Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Σας μεταφερω, σε συνεχεια για το θεμα εγγυησεων Daikin την ενημερωση που περιμενα.

Αγαπητέ κε ...................,

Σας ευχαριστούμε θερμά για την επικοινωνία καθώς και την διάθεσή σας να επικαιροποιήσετε όλα τα σημεία που αναλύθηκαν τηλεφωνικά, ώστε να μην υπάρχει οιαδήποτε παρερμηνεία.

Επιτρέψτε μας να επιβεβαιώσουμε πως όντως είναι ορθή η καταγραφή σας.

Ωστόσο, είναι θεμιτό να σημειώσουμε πως βάσει της ισχύουσας νομοθεσίας περί f-gases ( φθοριούχα αέρια) κάθε ψυκτικό μηχάνημα ανάλογα με την χωρητικότητά του σε ψυκτικό μέσο, θα πρέπει να πραγματοποιεί συντηρήσεις & έλεγχο διαρροών.

 Περιοδικότητα ελέγχων διαρροών βάση κανονισμού F-gas

image.jpeg.7b6cc4e551158f16e78983fd26315f48.jpeg

Επιπροσθέτως, είναι σημαντικό να τηρούμε τις οδηγίες συντήρησης & service του κατασκευαστή που περιλαμβάνετε στο εγχειρίδιο χρήσης.

Παραμένουμε στη διάθεση σας, για οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία ή διευκρίνηση.

Με εκτίμηση / Kind regards

Iliadis Anastasios

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

59 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ίδια βλάβη δεν είναι σύμπτωση ούτε ατυχία ,είναι αστοχία υλικού

Made in ? Τα συγκεκριμένα 

Η αστοχία υλικού θεωρείται κάτι που συμβαίνει σπάνια.

Το συγκεκριμένο τείνει να γίνει class defect. Που είναι και πολυ χειρότερο.

Ή είναι ελάττωμα σε μια παρτίδα πχ συναρμογή/ εξάρτημα ή μάλλον όχι πιθανό μαλακία στη μεταφορά πχ του container.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η αστοχία υλικού θεωρείται κάτι που συμβαίνει σπάνια.

Το συγκεκριμένο τείνει να γίνει class defect. Που είναι και πολυ χειρότερο.

Ή είναι ελάττωμα σε μια παρτίδα πχ συναρμογή/ εξάρτημα ή μάλλον όχι πιθανό μαλακία στη μεταφορά πχ του container.

Εκτιμω οτι οντως ειναι θεμα ελλατωματικης παρτιδας φτερωτων. Το θεμα ειναι οτι οταν βγαινει μια παρτιδα εστω 10.000 κομματια φτερωτες απο το εργοστασιο, ενα μερος παει στη συσκευη και ενα μερος παει ως ανταλλακτικο. Αρα αν ειναι απο την ιδια παρτιδα και ειναι προβληματικη ολη (λογω κακου ποιοτικου ελεγχου ή λαθους στη γραμμη παραγωγης κτλ) οσες φτερωτες και να φερουν ως ανταλλακτικο θα εχουν το ιδιο θεμα.

Μονο αν αλλαχθει με νεοτερη φτερωτη αλλης παρτιδας/προδιαγραφων ισως λυθει το θεμα.

Επισης keep in mind οτι λογω covid που η παγκοσμια παραγωγη ειχε σταματησει μετα οταν επανεκκινησε υπηρχε/υπαρχει αυξημενη ζητηση με πολυ μικροτερη παραγωγη και διαθεσιμοτητα. Αυτο εκτος του οτι αυξησε τις τιμες, οδηγησε πολλες παραγωγικες μοναδες σε εκπτωσεις στον ποιοτικο ελεγχο ωστε απορριπτομενα τεμαχια/ειδη που ειχαν καποια "μικρα" defects πλεον να περνανε κανονικα και να πανε προς πωληση γιατι ειναι αυξημενες οι αναγκες καλυψης ζητησης.

Ενδεχεται λοιπον να ειναι και κατι τετοιο γιατι αλλιως η Χ Toshiba δεν θα ειχε επαρκεια εξωτερικων μοναδων που θα οδηγουσε σε ακομα μικροτερη προσφορα και ακομα μεγαλυτερη αυξηση τιμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια γνωμη για το 12αρι? Γραφει οτι ειναι 18000 θερμανση και 14000 ψυξη. Μουφα αυτα που βγαζει στο skroutz? Για χωρο 110τμ. 

https://www.skroutz.gr/s/29288757/Toshiba-Haori-RAS-13J2AVSG-E1-RAS-B13N4KVRG-E-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi-Grey.html?from=sku_spec_variations#specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Sebu είπε

Εκτιμω οτι οντως ειναι θεμα ελλατωματικης παρτιδας φτερωτων. Το θεμα ειναι οτι οταν βγαινει μια παρτιδα εστω 10.000 κομματια φτερωτες απο το εργοστασιο, ενα μερος παει στη συσκευη και ενα μερος παει ως ανταλλακτικο. Αρα αν ειναι απο την ιδια παρτιδα και ειναι προβληματικη ολη (λογω κακου ποιοτικου ελεγχου ή λαθους στη γραμμη παραγωγης κτλ) οσες φτερωτες και να φερουν ως ανταλλακτικο θα εχουν το ιδιο θεμα.

Μονο αν αλλαχθει με νεοτερη φτερωτη αλλης παρτιδας/προδιαγραφων ισως λυθει το θεμα.

Επισης keep in mind οτι λογω covid που η παγκοσμια παραγωγη ειχε σταματησει μετα οταν επανεκκινησε υπηρχε/υπαρχει αυξημενη ζητηση με πολυ μικροτερη παραγωγη και διαθεσιμοτητα. Αυτο εκτος του οτι αυξησε τις τιμες, οδηγησε πολλες παραγωγικες μοναδες σε εκπτωσεις στον ποιοτικο ελεγχο ωστε απορριπτομενα τεμαχια/ειδη που ειχαν καποια "μικρα" defects πλεον να περνανε κανονικα και να πανε προς πωληση γιατι ειναι αυξημενες οι αναγκες καλυψης ζητησης.

Ενδεχεται λοιπον να ειναι και κατι τετοιο γιατι αλλιως η Χ Toshiba δεν θα ειχε επαρκεια εξωτερικων μοναδων που θα οδηγουσε σε ακομα μικροτερη προσφορα και ακομα μεγαλυτερη αυξηση τιμων.

Συμφωνώ για αυτό και πίεσα τον τεχνικό να ζητήσει και αυτός φτερωτή από άλλη παρτίδα. Από τα serial number δεν θα βρεθεί λέτε;

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Η αστοχία υλικού θεωρείται κάτι που συμβαίνει σπάνια.

Το συγκεκριμένο τείνει να γίνει class defect. Που είναι και πολυ χειρότερο.

Ή είναι ελάττωμα σε μια παρτίδα πχ συναρμογή/ εξάρτημα ή μάλλον όχι πιθανό μαλακία στη μεταφορά πχ του container.

Παρόμοιο πρόβλημα έχει και άλλο μέλος θέλω να δω τι θα συμβεί και σε αυτόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, harkonto είπε

Συμφωνώ για αυτό και πίεσα τον τεχνικό να ζητήσει και αυτός φτερωτή από άλλη παρτίδα. Από τα serial number δεν θα βρεθεί λέτε;

Παρόμοιο πρόβλημα έχει και άλλο μέλος θέλω να δω τι θα συμβεί και σε αυτόν. 

Eιμαι ετοιμος να το παραγγειλω το Edge το 18αρι και διαβασα την περιπετεια σου, εμφανιστηκε αμεσως το προβλημα, απο τις πρωτες στιγμες λειτουργιας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καποια γνωμη για το 12αρι? Γραφει οτι ειναι 18000 θερμανση και 14000 ψυξη. Μουφα αυτα που βγαζει στο skroutz? Για χωρο 110τμ. 

https://www.skroutz.gr/s/29288757/Toshiba-Haori-RAS-13J2AVSG-E1-RAS-B13N4KVRG-E-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi-Grey.html?from=sku_spec_variations#specs

Από την επίσημη σελίδα του Haori.

Ψύξη: 1,00 - 4.10 kW (3.412 - 13.989 btu)

Θέρμανση: 1,00 - 5,30 kW (3.412 - 18.084 btu)

 

Στις τεχνικές πληροφορίες δες.

https://toshiba-aircon.gr/product/haori/#technical-information-tab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Από την επίσημη σελίδα του Haori.

Ψύξη: 1,00 - 4.10 kW (3.412 - 13.989 btu)

Θέρμανση: 1,00 - 5,30 kW (3.412 - 18.084 btu)

 

Στις τεχνικές πληροφορίες δες.

https://toshiba-aircon.gr/product/haori/#technical-information-tab

Αυτο ειδα και δεν ξερω αν ειναι αληθινα αυτα τα specs. Δηλαδη 18000 για θερμανση ειναι αψογα με κλεισιμο κανα 2 δωματια μπανιο το ζεσταινει ανετα το υπολοιπο σπιτι. Αλλα το λενε για 12αρι. Ειναι οντως 18000 σε θερμανση η ειναι 12000 και γραφουν ψεμματα για τα 18? Ελεγα για Daikin Sahara στα 2500 αλλα ξεφευγει αρκετα σε τιμη. Αυτο στα 950 η το 16αρι στα 1200 νομιζω ειναι τιμια επιλογη και οικονομικη απο αποψη ρευματος. Με το πετρελαιο θερμανσης 1.60 φετος σκεφτομαστε για μονιμη θερμανση με κλιματιστικο. Εχουμε ενα παλιο Daikin 25 χρονων 24αρι το καλυτερο τοτε πανω απο 1 εκατομμυριο δραχμες αλλα ειναι ασυμφορο με τις σημερινες τιμες ρευματος. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Η αστοχία υλικού θεωρείται κάτι που συμβαίνει σπάνια.

Το συγκεκριμένο τείνει να γίνει class defect. Που είναι και πολυ χειρότερο.

Ή είναι ελάττωμα σε μια παρτίδα πχ συναρμογή/ εξάρτημα ή μάλλον όχι πιθανό μαλακία στη μεταφορά πχ του container.

η χαρα των εξτρα εγγυήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Σκεφτομαι και εγώ να ακολουθήσω τον δρόμο της συμπληρωματικής θέρμανσης με κλιματισμο για το χειμώνα, μαζί με τα καλοριφέρ με αέριο που έχει το σπίτι.
Εχω ξεχωρίσει κάποια μοντέλα που βγαινουν 500-600κατι, υπολογίζοντας απο το plaisio την επιστροφή που προσφέρει.
Στα δικά μου μάτια δεν διαφέρουν πολύ μεταξύ τους οπότε θα ήθελα μια ακόμα γνώμη για το ποιο θεωρείτε πιο καλή επιλογή.
https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/bosch-series-6-asi12aw40-aso12aw40-klimatistiko-12-000-btu-h_3961702
https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-12nxd6-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948501
https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-breezeless-series-msfaau-12hrfn8-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948765
 

Έχει σημασία ο ιονιστής; Τα φίλτρα; Η εγγύηση των κατασκευαστών;
Πρόσφατα άρχισα να "παίζω" και με home assistant αλλά ας μην το δώσω τόση βάση για την επιλογή του κλιματιστικού 😛 
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Αυτο ειδα και δεν ξερω αν ειναι αληθινα αυτα τα specs. Δηλαδη 18000 για θερμανση ειναι αψογα με κλεισιμο κανα 2 δωματια μπανιο το ζεσταινει ανετα το υπολοιπο σπιτι. Αλλα το λενε για 12αρι. Ειναι οντως 18000 σε θερμανση η ειναι 12000 και γραφουν ψεμματα για τα 18? Ελεγα για Daikin Sahara στα 2500 αλλα ξεφευγει αρκετα σε τιμη. Αυτο στα 950 η το 16αρι στα 1200 νομιζω ειναι τιμια επιλογη και οικονομικη απο αποψη ρευματος. Με το πετρελαιο θερμανσης 1.60 φετος σκεφτομαστε για μονιμη θερμανση με κλιματιστικο. Εχουμε ενα παλιο Daikin 25 χρονων 24αρι το καλυτερο τοτε πανω απο 1 εκατομμυριο δραχμες αλλα ειναι ασυμφορο με τις σημερινες τιμες ρευματος. 

Εφόσον έχει Eurovent θα ισχύει αυτά που λένε (ελπίζω 😛 ).

Κοίτα και το Daikin Perfera τι εύρος btu έχει και θα δεις ότι είναι παρόμοιο το 12αρι.

Βρες τα databook της toshiba όπου έχουν τα capacity tables για να δεις πόσα btu βγάζει σε κάθε θερμοκρασία και σε ποιο ποσοστό λειτουργίας (π.χ ποιο πάνω θα δεις μια σύγκριση που έβαλε ο liakjim μεταξύ Edge και Haori).

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι, και εγώ σαν πολλους ψάχνω λύση για θέρμαση στα inverter, προσπάθησα να πάρω πληροφορίες από αυτό το thread και είπα να ζητήσω τη βοήθειά σας. Θέλω να καταργήσω το φ. αέριο που έχουμε στην πολυκατοικία και να καλύψω τουλάχιστον τους βασικούς χώρους με ένα inverter.

Έχω τσεκάρει τα Mitsubishi MSZ/MUZ-HR το 18.000btu και το Toshiba Shorai Edge 18.000-22.000btu, αλλά δεν ξέρω και πόσα btu θέλω..! Πάντως το κύριο μέλημα μου είναι να καλύψει την θέρμανση για αυτό κοιτούσα με αυξημένη απόδοση θέρμανσης.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας παιδιά!!!!

  • Ποσό που διαθέτουμε: 900-1200€
  • Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά
  • Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  • Χρήση κλιματιστικού: 20% ψύξη (Καλοκαιράκι Καυσωνες) / 80% θέρμανση
  • Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή (καυσωνες+διατήρηση) σε ψύξη
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί: Ενιαίος χώρος 65τμ σαλόνι + 2 δωμάτια.
  • Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλάνδρι, Αθήνα με 42C το καλοκαίρι και -1.2C τον χειμώνα to 2021 http://penteli.meteo.gr/stations/chalandri/
  • Wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα εκτός μιας τίμιας εγγύησης
  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου:  Καλή μόνωση οροφής (5cm), τοίχοι (3cm), διπλά τζάμια, 5ος όροφος (τελευταίος), 2+1 μπαλκονόπορτες, τρώει αέρα απο οροφή και από τις 2/4 πλευρές ο χώρος που θέλω να καλύψω.
  •  
  • nsmail.png.dbc20c4999070acffe326654904f2fe2.png
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Divs_Athens είπε

Καλησπέρα φίλοι, και εγώ σαν πολλους ψάχνω λύση για θέρμαση στα inverter, προσπάθησα να πάρω πληροφορίες από αυτό το thread και είπα να ζητήσω τη βοήθειά σας. Θέλω να καταργήσω το φ. αέριο που έχουμε στην πολυκατοικία και να καλύψω τουλάχιστον τους βασικούς χώρους με ένα inverter.

Έχω τσεκάρει τα Mitsubishi MSZ/MUZ-HR το 18.000btu και το Toshiba Shorai Edge 18.000-22.000btu, αλλά δεν ξέρω και πόσα btu θέλω..! Πάντως το κύριο μέλημα μου είναι να καλύψει την θέρμανση για αυτό κοιτούσα με αυξημένη απόδοση θέρμανσης.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας παιδιά!!!!

  • Ποσό που διαθέτουμε: 900-1200€
  • Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού: Νέα αγορά
  • Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο
  • Χρήση κλιματιστικού: 20% ψύξη (Καλοκαιράκι Καυσωνες) / 80% θέρμανση
  • Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή (καυσωνες+διατήρηση) σε ψύξη
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί: Ενιαίος χώρος 65τμ σαλόνι + 2 δωμάτια.
  • Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλάνδρι, Αθήνα με 42C το καλοκαίρι και -1.2C τον χειμώνα to 2021 http://penteli.meteo.gr/stations/chalandri/
  • Wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα εκτός μιας τίμιας εγγύησης
  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου:  Καλή μόνωση οροφής (5cm), τοίχοι (3cm), διπλά τζάμια, 5ος όροφος (τελευταίος), 2+1 μπαλκονόπορτες, τρώει αέρα απο οροφή και από τις 2/4 πλευρές ο χώρος που θέλω να καλύψω.
  •  
  • nsmail.png.dbc20c4999070acffe326654904f2fe2.png

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#8368

τοσα btu θες τα οποία προσδιορίζονται σε μεγάλο βαθμό από τη θερμοκρασία ζήτησης που έχεις βάλει στο εργαλείο υπολογισμού 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#8368

τοσα btu θες τα οποία προσδιορίζονται σε μεγάλο βαθμό από τη θερμοκρασία ζήτησης που έχεις βάλει στο εργαλείο υπολογισμού 

Πωπω πολλά βγαίνουν, θα την κάνω 18 την θερμοκρασία μου φένεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...