Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, fredd0 είπε

οχι, περιμενε να παει να μπει μονο του το Wifi module

Έχω αγοράσει αλλά 2 inventor Comfort και είχαν την ίδια περιγραφή wifi standard όπως το corona και δεν είχα βάλει κανένα USB....οπότε γι αυτό ρώτησα... Πάντως ευχαριστώ για την απάντηση 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/9/2022 στις 10:19 ΜΜ, nasiougik είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο.
Επαναδιατυπώνω:

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 750€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 10% ψύξη / 90% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 37τμ σαλόνι
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη με 39C το καλοκαίρι και -3C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: wifi,   μεγάλη εγγύηση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου : έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, περιβάλετι απο ακατοίκητα διαμερίσματα, βορειοδυτικός προσανατολισμός
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    8607.82Watt

    7402.73KCal/h
    232.64Watt/m2

    200.07KCal/h/m2

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 450€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 10% ψύξη / 90% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 12τμ υπνοδωμάτιο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη με 39C το καλοκαίρι και -3C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: wifi,   μεγάλη εγγύηση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου : έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, περιβάλετι απο ακατοίκητα διαμερίσματα, βορειοδυτικός προσανατολισμός
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    3814.56Watt 3280.52KCal/h 317.88Watt/m273.38KCal/h/m

Φθηνό 24άρι https://www.skroutz.gr/s/32349029/Haier-AS68TEMHRA-C-1U68RENFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

(προσοχή στις παραεισαγωγές, θέλουμε 5 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας).

Καλό 24άρι https://www.skroutz.gr/s/23492464/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B24J2KVSG-E-RAS-24J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

Για το δωμάτιο:

https://www.skroutz.gr/s/35888199/Toshiba-Yukai-RAS-13E2AVG-E-RAS-B13E2KVG-E-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Για την hs  110 αν είσαι από iOS ναι δεν τρέχει σε πραγματικό χρόνο πρέπει να κάνει refresh , από android τρέχει σε πραγματικο χρόνο 

οχι για android λεω...Στο android η hs110 παιζει μια χαρα, η tapo δεν δειχνει real time. Πρεπει να κανεις refresh με το χερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, geodimis είπε

Πάντως εγγύηση σε άλλα ηλεκτρονικά μέσα πέρα απο τις οδηγίες χρήσεως ή έστω σε συνοδευτικό έντυπο του προιόντος δεν προβλέπεται απο τη νομοθεσία (μιλάω για εγγύηση επιπλέον της νόμιμης των 2 ετών). Ακόμα και στο user manual τους δεν έχουν καμμία αναφορά σε εγγύηση έστω και σε ιστότοπο.

Ασχετο και σχετικό με το θέμα.

Με την ευκαιρία του post σου, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! δέησαν να γραψουν μια ωραια σελίδα για να τελειώσει η παραφιλολογία για τα 2 χρονια υποχρεωτικής εγγύησης.

https://www.gov.gr/el/sdg/consumer-rights/consumer-rights-and-guarantees/general/statutory-warranty

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lionkd75 είπε

Μια και εγώ άνοιξα (ή ξανά άνοιξα) το θέμα εγγύησης για τα Daikin, οφείλω μια ενημέρωση στα μέλη της ομάδας για το τι τελικά ισχύει.

Επικοινωνησα λοιπόν με τη Daikin και έχω πλέον γραπτώς (email) ότι η εγγύηση για τη σειρά ATX είναι 3 έτη. Επιπλέον, η εγκατάσταση μπορεί να γίνει από οποιοδήποτε πιστοποιημενο ψυκτικό. Αυτονόητο θα μου πειτε το τελευταίο, αλλά πλέον το έχω και γραπτώς.

Σε ο,τι αφορά τα κλιματιστικά από blue dealer αναφέρεται σαφώς στο email ότι καλύπτονται από εγγύηση 5 ετών.

Προϋπόθεση για να ισχύει η εγγύηση είναι η εγκατάσταση να έχει γίνει σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή (μου τις έστειλαν). Έτσι, για παράδειγμα, αν το μήκος των σωληνώσεων του χαλκού δεν είναι αυτό που προβλέπεται δεν ισχύει η εγγύηση (το τελευταίο δεν το έγραψαν, το υποθέτω εγώ).

Πιστεύω ότι είναι ξεκάθαρο πλέον.

 

Να ξαναποσταρω και εγώ αυτό που είχα αναφέρει παλιότερα μετά από τηλεφωνική επικοινωνία.

Αυτά που ζητάνε είναι:

Εγκατάσταση από αδειούχο ψυκτικό.

3μ (τουλάχιστον) σωλήνες.

Αντλία κενού.

Η εσωτερική μονάδα να παίρνει ρεύμα από την εξωτερική (δεν μας πειράζει εαν το καλώδιο είναι σε εσωτερική μπριζα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Αυτά που ζητάνε είναι:

Eσυ το πηγες μακρια!

Περιμενε να εμπεδωσουμε τις διαφορές εγγυησεων , αναμεσα στους τυπους F και Α ,αφου συμφωνησαμε στα της διαρκειας εγγυησης πρωτα και μετα βλεπουμε τους περαν της ετησιας συντηρησης ορους, κατα την εγκατασταση κυριως.

Ηθελα και να το κανω να χωραει σε μια σειρα στο εξελ!!! ουτε σε φυλλο ολοκληρο δεν χωραει...

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Specs είπε

Περιμενε να εμπεδωσουμε τις διαφορές εγγυησεων , αναμεσα στους τυπους F και Α ,αφου συμφωνησαμε στα της διαρκειας εγγυησης πρωτα και μετα βλεπουμε τους περαν της ετησιας συντηρησης ορους, κατα την εγκατασταση κυριως.

Χαρά στην όρεξη σου πάντως.. Καταλαβαίνω ότι έχεις άπλετο χρόνο.. :)

Αλήθεια πόσο σημασία έχει και να βρεις τους ακριβείς όρους.. (οι οποίοι μπορεί να μεταβληθούν ανα πάσα ώρα και στιγμή)

Το γενικό συμπέρασμα έχει βγει σελίδες πίσω. Δεν νομίζω ουτε προτείνω κάποιος να προβει σε αγορά βασιζόμενος στο εξέλ για την εγγύηση γιατί στο τέλος μπορεί να και να σε κράξουν ότι δεν τα έχεις σωστά. Όποιος ενδιαφέρεται ας μιλήσει με το κάθε κατάστημα που τον ενδιαφέρει και αν δεν του κάνει ας πάει αλλου. Μόνο έτσι όμως θα είναι σίγουρος για την όποια εγγύηση θα του δοθεί.. Και τέλος προσωπικά, νομίζω ότι πρέπει να αγοράζουμε κλιματιστικά και όχι εγγυήσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Καταλαβαίνω ότι έχεις άπλετο χρόνο

απλετο οχι, αλλα σαν συνταξιουχος ναι εχω περιθωρια.

Αλλα χρειαζεται θεληση για προσφορα βασικα για να κανεις πχ οτι κανει ο liakjim , που δεν νομιζω ναναι συνταξιουχος η γενικα να εχει χρονο απλετο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Specs είπε

απλετο οχι, αλλα σαν συνταξιουχος ναι εχω περιθωρια.

Αλλα χρειαζεται θεληση για προσφορα βασικα για να κανεις πχ οτι κανει ο liakjim , που δεν νομιζω ναναι συνταξιουχος η γενικα να εχει χρονο απλετο...

συμφωνω, και η θέληση σου για προσφορά φαίνεται και εδώ και στο θέμα με τις τιμές θέρμανσης (δεν ξερω αν είσαι και πουθενά αλλού). Απλά μου φαίνεται υπερβολή η υπερανάλυση ειδικά σε κάτι και η ιδια η εταιρία (που προφανώς γνωρίζει το μπέρδεμα που δημιουργείται) δεν προσπαθεί να το λύσει. Προς το παρόν έχει βρεθεί έστω και ένας που κάτι να έπαθε το κλιματιστικό του και να μην έχει επισκευαστεί εντός εγγύησης πχ.?

Τέλος πάντων, προσωπικά μου φαίνεται ότι είναι αποπροσανατολισμός όλη αυτή η ανάλυση, και δημιουργεί προς πάσα κατεύθυνση λάθος εντυπώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα παρακαλούσα @tryfos να μας ανεβάσει διάγραμμα απόδοσης των BOSCH για να μπορέσουμε να τα δούμε σε λειτουργία και να δούμε πόσο οικονομικά είναι σε watt σε ψύξη και θέρμανση. Eνδιαφέρει πολλούς στο forum που , όπως είπε και συμφορουμίτης, ενδιαφέρονται να αγοράσουν κλιματιστικό και οχι μονο εγγύηση.

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Corum είπε

Εγώ θα παρακαλούσα @tryfos να μας ανεβάσει διάγραμμα απόδοσης των BOSCH για να μπορέσουμε να τα δούμε σε λειτουργία και να δούμε πόσο οικονομικά είναι σε watt σε ψύξη και θέρμανση. Θα ήταν καλό να τα δούμε σε λειτουργία που , πιστεύω, ενδιαφέρει πολλούς στο forum.

Midea είναι, τι περιμένεις; Κανά θαύμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, liakjim είπε

Να μία

 

Νομίζω ότι αναφέρεται σε αυτό το κομμάτι ο @tryfos και καταλήγει σε τέτοιο συμπέρασμα ………..Και τελος ΠΡΟΣΟΧΗ: σε οσες εγγυησεις ΔΕΝ υπαρχει υποχρεωση ετησιας συντηρησης , εάν προκυψει αναγκη επισκευης και η Daikin κρινει ότι προηλθε λογω μη ετησιας συντηρησης, η εγγυηση ΔΕΝ καλυπτει την βλαβη. Ένα παραδειγμα που ανεφερε, είναι τα βρωμικα φιλτρα

τα φίλτρα βρωμίζουν και από την δεύτερη εβδομάδα λειτουργίας , δηλαδη αν πάθεις βλάβη στο μήνα και δεν έχεις καθαρίσει τα φίλτρα πας περίπατο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, dimostr είπε

Οι οποίες ποιες είναι ?

Αρχικά ότι επειδή υπάρχει αυτο το θέμα με την daikin (3 ή 5 έτη εγγύησης) τα κλιματιστικά είναι (ή μπορεί να είναι) προβληματικά κλπ.) Επίσης θεωρω (προσωπικά) ότι δεν πάμε να αγοράσουμε εγγύηση αλλά κλιματιστικό. Μπορεί να καταλήξουν κάποιοι σε απόφαση να σε αγορά με βάση την εγγύηση και να καταλήξουν να πληρώσουν τα μαλιοκέφαλα τους σε ρεύμα. Γνωρίζουμε πολύ καλά τις αποδόσεις των συγκεκριμένων μηχανημάτων και πόσο αποτελεσματικά είναι.

Πολύ βασικό είναι επίσης ότι η εγγύηση ειναι κυρίως μαρκετινίστικο κόλπο, και άμα τελικά χαλάσει το κλιματιστικό ειδικά μετά από 2-3 χρόνια χωρίς συντήρηση (για καποιος μπορεί να το "ξεχασε") μπορούν εύκολα να μην αναλάβουν την επισκευή για χιλιους δυο λόγου εντός εγγύησης. Εδω οι ασφαλιστικές βρισκουν τόσους τρόπους για να μπορέσουν να αποφύγουν ή να μειώσουν στην καλύτερη την ;όποια αποζημίωση..

και ξαναλέω ότι δεν μπορεί ο βασικός λόγος αγοράς να είναι η εγγύηση. Τουλάχιστον μιλάω για ελλάδα. Δεν γνωρίζω τι γινεται στο εξωτερικό. Για αυτούς τους λόγους κατα την γνώμη μου η εξαντλητική ανάλυση των εγγυήσεων είναι στο τέλος παραπλανητική. 

Απλή ερώητηση. Που θεωρούμε ότι υπάρχει μεγαλύτερο ρίσκο? Να επιλέξει κανείς ένα απο τα κορυφαία σε απόδοση κλιματιστικά με 3 χρονια εγγύηση ή να παει σε ένα με σαφέστατα χειρότερες αποδόσεις γιατί έχει 7? 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...