Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα στην παρέα, είμαι σε σκέψεις για αντικατάσταση του κλιματιστικού που υπάρχει ήδη σε χώρο

Πιο συγκεκριμένα

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Το πολύ 1500€ (εκτός εγκατάστασης)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αντικατάσταση παλαιού SANYO 18αρι ON-OFF, ανεπαρκές όταν υπήρχε αρκετή θερμοκρασιακή διαφορά μέσα-έξω, δοκιμασμένο σε ψύξη (εκτός από τα πρωινά του χειμώνα που δουλεύει 1 ώρα μέχρι να φύγουμε για δουλειά).
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Ιδανικά άτοκες δόσεις με πιστωτική, εγκατάσταση από γνωστό μου επαγγελματία.
  4. Χρήση κλιματιστικού για θέρμανση και ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης : σκέψεις για χρήση το χειμώνα για κύρια θέρμανση αντί πετρελαίου (φυσικά και ψύξη το καλοκαίρι)
  6. Χώρος : 40τμ σαλόνι/κουζίνα/χωλ, αλλά να ψευτοζεστάνει και τα 2 Υ/Δ για έναν ύπνο που πάμε..
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: πόλη νησιού κυκλάδων, 6/7 έως 38 βαθμοί..
  8. Απαραίτητα/επιθυμητά: αθόρυβο (όσο το δυνατόν), αν έχει WiFi θα ήταν καλό, όχι απαραίτητο, τα υπόλοιπα αδιάφορα
  9. Μονώσεις κλασσικές του 80 αρχές 90 (5 εκ στην πλάκα - οροφοδιαμέρισμα - πάνω πάνω όροφος), το βλέπει συνέχεια ο ήλιος ανατολή-νότος-δύση
  10. Για υπολογισμό απωλειών με το εργαλείο για 20 βαθμούς εσωτερική βγάζει γύρω στα 8KW..

    Θα προτιμούσα κάτι σε daikin, mitsubishi (electric ή heavy), απλά στο site της daikin δε μπορώ να βγάλω άκρη με εσωτερικές εξωτερικές μονάδες κλπ (σπαζοκεφαλιά είναι) ενώ της mitsubishi ευκολότερα..

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και όποιες τυχόν προτάσεις..

https://www.skroutz.gr/s/30719214/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-AP71VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

24 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχεις αρκετές απώλειες τα 8kw που βγάζεις είναι λίγο πάνω από 27000 btu εάν βοηθάει η διαμόρφωση ίσως συνδυαστικά να πηγαίνες σε δύο κλιματιστικά που θα σε βοηθούσε να έχεις πιο ομοιόμορφη και αποτελεσματική κάλυψη 

99% θα είναι οκ με ένα 24άρι, πόσο κρύο ή ζέστη να κάνει στις κυκλάδες;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχεις αρκετές απώλειες τα 8kw που βγάζεις είναι λίγο πάνω από 27000 btu εάν βοηθάει η διαμόρφωση ίσως συνδυαστικά να πηγαίνες σε δύο κλιματιστικά που θα σε βοηθούσε να έχεις πιο ομοιόμορφη και αποτελεσματική κάλυψη 

Το έτρεξα πάλι με κάποιες βελτιώσεις που λογικά θα γίνουν στο μέλλον, όπου πάω στα 7100W.., άρα μάλλον πάλι για 24αρι κοιτάμε..

Το αντίστιχο 18αρι αυτού που έστειλες @liakjim ,πιστεύεις δεν θα καλύψει;
Οι θερμοκρασίες τον χειμώνα σπάνια πάνε κάτω από τους 6-7 βαθμούς στα πολλά κρύα..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Το αντίστιχο 18αρι αυτού που έστειλες @liakjim ,πιστεύεις δεν θα καλύψει;
Οι θερμοκρασίες τον χειμώνα σπάνια πάνε κάτω από τους 6-7 βαθμούς στα πολλά κρύα..

Τι να σου πω; Λες ότι το παλιό 18άρι που είναι και ζώο on-off δεν φτάνει. Δεν ξέρουμε πως το χρησιμοποιούσες, δεν ξέρουμε τον χώρο σου, δεν ξέρουμε τίποτα. Θα μπορούσες να ρωτήσεις έναν επαγγελματία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Τι να σου πω; Λες ότι το παλιό 18άρι που είναι και ζώο on-off δεν φτάνει. Δεν ξέρουμε πως το χρησιμοποιούσες, δεν ξέρουμε τον χώρο σου, δεν ξέρουμε τίποτα. Θα μπορούσες να ρωτήσεις έναν επαγγελματία.

Μα για αυτό ρωτάω, κάνα δυο ερωτήσεις που έκανα λένε πως θα με καλύψει το 18αρι, όμως τα μαθηματικά δεν μας λένε το ίδιο.., εκτός αν η απόδοση του παλιού ήταν στα τάρταρα (απίθανο)

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Μα για αυτό ρωτάω, κάνα δυο ερωτήσεις που έκανα λένε πως θα με καλύψει το 18αρι, όμως τα μαθηματικά δεν μας λένε το ίδιο.., εκτός αν η απόδοση του παλιού ήταν στα τάρταρα (απίθανο)

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά!

Δεν ξέρουμε με ποιον τρόπο υπολογίζει η εφαρμογή. Αλλά δεν έχουμε και κάτι καλύτερο. Θα πέφτει από λίγο έως πολύ έξω. Μπορεί να θέλεις 27άρι αλλά μπορεί και να φτάνει και ένα 16άρι. Για αυτό στο ερωτηματολόγιο έχει μπει και το ερώτημα για το παλιό γιατί αν λέει ένας ότι το παλιό 18άρι δεν έφτανε και η εφαρμογή λέει 5KW, ε κάτι δεν πάει καλά με ένα από τα δύο. Ή μπορεί να φταίει και ο "πελάτης" που νομίζει ότι με μια ώρα την ημέρα θα δουλεύει το μηχάνημα και το λέει άχρηστο ή το μηχάνημα καίει τον κώλο του κ λέει ότι βγάζει παγάκια. Που και πάλι δεν ξέρουμε στα σίγουρα τι ισχύει από όλα αυτά. Οπότε επαγγελματία/μηχανικό ή πάρτο πάνω σου (όπως και όλοι εδώ μέσα για τους λόγους που προαναφέρθηκαν).

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

https://www.skroutz.gr/s/30719214/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-AP71VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-WiFi.html

99% θα είναι οκ με ένα 24άρι, πόσο κρύο ή ζέστη να κάνει στις κυκλάδες;

Μπορεί  αλλά αν τον βοηθούσε ο χώρος θα μπορούσε να βάλει και ένα 9αρι η ένα 12 αρι μαζί με σε κάποιο διάδρομο με κατεύθυνση προς το υπόλοιπο σπίτι και να έχει μια συνολικότερη κάλυψη για όλο το χώρο μιας και ναι οι κυκλαδες δε θα χρειαστούν το μέγιστο των ικανοτήτων ενός κλιματιστικού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μπορεί  αλλά αν τον βοηθούσε ο χώρος θα μπορούσε να βάλει και ένα 9αρι η ένα 12 αρι μαζί με σε κάποιο διάδρομο με κατεύθυνση προς το υπόλοιπο σπίτι και να έχει μια συνολικότερη κάλυψη για όλο το χώρο μιας και ναι οι κυκλαδες δε θα χρειαστούν το μέγιστο των ικανοτήτων ενός κλιματιστικού 

elmo-shrug.gif

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

ήσης : σκέψεις για χρήση το χειμώνα για κύρια θέρμανση αντί πετρελαίου (φυσικά και ψύξη το καλοκαίρι)

  1. Χώρος : 40τμ σαλόνι/κουζίνα/χωλ, αλλά να ψευτοζεστάνει και τα 2 Υ/Δ για έναν ύπνο που πάμε..
  2. Για υπολογισμό απωλειών με το εργαλείο για 20 βαθμούς εσωτερική βγάζει γύρω στα 8KW..
     

δε θελω να σας μπερδεψω, αλλα απωλειες 200w/τμ ειναι τεραστιο νουμερο. Μηπως εχεις κανει κανα λαθος στον υπολογισμο?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fredd0 είπε

δε θελω να σας μπερδεψω, αλλα απωλειες 200w/τμ ειναι τεραστιο νουμερο. Μηπως εχεις κανει κανα λαθος στον υπολογισμο?

Δεν είναι και τοοοοοοοσο τεράστιο νούμερο και εξάλλου λέει ότι το 18αρι δεν, οπότε μπορεί και είναι εκεί κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο κλιματιστικό 12000 btu προτείνετε για δωμάτιο 20 τετραγωνικών, παλιά οικοδομή του 1980 με μέτρια μόνωση, κυρίως για θέρμανση, να είναι και αθόρυβο?

υπαρχει ήδη ένα Panasonic αλλά είναι παλιό, όχι inverter και θέλω να κάνω μια σχετική οικονομία για το χειμώνα…Αθήνα είμαι.

 

μεχρι 700 ευρώ περίπου…

Έχω βρει αυτό εδώ, έχει δωρεάν τοποθέτηση και απεγκατάσταση…πρέπει να δώσω το παλιό μου κλιματιστικό?

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc-arxc35c-klimatistiko-12-000-btu-h_3664988

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/toyotomi-izuru-eco-ii-trn-trg-2135zr-klimatistiko-12-000-btu-h_3861376

Επεξ/σία από toxotis70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toxotis70 είπε

Ποιο κλιματιστικό 12000 btu προτείνετε για δωμάτιο 20 τετραγωνικών, παλιά οικοδομή του 1980 με μέτρια μόνωση, κυρίως για θέρμανση, να είναι και αθόρυβο?

υπαρχει ήδη ένα Panasonic αλλά είναι παλιό, όχι inverter και θέλω να κάνω μια σχετική οικονομία για το χειμώνα…Αθήνα είμαι.

 

μεχρι 700 ευρώ περίπου…

Έχω βρει αυτό εδώ, έχει δωρεάν τοποθέτηση και απεγκατάσταση…πρέπει να δώσω το παλιό μου κλιματιστικό?

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc-arxc35c-klimatistiko-12-000-btu-h_3664988

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/toyotomi-izuru-eco-ii-trn-trg-2135zr-klimatistiko-12-000-btu-h_3861376

Daikin ή αυτό

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-13000-btu-toshiba-σειρά-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Βάλε 4 😋

Ότι λέει η daikin.

Τελικά 49εκ είναι η απόσταση από το κουτί με το ρολό-παντζούρι μέχρι το ταβάνι.

Οπότε έστω 3εκ η απόσταση κλιματιστικό - ταβάνι και 30εκ το κλιματιστικό μου μένουν ακόμη 16εκ οπότε θεωρώ θα μπορέσω να έχω κλίση για βγαίνει το νερό.

Υπάρχει περίπτωση η συγκεκριμένη γωνία (κολώνα) να μου κάνει θέμα με την σωλήνωση; Θέλω να βάλω και κανάλι αλλά δεν ξέρω αν μπαίνει για να μην φαίνονται οι σωλήνες του κλιματιστικού

p42TdUh.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Τελικά 49εκ είναι η απόσταση από το κουτί με το ρολό-παντζούρι μέχρι το ταβάνι.

Οπότε έστω 3εκ η απόσταση κλιματιστικό - ταβάνι και 30εκ το κλιματιστικό μου μένουν ακόμη 16εκ οπότε θεωρώ θα μπορέσω να έχω κλίση για βγαίνει το νερό.

Υπάρχει περίπτωση η συγκεκριμένη γωνία (κολώνα) να μου κάνει θέμα με την σωλήνωση; Θέλω να βάλω και κανάλι αλλά δεν ξέρω αν μπαίνει για να μην φαίνονται οι σωλήνες του κλιματιστικού

p42TdUh.png

Ελάχιστο από ταβανι 10cm με 15 cm για να λειτουργήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Τελικά 49εκ είναι η απόσταση από το κουτί με το ρολό-παντζούρι μέχρι το ταβάνι.

Οπότε έστω 3εκ η απόσταση κλιματιστικό - ταβάνι και 30εκ το κλιματιστικό μου μένουν ακόμη 16εκ οπότε θεωρώ θα μπορέσω να έχω κλίση για βγαίνει το νερό.

Υπάρχει περίπτωση η συγκεκριμένη γωνία (κολώνα) να μου κάνει θέμα με την σωλήνωση; Θέλω να βάλω και κανάλι αλλά δεν ξέρω αν μπαίνει για να μην φαίνονται οι σωλήνες του κλιματιστικού

p42TdUh.png

Δεν βάζουμε κλίση στα κλιματιστικά. Αλφάδι.

13 λεπτά πριν, iordanis78 είπε

Ελάχιστο από ταβανι 10cm με 15 cm για να λειτουργήσει

3εκ λέει το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν βάζουμε κλίση στα κλιματιστικά. Αλφάδι.

Στο σωλήνα εννοώ να έχει μια κάποια κλίση για να φεύγει το νερό, το κλιματιστικό ναι δεν πρέπει να έχει κλίση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...