Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, spgkountis είπε

το μονο ΚΑΙ Daikin και made in Japan.

Επειδή βλέπω βάζεις με κεφαλαία το ΚΑΙ πριν τη μάρκα υπονοείς ότι τα αλλα daikin που δεν είναι ιαπων8κα δεν ειναι γνήσια daikin , εαν έχεις κάποια τέτοια γνωση θα ήταν πολύτιμη σαν πληροφορία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Επειδή βλέπω βάζεις με κεφαλαία το ΚΑΙ πριν τη μάρκα υπονοείς ότι τα αλλα daikin που δεν είναι ιαπων8κα δεν ειναι γνήσια daikin , εαν έχεις κάποια τέτοια γνωση θα ήταν πολύτιμη σαν πληροφορία 

Στα ελληνικά είναι σωστό όπως το είπε. Δεν καταλαβαίνω που κολλάς (πάλι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στα ελληνικά είναι σωστό όπως το είπε. Δεν καταλαβαίνω που κολλάς (πάλι).

 Daikin made in Japan είναι μόνο το Ururu 

νομίζω ότι αυτή η φράση δεν αφήνει περιθώρια παρανόησης 

τώρα τα υπόλοιπα που κολλάω όπως λες πάλι είναι άλλη κουβέντα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Επειδή βλέπω βάζεις με κεφαλαία το ΚΑΙ πριν τη μάρκα υπονοείς ότι τα αλλα daikin που δεν είναι ιαπων8κα δεν ειναι γνήσια daikin , εαν έχεις κάποια τέτοια γνωση θα ήταν πολύτιμη σαν πληροφορία 

όλα γνήσια της εταιρίας είναι...

απλά το συγκεκριμένο είναι το ΜΟΝΟ που γίνεται στην Ιαπωνία.

Όλα τα άλλα κατασκευάζονται (Από την ΙΔΙΑ εταιρία...) σε άλλες χώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, newbe είπε

Μα το θεμα ειναι οτι δεν βραζει 6-7 βαθμους (την σημερινη μερα θα πρεπει να την  εξαιρέσουμε πιστευω μιας δεν ειχε ζεστη και να το τεσταρω μια ημερα που χρειαζεται το κλιματιστικο).

Αυτες τις ημερες εβγαζε 9,5 - 10,5 στο auto.

Αυτο με τους 6 βαθμους μου το ειπε και ο τεχνικος που υποστηριζε οτι ισως να εχει ή να διμιουργθει προβλημα σε ενα MIDEA 18αρι (της αδερφης μου) που ειχα μετρησει και εβγαζε 5 - 7 βαθμους την ιδια ημερα που το δικο μου εβγαζε 9,5 - 10,5. 

Σημειωση οτι ειναι ιδια διαμερισματα με το midea ενα οροφο πανω.

Αν το μηχανημα τοποθετηκε με αντλια κενού, τότε απλά ειναι μικρό για τον χώρο σου. Αν δεν μπηκε αντλία κενού, τότε παίζει και αυτό ρόλο στην απόδοση του μηχανήματος.

Σιγουρα στα r32 τα καινουργια, αλλα και σε παλαιοτερα 410,407,22

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Specs είπε

Δεν σημαινει οτι εχουν τις ιδιες αναγκες τα διαμερισματα, ασε που αν το ενα ειναι κατοικησιμο συνεχεια και το αλλο περιστασιακα, τοτε μιλαμε για τεραστια διαφορα.

Τα σπιτια  εχουν θερμοκρασια,οπως και οι ανθρωποι, μονο που οπως βαζουμε εμεις το θερμομετρο στο σωμα μας , ετσι και στα σπιτια πρεπει να βαλεις το αισθητηριο απο ενα θερμομετρο ΜΕΣΑ σε ενα τοιχο , για να βλεπεις τα δομικα στοιχεια κυριως, που ειναι η μεγαλη μαζα ποσο εχουν θερμοκρασια. Η οποια αλλαζει ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ οταν αλλαζουν οι εποχες. Αν εχεις παρατηρησει, μολις κλεισεις τα παραθυρα και την ψυξη η θερμανση, η εσωτερικη θα ανεβει η θα κατεβει αναλογα με τα δομικα στοιχεια για να ελθουν με τον αερα σε καποιο σημειο ισορροπιας...

Συμφωνώ και καταλαβαίνω όλα όσα αναφέρεις.

Αλλά και τα δύο διαμερίσματα είναι κατοικήσιμα.

Η μόνη διαφορά είναι ότι της αδερφής μου έχει περισσότερο ήλιο κατά την ανατολή λόγο χαμηλού ύψους της γειτονικής κατοικίας (άρα λογικά το δικό μου σπίτι θα πρέπει να έχει μικρότερο θερμικό φορτίο).

Ο υπολογισμός θερμικών απωλειών και το εργαλείο υπολογισμού της inventor 18αρια προτείνουν.

Για αυτό προσπαθώ να βρω αν το δικό μου κλιματιστικό αποδίδει σωστά.

Φυσικά υπάρχει και το ενδεχόμενο ο προγραμματισμός του κλιματιστικού να μην το βοηθάει να κατεβάσει την θερμοκρασία όπως το midea που εκεί έχω κάνει λάθος επιλογή μοντέλου αλλά από την άλλη θα είναι κρίμα να έχει πρόβλημα το μηχάνημα και να μην επισκευαστεί τώρα που είναι στην εγγύηση.

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Αν το μηχανημα τοποθετηκε με αντλια κενού, τότε απλά ειναι μικρό για τον χώρο σου. Αν δεν μπηκε αντλία κενού, τότε παίζει και αυτό ρόλο στην απόδοση του μηχανήματος.

Σιγουρα στα r32 τα καινουργια, αλλα και σε παλαιοτερα 410,407,22

Τοποθετηκε με αντλια κενού και η σωληνα ειναι πανω απο τρια μετρα.

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Κοίτα. Η θερμοκρασία εξόδου είναι σίγουρα μια ένδειξη της απόδοσης. Αλλά, η σύγκριση με ένα άλλο μηχάνημα είναι λίγο επισφαλής. Δεν ξέρεις το άλλο μηχάνημα τι ταχύτητα ανεμιστήρα έχει, τι θερμοκρασία εισόδου και μιλάμε για άλλα μηχανήματα, άλλον προγραμματισμό, άλλο μοντέλο, άλλα watts κτλ

Το μοντέλο που έχεις είναι ένα τυπικό κλιματιστικό, χωρίς κάποια ιδιαίτερη επίδοση σε ψύξη. Παρόλα αυτά, αν είναι αρκετό για τον χώρο θα πρέπει να σε καλύπτει. 

Άποψη μου. Έχεις τα εποπτικά εργαλεία. Βάλε το κλιματιστικό στο high ανεμιστήρα ή στο αυτόματο αν σε ενοχλεί , follow me, θερμοκρασία ζήτησης φυσιολογική, όχι τύπου κατάψυξη που βάζεις, πχ 25 και άστο 24ωρες ανοιχτό. Μας ενδιαφέρει η ισορροπία, όχι το δυναμικό που μας δείχνεις όπως είναι ο πρώτος κύκλος που βλέπουμε. Άστο 24ωρες, ξέχνα θερμοκρασία από περσίδες και δείξε μας διάγραμμα κατανάλωσης 24ωρο και θερμοκρασία χώρου. 

Τώρα που δρόσισε δεν πιστεύω ότι θα βγάλουμε συμπεράσματα. Το ποιο πιθανό είναι να το κάνω του χρόνου.  

Πάντως αν σε βοηθάει από ότι θυμάμαι πρέπει να πέφτει μέχρι τα 500W περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, newbe είπε

Ο υπολογισμός θερμικών απωλειών και το εργαλείο υπολογισμού της inventor 18αρια προτείνουν.

https://www.elith.gr/calc/index.php
για κανε και αυτό να δούμε τι θα βγάλει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, newbe είπε

Για αυτό προσπαθώ να βρω αν το δικό μου κλιματιστικό αποδίδει σωστά.

Κάνε το εξής αν θες. Το συγκεκριμένο είναι φασόν midea. Δεν έχουμε κάποιον τρόπο να ξέρουμε τις επί μέρους αποδόσεις του.

Θα κάνω όμως μια μικρή παραδοχή. Το Inventor έχει 6.7 seer και 5.3KW pdesign σύμφωνα με την inventor.

Μήπως υπάρχει κάποιο κοντινό midea ; Με 6.6 seer και 5.2KW Pdesign είναι αυτό:

https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/196529308

(δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά τι να κάνουμε; )

Πάμε.

Βλέπουμε τα εξής:

Cooling PL CondB
Pc @ 30°C (Declared Cooling Capacity @ 30°C) 4.07 kW
EER @ 30°C (Declared Energy Effeciency @ 30°C ) 4.7
Cooling PL CondC
Pc @ 25°C (Declared Cooling Capacity @ 25°C) 2.58 kW
EER @ 25°C (Declared Energy Efficiency @ 25°C) 7.79
Cooling PL CondD
Pc @ 20°C (Declared Cooling Capacity @ 20°C) 1.79 kW
EER @ 20°C (Declared Energy Efficiency @ 20°C ) 12.97

Νομίζω το τεστ των 25C εξωτερικής είναι εφικτό την τρέχουσα περίοδο.

Μας δίνει 2580/7,79 = 331KW.

Τα τεστ της ψύξης γίνονται με μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα (high , όχι turbo)

Άρα, με ζήτηση 27C , εξωτερική 25, χωρίς follow me και μέτρα συνέχεια θερμοκρασία εισόδου, θερμοκρασία αέρα από περσίδες και κατανάλωση. Δες τις καμπύλες και περίμενε να πιάσει σε ισορροπία περίπου 330W. Μετά πας εδώ

http://hvac-calculator.com/heating.php

και βάζεις Τ2 περσίδες, Τ1 θερμοκρασία εισαγωγής, RH% , κυβικά αέρα (τα ξέρεις αφού είσαι στο high) και πατάς calculate.

Αν το κλιματιστικό είναι οκ και φυσικά ψιλοκοντά στο συγκεκριμένο midea,  θα πρέπει να δεις κάπου 2.5-2.6KW ως αποτέλεσμα βάσει των θερμοκρασιών in και out.

Δεν νομίζω ότι στο σπίτι , σαν ιδιώτης, μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο.

 

 

 

@newbe έκανα κάποιες διορθώσεις.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, dimostr είπε

https://www.elith.gr/calc/index.php
για κανε και αυτό να δούμε τι θα βγάλει 

Θερμικές Απώλειες
3904.17Watt
3357.59KCal/h
90.79Watt/m2
78.08KCal/h/m2

Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 23 ℃
Έτος Kατασκευής: 2010
Εμβαδό Κατοικίας: 43 m2
Ύψος Ορόφου: 2.65 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων: Πλημμελής Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου: Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Οροφής: Καμία μόνωση
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 3
Παράθυρα: 2
Τύπος Κουφωμάτων: Μεταλλικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Κάνε το εξής αν θες. Το συγκεκριμένο είναι φασόν midea. Δεν έχουμε κάποιον τρόπο να ξέρουμε τις επί μέρους αποδόσεις του.

Θα κάνω όμως μια μικρή παραδοχή. Το Inventor έχει 6.7 seer και 5.3KW pdesign σύμφωνα με την inventor.

Μήπως υπάρχει κάποιο κοντινό midea ; Με 6.6 seer και 5.2KW Pdesign είναι αυτό:

https://www.eurovent-certification.com/en/catalog/program/certificate/participant/model/show/196529308

(δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά τι να κάνουμε; )

Πάμε.

Βλέπουμε τα εξής:

Cooling PL CondB
Pc @ 30°C (Declared Cooling Capacity @ 30°C) 4.07 kW
EER @ 30°C (Declared Energy Effeciency @ 30°C ) 4.7
Cooling PL CondC
Pc @ 25°C (Declared Cooling Capacity @ 25°C) 2.58 kW
EER @ 25°C (Declared Energy Efficiency @ 25°C) 7.79
Cooling PL CondD
Pc @ 20°C (Declared Cooling Capacity @ 20°C) 1.79 kW
EER @ 20°C (Declared Energy Efficiency @ 20°C ) 12.97

Νομίζω το τεστ των 25C εξωτερικής είναι εφικτό .

Μας δίνει 2580/7,79 = 331KW.

Τα τεστ της ψύξης γίνονται με μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα (high , όχι turbo)

Άρα, με θερμοκρασία σπιτιού 27C , ζήτηση 25, χωρίς follow me και μέτρα συνέχεια θερμοκρασία εισόδου, θερμοκρασία αέρα από περσίδες και κατανάλωση. Δες τις καμπύλες και περίμενε να πιάσει σε ισορροπία περίπου 330W. Μετά πας εδώ

http://hvac-calculator.com/heating.php

και βάζεις Τ1 περσίδες, Τ2 θερμοκρασία εισαγωγής, RH% , κυβικά αέρα (τα ξέρεις αφού είσαι στο high) και πατάς calculate.

Αν το κλιματιστικό είναι οκ και φυσικά ψιλοκοντά στο συγκεκριμένο midea,  θα πρέπει να δεις κάπου 2.5-2.6KW ως αποτέλεσμα βάσει των θερμοκρασιών in και out.

Δεν νομίζω ότι στο σπίτι , σαν ιδιώτης, μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο.

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή απάντηση αλλά επειδή μου πέσανε πολλά θα ήθελα να ανακεφαλαιώσω:

Τα κυβικά αέρα στο High για το INVENTOR CORONA PLUS CR2VI32-18WFI/CR2VO32-18 πρέπει να είναι 810m3/h.

Το τεστ θα το κάνω μια μέρα με εξωτερική θερμοκρασία περίπου 25C.

Εσωτερικά το σπίτι θα πρέπει να έχει υψηλότερη θερμοκρασία, min 26C - 28C σωστά?

Ζήτηση στους 25C χωρίς follow me με τον ανεμιστήρα στο High.

Από αυτό θα βρούμε αν το κλιματιστικό αποδίδει σωστά/ δηλώνει πραγματικά seer κλπ αλλά δεν θα μπορούμε να καταλάβουμε αν λόγο προγραμματισμού κατεβάζει πάρα πολύ αργά την θερμοκρασία στον χώρο.  

Τα κατάλαβα σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, newbe είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή απάντηση αλλά επειδή μου πέσανε πολλά θα ήθελα να ανακεφαλαιώσω:

Τα κυβικά αέρα στο High για το INVENTOR CORONA PLUS CR2VI32-18WFI/CR2VO32-18 πρέπει να είναι 810m3/h.

Το τεστ θα το κάνω μια μέρα με εξωτερική θερμοκρασία περίπου 25C.

Εσωτερικά το σπίτι θα πρέπει να έχει υψηλότερη θερμοκρασία, min 26C - 28C σωστά?

Ζήτηση στους 25C χωρίς follow me με τον ανεμιστήρα στο High.

Από αυτό θα βρούμε αν το κλιματιστικό αποδίδει σωστά/ δηλώνει πραγματικά seer κλπ αλλά δεν θα μπορούμε να καταλάβουμε αν λόγο προγραμματισμού κατεβάζει πάρα πολύ αργά την θερμοκρασία στον χώρο.  

Τα κατάλαβα σωστά?

Το τεστ θα πρέπει να γίνει με το σπίτι ψιλοζεστό με θερμική αδράνεια. Θέλεις 27 ζήτηση και μέσα να το κρατάει 27 με εξωτερική 25 με κάπου 350W.

Δεν είναι εύκολο να γίνει, αλλά αν το σπίτι είναι όπως είπα θερμό και το τεστ γίνει οδεύοντας προς τη νύχτα, ίσως να πετύχεις τις συγκεκριμένες συνθήκες.

Θέλουμε να βρούμε αν αποδίδει στο επίπεδο του κλιματιστικού της κατηγορίας του. Ο προγραμματισμός του μας είναι αδιάφορος αυτήν τη στιγμή.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το τεστ θα πρέπει να γίνει με το σπίτι ψιλοζεστό με θερμική αδράνεια. Θέλεις 27 ζήτηση και μέσα να το κρατάει 27 με εξωτερική 25 με κάπου 350W.

Δεν είναι εύκολο να γίνει, αλλά αν το σπίτι είναι όπως είπα θερμό και το τεστ γίνει οδεύοντας προς τη νύχτα, ίσως να πετύχεις τις συγκεκριμένες συνθήκες.

Θέλουμε να βρούμε αν αποδίδει στο επίπεδο του κλιματιστικού της κατηγορίας του. Ο προγραμματισμός του μας είναι αδιάφορος αυτήν τη στιγμή.

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα έχω το νου μου αν βρω τέτοιες συνθήκες να το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, aris.04 είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα μερικές προτάσεις και εγώ για αγορά κλιματιστικού:

  1. 400, 500 absolute max
  2. Νέα αγορά
  3. Δεν έχω προτίμηση
  4. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης/ψύξης
  5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης/ψύξης
  6. Σε στούντιο 33 τ.μ.
  7. Αθήνα, Περιστέρι
  8. Αν δεν ανεβαίνει πολύ τιμή ας έχει wifi και ιονιστή. Αλλιώς ζω και χωρίς αυτά.
  9. Διαμέρισμα 2ου, έχει από πάνω και άλλα διαμερίσματα. Έχει μονώσεις είναι 2006 κατασκευή. Μπαλκόνι κοιτάει στην ανατολή (εκεί θα μπει η εξωτερική μονάδα).
  10.  

4094.31  Watt
3521.11  KCal/h
124.07    Watt/m2
106.70    KCal/h/m2

για 23 βαθμούς

https://www.skroutz.gr/s/29288757/Toshiba-Haori-RAS-13J2AVSG-E1-RAS-B13N4KVRG-E-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi-Grey.html

Στα λεφτά σου 

https://www.bestprice.gr/item/2156109140/tcl-miracle-ii-12chsave.html

Προσοχή στο κόκκινο Μπάνερ του tclgreece.gr

Ίσως παίξει και προσφορά https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232125-a-c-in12btu-tcl-12chsa-vei-miracle

Επίσης

https://www.e-expert.gr/atxc35c-arxc35c.html

 

 

14 λεπτά πριν, Salaspower30 είπε

Παίδες σε δωμάτιο 20 τετραγωνικά τι κλιματιστικό θα μου προτείνετε έως 360ευρω? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

Χρήση; Ερωτηματολόγιο πλιζ

25 λεπτά πριν, newbe είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα έχω το νου μου αν βρω τέτοιες συνθήκες να το δοκιμάσω.

Και 5 λεπτά να τύχει να είναι εκεί κοντά θα είσαι οκ. Θα σου έλεγα να κάνουμε το 30αρι αλλά μάλλον δεν θα ξαναδούμε τέτοιες εξωτερικές θερμοκρασίες φέτος. Δεν ξέρω αν την Κυριακή θα έχεις στην περιοχή σου. Αλλιώς πάμε στη θέρμανση.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...