Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, spocky είπε

Τελικα αυτος που εφτιαξε την εφαρμογη μου είπε οτι μετα το firmware update της tapo δεν δουλευει το προγραμμα

Και γιατί κάνατε fw update; Δεν γίνεται επαναφορά; πχ εγώ στις hs110 δεν έχω κάνει ποτέ fw update από φόβο μην πάψουν να παίζουν με το ha. Αφού δουλεύει, δεν το πειράζουμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, userAnon είπε

 

Αγαπητοί, ας συμφωνήσουε ότι διαφωνούμε και ας μείνει ο καθένας με την γνώμη του. Όποιος θέλει να αγοράζει εγγύηση αγοράζει εγγύηση, όποιος θέλει να έχει κλιματιστικό και να του κάνει κάθε 10 χρόνια service ας του κάνει. Δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας. 

Συμφωνώ, κάνεις βέβαια δεν σου είπε αυτά που λες, αλλά συμφωνώ, ας μην χαλάσουμε τις καρδιές μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τογιοτόμι:  Με την Total Support του Κωτσου έκαναν 3 ημέρες αν θυμάμαι καλά για την επισκευή. Ήταν σε εποχή που ούτε κρυώσαμε ούτε σκάσαμε από την ζέστη. Νομίζω φθινόπωρο. Όταν χρειάστηκα την επίσημη αντιπροσωπεία περίπου  στον χρόνο από την αγορά για ένα θέμα με το κοντρόλ χρειάστηκε απλώς μια επίσκεψη σε αυτούς και λύθηκε το θέμα σε 10 λεπτά με αντικατάσταση.

 

 

Τοσιμπα:  Τους χρειάστηκα στον 1,5 μήνα από την αγορά για μοτέρ φτερωτής εσωτερικής. Μου απάντησαν οτι δεν υπάρχει ανταλλακτικό. Ζήτησα αντικατάσταση και βρέθηκε ανταλλακτικο σε μια βδομάδα. Στο τρίμηνο από την αγορα τους καλώ για θόρυβο. Παραδέχονται οτι κάνει θόρυβο αλλα φταίει το σπίτι!  Πρέπει να κάνω μόνωση και να βάλω μικρότερο! Η εταιρεία που έχει το σέρβις της Τοσίμπα είναι η ΒΑΤΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗ ΑΕ. Όταν παίρνεις τηλ στην περίφημη 'Γραμμη Δροσιάς΄ σε παραπέμπουν στην ΒΑΤΗΣ και μιλάς με αυτούς. Επίσης μου έδωσαν προσφορά για μετεγκατάσταση εξωτερικής από τον τοίχο στο δάπεδο κάπου στα 350 ευρώ!

 

 

Ντάικιν: Αγορασμένο από Κωτσο, τους χρειάστηκα στα 2,5 χρόνια περίπου από την αγορά. Τηλ αντιπροσωπεία, συνεργείο αυθημερόν για επιβεβαίωση βλάβης και την επόμενη άφιξη ανταλλακτικών και επισκευή. Η αντιπροσωπεία στέλνει εξωτερικό συνεργείο. Έχει διάφορους που συνεργάζεται. Δε θυμάμαι ποιους έστειλαν γιατί μίλησα μόνο με αντιπροσωπεία
 

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Τοσιμπα:  Τους χρειάστηκα στον 1,5 μήνα από την αγορά για μοτέρ φτερωτής εσωτερικής. Μου απάντησαν οτι δεν υπάρχει ανταλλακτικό. Ζήτησα αντικατάσταση και βρέθηκε ανταλλακτικο σε μια βδομάδα. Στο τρίμηνο από την αγορα τους καλώ για θόρυβο. Παραδέχονται οτι κάνει θόρυβο αλλα φταίει το σπίτι!  Πρέπει να κάνω μόνωση και να βάλω μικρότερο! Η εταιρεία που έχει το σέρβις της Τοσίμπα είναι η ΒΑΤΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗ ΑΕ. Όταν παίρνεις τηλ στην περίφημη 'Γραμμη Δροσιάς΄ σε παραπέμπουν στην ΒΑΤΗΣ και μιλάς με αυτούς. Επίσης μου έδωσαν προσφορά για μετεγκατάσταση εξωτερικής από τον τοίχο στο δάπεδο κάπου στα 350 ευρώ!

τουλάχιστον όπως το ερμηνεύω εγω και ανεξάρτητα από τις εταιρίες, ανάλογα με το πως έκριναν την "ζημιά" τους συμπεριφέρθηκαν. Όλα ήταν στην εγγύηση όμως όταν θέλουν βρίσκουν λόγους να μην τιμήσουν πράγμα που επιβεβαίωνει αυτά που έγραφα για τις εγγυήσεις

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια πραγματα ειναι αντικειμενικα, θελοντας και μη..εγω ετσι πιστευω..Οταν κανουμε επενδυση σε ενα μεγαλο μηχανημα 18/24, και ειναι να δωσουμε καμποσα χρηματα, τοτε αυτο θελει ψαξιμο στα χαρακτηριστικα του, με καταναλωσεις/διαγραμματα οπως βλεπουμε εδω για το ποσο οικονομικο ειναι, και μετα κοιταμε την εγγυηση!!Μιλαω σαν παθων οσοι θυμουνται το 24αρι inventor (με την τρελη 10ετη εγγυηση, ) που καιγε τα κερατα του και δεν επεφτε κατω απο 1000w στη θερμανση και πηγα να τρελαθω τοτε..και δωσε on/off αβερτα..Ευτυχως ομως η εταιρεια παραδεχτηκε την κακη λειτουργια και το πηρε πισω, μετα βεβαια απο αλλεπαληλες επισκεψεις του σερβις και με υπομνημα  και χωρις να βγαζει ενδειξη ζημιας...Φυσικα, το μηχανημα δεν ειχε καποιο θεμα, αλλα ετσι ηταν προγραμματισμενο να δουλευει, δηλαδη σαν ενα απαραδεκτο inverter..Δεν αγοραζουμε εγγυηση λοιπον!!!

Τωρα για μικροτερα μηχανηματα 9/12 θα το ρισκαρα να σας πως την αληθεια με μια δελεαστικη τιμη και μια καλη εγγυηση..Ναι, θα επαιρνα ενα TCL ας πουμε με 10ετη που εχει ή ενα bosch με 7ετη..ουτως ή αλλως οι ελαχιστες καταναλωσεις ακομη και στα 250w ειναι (για μενα) σουπερ, στο θεμα της οικονομιας!

Φυσικα και θα αγοραζα πχ ενα Toshiba εν ειχα τα φραγκα, οχι ομως για την 7ετη εγγυηση, αλλα επειδη ειναι κορυφη!  Κι οσον αφορα το σερβις το κανω συμφωνα με την χρηση κι οταν μου λεει ο τεχνικος πως χρειαζεται κι οχι οποτε γουσταρει η εταιρια και παιρνω το ρισκο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Και γιατί κάνατε fw update; Δεν γίνεται επαναφορά; πχ εγώ στις hs110 δεν έχω κάνει ποτέ fw update από φόβο μην πάψουν να παίζουν με το ha. Αφού δουλεύει, δεν το πειράζουμε.

Μολις το ειχα αγορασει με το που ειδα οτι υπαρχει αυτο το προγραμμα και δεν μου περασε απο το μυαλο οτι δεν θα παιζει με το update. Το εκενε με το που το ανοιξα.

Δυστυχως δεν βρηκα κατι για downgrade

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, energy52 είπε

Ευτυχως ομως η εταιρεια παραδεχτηκε την κακη λειτουργια και το πηρε πισω

Δηλαδη πηρες τα χρηματα σου πισω απο το καταστημα που το αγορασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Specs είπε

Δηλαδη πηρες τα χρηματα σου πισω απο το καταστημα που το αγορασες?

Oχι, το πηρε πισω η inventor μεσω του εξ.σερβις και μου εστειλε το haier που εχω τωρα, κατοπιν συνεννοησης!

Επεξ/σία από energy52
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Ψάχνω να τοποθετήσω κλιματιστικό 9αρι σε υπνοδωμάτιο 15τ.μ.σαν κύρια πηγή θέρμανσης. Έχω καταλήξει σε αυτά:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-fujitsu-km-series-asyaoyg09kmce-9000-btu-aa/1688548?utm_campaign=skroutz&utm_content=xml_text_link&affiliateId=linkwise&utm_medium=affiliate&utm_source=CD16639&lkws_10719=6166d9ef-0881-3d50-57b1-da0f2e15ded8

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-sensira-atxc25c-arxc25c-9000-btu-aa/1680404

Με ενδιαφέρει πρωτίστως η απόδοση για την θέρμανση (οικονομία),η υποστήριξη απο άποψη εγγύησης.

Δεν με ενδιαφέρουν διάφοροι άχρηστοι μηχανισμοί wifi κλπ. Ποιό απ τα δύο να πάρω; Κάποια άλλη πρόταση;

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midea πάνω στον βράχο της Ακρόπολης. Τα δουλεύουμε 3 χρόνια τώρα με ακαθόριστη χρήση. Βρίσκονται σχεδόν στον άερα σε κάποια σημεία. Κάνουν καλά την δουλειά τους. Μην ρωτάτε για καταναλώσεις και τέτοια. Σε κάποιες φάσεις μαρσάρουν στο ξαφνικό αλλά όλα κομπλέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, papg είπε

Καλημέρα σας.

Ψάχνω να τοποθετήσω κλιματιστικό 9αρι σε υπνοδωμάτιο 15τ.μ.σαν κύρια πηγή θέρμανσης. Έχω καταλήξει σε αυτά:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-fujitsu-km-series-asyaoyg09kmce-9000-btu-aa/1688548?utm_campaign=skroutz&utm_content=xml_text_link&affiliateId=linkwise&utm_medium=affiliate&utm_source=CD16639&lkws_10719=6166d9ef-0881-3d50-57b1-da0f2e15ded8

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-sensira-atxc25c-arxc25c-9000-btu-aa/1680404

Με ενδιαφέρει πρωτίστως η απόδοση για την θέρμανση (οικονομία),η υποστήριξη απο άποψη εγγύησης.

Δεν με ενδιαφέρουν διάφοροι άχρηστοι μηχανισμοί wifi κλπ. Ποιό απ τα δύο να πάρω; Κάποια άλλη πρόταση;

ευχαριστώ.

Το daikin, αν μπορείς κάνε την αγορά από blue dealer για να έχεις 5 χρόνια εγγύηση.

Συμπλήρωσε καλού κακού και το ερωτηματολόγιο αγοράς τουλάχιστον να έχεις και εσύ μια ιδέα για τα btu που χρειάζεται ο χώρος (στο περίπου πάντα).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Το daikin, αν μπορείς κάνε την αγορά από blue dealer για να έχεις 5 χρόνια εγγύηση.

Συμπλήρωσε καλού κακού και το ερωτηματολόγιο αγοράς τουλάχιστον να έχεις και εσύ μια ιδέα για τα btu που χρειάζεται ο χώρος (στο περίπου πάντα).

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.θα δω για blue dealer στην περιοχή μου.Για υπολογισμό θερμιδων το είδα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, papg είπε

Καλημέρα σας.

Ψάχνω να τοποθετήσω κλιματιστικό 9αρι σε υπνοδωμάτιο 15τ.μ.σαν κύρια πηγή θέρμανσης. Έχω καταλήξει σε αυτά:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-fujitsu-km-series-asyaoyg09kmce-9000-btu-aa/1688548?utm_campaign=skroutz&utm_content=xml_text_link&affiliateId=linkwise&utm_medium=affiliate&utm_source=CD16639&lkws_10719=6166d9ef-0881-3d50-57b1-da0f2e15ded8

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-sensira-atxc25c-arxc25c-9000-btu-aa/1680404

Με ενδιαφέρει πρωτίστως η απόδοση για την θέρμανση (οικονομία),η υποστήριξη απο άποψη εγγύησης.

Δεν με ενδιαφέρουν διάφοροι άχρηστοι μηχανισμοί wifi κλπ. Ποιό απ τα δύο να πάρω; Κάποια άλλη πρόταση;

ευχαριστώ.

Το daikin θα έχει λογικά λίγο οικονομικότερη λειτουργία σε θέρμανση.

Aν καταλήξεις σε αυτό, εδώ θα το βρεις με την εγκατάσταση στην τιμή ενώ προτείνω την επέκταση εγγύησης https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-sensira-atxc25c-arxc25c-9000-btu-aa/1680404

εναλλακτικά ρώτα για το ftxc25c από blue dealer για τα 5 χρόνια εγγύησης.

Εναλλακτικά

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

Αυτό παίζει και σε προσφορές πχ δωρεάν εγκατάσταση κτλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε daikin ftxf απο blue dealer ξαφνικά σταμάτησε να έχει επικοινωνία το χειριστήριο με το ένα από τα 2 κλιματιστικά που είναι στο σπίτι

Τώρα τι έχει γίνει στο ενδιάμεσο και δεν δουλεύει κανείς δεν ξέρει γιατί η γιαγιά που τα δουλεύει είναι κοντά στα 90

 

Βγήκε από το ρεύμα αρκετή ώρα μήπως και νιώσει αλλά τίποτα 

Από την εσωτερική μονάδα μπορείς να το ανοίξεις κανονικά αλλά δεν μπορείς να ρυθμίσεις τίποτα 

Αύριο θα κάνει ένα τηλ να πάνε στο χωριό να το τσεκαρουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2022 στις 5:44 ΜΜ, liakjim είπε

Δεν νομίζω ότι είναι doa. Θα σου αλλάξουν φτερωτή και τέλος.

 

Στις 29/9/2022 στις 7:16 ΜΜ, fredd0 είπε

γιατι το ακρωνυμο DOA προερχεται απο το Dead On Arrival

ο προμηθευτης ειναι υποχρεωμενος να το καταστησει λειτουργικο, οχι να το αντικαταστησει 

Update volume 2

Με πήραν τηλ. για αλλαγή φτερωτής και τους είπα ότι αιτούμαι αντικατάστασης λόγω doa. Μου απάντησε μια ευγενική κοπέλα ότι θα προωθήσει το αίτημα. Σήμερα επικοινώνησε ξανά μαζί μου και με ενημέρωσε ότι το αίτημα αντικατάστασης έγινε αποδεκτό. Αναμένω νέα συσκευή λοιπόν. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...