Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, harkonto είπε

 

Update volume 2

Με πήραν τηλ. για αλλαγή φτερωτής και τους είπα ότι αιτούμαι αντικατάστασης λόγω doa. Μου απάντησε μια ευγενική κοπέλα ότι θα προωθήσει το αίτημα. Σήμερα επικοινώνησε ξανά μαζί μου και με ενημέρωσε ότι το αίτημα αντικατάστασης έγινε αποδεκτό. Αναμένω νέα συσκευή λοιπόν. 

Καλό αυτό 

Να μας ενημερώσεις για τους χρόνους αντιμετωπίσεις του θέματος από την αντιπροσωπεία 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Καλό αυτό 

Να μας ενημερώσεις για τους χρόνους αντιμετωπίσεις του θέματος από την αντιπροσωπεία 

Μία βδομάδα αφότου δηλώθηκε η βλάβη(22/9) ήρθε ο τεχνικός (29/9) Την περασμένη Πέμπτη(29/9) πιστοποιήθηκε η βλάβη, Παρασκευή(30/9) επικοινώνησαν μαζί μου για αλλαγή φτερωτής για την προσεχή Πέμπτη(6/10). Αφού ζήτησα αντικατάσταση έγινε δεκτή σημερα Δευτέρα(3/10) Αρκετά γρήγορα θα έλεγα. Ελπίζω η αντικατάσταση της μονάδας να γίνει εξίσου γρήγορα. Από ότι κατάλαβα ο τεχνικός της toshiba βρίσκεται κάθε Πέμπτη στην ευρύτερη περιοχή μου. 

Επεξ/σία από harkonto
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα φώτα σας!

Παρέλαβα πρόσφατα μονάδα  aircodition από γνωστή αλυσίδα με δωρεάν εγκατάσταση και προέκυψε το εξής ζήτημα. 

Η εγκατάσταση στο παιδικό δωμάτιο είναι λίγο περίεργη διότι υπάρχει αναμονή μέσα σε ξύλινη ντουλάπα και οι σωλήνες πρέπει να ακολουθήσουν συγκεκριμένη διαδρομή για να φτάσουν στο κλιματιστικό.

Πλην της ήδη υπάρχουσας αναμονής δεν  υπάρχει εναλλακτικός τρόπος τοποθέτησης.

Ο τεχνικός λοιπόν μόλις το είδε μου είπε ότι απαιτείται μεγάλος χρόνος εργασίας γι αυτή την τοποθέτηση , ότι δεν το υπολόγισε έτσι και δεν προλαβαίνει γιατί έχει άλλα ραντεβού (περίμενα ήδη μια εβδομάδα) και τέλος ότι θα επιβαρυνθώ με ένα ποσό περίπου στα 80€ χωρίς να μου αιτιολογήσει γιατί πλην του ότι είναι δύσκολη περίπτωση. 

Διάβασα τους όρους της δωρεάν εγκατάστασης και προφανώς δεν χρειάζεται να γίνει κάποια εργασία από αυτές που δεν συμπεριλαμβάνονται στα γραφόμενά κρατώντας μια επιφύλαξη για το αν θα χρειαστούν περισσότερα από 3 μέτρα χαλκού που προβλέπονται στους όρους. 

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, georbap είπε

Παιδιά τα φώτα σας!

Παρέλαβα πρόσφατα μονάδα  aircodition από γνωστή αλυσίδα με δωρεάν εγκατάσταση και προέκυψε το εξής ζήτημα. 

Η εγκατάσταση στο παιδικό δωμάτιο είναι λίγο περίεργη διότι υπάρχει αναμονή μέσα σε ξύλινη ντουλάπα και οι σωλήνες πρέπει να ακολουθήσουν συγκεκριμένη διαδρομή για να φτάσουν στο κλιματιστικό.

Πλην της ήδη υπάρχουσας αναμονής δεν  υπάρχει εναλλακτικός τρόπος τοποθέτησης.

Ο τεχνικός λοιπόν μόλις το είδε μου είπε ότι απαιτείται μεγάλος χρόνος εργασίας γι αυτή την τοποθέτηση , ότι δεν το υπολόγισε έτσι και δεν προλαβαίνει γιατί έχει άλλα ραντεβού (περίμενα ήδη μια εβδομάδα) και τέλος ότι θα επιβαρυνθώ με ένα ποσό περίπου στα 80€ χωρίς να μου αιτιολογήσει γιατί πλην του ότι είναι δύσκολη περίπτωση. 

Διάβασα τους όρους της δωρεάν εγκατάστασης και προφανώς δεν χρειάζεται να γίνει κάποια εργασία από αυτές που δεν συμπεριλαμβάνονται στα γραφόμενά κρατώντας μια επιφύλαξη για το αν θα χρειαστούν περισσότερα από 3 μέτρα χαλκού που προβλέπονται στους όρους. 

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ;

Σε πρώτη φάση ενημερώνεις την αλυσίδα για τα λεγόμενα του τεχνικού και για την καθυστέρηση που έχεις υποστεί 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σε πρώτη φάση ενημερώνεις την αλυσίδα για τα λεγόμενα του τεχνικού και για την καθυστέρηση που έχεις υποστεί 

Τους πήρα αρχικά για να ρωτήσω τι ακριβώς προβλέπεται και μου ζήτησαν τον αριθμό παραγγελίας .Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αν το συνεχίσω και τον ενοχλήσουν τελικά από την αλυσίδα , τότε δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνει σωστά η δουλειά στην πορεία από τον τεχνικό , όταν ο ίδιος ήταν κάθετος εξ αρχής για την έξτρα χρέωση. 

Υγ. Φώναξα κάποιον άλλον ψυκτικό για να μου δώσει μια τιμή και ζήτησε 100€ συνηθισμένη τιμή για εγκατάσταση 9αριου , ενώ τώρα καλούμε να πληρώσω 80€ σε δωρεάν εγκατάσταση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, georbap είπε

Τους πήρα αρχικά για να ρωτήσω τι ακριβώς προβλέπεται και μου ζήτησαν τον αριθμό παραγγελίας .Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αν το συνεχίσω και τον ενοχλήσουν τελικά από την αλυσίδα , τότε δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνει σωστά η δουλειά στην πορεία από τον τεχνικό , όταν ο ίδιος ήταν κάθετος εξ αρχής για την έξτρα χρέωση. 

Υγ. Φώναξα κάποιον άλλον ψυκτικό για να μου δώσει μια τιμή και ζήτησε 100€ συνηθισμένη τιμή για εγκατάσταση 9αριου , ενώ τώρα καλούμε να πληρώσω 80€ σε δωρεάν εγκατάσταση. 

 

Λοιπόν εγω τι θα έκανα 

τηλεφωνο στην αλυσίδα ,έχω δωρεάν εγκατάσταση στην τάδε παραγγελία ,ήρθε ο τεχνικός σας τάδε τάδε και μου ζήτησε λεφτά για την εγκατάσταση επισης έχει περάσει μια εβδομάδα και ακόμα τίποτα , παρακαλω να στείλετε άλλον τεχνικό και να κάνει αυτά που υπάρχουν στο έντυπο κατά την αγορά με τους όρους της εγκατάστασης 

δηλαδη θα υποκυψεις  στον οποιονδήποτε εκβιασμό του καθε μαστοραντζα , μην τους αφήνετε να σας κάνουν ότι θέλουν και δε σου λέω να πεις στο τηλέφωνο ότι θα απευθυνθείς σε τίποτα προστασία καταναλωτή η δικηγόρο η οτιδήποτε 

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

είχα στείλει ερώτηση σχετικά με ποιο κλιματισμό πρέπει να πάρω εδώ:

 

Όπως είπα σκέφτομαι να έχω ανοιχτές τις πόρτες μπας και ζεσταθούν και λίγο τα πίσω δωμάτια. 

Άρα ήθελα να σε ρωτήσω  να πάρω το Shorai-Edge το 22 ή το 24?

https://www.skroutz.gr/s/23492601/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B22J2KVSG-E-RAS-22J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A.html?from=sku_color_variations ]

Στο 22 βλέπω πως το SCOP είναι 5.9 με 23884 BTU στην θέρμανση 

στο 24αρι 4.9 και 27297 BTU θέρμανσης   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2022 στις 10:17 ΜΜ, andreaspA είπε

γενικως. Δοκιμασε το.

 

Καλησπέρα στην ομάδα,  

Σήμερα πριν φύγω για την δουλειά το έβαλα στους 17C με τον ανεμιστήρα στο HIGH από τις 09:10 έως τις 19:30 που γύρισα.

Η Εξωτερική θερμοκρασία πρέπει να ήταν από 23C-24C και το μεσημέρι να έφτασε τους 27C (δεν είχα θερμόμετρο έξω).

Ακολούθησα την πρόταση του τliakjim και έβαλα πρίζα με μετρητή κατανάλωσης και θερμόμετρα χώρου, εισαγωγής και εξαγωγής.

Τα αποτελέσματα είναι πολύ καλύτερα από τις προηγούμενες μετρήσεις (στο HIGH είχα θερμοκρασίες εξόδου από 9,5 – 11,00C)  αλλά ίσως πρέπει να λάβουμε υπόψη μας τις χαμηλές θερμοκρασίες (έχασα το Σ.Κ που ήταν ζεστό γιατί μου πήρε χρόνο να στήσω τον Home assistant, αισθητήρες κλπ).  

input temp.jpg

output temp.jpg

power.jpg

room temp.jpg

room hum.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sokap23 είπε

 

 

Καλησπέρα!

είχα στείλει ερώτηση σχετικά με ποιο κλιματισμό πρέπει να πάρω εδώ:

 

Όπως είπα σκέφτομαι να έχω ανοιχτές τις πόρτες μπας και ζεσταθούν και λίγο τα πίσω δωμάτια. 

Άρα ήθελα να σε ρωτήσω  να πάρω το Shorai-Edge το 22 ή το 24?

https://www.skroutz.gr/s/23492601/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B22J2KVSG-E-RAS-22J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A.html?from=sku_color_variations ]

Στο 22 βλέπω πως το SCOP είναι 5.9 με 23884 BTU στην θέρμανση 

στο 24αρι 4.9 και 27297 BTU θέρμανσης   

 

Καταρχάς το 22άρι έχει 5.9 scop και το 24άρι 5.5.

Το 22άρι έχει αυτό το capacity γύρω από τους μηδέν

635809308_Screenshot2022-10-03224223.jpg.55332b7cd00ca027568170ce4908ca7e.jpg

και το 24άρι αυτό (τα max ) :

1963411743_Screenshot2022-10-03224156.jpg.a9beb65e554f8a3a57eb591c70f21a7d.jpg

Οπότε κοιτάς και ψωνίζεις με τα νούμερα αυτά.

 

1 ώρα πριν, newbe είπε

Καλησπέρα στην ομάδα,  

Σήμερα πριν φύγω για την δουλειά το έβαλα στους 17C με τον ανεμιστήρα στο HIGH από τις 09:10 έως τις 19:30 που γύρισα.

Η Εξωτερική θερμοκρασία πρέπει να ήταν από 23C-24C και το μεσημέρι να έφτασε τους 27C (δεν είχα θερμόμετρο έξω).

Ακολούθησα την πρόταση του τliakjim και έβαλα πρίζα με μετρητή κατανάλωσης και θερμόμετρα χώρου, εισαγωγής και εξαγωγής.

Τα αποτελέσματα είναι πολύ καλύτερα από τις προηγούμενες μετρήσεις (στο HIGH είχα θερμοκρασίες εξόδου από 9,5 – 11,00C)  αλλά ίσως πρέπει να λάβουμε υπόψη μας τις χαμηλές θερμοκρασίες (έχασα το Σ.Κ που ήταν ζεστό γιατί μου πήρε χρόνο να στήσω τον Home assistant, αισθητήρες κλπ).  

input temp.jpg

output temp.jpg

power.jpg

room temp.jpg

room hum.jpg

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να μας δείξεις για να είμαι ειλικρινής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2022 στις 1:57 ΜΜ, newbe είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

 

Έχω ένα 18αρι κλιματιστικό το οποίο μου δίνει την αίσθηση ότι δεν αποδίδει σωστά (υψηλή θερμοκρασία εξόδου).

Συγκεκριμένα έχω την αίσθηση ότι δεν ανεβάζει αρκετά την ταχύτητα του συμπιεστή ώστε αν ψύξει τον χώρο.

Εγκαταστάθηκε πέρυσι τον Αύγουστο σε χώρο 44τμ αλλά λόγο διακοπών δούλεψε κάνα δυο ώρες (όχι ικανοποιητικά).

 

Φέτος τον Αύγουστο έφερα τεχνικό που επαλήθευσε την εγκατάσταση και ότι δεν έχει χάσει φρέον.

 

Ενδεικτικά μέτρησα τις παρακάτω θερμοκρασίες και θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει αν είναι λογικές:

 

1η μέτρηση έγινε στις 03/09/2022 με εξωτερική θερμοκρασία: 27C και υγρασία 68%.

Ρύθμιση του μηχανήματος στους 17C.

 

Στα πρώτα 20 λεπτά που είχα τον ανεμιστήρα στο Αuto μέτρησα:

εισαγωγή αέρα: 27.50C

εξαγωγή: 10.90C

κατανάλωση: 1040 w

 

Στα 40 λεπτά με τον ανεμιστήρα στο Turbo μέτρησα:

εισαγωγή αέρα: 26.64C

εξαγωγή: 10.40C

κατανάλωση: 1025 w

 

Στα 60 λεπτά με τον ανεμιστήρα στο Turbo μέτρησα:

εισαγωγή αέρα: 26.31C

εξαγωγή: 9.60C – 10.40C

κατανάλωση: 960 w

 

Στα 90 λεπτά με τον ανεμιστήρα στο Turbo μέτρησα:

εισαγωγή αέρα  26.06     38%

εξαγωγή              9.50C – 10.20C

κατανάλωση       950 w   

 

 

 

2η μέτρηση έγινε στις 10/09/2022 με εξωτερική θερμοκρασία: 28,9C και υγρασία 58%.

Ρύθμιση του μηχανήματος στους 17C.

 

Στα πρώτα 10 λεπτά που είχα τον ανεμιστήρα στο Low μέτρησα:

εισαγωγή αέρα: 28.00C / Hum: 50.92%

εξαγωγή: 7.50 – 7.90C

κατανάλωση: 1360 w

 

Στα 20 λεπτά με τον ανεμιστήρα στο Low μέτρησα:

εισαγωγή αέρα: 27.64C / Hum: 45.50%

εξαγωγή: 6.00C – 6.30C

κατανάλωση: 1350 w

 

Στα 30 λεπτά με τον ανεμιστήρα στο High μέτρησα:

εισαγωγή αέρα: 27.18C  / Hum 48.92%

εξαγωγή: 10.80C – 11.00C

κατανάλωση: 1137 w

 

Στα 35 λεπτά με τον ανεμιστήρα στο Low μέτρησα:

εισαγωγή αέρα: 27.18C  / Hum: 47.03%

εξαγωγή: 5.80C – 6.20C

κατανάλωση: 1350 w

  

Στα 40 λεπτά με τον ανεμιστήρα στο High μέτρησα:

εισαγωγή αέρα  27.18C / Hum 48.92%

εξαγωγή              9.50C – 9.90C

κατανάλωση       1384 w   

 

Tην ίδια ώρα ένα δεύτερο κλιματιστικό 9000BTU ίδιας μάρκας άλλο μοντέλο με τον ανεμιστήρα στο High στα 10 λεπτά είχε εξαγωγή αέρα 6,1 – 6,4C (με εισαγωγή 26,50C), κατανάλωση 760W και στα 15λεπτα στο Low μέτρησα 5,1 – 5,8C.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

47 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καταρχάς το 22άρι έχει 5.9 scop και το 24άρι 5.5.

Το 22άρι έχει αυτό το capacity γύρω από τους μηδέν

635809308_Screenshot2022-10-03224223.jpg.55332b7cd00ca027568170ce4908ca7e.jpg

και το 24άρι αυτό (τα max ) :

1963411743_Screenshot2022-10-03224156.jpg.a9beb65e554f8a3a57eb591c70f21a7d.jpg

Οπότε κοιτάς και ψωνίζεις με τα νούμερα αυτά.

 

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να μας δείξεις για να είμαι ειλικρινής.

Ειναι σε συνεχεια της πρωτης μου αναρτησης.

Μου προτειναν να δουλεψω το κλιματιστικο αρκετες ωρες και αν δεν κανω λαθως μου ειχες προτεινει να βαλω πριζες ωστε να δουμε καταναλωση/ συμπεριφορα.

Αυτες ειναι οι μετρησεις θερμοκρασιας εισοδου, θερμοκρασιας εξοδου, καταναλωσης, θερμοκρασιας & υγρασιας χωρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, newbe είπε

Αυτες ειναι οι μετρησεις θερμοκρασιας εισοδου, θερμοκρασιας εξοδου, καταναλωσης, θερμοκρασιας & υγρασιας χωρου

Kaι ? αλλαξε κατι στην αισθηση που παραπονιοσουν? εισαι ενταξει με τις θερμοκρασιες εξοδου?

Το δια ταυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Specs είπε

Kaι ? αλλαξε κατι στην αισθηση που παραπονιοσουν? εισαι ενταξει με τις θερμοκρασιες εξοδου?

Το δια ταυτα?

Οι σημερινες ενδειξεις ειναι καλες αλλα η μετρηση εγινε σήμερα που δεν ειχε υψηλες θερμοκρασιες.

Στην πρωτη μου αναρτηση εχω τις προηγουμενες μετρησεις που στο HIGH ειχα θερμοκρασιες εξοδου : 9.50C – 11.00C το οποιο δεν πιστευω οτι ειναι λογικο και προσπαθω να βγαλω μια ακρη αν εχει προβλημα το μηχανημα ή αν εκανα λαθος επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, newbe είπε

δεν πιστευω οτι ειναι λογικο

Η αισθηση σου δεν μας ειπες, στον χωρο,ειναι επαρκες το κλιματιστικο?

Αυτο με την ταχυτητα στο high του ανεμιστηρα, ειναι αναμενομενο, ολα ετσι δουλευουν.

Αν εχεις καρο θα εχεις διαπιστωσει πως στο 1 εχει την πιο κρυα εξοδο απο τις περσιδες αλλα στο τερμα το βαζεις για πιο γρηγορη ψυξη της καμπινας και ας μην ειναι τοσο κρυος, οπως στο 1 ο αερας εξοδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Η αισθηση σου δεν μας ειπες, στον χωρο,ειναι επαρκες το κλιματιστικο?

Αυτο με την ταχυτητα στο high του ανεμιστηρα, ειναι αναμενομενο, ολα ετσι δουλευουν.

Αν εχεις καρο θα εχεις διαπιστωσει πως στο 1 εχει την πιο κρυα εξοδο απο τις περσιδες αλλα στο τερμα το βαζεις για πιο γρηγορη ψυξη της καμπινας και ας μην ειναι τοσο κρυος, οπως στο 1 ο αερας εξοδου.

Τις ζεστες ημερες δεν πιστευω οτι ειναι επαρκες.

Σημερα ηταν υπεραρκετο (αλλα δεν χρειαζοταν κλιματιστικο).

Το θεμα μου ειναι πως θα μπορουσα να το αποδειξω στην αντιπροσωπεια (τι θα πρεπει να μετρησω και τι να τους πω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...