Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γνωρίζετε κανένα οικονομικό "ελεφαντακι" για να μαζεύει τα νερά από το καθάρισμα κλιματιστικου; Αυτά που βλέπω είναι 100 ευρώ περίπου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Γνωρίζετε κανένα οικονομικό "ελεφαντακι" για να μαζεύει τα νερά από το καθάρισμα κλιματιστικου; Αυτά που βλέπω είναι 100 ευρώ περίπου. 

Κάτι τέτοιο ?
https://www.easy-service.gr/eshop/klimatistika/katharistika-klimatistikon/sakos-katharismou-esoterikis-monadas-klimatistikou-mikros.html?gclid=EAIaIQobChMIoL2o4pnM-gIVU53VCh3CXgE2EAQYASABEgJGhfD_BwE

https://www.mrgranazis.gr/shop/_ergaleia_/ergaleia-psuktikon/sakoules-katharismou-ergaleia-psuktikon/201601011-kalumma-katharismou-ac-9000-12000-18000-btu/?gclid=EAIaIQobChMIoL2o4pnM-gIVU53VCh3CXgE2EAQYAyABEgKZCvD_BwE

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα δείτε.

Oi αποψυξεις μονο στην εδιναν, αν θυμαμαι καλα θαυμαζεις τα τεραστιων εξωτερικων Μιτσου Electric ap-71 και  προσφατα  το Ηeavy 80 που εγραψε καλα κ με χαμηλες καταναλωσεις.

Εκτος αν πας για το κατ εσε "το μονο κλιματιστικο" Ururu-Sarara .

Αναλογιζομενος πως θα εχεις και με λιγα εξτρα χρηματα, 10 χρονια εγγυηση, αξιζει πλεον πιστευω, ο φοβος βλαβων χαθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι σε υπνοδωμάτιο να αντικαταστήσω το γερασμένο 22χρονο Fujitsu on off κλιματιστικό 9000Btu με κάποιο σύγχρονο inverter. Σκέφτομαι σαν επιλογή το Toshiba Edge το 10ρι. Θεωρείτε καλή την επιλογή;

Το ερωτηματολόγιο μου έβγαλε τα παρακάτω: Ευχαριστώ

image.png.b88f26eecea64f7855501802705a07e3.png

 

Go. Δες και το Haori αν θέλεις και WiFi.

11 ώρες πριν, Alnitak είπε

Έχω παραλάβει 2 toshiba arata 9αρια και την επόμενη εβδομάδα πρώτα ο Θεός γίνεται η εγκατάσταση. Υπάρχει κάτι να προσέξω σε σχέση με την εγκατάσταση?

Αποστάσεις από εμπόδια, πάνω από 2μ σωληνώσεις, ιδανικά 3μ , αντλία κενού. Ρίξε μια ματιά στο  sticky.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακόμα κάποια αξιόλογη μέτρηση καθότι δεν το λειτουργώ ακόμα όπως θα ήθελα. 20 σελίδες manual εγκατάστασης 45 σελίδες manual λειτουργίας... 

Οι αισθητήρες και ο μετρητής έχουν εγκατασταθεί(πήρα τον 20Aν. Εντός της εφαρμογής του λες άμα θες 16Α όριο, να συμβαδίζει και με την ασφάλεια του πίνακα). 

Ακόμα έχω εξωτερική θερμοκρασία 22,23...

Δοκιμάζω τον φρέσκο αέρα για τωρα... Κάνει λίγο θόρυβο παραπάνω αλλά ζεσταίνει με υγρασία στο 50%... 

Οι περσίδες απίστευτη διαχείριση της ροής... 

Ο τεχνικός είπε φεύγοντας... Αντε να δούμε πως θα το κάνουμε service όταν έρθει η ώρα... 

Ελπίζω μέχρι τότε να το έχω μάθει 😅

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Δεν έχω ακόμα κάποια αξιόλογη μέτρηση καθότι δεν το λειτουργώ ακόμα όπως θα ήθελα. 20 σελίδες manual εγκατάστασης 45 σελίδες manual λειτουργίας... 

Οι αισθητήρες και ο μετρητής έχουν εγκατασταθεί(πήρα τον 20Aν. Εντός της εφαρμογής του λες άμα θες 16Α όριο, να συμβαδίζει και με την ασφάλεια του πίνακα). 

Ακόμα έχω εξωτερική θερμοκρασία 22,23...

Δοκιμάζω τον φρέσκο αέρα για τωρα... Κάνει λίγο θόρυβο παραπάνω αλλά ζεσταίνει με υγρασία στο 50%... 

Οι περσίδες απίστευτη διαχείριση της ροής... 

Ο τεχνικός είπε φεύγοντας... Αντε να δούμε πως θα το κάνουμε service όταν έρθει η ώρα... 

Ελπίζω μέχρι τότε να το έχω μάθει 😅

 

Βάλε και καμιά φωτογραφία.

Όταν λες "απίστευτη διαχείριση της ροής από τις περσίδες" πώς το εννοείς; Δώσε λίγο info περισσότερο και για εμάς τους πτωχούς. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το "πτωχούς" μου άρεσε... Πήγε η δόση σύννεφο!!!! 😂

Απλά όταν είχα πάρει το '19 κλιματιστικό για χρήση χειμώνα καλοκαίρι διάλεξα ένα inventor 24αρι Α++ ψύξη Α+ θέρμανση... 

Αν είχα πάρει τοτε το ururu θα το είχα αποσβεσει άμεσα αλλα με σταμάτησε η σύζυγος... 

Τώρα μου είπε "εσύ ξέρεις"... (το έβαλα στο translate και μου είπε "προχώρα αλλά πρόσεχε, θα κριθείς εκ του αποτελέσματος"😁😂🤣)

Για το κλιματιστικό τώρα, από ρυθμίσεις έχει να του ορίσεις την θέση εγκατάστασης στον χώρο αλλά και το σχήμα του χώρου όπου έγινε η τοποθέτησή του. Έχει λειτουργία προστασία έναντι της μούχλας. Έχει αυτόματο καθαρισμό φίλτρων αέρα (δεν πιστεύω τίποτα 🙄

Μπορείς να συνδιασεις λειτουργια χρονοδιακοτη και αντίστροφης μέτρησης(πχ ξεκινά στις 22:00 στην ψύξη, στις 22:30 μόνο ανεμιστήρα για 30 λεπτά και off στις 23:30 το βράδυ)  Για τις περσίδες δεν είχα κλιματιστικό που να μπορούσα να το ρυθμίσω τέρμα ψιλά στην ψύξη για να μην με ενοχλεί. Αυτό το κάνει τέλεια. Ίσως να φταίει και η ανίχνευση ατόμου που έχει για να μην σε χτυπάει (δεν ξέρω βέβαια αν είναι η default λειτουργία του με ενεργοποιημενο αυτό) 

Ότι καταλαβαίνω όπως το διαβάζω από τις οδηγίες το δοκιμάζω ... 

 

Επεξ/σία από Panos1987
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Το "πτωχούς" μου άρεσε... Πήγε η δόση σύννεφο!!!! 😂

Απλά όταν είχα πάρει το '19 κλιματιστικό για χρήση χειμώνα καλοκαίρι διάλεξα ένα inventor 24αρι Α++ ψύξη Α+ θέρμανση... 

Αν είχα πάρει τοτε το ururu θα το είχα αποσβεσει άμεσα αλλα με σταμάτησε η σύζυγος... 

Τώρα μου είπε "εσύ ξέρεις"... (το έβαλα στο translate και μου είπε "προχώρα αλλά πρόσεχε, θα κριθείς εκ του αποτελέσματος"😁😂🤣)

Για το κλιματιστικό τώρα, από ρυθμίσεις έχει να του ορίσεις την θέση εγκατάστασης στον χώρο αλλά και το σχήμα του χώρου όπου έγινε η τοποθέτησή του. Έχει λειτουργία προστασία έναντι της μούχλας. Έχει αυτόματο καθαρισμό φίλτρων αέρα (δεν πιστεύω τίποτα 🙄

Μπορείς να συνδιασεις λειτουργια χρονοδιακοτη και αντίστροφης μέτρησης(πχ ξεκινά στις 22:00 στην ψύξη, στις 22:30 μόνο ανεμιστήρα για 30 λεπτά και off στις 23:30 το βράδυ)  Για τις περσίδες δεν είχα κλιματιστικό που να μπορούσα να το ρυθμίσω τέρμα ψιλά στην ψύξη για να μην με ενοχλεί. Αυτό το κάνει τέλεια. Ίσως να φταίει και η ανίχνευση ατόμου που έχει για να μην σε χτυπάει (δεν ξέρω βέβαια αν είναι η default λειτουργία του με ενεργοποιημενο αυτό) 

Ότι καταλαβαίνω όπως το διαβάζω από τις οδηγίες το δοκιμάζω ... 

 

Wtf. Οπότε ουσιαστικά του βάζεις κάτοψη του χώρου και του λες σε αυτό το σημείο μπήκες οπότε κάνε τα κουμάντα σου.

Ωραιότατα.

Άραγε στο perfera πάνε τέρμα ψηλά οι περσίδες ή όχι; Έχει πάντως αποφυγή ατόμου στο χώρο.

 

Εγώ πάντως είμαι ακόμη σε δίλημμα τι κλιματιστικό να βάλω, split ή δαπέδου...

Στο τέλος με βλέπω απλά στο συγκεκριμένο δωμάτιο να χρησιμοποιηθεί μια σόμπα υγραερίου που έχουμε και να τελειώνω για τον χειμώνα.

Αλλιώς ή που θα φέρω (ξανά) άτομο από blue dealer που να είναι μηχανολόγος / ψυκτικός μήπως βγάλω άκρη ή που θα φέρω μηχανολόγο να μου πει και τι είδους κλιματιστικό να βάλω άλλα και γενικά πόσα btu θέλει το σπίτι ολόκληρο και το κάθε δωμάτιο.

🤪🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Go. Δες και το Haori αν θέλεις και WiFi.

Χμ...δεν είναι στις προτεραιότητές μου αλλά όταν μίλησα με τον πωλητή στο κατάστημα που επικοινώνησα δεν τον είδα τόσο ζεστό για το Haori.

Κανονικά θα έπρεπε να με κατευθύνει προς τα εκεί αλλά αυτός μου είπε ότι με το edge είμαι φουλ καλυμμένος καθώς το Haori έχει μεν εξαιρετικό design αλλά χαρακτήρισε τον ιονιστή περιττό καθώς όπως είπε "δεν πρόκειται να καταλάβεις καμία διαφορά στην ατμόσφαιρα με την χρήση ιονιστή."

Σ ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Χμ...δεν είναι στις προτεραιότητές μου αλλά όταν μίλησα με τον πωλητή στο κατάστημα που επικοινώνησα δεν τον είδα τόσο ζεστό για το Haori.

Κανονικά θα έπρεπε να με κατευθύνει προς τα εκεί αλλά αυτός μου είπε ότι με το edge είμαι φουλ καλυμμένος καθώς το Haori έχει μεν εξαιρετικό design αλλά χαρακτήρισε τον ιονιστή περιττό καθώς όπως είπε "δεν πρόκειται να καταλάβεις καμία διαφορά στην ατμόσφαιρα με την χρήση ιονιστή."

Σ ευχαριστώ.

Τα Haori και edge είναι σχεδόν το ίδιο κλιματιστικό. Παρόμοια αν όχι ίδια απόδοση. Αλλάζει η εσωτερική μονάδα και τα έξτρα χαρακτηριστικά του Haori τα οποία θα πρέπει να αποφασίσεις αν αξίζουν το έξτρα κόστος.

Προσωπικά θα σου έλεγα να ρωτήσεις και για το Daikin perfera από blue dealer με 5 χρόνια εγγύηση και option για παραπάνω.

Πχ https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-perfera-ftxm25r-rxm25r.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Αυτός είναι blue dealer ?

Ναι.

11 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Αυτός είναι blue dealer ?

Εδώ έχει και ευρετήριο

https://www.daikin.gr/el_gr/dealer-locator.html#!?offset=0&language=el

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...