Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Jimys2008 είπε

Καλησπερα! 

Θα ολοκληρωσω την φορμα που παρεθεσε ο φιλτατος Specs και θα επανελθω.

Παντως, εως τωρα χρησιμοποιουμε ενα  12ρι κλιματιστικο και παγωνει ολο το σπιτι!! Ισως να ειναι και θεμα διαρρυθμισης.
Στην θερμανση βεβαια, λογω παλαιοτητας κυριως, δεν αποδιδει.

Οι λέξεις αρχίζουν και χάνουν το νόημα τους...

Ενα 12αρι κλιματιστικο, παγώνει ένα σπίτι 85τμ ??? Ενα 12αρι κλιματιστικο δεν αλλαζει ούτε 0,5c την θερμοκρασία οποιουδήποτε άλλου δωματίου πέρα απο το δωμάτιο που βρίσκεται στο σπιτι των 85τμ.ζ
Παρε ανεμιστηρες οροφής αντί για κλιματιστικό. Θα πουντιάσεις όπως καταλαβαίνω σύμφωνα με τις ανάγκες σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ποσό που διαθέτουμε :     1000 ευρω
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση.  12ρι Sharp Inverter   του 2001 .   Επαρκες στην ψυξη, ανεπαρκες στη θερμανση
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):  Οχι απο μεγαλη αλυσιδα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:  60% ψυξη / 40% θερμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστικη πηγη θερμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :  Σαλονοκουζινα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ελαχιστες 17 % , Μεγιστες 30%
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wi-fi, Μεγάλη εγγύηση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Εντονη ηλιοφανεια, Ψηλοταβανο, Καινουργια κουφωματα αλλα παλιο κτηριο με ανυπαρκτη θερμομονωση
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:  

14575.70
Watt
12535.11
KCal/h
158.43
Watt/m2
136.25
KCal/h/m2

επιθυμητη θερμοκρασια 22C

Επεξ/σία από Jimys2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Jimys2008 είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε :     1000 ευρω
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση.  12ρι Sharp Inverter   του 2001 .   Επαρκες στην ψυξη, ανεπαρκες στη θερμανση
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):  Οχι απο μεγαλη αλυσιδα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:  60% ψυξη / 40% θερμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστικη πηγη θερμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :  Σαλονοκουζινα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ελαχιστες 17 % , Μεγιστες 30%
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wi-fi, Μεγάλη εγγύηση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Εντονη ηλιοφανεια, Ψηλοταβανο, Καινουργια κουφωματα αλλα παλιο κτηριο με ανυπαρκτη θερμομονωση
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:  Θερμικές Απώλειες
    134808.97
    Watt
    115935.71
    KCal/h
    1465.31
    Watt/m2
    1260.17
    KCal/h/m2

επιθυμητη θερμοκρασια 22C

Μάλλον έχεις κάνει λάθος στο ύψος βάζουμε το ύψος του χώρου που είναι το κλιματιστικό εσωτερικά πχ 2,8 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Jimys2008 είπε


134808.97
Watt
115935.71
KCal/h
1465.31
Watt/m2
1260.17
KCal/h/m2

επιθυμητη θερμοκρασια 22C

και μονο δοκαρια και κολωνες να ηταν το σπιτι σου, χωρις καθολου τοιχους,  δε βγαινουν τετοιες απωλειες. Κατι λαθος εκανες

Για να γινει κατανοητο, οι αριθμοι που ποσταρες λενε οτι χρειαζεσαι οχι 1 οχι 2 αλλα 19 κλιματιστικα των 24,000btu για να καλυψεις τον χωρο σου 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Jimys2008 είπε

**FIXED**!

Όντως, δεν κατανοησα σωστα την ερωτηση. Ειχα βαλει λαθος υψος

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#14575
Τώρα μένει να βρεις τον τρόπο πως θα τα μοιράσεις στο χώρο η θα επικεντρωθείς σε ένα ενιαίο χώρο και θα κανεις το ερωτηματολόγιο των απωλειών μόνο για εκεί 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έχω διαβάσει σχεδόν όλο το thread για να πάρω μια απόφαση αλλά είναι αδύνατον. Η αλήθεια είναι ότι έμαθα πολλά για απώλειες, απόδοση κτλ. 

Η βασική μου ερώτηση είναι η εξης: πως ζεσταινομαστε φέτος χωρίς να λείψουν πάνες και γάλα για τα δίδυμα μωράκια μας? 😁

Στο σπίτι που μόλις μετακομίσαμε έχω κεντρική θέρμανση πετρελαίου και τζάκι. 100 τετραγωνικά 3 δωμάτια και σαλονοτραπεζαρια. Το σπίτι δεν έχει πολλές απώλειες. Έχω και ένα κλιματιστικό 12αρι στο ένα δοματιο που δεν είναι inverter. 

Εςν βάλουμε κλιματιστικά εξυπηρετεί κάτι στην τσέπη μας να ανάψουμε μια δυο ώρες τον λέβητα? Το τζάκι μπορεί επίσης να βοηθήσει έστω και λίγο? Από αυτές τις 2 ερωτήσεις θα εξαρτηθεί για το πόσα κλιματιστικά και ποσα btu θα διαλέξω. Μιλάμε πως μπορούμε να πάρουμε μονο ότι πιο φτηνό υπάρχει στην αγορά. 

Τέλος εαν διαλέξω κάποια με καλύτερη απόδοση από μεσαια κατηγορία μετά από ποτέ θα κάνω απόσβεση? Αξίζει? Βασικά έχω καταλήξει στις εξής μάρκες που ειδα στο σκρουτζ καλά σχόλια με σειρά προτίμησης. 

TESLA, AUX, ARIELLI, FILNUX

Αφήνω τα TCL εκτός γιατί έχω κακη εμπειρία από το 12αρι του γείτονα που κάνει σαν τρένο η εξωτερική μονάδα. Επίσης γενικά νομίζω πως έχει πέσει πολύ διαφήμιση στα Forum από συνεργάτες της αντιπροσωπείας. Δεν εξηγείτε αλλιώς κάποιοι να εκθιαζουν με πάθος κλιματιστικά και τηλεοράσεις TCL όπου και να έχω μπει τελευταία! 

Παρακαλώ τα φώτα σας! 

 

 

Επεξ/σία από PhoneKiller
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα "αδερφέ", 

Δίδυμα και εγω και εμείς φρεσκομετακομισμένοι!!! 

Μια κάτοψη του χώρου με τα τετραγωνικά θα βοηθούσε σαν πρώτο βήμα τους ειδικούς να σου πουν... 

Επεξ/σία από Panos1987
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Καλησπέρα. Έχω διαβάσει σχεδόν όλο το thread για να πάρω μια απόφαση αλλά είναι αδύνατον. Η αλήθεια είναι ότι έμαθα πολλά για απώλειες, απόδοση κτλ. 

Η βασική μου ερώτηση είναι η εξης: πως ζεσταινομαστε φέτος χωρίς να λείψουν πάνες και γάλα για τα δίδυμα μωράκια μας? 😁

Στο σπίτι που μόλις μετακομίσαμε έχω κεντρική θέρμανση πετρελαίου και τζάκι. 100 τετραγωνικά 3 δωμάτια και σαλονοτραπεζαρια. Το σπίτι δεν έχει πολλές απώλειες. Έχω και ένα κλιματιστικό 12αρι στο ένα δοματιο που δεν είναι inverter. 

Εςν βάλουμε κλιματιστικά εξυπηρετεί κάτι στην τσέπη μας να ανάψουμε μια δυο ώρες τον λέβητα? Το τζάκι μπορεί επίσης να βοηθήσει έστω και λίγο? Από αυτές τις 2 ερωτήσεις θα εξαρτηθεί για το πόσα κλιματιστικά και ποσα btu θα διαλέξω. Μιλάμε πως μπορούμε να πάρουμε μονο ότι πιο φτηνό υπάρχει στην αγορά. 

Τέλος εαν διαλέξω κάποια με καλύτερη απόδοση από μεσαια κατηγορία μετά από ποτέ θα κάνω απόσβεση? Αξίζει? Βασικά έχω καταλήξει στις εξής μάρκες που ειδα στο σκρουτζ καλά σχόλια με σειρά προτίμησης. 

TESLA, AUX, ARIELLI, FILNUX

Αφήνω τα TCL εκτός γιατί έχω κακη εμπειρία από το 12αρι του γείτονα που κάνει σαν τρένο η εξωτερική μονάδα. Επίσης γενικά νομίζω πως έχει πέσει πολύ διαφήμιση στα Forum από συνεργάτες της αντιπροσωπείας. Δεν εξηγείτε αλλιώς κάποιοι να εκθιαζουν με πάθος κλιματιστικά και τηλεοράσεις TCL όπου και να έχω μπει τελευταία! 

Παρακαλώ τα φώτα σας! 

 

 

Έχεις κάποιο συμβόλαιο με παλιές τιμές ΔΕΗ, πχ enter/online?

Αν ναι, ίσως συμφέρει ακόμα η θέρμανση με κλιματισμό. Ειδικά αν είσαι χαμηλά Αθήνα, ειδικα αν μπορεις να παιξεις με τα δωματια που χρησιμοποιήτε και να μην καίνε ολα σε ολα. 

Τζάκι μαζί με κλιματισμό ξέχνα το με μωρά.

Με 2 ώρες καυστήρα δεν νομίζω να καλύπτεστε το χειμώνα.

Τα tcl δεν εχουν σχέση με αυτα που εβαλες, ισως λιγο τα aux. Φετος εχω δει 2 ocarina, 18αρι εβγαλε αυγουστο με 100kwh...Ο θορυβος απο την εξωτερικη ειναι θεμα εγκαταστασης, οχι του μοντελου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2022 στις 11:38 ΠΜ, harkonto είπε

 

Έχεις δηλώση βλάβη; Πότε το εβαλες; 

7/10 μπηκε. Στην 5η σκαλα παρουσιαζεται το προβλημα και ακουγεται σαν ελαφρυ κροταλισμα σαν ηχος απο ελικοπτερο, δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω.

Δεν δηλωσα ακομη βλαβη. Εσενα το προβλημα ειναι στην 5η σκαλα μονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, IoannisSM είπε

7/10 μπηκε. Στην 5η σκαλα παρουσιαζεται το προβλημα και ακουγεται σαν ελαφρυ κροταλισμα σαν ηχος απο ελικοπτερο, δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω.

Δεν δηλωσα ακομη βλαβη. Εσενα το προβλημα ειναι στην 5η σκαλα μονο?

Το ίδιο πρόβλημα με μένα έχεις. Κυρίως ο θορυβος στην 4η, 5η μαζί με δόνηση σε όλη τη μονάδα.  Φτερωτή. Δήλωσε βλάβη αύριο  κιόλας.

Επεξ/σία από harkonto
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Παρακαλώ τα φώτα σας! 

To τζακι ειναι ενεργειακο? αν οχι το ξεχνατε ,ουτε για συμπληρωμα δεν φτανει και κοστιζει δυσαναλογα.

Η θερμανση ειναι αυτονομη ? αν ναι με ωρομετρητη η θερμιδομετρητη ?

Στο ηλεκτρικο ρευμα τι κοστος εχει για εσας η κιλοβατωρα ? τι συμβολαιο εχετε? ποτε ληγει? νυχτερινο υπαρχει?

Δεν υπαρχει προμοταρισμα απο συνεργατες ΤCL εδω μεσα τουλαχιστον, απλα οι καλες κριτικες και η 10ετης εγγυηση τα σπρωχνουν και λογικο ειναι.

Αναλογως την μονωση και τις αναγκες του σπιτιου και του κλιματος της περιοχης, θα βρουμε και ποτε θα κανετε αποσβεση αν ειναι να πατε σε ακριβοτερα κλιματιστικα.

Και μετα συμπληρωστε και το ερωτηματολογιο για τα κλιματιστικα (μιας και πιθανοτατα αυτα θαναι τα συμεφεροτερα για θερμανση) https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=58056080

Τρεξτε το προγραμμα υπολογισμου για καθε δωματιο/χωρο  που θελετε να θερμανετε , ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ,  για να δουμε τι χρειαζεται απο ενεργεια ο καθε χωρος και μετα θα μιλησουμε για μαρκες και μοντελα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Panos1987 είπε

Καλησπέρα "αδερφέ", 

Δίδυμα και εγω και εμείς φρεσκομετακομισμένοι!!! 

Μια κάτοψη του χώρου με τα τετραγωνικά θα βοηθούσε σαν πρώτο βήμα τους ειδικούς να σου πουν... 

Να σου ζήσουν αδερφέ!
Στην κάτοψη φαίνονται τα 3 υπνοδωμάτια. Το κάτω δεξιά με ενδιαφέρει περισσότερο που είναι τα μωρά, αριστερά του το μπάνιο και το καθιστικό που είναι μεγάλο. Απέναντι είναι το δικό μας υπνοδωμάτιο που έχει ένα κλιματιστικό που δεν είναι Inverter (το ανάβω ή θα με πεθάνει η ΔΕΗ?) και στην μέση το δωμάτιο που το έκανα γραφείο.

image.png.9c86f228eb11140312bd1b225fb869c9.png

Η γειτόνισσα με ακριβώς ίδιο διαμέρισμα έβαλε ένα 18άρι Midea στο καθιστικό ακριβώς απέναντι απο τον διάδρομο και λέει πως καλύπτει όλο το σπίτι με ανοιχτές τις πόρτες.

2 ώρες πριν, m4rk0s είπε

Έχεις κάποιο συμβόλαιο με παλιές τιμές ΔΕΗ, πχ enter/online?

Αν ναι, ίσως συμφέρει ακόμα η θέρμανση με κλιματισμό. Ειδικά αν είσαι χαμηλά Αθήνα, ειδικα αν μπορεις να παιξεις με τα δωματια που χρησιμοποιήτε και να μην καίνε ολα σε ολα. 

Τζάκι μαζί με κλιματισμό ξέχνα το με μωρά.

Με 2 ώρες καυστήρα δεν νομίζω να καλύπτεστε το χειμώνα.

Τα tcl δεν εχουν σχέση με αυτα που εβαλες, ισως λιγο τα aux. Φετος εχω δει 2 ocarina, 18αρι εβγαλε αυγουστο με 100kwh...Ο θορυβος απο την εξωτερικη ειναι θεμα εγκαταστασης, οχι του μοντελου.

Είχα στην προηγούμενη κατοικία με 0.11 kw/h :D Τώρα που μετακόμισα και άλλαξε ιδιοκτήτη το ρολόι μπήκα σε απλό τιμολόγιο.
Πάτρα είμαι εκτός πόλης στην εξοχή στα 150-200 μέτρα υψόμετρο. Έλεγα μήπως ο καυστήρας βοηθούσε επειδή κρατάνε ζέστη τα σώματα. Επίσης και για το μπάνιο που πρέπει να είναι ζεστό τις ώρες που κάνουμε τα παιδιά μπάνιο το βράδυ. Αλλά εαν είναι να πληρώσω για αυτό όσο κάνει ένα κλιματιστικό για πετρέλαιο δεν ξέρω εαν αξίζει τελικά και δεν μπορώ να σκεφτώ λύση.
Άλλος ένας fan των TCL ε? Τα AUX όμως έχουν toshiba συμπιεστή έμαθα. Μήπως είναι περισσότερο VFM?
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Να σου ζήσουν αδερφέ!
Στην κάτοψη φαίνονται τα 3 υπνοδωμάτια. Το κάτω δεξιά με ενδιαφέρει περισσότερο που είναι τα μωρά, αριστερά του το μπάνιο και το καθιστικό που είναι μεγάλο. Απέναντι είναι το δικό μας υπνοδωμάτιο που έχει ένα κλιματιστικό που δεν είναι Inverter (το ανάβω ή θα με πεθάνει η ΔΕΗ?) και στην μέση το δωμάτιο που το έκανα γραφείο.

image.png.9c86f228eb11140312bd1b225fb869c9.png

Η γειτόνισσα με ακριβώς ίδιο διαμέρισμα έβαλε ένα 18άρι Midea στο καθιστικό ακριβώς απέναντι απο τον διάδρομο και λέει πως καλύπτει όλο το σπίτι με ανοιχτές τις πόρτες.

Είχα στην προηγούμενη κατοικία με 0.11 kw/h :D Τώρα που μετακόμισα και άλλαξε ιδιοκτήτη το ρολόι μπήκα σε απλό τιμολόγιο.
Πάτρα είμαι εκτός πόλης στην εξοχή στα 150-200 μέτρα υψόμετρο. Έλεγα μήπως ο καυστήρας βοηθούσε επειδή κρατάνε ζέστη τα σώματα. Επίσης και για το μπάνιο που πρέπει να είναι ζεστό τις ώρες που κάνουμε τα παιδιά μπάνιο το βράδυ. Αλλά εαν είναι να πληρώσω για αυτό όσο κάνει ένα κλιματιστικό για πετρέλαιο δεν ξέρω εαν αξίζει τελικά και δεν μπορώ να σκεφτώ λύση.
Άλλος ένας fan των TCL ε? Τα AUX όμως έχουν toshiba συμπιεστή έμαθα. Μήπως είναι περισσότερο VFM?
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Έχω στο γραφείο δύο Tcl. Ένα 24αρι και ένα 18αρι. Οι εξωτερικές μονάδες είναι κρεμασμένες από έξω από τα παράθυρα. Στέκομαι στα 20εκ και δεν μπορώ να καταλάβω αν δουλεύουν...

Όταν ακούς θόρυβο στην εξωτερική μονάδα, κατά 99% είναι κακή εγκατάσταση.

Τα aux έχουν συνήθως gmcc συμπιεστές, δηλαδή midea. Και τα Toshiba έχουν gmcc συμπιεστές οπότε το πιο σωστό είναι ότι έχουν την ίδια Κινέζικη πηγή. Δεν είναι όμως όλοι οι συμπιεστές ίδιοι ούτε τα υπόλοιπα εξαρτήματα. 

Για τον χώρο σου περιμένω να δω τι αποτέλεσμα σου βγάζει το ερωτηματολόγιο. Τρέξτο 4 φορές. Μια για τον ενιαίο και άλλες 3 για τα 3 δωμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε και ενημέρωση για τις TAPO 110 firmware 1.0.16

1. Enchanced stability of the plug

2. Improved performance of the plug

3. Fixed some minor bugs.

Δεν πρόλαβα να τσεκάρω αν άλλαξε κάτι ουσιαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...