Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Panos1987 είπε

Το "πτωχούς" μου άρεσε... Πήγε η δόση σύννεφο!!!! 😂

Απλά όταν είχα πάρει το '19 κλιματιστικό για χρήση χειμώνα καλοκαίρι διάλεξα ένα inventor 24αρι Α++ ψύξη Α+ θέρμανση... 

Αν είχα πάρει τοτε το ururu θα το είχα αποσβεσει άμεσα αλλα με σταμάτησε η σύζυγος... 

Τώρα μου είπε "εσύ ξέρεις"... (το έβαλα στο translate και μου είπε "προχώρα αλλά πρόσεχε, θα κριθείς εκ του αποτελέσματος"😁😂🤣)

Για το κλιματιστικό τώρα, από ρυθμίσεις έχει να του ορίσεις την θέση εγκατάστασης στον χώρο αλλά και το σχήμα του χώρου όπου έγινε η τοποθέτησή του. Έχει λειτουργία προστασία έναντι της μούχλας. Έχει αυτόματο καθαρισμό φίλτρων αέρα (δεν πιστεύω τίποτα 🙄

Μπορείς να συνδιασεις λειτουργια χρονοδιακοτη και αντίστροφης μέτρησης(πχ ξεκινά στις 22:00 στην ψύξη, στις 22:30 μόνο ανεμιστήρα για 30 λεπτά και off στις 23:30 το βράδυ)  Για τις περσίδες δεν είχα κλιματιστικό που να μπορούσα να το ρυθμίσω τέρμα ψιλά στην ψύξη για να μην με ενοχλεί. Αυτό το κάνει τέλεια. Ίσως να φταίει και η ανίχνευση ατόμου που έχει για να μην σε χτυπάει (δεν ξέρω βέβαια αν είναι η default λειτουργία του με ενεργοποιημενο αυτό) 

Ότι καταλαβαίνω όπως το διαβάζω από τις οδηγίες το δοκιμάζω ... 

 

 

αν μιλας για το ururu εχει μια πολυ καλη λειτουργια στην ψυξη, πας περσιδες πανω πανω και ρουφαει αερα απο κατω. Ουσιαστικα ο ψυχρος αερας γλυφει ταβανι, χτυπαει απεναντι τοιχο και κατεβαινει. Ειναι τρομερα ανετο. Τα μειον ειναι οτι ουσιαστικα η εσωτερικη μοναδα ειναι τεραστια, και αν πας σε λειτουργια ψυξη με εφυγρανση (που σε πολυδουλευει ελλαδα καλοκαιρια τουλαχιστον σε περιοχες μακρυα απο θαλασσα) η φρεκο αερα κανει λιγο σαματα.

Καλοριζικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimostr είπε

@Specsκαι λοιποί χρήστες iOS και kasa app πλέον με την τελευταία αναβάθμιση τρέχει ζωντανά η κατανάλωση 

Δεν αλλαξε κατι, βλεπω 2.39.1 version Kasa, build 1045, ios 15.7 , iphοne 6s ...μηπως επειδη ειναι 7 χρονων το κινητο? αλλα παιρνει  κανονικα τουλαχιστον 7 χρονια τωρα αναβαθμισεις οπως βλεπω.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2022 στις 1:12 ΜΜ, harkonto είπε

Μία βδομάδα αφότου δηλώθηκε η βλάβη(22/9) ήρθε ο τεχνικός (29/9) Την περασμένη Πέμπτη(29/9) πιστοποιήθηκε η βλάβη, Παρασκευή(30/9) επικοινώνησαν μαζί μου για αλλαγή φτερωτής για την προσεχή Πέμπτη(6/10). Αφού ζήτησα αντικατάσταση έγινε δεκτή σημερα Δευτέρα(3/10) Αρκετά γρήγορα θα έλεγα. Ελπίζω η αντικατάσταση της μονάδας να γίνει εξίσου γρήγορα. Από ότι κατάλαβα ο τεχνικός της toshiba βρίσκεται κάθε Πέμπτη στην ευρύτερη περιοχή μου. 

Ιδιο προβλημα κι εδω σε 24000 με τρανταγμα στη μεγαλη σκαλα . Τι εγινε τελικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, IoannisSM είπε

Ιδιο προβλημα κι εδω σε 24000 με τρανταγμα στη μεγαλη σκαλα . Τι εγινε τελικα?

Τι εννοείς "τράνταγμα"; Έχει και το δικό σου κραδασμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, IoannisSM είπε

Ιδιο προβλημα κι εδω σε 24000 με τρανταγμα στη μεγαλη σκαλα . Τι εγινε τελικα?

Την Πέμπτη περιμένω να έρθουν να μου το αλλάξουν με καινούργιο. Ποτέ το έβαλες; Κάτι παίζει με την παρτίδα τελικά. 

Επεξ/σία από harkonto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Specs είπε

Δεν αλλαξε κατι, βλεπω 2.39.1 version Kasa, build 1045, ios 15.7 , iphοne 6s ...μηπως επειδη ειναι 7 χρονων το κινητο? αλλα παιρνει  κανονικα τουλαχιστον 7 χρονια τωρα αναβαθμισεις οπως βλεπω.

3.0.2       1262 λέει εμένα στο kasa

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, harkonto είπε

Την Πέμπτη περιμένω να έρθουν να μου το αλλάξουν με καινούργιο. Ποτέ το έβαλες; Κάτι παίζει με την παρτίδα τελικά. 

Νομιζα οτι σου ηρθαν προχθες Πεμπτη. Χτες μπηκε εμενα και ειναι σαν το βιντεο που ειχες ανεβασει. Δυστυχως δεν μπορω να το βγαλω βιντεο να φαινονται οι κραδασμοι, ισως φταιει το κινητο μου δεν και τελευταιας τεχνολογιας... θα το προσπαθησω με αλλον κινητο μεσα στη μερα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, IoannisSM είπε

Νομιζα οτι σου ηρθαν προχθες Πεμπτη. Χτες μπηκε εμενα και ειναι σαν το βιντεο που ειχες ανεβασει. Δυστυχως δεν μπορω να το βγαλω βιντεο να φαινονται οι κραδασμοι, ισως φταιει το κινητο μου δεν και τελευταιας τεχνολογιας... θα το προσπαθησω με αλλον κινητο μεσα στη μερα

 

Έχεις δηλώση βλάβη; Πότε το εβαλες; 

Επεξ/σία από harkonto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! 

Τεράστιο το νήμα! Προσπάθησα να αντλησω όση περισσότερη πληροφορία μπορούσα αλλά το ερώτημα παραμένει.... 

Ποιο air-condition για 85 τετράγωνικα σπίτι; θέρμανση και ψύξη all year round 

Σίγουρα κοιτάω για 18.000 btu και άνω αλλά δεν μπορώ να κατασταλάξω στην μάρκα. 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια εταιρεία η σειρά; Budget 1000ευρω. 

Επεξ/σία από Jimys2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Jimys2008 είπε

Τεράστιο το νήμα!

sticky για το ρεζουμε πληροφοριων https://www.insomnia.gr/forums/topic/746470-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-2/page/4/#comment-58069760

 

 

και για να λαβεις βοηθεια στο ερωτημα σου τι να παρεις ,απαντας στο ερωτηματολογιο https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά/page/2095/#comment-58056080

 

Επεξ/σία από Specs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Jimys2008 είπε

Καλησπέρα! 

Τεράστιο το νήμα! Προσπάθησα να αντλησω όση περισσότερη πληροφορία μπορούσα αλλά το ερώτημα παραμένει.... 

Ποιο air-condition για 85 τετράγωνικα σπίτι; θέρμανση και ψύξη all year round 

Σίγουρα κοιτάω για 18.000 btu και άνω αλλά δεν μπορώ να κατασταλάξω στην μάρκα. 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια εταιρεία η σειρά; Budget 1000ευρω. 

Δεν νομίζω να φαντάζεσαι ότι θα καλυφτείς με ένα μόνον μηχάνημα.

Ιδανικά κάθε χώρος θέλει το δικό του.

Για κάθε χώρο θα τρέξεις τη σχετική εφαρμογή υπολογισμού απωλειών για να έχουμε κάποιο μπούσουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Maurikycli said:

Δεν νομίζω να φαντάζεσαι ότι θα καλυφτείς με ένα μόνον μηχάνημα.

Ιδανικά κάθε χώρος θέλει το δικό του.

Για κάθε χώρο θα τρέξεις τη σχετική εφαρμογή υπολογισμού απωλειών για να έχουμε κάποιο μπούσουλα.

Καλησπερα! 

Θα ολοκληρωσω την φορμα που παρεθεσε ο φιλτατος Specs και θα επανελθω.

Παντως, εως τωρα χρησιμοποιουμε ενα  12ρι κλιματιστικο και παγωνει ολο το σπιτι!! Ισως να ειναι και θεμα διαρρυθμισης.
Στην θερμανση βεβαια, λογω παλαιοτητας κυριως, δεν αποδιδει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...