Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, liakjim είπε

Με έπιασε λιγο η καρδιά μου με αυτό… 

Φαντάζομαι είναι το καλύτερο αυτό για την περίπτωση μου;

 

Τα tcl είναι καλά; Που σχεδιάζονται/φτιάχνονται δεν τα έχω ακούσει;

Επεξ/σία από aris.04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, aris.04 είπε

Με έπιασε λιγο η καρδιά μου με αυτό… 

Φαντάζομαι είναι το καλύτερο αυτό για την περίπτωση μου;

 

Τα tcl είναι καλά; Που σχεδιάζονται/φτιάχνονται δεν τα έχω ακούσει;

Τα tcl είναι κινέζικα. Έχουν το προσόν της τεράστιας εγγύησης και γενικά έχουμε θετικό feedback εδώ στο φόρουμ. Ίσως να είναι ένα τσικ ζορισμένο για τον χώρο σου σε θέρμανση, ίσως και να είναι οκ. 

Το Toshiba έχει αυτά που ζητάς και θα το χαρείς. Μη με ρωτήσεις όμως αν αξίζει τα Χ2 σε χρήματα, δεν είμαι σε θέση να το ξέρω.

Υπάρχει και το Daikin που σου έβαλα ως ενδιάμεση λύση. Δεν έχει WiFi αλλά λογικά θα είναι πιο οικονομικό σε λειτουργία από το tcl.  Ειδικά σε θέρμανση. Ενώ ανεβαίνει και περισσότερο σε θέρμανση σε BTUs. Αλλά έχει μόλις 3 χρόνια εγγύηση. Σε μερικές αλυσίδες παίζει και σε προσφορές.

Ίσως να περίμενες τη black Friday μήπως παίξει καλή τιμή το Haori.

 

9 ώρες πριν, Salaspower30 είπε

Για υπνοδωμάτιο!

Ερωτηματολόγιο πλιζ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ίσως να περίμενες τη black Friday μήπως παίξει καλή τιμή το Haori.

Η αλήθεια είναι είδα λίγο το Haori και το σκέφτομαι. Ίσως περιμένω back friday που λες.  Θέλω να δώσω για κάτι ποιοτικό που θα μείνει, το tcl δεν ξέρω... :D 

Θα το σκεφτώ λιγάκι.

Έχω μια απορία: Το Haori λέει για παράδειγμα στην θέρμανση έχει μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης ενώ το TCL λίγο μικρότερο, και kwh/annum βγαίνει ποίο λίγο στο TCL... Δεν μου βγάζει πολύ νόημα πως γίνετε αυτό; Επειδή το Toshiba έχει παραπάνω kw στην θέρμανση; Αυτά τα νούμερα τα εμπιστευόμαστε ή είναι απλά για τα μάτια του κόσμου;

Έχω διαβάσει το οδηγό που έχεις αλλά δεν πολύ κατάλαβα το σημείο.

Ευχαριστώ. :D 

Επεξ/σία από aris.04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris.04 είπε

Η αλήθεια είναι είδα λίγο το Haori και το σκέφτομαι. Ίσως περιμένω back friday που λες.  Θέλω να δώσω για κάτι ποιοτικό που θα μείνει, το tcl δεν ξέρω... :D 

Θα το σκεφτώ λιγάκι.

Έχω μια απορία: Το Haori λέει για παράδειγμα στην θέρμανση έχει μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης ενώ το TCL λίγο μικρότερο, και kwh/annum βγαίνει ποίο λίγο στο TCL... Δεν μου βγάζει πολύ νόημα πως γίνετε αυτό; Επειδή το Toshiba έχει παραπάνω kw στην θέρμανση; Αυτά τα νούμερα τα εμπιστευόμαστε ή είναι απλά για τα μάτια του κόσμου;

Έχω διαβάσει το οδηγό που έχεις αλλά δεν πολύ κατάλαβα το σημείο.

Ευχαριστώ. :D 

Γιατί οι ετήσιες κιλοβατώρες βγαίνουν ως (pdesign (kw) * 1400h)/scop.

Οπότε από τη στιγμή που το pdesign είναι διαφορετικό για κάθε κλιματιστικό, οι kwh διαφέρουν ακόμη και για κλιματιστικά με το ίδιο scop.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί οι ετήσιες κιλοβατώρες βγαίνουν ως (pdesign (kw) * 1400h)/scop.

Οπότε από τη στιγμή που το pdesign είναι διαφορετικό για κάθε κλιματιστικό, οι kwh διαφέρουν ακόμη και για κλιματιστικά με το ίδιο scop.

Ενδιαφέρων τύπος... Οι σταθερές ώρες σκέφτομαι πως επηρεάζουν την πραγματική κατανάλωση...

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφυγραντήρας Philco PDH-520HB 20 lt/day δεν βγάζει νερό ενώ ο δίπλα του βγάζει.

Τι μπορεί να έχει?

Το Service θέλει 15 € για να τον δεί + ότι κοστίσει. Αξίζει ή να πάρω άλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Αφυγραντήρας Philco PDH-520HB 20 lt/day δεν βγάζει νερό ενώ ο δίπλα του βγάζει.

Τι μπορεί να έχει?

Το Service θέλει 15 € για να τον δεί + ότι κοστίσει. Αξίζει ή να πάρω άλλον?

Λάθος θέμα.

1 ώρα πριν, aris.04 είπε

Ενδιαφέρων τύπος... Οι σταθερές ώρες σκέφτομαι πως επηρεάζουν την πραγματική κατανάλωση...

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

1400 ώρες είναι πάντα για όλα το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, aris.04 είπε

Στο τύπο, στην πραγματικότητα όμως είναι;

Οι ώρες είναι το λιγότερο από τα προβλήματα. Και 2500 ώρες να είχες, από τη στιγμή που πολλαπλασιάζεις με τον ίδιο αριθμό, πάλι υποτίθεται έχεις την ίδια σύγκριση. 

Τα προβλήματα είναι άλλα.

1. Το pdesign είσαι ελεύθερο. Ο κάθε κατασκευαστής βάζει ότι θέλει.

2. Το διαφορετικό pdesign αλλάζει και το scop αλλά και το seer.

3. Ο κάθε από εμάς έχει διαφορετική κατανομή εξωτερικών θερμοκρασιών από το θερμό ή το average.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οι ώρες είναι το λιγότερο από τα προβλήματα. Και 2500 ώρες να είχες, από τη στιγμή που πολλαπλασιάζεις με τον ίδιο αριθμό, πάλι υποτίθεται έχεις την ίδια σύγκριση. 

Τα προβλήματα είναι άλλα.

1. Το pdesign είσαι ελεύθερο. Ο κάθε κατασκευαστής βάζει ότι θέλει.

2. Το διαφορετικό pdesign αλλάζει και το scop αλλά και το seer.

3. Ο κάθε από εμάς έχει διαφορετική κατανομή εξωτερικών θερμοκρασιών από το θερμό ή το average.

 

Εννοώ όταν συγκρίνεις δυο κλιματιστικά και συγκρίνεις τα kwh/annum τους, αυτά έχουν προκύψει από την λειτουργία τους τις ίδιες ώρες, ενώ στην πραγματικότητα μπορεί το ένα για να θερμάνει ένα χώρο να χρειάζεται λιγότερο χρόνο.

Αυτό σκέφτομαι, μπορεί να το βλέπω λάθος το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, aris.04 είπε

Εννοώ όταν συγκρίνεις δυο κλιματιστικά και συγκρίνεις τα kwh/annum τους, αυτά έχουν προκύψει από την λειτουργία τους τις ίδιες ώρες, ενώ στην πραγματικότητα μπορεί το ένα για να θερμάνει ένα χώρο να χρειάζεται λιγότερο χρόνο.

Αυτό σκέφτομαι, μπορεί να το βλέπω λάθος το θέμα.

Μα από τη στιγμή που το κάθε κλιματιστικό έχει διαφορετικό φορτίο σχεδιασμού, τι σύγκριση να κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υψηλο scop με χαμηλότερο φορτίου σχεδιασμού στο θερμη ζώνη σε σύγκριση με το μέση ζώνη τότε έχεις ένα πολύ οικονομικό με πολύ καλή λειτουργία κλιματιστικό (χωρίς πολλά on off) ,υψηλό scop αλλά με μεγαλύτερο φορτιο στη θερμή  ζώνη σε σχέση με τη μέση τότε έχεις ένα κλιματιστικό οικονομικό υπό προϋποθέσεις στο κλίμα της Ελλάδος όπου κυριαρχεί η θερμή ζώνη (πολλα on off από υψηλά watt ειδικά αν η θερμοκρασία η εξωτερική ειναι πάνω απομ12 βαθμούς )

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μα από τη στιγμή που το κάθε κλιματιστικό έχει διαφορετικό φορτίο σχεδιασμού, τι σύγκριση να κάνεις;

Σωστό. Νομίζω με υπέρ κάλυψες ευχαριστώ. 

36 λεπτά πριν, dimostr είπε

Υψηλο scop με χαμηλότερο φορτίου σχεδιασμού στο θερμη ζώνη σε σύγκριση με το μέση ζώνη τότε έχεις ένα πολύ οικονομικό με πολύ καλή λειτουργία κλιματιστικό (χωρίς πολλά on off) ,υψηλό scop αλλά με μεγαλύτερο φορτιο στη θερμή  ζώνη σε σχέση με τη μέση τότε έχεις ένα κλιματιστικό οικονομικό υπό προϋποθέσεις στο κλίμα της Ελλάδος όπου κυριαρχεί η θερμή ζώνη (πολλα on off από υψηλά watt ειδικά αν η θερμοκρασία η εξωτερική ειναι πάνω απομ12 βαθμούς )

Δεν κατάλαβα στην περίπτωση μου ποιο από τα δύο θέλω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, aris.04 είπε

Σωστό. Νομίζω με υπέρ κάλυψες ευχαριστώ. 

Δεν κατάλαβα στην περίπτωση μου ποιο από τα δύο θέλω; 

Δεν εινα8 θέμα η περίπτωση σου , το ιδανικό είναι το πρώτο σενάριο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...