Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, newbe είπε

Το θεμα μου ειναι πως θα μπορουσα να το αποδειξω στην αντιπροσωπεια

τι να αποδειξεις? μια χαρα ειναι οι μετρησεις θερμοκρασιων...αν ειναι ανεπαρκες για τον χωρο ειναι αλλο ζητημα. Το μηχανημα δουλευει και βγαζει φουλ κρυο αερα μεχρι εκει που δεν παει αλλο, νομιζω.

Ποσο δηλαδη ηθελες σημερα να εχει φτασει τον χωρο. 17 οπως ζητησες? Με ποση θερμοκρασια μεσα εισαι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

τι να αποδειξεις? μια χαρα ειναι οι μετρησεις θερμοκρασιων...αν ειναι ανεπαρκες για τον χωρο ειναι αλλο ζητημα. Το μηχανημα δουλευει και βγαζει φουλ κρυο αερα μεχρι εκει που δεν παει αλλο, νομιζω.

Ποσο δηλαδη ηθελες σημερα να εχει φτασει τον χωρο. 17 οπως ζητησες? Με ποση θερμοκρασια μεσα εισαι οκ?

Δεν λεω για σημερα. Σημερα ηταν υπεραρκετο.

Δεν ξερω αν ειχεις δει τις μετρησεις στην πρωτη μου αναρτηση:

1η μέτρηση έγινε στις 03/09/2022 με εξωτερική θερμοκρασία: 27C και υγρασία 68%.

Ρύθμιση του μηχανήματος στους 17C.

 

Στα πρώτα 20 λεπτά που είχα τον ανεμιστήρα στο Αuto μέτρησα:

εισαγωγή αέρα: 27.50C

εξαγωγή: 10.90C

κατανάλωση: 1040 w

 

Στα 40 λεπτά με τον ανεμιστήρα στο Turbo μέτρησα:

εισαγωγή αέρα: 26.64C

εξαγωγή: 10.40C

κατανάλωση: 1025 w

 

Στα 60 λεπτά με τον ανεμιστήρα στο Turbo μέτρησα:

εισαγωγή αέρα: 26.31C

εξαγωγή: 9.60C – 10.40C

κατανάλωση: 960 w

 

Στα 90 λεπτά με τον ανεμιστήρα στο Turbo μέτρησα:

εισαγωγή αέρα  26.06     38%

εξαγωγή              9.50C – 10.20C

κατανάλωση       950 w   

 

 

 

2η μέτρηση έγινε στις 10/09/2022 με εξωτερική θερμοκρασία: 28,9C και υγρασία 58%.

Ρύθμιση του μηχανήματος στους 17C.

 

Στα πρώτα 10 λεπτά που είχα τον ανεμιστήρα στο Low μέτρησα:

εισαγωγή αέρα: 28.00C / Hum: 50.92%

εξαγωγή: 7.50 – 7.90C

κατανάλωση: 1360 w

 

Στα 20 λεπτά με τον ανεμιστήρα στο Low μέτρησα:

εισαγωγή αέρα: 27.64C / Hum: 45.50%

εξαγωγή: 6.00C – 6.30C

κατανάλωση: 1350 w

 

Στα 30 λεπτά με τον ανεμιστήρα στο High μέτρησα:

εισαγωγή αέρα: 27.18C  / Hum 48.92%

εξαγωγή: 10.80C – 11.00C

κατανάλωση: 1137 w

 

Στα 35 λεπτά με τον ανεμιστήρα στο Low μέτρησα:

εισαγωγή αέρα: 27.18C  / Hum: 47.03%

εξαγωγή: 5.80C – 6.20C

κατανάλωση: 1350 w

  

Στα 40 λεπτά με τον ανεμιστήρα στο High μέτρησα:

εισαγωγή αέρα  27.18C / Hum 48.92%

εξαγωγή              9.50C – 9.90C

κατανάλωση       1384 w   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, newbe είπε

Δεν ξερω αν ειχεις δει τις μετρησεις στην πρωτη μου αναρτηση:

Τις ειχα δει, οπως ολοι εδω μεσα, αλλα ουτε και τοτε δεν απαντησες ποση θερμοκρασια θες να επιτυχεις να εχει ο χωρος σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Τις ειχα δει, οπως ολοι εδω μεσα, αλλα ουτε και τοτε δεν απαντησες ποση θερμοκρασια θες να επιτυχεις να εχει ο χωρος σου ?

sorry δεν ειδα την ερωτηση... 25C. Αλλα απο 27-28 να δεν τους πιανει σε 2 - 3 ωρες...

Δινει την αισθηση οτι δουλευει πολυ ρελαντι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα δε καταλαβαινω σε τι αποσκοπουν ολα αυτα τα τεστ, τι ακριβως προσπαθεις να διαπιστωσεις?

Μόλις τώρα, newbe είπε

sorry δεν ειδα την ερωτηση... 25C. Αλλα απο 27-28 να δεν τους πιανει σε 2 - 3 ωρες...

Δινει την αισθηση οτι δουλευει πολυ ρελαντι

αυτη ειναι η δουλεια του inverter να δουλευει οσο πιο οικονομικα μπορει για να φτασει στην επιθυμητη θερμοκρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, newbe είπε

δουλευει πολυ ρελαντι

στα 1000 watt ρελαντι??? με τιποτε και δεν μπορει να παει και πιο πανω γιατι δεν γινεται να βγαζει κατω και απο τους 6 βαθμους, θα παγωσει το στοιχειο μεσα στο σπιτι. Αν ειναι ανεπαρκες, τα παραπονα στον ψυκτικο σου που εκανε υπολογισμους.

Ασε που αν οι τοιχοι βραζουν, θα πρεπει να δουλευ συνεχεια και οχι στο high αλλα στο auto και μονο οταν δεις να πεφτει η καταναλωση σε χαμηλα, ρελαντι πραγματικα νουμερα , εστω για αυτο το μηχανημα, πχ 300w tote θα εχει ισορροπησει στον χωρο.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Specs είπε

στα 1000 watt ρελαντι??? με τιποτε και δεν μπορει να παει και πιο πανω γιατι δεν γινεται να βγαζει κατω και απο τους 6 βαθμους, θα παγωσει το στοιχειο μεσα στο σπιτι. Αν ειναι ανεπαρκες, τα παραπονα στον ψυκτικο σου που εκανε υπολογισμους.

Ασε που αν οι τοιχοι βραζουν, θα πρεπει να δουλευ συνεχεια και οχι στο high αλλα στο auto και μονο οταν δεις να πεφτει η καταναλωση σε χαμηλα, ρελαντι πραγματικα νουμερα , εστω για αυτο το μηχανημα, πχ 300w tote θα εχει ισορροπησει στον χωρο.

Μα το θεμα ειναι οτι δεν βραζει 6-7 βαθμους (την σημερινη μερα θα πρεπει να την  εξαιρέσουμε πιστευω μιας δεν ειχε ζεστη και να το τεσταρω μια ημερα που χρειαζεται το κλιματιστικο).

Αυτες τις ημερες εβγαζε 9,5 - 10,5 στο auto.

Αυτο με τους 6 βαθμους μου το ειπε και ο τεχνικος που υποστηριζε οτι ισως να εχει ή να διμιουργθει προβλημα σε ενα MIDEA 18αρι (της αδερφης μου) που ειχα μετρησει και εβγαζε 5 - 7 βαθμους την ιδια ημερα που το δικο μου εβγαζε 9,5 - 10,5. 

Σημειωση οτι ειναι ιδια διαμερισματα με το midea ενα οροφο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, newbe είπε

Σημειωση οτι ειναι ιδια διαμερισματα με το midea ενα οροφο πανω.

Δεν σημαινει οτι εχουν τις ιδιες αναγκες τα διαμερισματα, ασε που αν το ενα ειναι κατοικησιμο συνεχεια και το αλλο περιστασιακα, τοτε μιλαμε για τεραστια διαφορα.

Τα σπιτια  εχουν θερμοκρασια,οπως και οι ανθρωποι, μονο που οπως βαζουμε εμεις το θερμομετρο στο σωμα μας , ετσι και στα σπιτια πρεπει να βαλεις το αισθητηριο απο ενα θερμομετρο ΜΕΣΑ σε ενα τοιχο , για να βλεπεις τα δομικα στοιχεια κυριως, που ειναι η μεγαλη μαζα ποσο εχουν θερμοκρασια. Η οποια αλλαζει ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ οταν αλλαζουν οι εποχες. Αν εχεις παρατηρησει, μολις κλεισεις τα παραθυρα και την ψυξη η θερμανση, η εσωτερικη θα ανεβει η θα κατεβει αναλογα με τα δομικα στοιχεια για να ελθουν με τον αερα σε καποιο σημειο ισορροπιας...

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, newbe είπε

Μα το θεμα ειναι οτι δεν βραζει 6-7 βαθμους (την σημερινη μερα θα πρεπει να την  εξαιρέσουμε πιστευω μιας δεν ειχε ζεστη και να το τεσταρω μια ημερα που χρειαζεται το κλιματιστικο).

Αυτες τις ημερες εβγαζε 9,5 - 10,5 στο auto.

Αυτο με τους 6 βαθμους μου το ειπε και ο τεχνικος που υποστηριζε οτι ισως να εχει ή να διμιουργθει προβλημα σε ενα MIDEA 18αρι (της αδερφης μου) που ειχα μετρησει και εβγαζε 5 - 7 βαθμους την ιδια ημερα που το δικο μου εβγαζε 9,5 - 10,5. 

Σημειωση οτι ειναι ιδια διαμερισματα με το midea ενα οροφο πανω.

Κοίτα. Η θερμοκρασία εξόδου είναι σίγουρα μια ένδειξη της απόδοσης. Αλλά, η σύγκριση με ένα άλλο μηχάνημα είναι λίγο επισφαλής. Δεν ξέρεις το άλλο μηχάνημα τι ταχύτητα ανεμιστήρα έχει, τι θερμοκρασία εισόδου και μιλάμε για άλλα μηχανήματα, άλλον προγραμματισμό, άλλο μοντέλο, άλλα watts κτλ

Το μοντέλο που έχεις είναι ένα τυπικό κλιματιστικό, χωρίς κάποια ιδιαίτερη επίδοση σε ψύξη. Παρόλα αυτά, αν είναι αρκετό για τον χώρο θα πρέπει να σε καλύπτει. 

Άποψη μου. Έχεις τα εποπτικά εργαλεία. Βάλε το κλιματιστικό στο high ανεμιστήρα ή στο αυτόματο αν σε ενοχλεί , follow me, θερμοκρασία ζήτησης φυσιολογική, όχι τύπου κατάψυξη που βάζεις, πχ 25 και άστο 24ωρες ανοιχτό. Μας ενδιαφέρει η ισορροπία, όχι το δυναμικό που μας δείχνεις όπως είναι ο πρώτος κύκλος που βλέπουμε. Άστο 24ωρες, ξέχνα θερμοκρασία από περσίδες και δείξε μας διάγραμμα κατανάλωσης 24ωρο και θερμοκρασία χώρου. 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα μερικές προτάσεις και εγώ για αγορά κλιματιστικού:

  1. 400, 500 absolute max
  2. Νέα αγορά
  3. Δεν έχω προτίμηση
  4. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης/ψύξης
  5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης/ψύξης
  6. Σε στούντιο 33 τ.μ.
  7. Αθήνα, Περιστέρι
  8. Αν δεν ανεβαίνει πολύ τιμή ας έχει wifi και ιονιστή. Αλλιώς ζω και χωρίς αυτά.
  9. Διαμέρισμα 2ου, έχει από πάνω και άλλα διαμερίσματα. Έχει μονώσεις είναι 2006 κατασκευή. Μπαλκόνι κοιτάει στην ανατολή (εκεί θα μπει η εξωτερική μονάδα).
  10.  

4094.31  Watt
3521.11  KCal/h
124.07    Watt/m2
106.70    KCal/h/m2

για 23 βαθμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Japan λέει. Ποιο νομίζεις ότι είναι;

 

34 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αμα ήξερα δε θα ρώταγα 

 

το μονο ΚΑΙ Daikin και made in Japan... είναι ένα...

Daikin Ururu Sarara

 

Επεξ/σία από spgkountis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...