Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, vali είπε

Όποιος ενδιαφέρεται είναι σε προσφορά το p110 στο e-shop στα 12,90€ Αν δεν βγάζει την σωστή τιμή, όταν κάνετε την παραγγελία βάλτε τον κωδικό 2243 ή OFFER2243

https://www.e-shop.gr/tp-link-tapo-p110-mini-smart-wi-fi-socket-energy-monitoring-p-PER.612983?utm_campaign=newsletter220922&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=1-smart+home&utm_content=1.4-tp+link+tapo+p110+mini+smart+wi+fi+socket+energy+monitoring&uid=231663offer=OFFER2243&d=221007&offer=OFFER2243&d=221007

Ακυρο,ολα καλα.

Επεξ/σία από green gordon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειδα στο https://toshiba-aircon.gr/product/edge/   στις Τεχνικες Πληροφοριες

οτι το 24αρι εχει SCOOP 4,10 / Α+ ενω το 22αρι εχει 4,60 / Α++.

Μηπως τελικα εκανα λαθος που πηγα στο 24αρι και πιο ακριβο κια πιο ενεργοβορο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, IoannisSM είπε

Ειδα στο https://toshiba-aircon.gr/product/edge/   στις Τεχνικες Πληροφοριες

οτι το 24αρι εχει SCOOP 4,10 / Α+ ενω το 22αρι εχει 4,60 / Α++.

Μηπως τελικα εκανα λαθος που πηγα στο 24αρι και πιο ακριβο κια πιο ενεργοβορο?

Ρίξε μια ματιά στην 1η παράγραφο εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ρίξε μια ματιά στην 1η παράγραφο εδώ.

Σορυ δεν καταλαβαινω.

Νομιζω παιζει ρολο και η θερμικη αποδοση με το 24αρι 1,70 - 8,80 kW ενω το 22αρι 1,15 - 7,50 kW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, lionkd75 είπε

Υπάρχουν κάπου οι όροι εγγύησης για κλιματιστικά Daikin; Δε μπορώ να τους βρω στο site της εταιρίας.

Ευχαριστώ!

Υποθέτω αυτό;

https://www.daikin.gr/content/dam/DAGR/Βασική Εγγύηση Κατασκευαστή Ι_tcm580-244706.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Αυτό το βρήκα κι εγώ αλλά δε θα έπρεπε να γράφει 3 έτη και όχι 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, lionkd75 είπε

Αυτό το βρήκα κι εγώ αλλά δε θα έπρεπε να γράφει 3 έτη και όχι 2;

Κανονικά ναι όποτε δεν ξέρω τι γίνεται, ίσως θα ήταν καλύτερο να πάρεις τηλέφωνο και να ζητήσεις να σου στείλουν σε email τους όρους που ζητάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, lionkd75 είπε

Αυτό το βρήκα κι εγώ αλλά δε θα έπρεπε να γράφει 3 έτη και όχι 2;

Αυτό το site της Daikin είναι σούπερ unfriendly.

Η πλάκα είναι ότι πχ στο standby me πρόγραμμα λέει επέκταση εγγύησης για άλλα δύο χρόνια δλδ σύνολο πέντε:

https://standbyme.daikin.cy/el/package/epektasi-eghghyisis

Επίσης παντού τα μαγαζιά λένε 3 χρόνια για τα atxc.

Άντε βγάλε άκρη. Μάλλον θέλει email.

1 ώρα πριν, IoannisSM είπε

Σορυ δεν καταλαβαινω.

Νομιζω παιζει ρολο και η θερμικη αποδοση με το 24αρι 1,70 - 8,80 kW ενω το 22αρι 1,15 - 7,50 kW.

Σημαίνει ότι η συνέπεια της τακτικής "ρωτάω στα φόρουμ" , είναι ότι είναι πολύ πιθανό να ψωνίσεις κάτι ενώ θα μπορούσες να ψωνίσεις κάτι καλύτερο. Αλλά, δυστυχώς, έτσι είναι. Θα μπορούσες να πας στο 22αρι και όντως θα μπορούσε να είναι πιο αποδοτικό στο 90% του χρόνου λειτουργίας και στα κρύα να τη βγάζεις στο κρεβάτι με ηλεκτρικό υπόστρωμα. Σίγουρα θα ήταν πιο οικονομικό. Ή θα μπορούσε το 22αρι να ήταν ανεπαρκές στο 40% του χειμώνα και να πλήρωνες τα μαλλιοκεφαλα σου. Ή θα μπορούσε να σε καλύπτει και ένα 18αρι . Και λιγότερα λεφτά να ψωνίσεις και ίσως μεγαλύτερη απόδοση .

Θα, θα, θα ...

Για να μην παρεξηγηθω. Και εμείς τα ίδια κάναμε. Δεν ξέρω πόσο παίρνουν οι μηχανολόγοι, αλλά αν με πχ 150€ αμοιβή, γλιτώσει κάποιος 600€ στην επταετία, ε μάλλον ήταν καλή επένδυση. Όχι;

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lionkd75 είπε

Αυτό το βρήκα κι εγώ αλλά δε θα έπρεπε να γράφει 3 έτη και όχι 2;

 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Άντε βγάλε άκρη. Μάλλον θέλει email.

Δεν θέλει κανένα email. Είναι πολύ απλό: Όταν έρθουν τα δύσκολα και χρειαστείς την τεχνική υποστήριξη (της Service One παρακαλώ αν δεν κάνω λάθος), μόνο τα χαρτιά θα μετράνε και τι λέει η έγγραφη εγγύησή σου. Όχι τι γράφουν στα site και στα διαφημιστικά μπανεράκια της Daikin, ούτε φυσικά τι λένε οι ευγενικές φωνές στα τηλέφωνα. Αν υπάρχει χαρτί με 2 θα είναι 2, αν υπάρχει χαρτί με 3 θα είναι 3. Προσωπικά δεν έχω δει κάποιο χαρτί που να λέει 3, μόνο κάποιοι "μη blue" ντίλερς αναφέρουν 3 σε μπανεράκια, με την υποχρέωση ετήσιου φυσικά στην ίδια τους(!) την εταιρία.

Αλλά φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος, γιατί εμένα και το 2 και το 3 με αφήνουν παγερά αδιάφορο, να πάω και στα Toyotomi τότε. Από 5 και άνω συζητάει κανείς για σοβαρή εγγύηση. Πάντως και ο φίλος εδώ στην λίστα 2 λέει ουσιαστικά: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1297469025

Με ετήσιο φυσικά ήδη από το πρώτο έτος, δηλαδή στα βάζουνε πχ. Σεπτέμβρη και πρέπει σε τρεις μήνες μέχρι το τέλος του έτους να κάνεις και μια συντηρησούλα, για να έχεις εγγύηση τον επόμενο 😀

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tryfos είπε

 

Δεν θέλει κανένα email. Είναι πολύ απλό: Όταν έρθουν τα δύσκολα και χρειαστείς την τεχνική υποστήριξη (της Service One παρακαλώ αν δεν κάνω λάθος), μόνο τα χαρτιά θα μετράνε και τι λέει η έγγραφη εγγύησή σου. Όχι τι γράφουν στα site και στα διαφημιστικά μπανεράκια της Daikin, ούτε φυσικά τι λένε οι ευγενικές φωνές στα τηλέφωνα. Αν υπάρχει χαρτί με 2 θα είναι 2, αν υπάρχει χαρτί με 3 θα είναι 3. Προσωπικά δεν έχω δει κάποιο χαρτί που να λέει 3, μόνο κάποιοι "μη blue" ντίλερς αναφέρουν 3 σε μπανεράκια, με την υποχρέωση ετήσιου φυσικά στην ίδια τους(!) την εταιρία.

Αλλά φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος, γιατί εμένα και το 2 και το 3 με αφήνουν παγερά αδιάφορο, να πάω και στα Toyotomi τότε. Από 5 και άνω συζητάει κανείς για σοβαρή εγγύηση. Πάντως και ο φίλος εδώ στην λίστα 2 λέει ουσιαστικά: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1297469025

Με ετήσιο φυσικά ήδη από το πρώτο έτος, δηλαδή στα βάζουνε πχ. Σεπτέμβρη και πρέπει σε τρεις μήνες μέχρι το τέλος του έτους να κάνεις και μια συντηρησούλα, για να έχεις εγγύηση τον επόμενο 😀

Προσωπικά εξυπηρετήθηκα άμεσα στα 2,5 χρόνια περίπου από την αγορά του AC χωρίς να μου ζητήσουν από την Ντάικιν ετήσιες συντηρήσεις.

 

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτό το site της Daikin είναι σούπερ unfriendly.

Η πλάκα είναι ότι πχ στο standby me πρόγραμμα λέει επέκταση εγγύησης για άλλα δύο χρόνια δλδ σύνολο πέντε:

https://standbyme.daikin.cy/el/package/epektasi-eghghyisis

Επίσης παντού τα μαγαζιά λένε 3 χρόνια για τα atxc.

 

Για το stand by me είδη ρώτησα και περιμένω το μηχάνημα, (έχω εγκαταστήσει θερμοκρασίες εντός και εκτός και αναμονή για το pow elite) μου είπαν πως δηλώνουν αυτοί το μηχάνημα σαν εγκαταστάτες και μετά εγώ σαν τελικός χρήστης. Έπειτα μπορείς να κάνεις δύο επεκτάσεις (πάντα μέσα από εκεί, δεν έχεις σχέση με το κατάστημα για αυτο) 7 ή 10 χρόνια. Μπορείς εντός 6 μηνών από την αγορά του μηχανήματος να το κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tryfos είπε

Με ετήσιο φυσικά ήδη από το πρώτο έτος, δηλαδή στα βάζουνε πχ. Σεπτέμβρη και πρέπει σε τρεις μήνες μέχρι το τέλος του έτους να κάνεις και μια συντηρησούλα, για να έχεις εγγύηση τον επόμενο 😀

Προφανώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν είναι ημερολογιακά τα έτη, εαν το πάρεις το Σεπτέμβριο τότε μέσα στον πρώτο χρόνο (μέχρι τον άλλο Σεπτέμβριο δηλαδή) θα κάνεις την συντήρηση. Προσωπικά μέσω Κωτσόβολου που έχω κάνει περσινή αγορά έκανα τον Μάιο - Ιούνιο την συντήρηση (δωρεάν η πρώτη συντήρηση λόγο επέκτασης εγγύησης).

3 χρόνια πάντως έχουν τα Daikin, απλά το αναφέρω επειδή συχνά γράφεις για 2 χρόνια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω πόσο παίρνουν οι μηχανολόγοι, αλλά αν με πχ 150€ αμοιβή, γλιτώσει κάποιος 600€ στην επταετία, ε μάλλον ήταν καλή επένδυση. Όχι;

Αν ειμασταν σε αλλη χωρα ισως τα πραγματα να ηταν οπως τα λες . Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι ασχετο απο το τι λενε οι νομοι και οι μηχανολογοι στο τελος ολα καταληγουν στο τι εχει κανει ο καθε κατασκευαστης.Εκτος και αν μπορει κανεις να επιβλεπει ολες τις εργασιες καθημερινα.Αν εφερνα σπιτι μηχανολογο συμφωνα με τα σχεδια και τις προδιαγραφες θα εβγαζε πολυ λιγοτερες απωλειες απο τις πραγματικες με ολες τις αλχημιες και παραλειψεις του κατασκευαστη...

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...