τμ ενα 9αρι αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό.

 

Αρα ουσιαστικά θέλω κάτι δυνατό για να φτάσω γρήγορα την επιθυμητή θερμοκρασία για να είναι περισσότερη ώρα στο ρελαντι αντι να προσπαθεί να την φτασει συνέχεια.

Επεξ/σία από Divs_Athens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Divs_Athens είπε

Πωπω πολλά βγαίνουν, θα την κάνω 18 την θερμοκρασία μου φένεται.

Επειδη μενω διπλα...

Απο την μερια της Πεντέλης τι έχεις? βλέπεις το βουνό απο τον 5ο ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Arkin είπε

Καποια γνωμη για το 12αρι? Γραφει οτι ειναι 18000 θερμανση και 14000 ψυξη. Μουφα αυτα που βγαζει στο skroutz? Για χωρο 110τμ. 

https://www.skroutz.gr/s/29288757/Toshiba-Haori-RAS-13J2AVSG-E1-RAS-B13N4KVRG-E-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi-Grey.html?from=sku_spec_variations#specs

Θα πρέπει να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Όσον αφορά τα αναφερόμενα στοιχεία, θα πρέπει να κοιτάς πάντα τα εγχειρίδια του κατασκευαστή, όχι του Σκρουτζ. Επίσης υπόψη ότι αυτές οι τιμές είναι σε nominal εξωτερικές συνθήκες δλδ 7C σε θέρμανση. Θα πρέπει να δεις ότι οι απώλειες που θα σου βγάλει το ερωτηματολόγιο θα καλύπτονται από το capacity του υποψήφιου κλιματιστικού για τις χειρότερες συνθήκες της περιοχής σου.

14 ώρες πριν, Stavrinho είπε

Καλησπέρα.

Σκεφτομαι και εγώ να ακολουθήσω τον δρόμο της συμπληρωματικής θέρμανσης με κλιματισμο για το χειμώνα, μαζί με τα καλοριφέρ με αέριο που έχει το σπίτι.
Εχω ξεχωρίσει κάποια μοντέλα που βγαινουν 500-600κατι, υπολογίζοντας απο το plaisio την επιστροφή που προσφέρει.
Στα δικά μου μάτια δεν διαφέρουν πολύ μεταξύ τους οπότε θα ήθελα μια ακόμα γνώμη για το ποιο θεωρείτε πιο καλή επιλογή.
https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/bosch-series-6-asi12aw40-aso12aw40-klimatistiko-12-000-btu-h_3961702
https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948501
https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-breezeless-series-msfaau-12hrfn8-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948765
 

Έχει σημασία ο ιονιστής; Τα φίλτρα; Η εγγύηση των κατασκευαστών;
Πρόσφατα άρχισα να "παίζω" και με home assistant αλλά ας μην το δώσω τόση βάση για την επιλογή του κλιματιστικού 😛 
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :) 

Θα απέφευγα μιντεοειδες για θέρμανση.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-pro-series-atxf35d-arxf35d-klimatistiko-12-000-btu-h_3974928

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-asyg12kmce-aoyg12kmcc-klimatistiko-12-000-btu-h_3959686

 

11 ώρες πριν, Divs_Athens είπε

Καλησπέρα φίλοι, και εγώ σαν πολλους ψάχνω λύση για θέρμαση στα inverter, προσπάθησα να πάρω πληροφορίες από αυτό το thread και είπα να ζητήσω τη βοήθειά σας. Θέλω να καταργήσω το φ. αέριο που έχουμε στην πολυκατοικία και να καλύψω τουλάχιστον τους βασικούς χώρους με ένα inverter.

Έχω τσεκάρει τα Mitsubishi MSZ/MUZ-HR το 18.000btu και το Toshiba Shorai Edge 18.000-22.000btu, αλλά δεν ξέρω και πόσα btu θέλω..! Πάντως το κύριο μέλημα μου είναι να καλύψει την θέρμανση για αυτό κοιτούσα με αυξημένη απόδοση θέρμανσης.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας παιδιά!!!!

  • Ποσό που διαθέτουμε: 900-1200€
  • Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά
  • Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  • Χρήση κλιματιστικού: 20% ψύξη (Καλοκαιράκι Καυσωνες) / 80% θέρμανση
  • Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή (καυσωνες+διατήρηση) σε ψύξη
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί: Ενιαίος χώρος 65τμ σαλόνι + 2 δωμάτια.
  • Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλάνδρι, Αθήνα με 42C το καλοκαίρι και -1.2C τον χειμώνα to 2021 http://penteli.meteo.gr/stations/chalandri/
  • Wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα εκτός μιας τίμιας εγγύησης
  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου:  Καλή μόνωση οροφής (5cm), τοίχοι (3cm), διπλά τζάμια, 5ος όροφος (τελευταίος), 2+1 μπαλκονόπορτες, τρώει αέρα απο οροφή και από τις 2/4 πλευρές ο χώρος που θέλω να καλύψω.
  •  
  • nsmail.png.dbc20c4999070acffe326654904f2fe2.png

24 Άρι edge με ισχυρή πιθανότητα υποβοήθησης με έτερα μηχανήματα στα δωμάτια.

7 ώρες πριν, IoannisSM είπε

Τι προτείνετε ως εναλλακτική επιλογή του toshiba edge 18αρι; καθαρά για θέρμανση η χρήση του. 

Γιατί όχι edge; Δύσκολα να βρεις κάποιο καλύτερο πακέτο στα λεφτά του.

Αλλιώς:

Φθηνή λύση: https://www.skroutz.gr/s/27757871/Daikin-Sensira-FTXC50C-RXC50C-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

Καλύτερα αγορά από blue dealer.

Αλλιώς : https://www.skroutz.gr/s/28546302/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-AP50VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΗΜΟΥΝ υποψηφιος αγοραστης του Toshiba με το προβλημα, θα ειχα παρει ηδη τηλεφωνο η θα ειχα στειλει email στην αντιπροσωπεια και απλα θα ζητουσα να με διαβεβαιωσουν πως η μελλουσα αγορα μου δεν θα εχει αυτο το συγκεκριμενο προβλημα, αλλιως να μην προχωρησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα! Θέλω να βάλω 3 ξεχωριστές split μονάδες σε 3-4 δωμάτια της οικίας. Υπάρχει κάποιο μοντέλο που να επιτρέπει την ενιαία διαχείρισή τους μέσω θερμοστάτη ή πχ μέσω app από το κινητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για κάνε λίγο στην άκρη asyg24klca ( για να δούμε ποιος θα το βρει 😎

IMG-20221013-215727.jpg

 

 

Για κάποιο λόγο νομίζω είναι ή Mitsubishi ή LG. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

LG εγώ; Είσαι τρελός; 😱😱😱

Μπορεί να είναι από τα ακριβά που είχαμε μάθει ότι είναι καλά. 😛

Δεν είπες όχι για το Mitsubishi οπότε αυτό είναι; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...