Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιο vfm 24αρι για να γίνει αντικατάσταση με το κουπόνι της επιδότησης, η μετά τη περίοδο αυτή ενδέχεται να πέσουν  ; Χρήση κυρίως για τους δύσκολους χειμώνες , αλλιώς δε χρησιμοποιούταν καθόλου , παρά μόνο ένα μήνα το καλοκαίρι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Alnitak είπε

Τα ATXC/FTXC έχουν λιγο καλύτερους δείκτες απόδοσης. Τα ATXF/FTXF είναι για χρήσεις όπου ενας κομπρεσσορας οδηγεί πανω απο μια εσωτερικες μοναδες. Μαλλον πας σε ΑTXC/FTXC καλύτερα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθαν κάτι προσφορές για κλιματιστικα από ένα πολυκατάστημα και είχανε κλιματιστικά της Daikin. 

Στα ακριβότερα μοντέλα είδα ένα Daikin emura mat και emura στα 1850 και 1950 ευρώ τα 9αρια. Τα 12, 18αρια προφανώς ακριβότερα. Απορώ ποιος ο λόγος να πληρώσει κάποιος τόσα χρήματα ακομα και πολύ υψηλή οικονομία να κάνουν. Μόνο αν έχεις πολλά λεφτά και δεν είναι τίποτε για εσένα το ξόδεμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Μου ήρθαν κάτι προσφορές για κλιματιστικα από ένα πολυκατάστημα και είχανε κλιματιστικά της Daikin. 

Στα ακριβότερα μοντέλα είδα ένα Daikin emura mat και emura στα 1850 και 1950 ευρώ τα 9αρια. Τα 12, 18αρια προφανώς ακριβότερα. Απορώ ποιος ο λόγος να πληρώσει κάποιος τόσα χρήματα ακομα και πολύ υψηλή οικονομία να κάνουν. Μόνο αν έχεις πολλά λεφτά και δεν είναι τίποτε για εσένα το ξόδεμα. 

 

Δες λίγο τιμή και για το ururu sarara. 😂

Η σειρά πάει ως εξής απ'όσο ξέρω:

Sensira - Perfera - Stylish -  Emura -  Ururu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Μου ήρθαν κάτι προσφορές για κλιματιστικα από ένα πολυκατάστημα και είχανε κλιματιστικά της Daikin. 

Στα ακριβότερα μοντέλα είδα ένα Daikin emura mat και emura στα 1850 και 1950 ευρώ τα 9αρια. Τα 12, 18αρια προφανώς ακριβότερα. Απορώ ποιος ο λόγος να πληρώσει κάποιος τόσα χρήματα ακομα και πολύ υψηλή οικονομία να κάνουν. Μόνο αν έχεις πολλά λεφτά και δεν είναι τίποτε για εσένα το ξόδεμα. 

 

Όπως ακριβώς το είπες , όποιος τα έχει τα λεφτά 

Δεν τίθεται θέμα οικονομίας όταν αγοράζεις κλιματιστικό με τόσα λεφτά πιο πολύ τα αγοράζουν με κριτήριο το design και τη μάρκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2022 στις 11:50 ΜΜ, LaryHimura είπε

Σε ευχαριστώ πολύ! Έχεις να προτείνεις ίσως και μια πιο οικονομική εναλλακτική γύρω στα 500? Επειδή τυχαίνει να διαθέτω το συγκεκριμένο midea για άλλο δωμάτιο έχω κάποιους προβληματισμούς σχετικά με την εξωτερική μονάδα (φαίνεται πόλυ φθηνή η ποιότητα κατασκευής). Η μόναδα στο νέο θα μπεί σε χώρο χωρίς κάποια κάλυψη από καιρικά φαινόμενα.

https://www.skroutz.gr/s/18979413/Mitsubishi-Electric-MSZ-MUZ-HR25VF-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

Στις 25/9/2022 στις 10:06 ΠΜ, spyrosnn είπε

Καλημέρα στην ομάδα.

Παρακαλώ πολύ για τα φώτα σας... Η ερώτηση αφορά ενοικιαζόμενο διαμέρισμα 41μ2 με πέτρινους τοίχους στην Αθήνα (Γκύζη) που θα έχει ως αποκλειστική χρήση για θέρμανση-ψύξη το A/C. Παρακαλώ για τις προτάσεις σας:

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 650€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δωρεάν εγκατάσταση
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 40% ψύξη / 60% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, Αποκλειστική σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 41τμ σαλόνι-υπνοδωμάτιο.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ωρωπός με 42C το καλοκαίρι και -0.8C τον χειμώνα https://penteli.meteo.gr/stations/athens/
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Πέτρινοι τοίχοι, χωρίς μονώσεις, ψηλοτάβανο,
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

6168,30 Watt

5304.74KCal/h

150.45Watt/m^2

129.38KCal/h/m^2

              για 24C

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213417-toshiba-edge-24j2avsg-e-b24j2kvsg

Στις 25/9/2022 στις 1:57 ΜΜ, newbe είπε

Έχω ένα 18αρι κλιματιστικό το οποίο μου δίνει την αίσθηση ότι δεν αποδίδει σωστά (υψηλή θερμοκρασία εξόδου). 

Δεν κοιτάμε θερμοκρασία εξόδου στα Inverter (βασικά κοιτάμε αν θέλουμε να υπολογίσουμε βαθμό απόδοσης πχ η μέτρηση των 26.6 εισαγωγή, 10.4 εξαγωγή με 1000W μου φαίνεται φυσιολογική).

Θα πρότεινα να μείνει το κλιματιστικό ανοιχτό στη θερμοκρασία που θέλεις ένα 24ωρο με ρύθμιση ανεμιστήρα χειροκίνητα σχετικά υψηλή (όσο αντέχουν τα αυτιά σου), λειτουργία ψύξης (όχι auto) και follow me (το τηλεκοντρόλ θα πρέπει να στοχεύει στη μονάδα), ώστε να πιάσει θερμοκρασία ο χώρος.

Θα πρότεινα επίσης την αγορά ενός μετρητή κατανάλωσης με δυνατότητα δημιουργίας γραφημάτων . Την τρέχουσα περίοδο, η πιο απλή λύση είναι η αγορά ενός tapo p110 16A https://www.skroutz.gr/s/32406716/TP-LINK-Tapo-P110-Μονή-Εξωτερική-Πρίζα-Ρεύματος-Wi-Fi-με-Διακόπτη-Λευκή-Version-1-0.html

και χρήση του κάτωθι προγράμματος : http://alexander.agathos.net.gr/tapo.html

θα θέλουμε να δούμε κάτι τέτοιο ως τυπική εικόνα σαπίλας μιντεοειδούς όπως το corona (αυτό που έχει σημασία είναι να βλέπουμε τις νησίδες κατανάλωσης το οποίο σημαίνει ότι το κλιματιστικό έχει πιάσει θερμοκρασία και το follow me του δίνει εντολή να σβήσει όταν το Inventer του δεν κατεβαίνει άλλο):

b20a9c8d4e3a96184a1a50e6b16fd9ca.png

 

Στις 25/9/2022 στις 4:25 ΜΜ, IoannisSM είπε

Θα εγκατασταθεi το 24αρι toshiba απο κοτσο. Σε τι να εχω το νου μου κατα την εγκατασταση εκτος απο τα 3 μετρα σωληνωσεων + χρηση αντλιας κενου?

Αυτά που λες , συν αποστάσεις από εμπόδια (ταβάνια , τοίχους κτλ).

 

Στις 25/9/2022 στις 11:05 ΜΜ, bize είπε

Νέα αγορά
Επιταγή "ανακυκλώνω - αλλάζω συσκευή"
Χρήση κλιματιστικού : Ψύξη και θέρμανση - μοναδική πηγή θέρμανσης
Χώρος που θα τοποθετηθεί: 18 τμ 
Τοποθεσία: Αιγάλεω - Αττική
Πληροφορίες: Θερμοπρόσοψη 7εκ, Ισόγειο με ένα όροφο από πάνω και άλλα κτήρια δεξιά αριστερά, 3.2μ ύψος ταβάνι.
ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ
Θερμικές Απώλειες
1650.08(18τμ) - 2450(36τμ)
Watt
1419.07
KCal/h
97.06
Watt/m2
83.47
KCal/h/m2

1650  WATT to BTU 5630(1 δωμάτιο)

2450 WATT to BTU 8360(2 δωμάτια)

 

Πρόκειται για αγορά με επιταγή του προγράμματος "ανακυκλώνω - αλλάζω συσκευή" σε συγγενικό πρόσωπο.

Βάζω φωτο από μια πρόχειρη κάτοψη του σπιτιού(ενδεικτικά ειναι τα τμ που φαίνονται). Συνολικά είναι 42τμ (18+18+6). Στο σημείο 1 υπάρχει κλιματιστικό 20ετίας το οποίο δεν λειτουργούν γιατί δεν βολεύει η θέση του επειδή χτυπάει στο κρεβάτι.  Στο σημείο 2α/2β σκέφτονται να βάλουν το νέο.
Βάζω και μια φώτο από την έρευνα που έχει γίνει και τις προσφορές που πήραν. 
Συμφωνείτε με κάποιο ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

 

Arata για εγγύηση ή daikin για ένα τσικ παραπάνω απόδοση (αν θα πάτε σε daikin , θα πρότεινα αγορά από blue dealer για τα 5 χρόνια εγγύηση). 

20 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Έχουμε διαγράμματα και καταναλώσεις για το Toshiba Haori;

Μάλλον πάμε για μια αλλαγή στο δωμάτιο και ίσως μπορέσω να βάλω κλιματιστικό τύπου split και εκτός από το Sensira που έχω έβλεπα και για Shorai edge ή Haori 12αρια.

Το Haori είναι αντίστοιχο του perfera, σωστά;

Το perfera είναι ανώτερο σε επιδόσεις. Προσωπικά θα στόχευα σε αυτό με αγορά από blue dealer. Αν η τιμή ξεφεύγει, το haori λογικά είναι μια πολύ καλή λύση.

18 ώρες πριν, Alnitak είπε

Θα πρέπει να είναι κοντά σε απόδοση στη θέρμανση. Δεν έχουμε feedback όμως για το atxf-d μοντέλο. Ίσως θα προτιμούσα το atxc-c.

12 ώρες πριν, kostakiss είπε

Υπάρχει κάποιο vfm 24αρι για να γίνει αντικατάσταση με το κουπόνι της επιδότησης, η μετά τη περίοδο αυτή ενδέχεται να πέσουν  ; Χρήση κυρίως για τους δύσκολους χειμώνες , αλλιώς δε χρησιμοποιούταν καθόλου , παρά μόνο ένα μήνα το καλοκαίρι .

VFM και 24άρι; Δύσκολο. Ειδικά με τις τιμές του ρεύματος.

Ξέρεις που θα σε πάω : https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213417-toshiba-edge-24j2avsg-e-b24j2kvsg

Συμπλήρωσε μία και το ερωτηματολόγιο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το perfera είναι ανώτερο σε επιδόσεις. Προσωπικά θα στόχευα σε αυτό με αγορά από blue dealer. Αν η τιμή ξεφεύγει, το haori λογικά είναι μια πολύ καλή λύση.

Τελικά δεν το γλυτώνω το 1300αρι-1400αρι... 😢

Νόμιζα ότι το 12αρι perfera έκανε 1300 αλλά τελικά είδα ότι παίζει στα 1000 σε blue dealer οπότε είπα θα πάω σε εκείνο αντί για το haori. Τελικά το δωμάτιο έχει άλλα σχέδια μιας και το perfera θέλει 30εκ από το ταβάνι οπότε βάλε άλλα κάμποσα για τη μονάδα και τελικά φτάνουμε στο σημείο που είναι το ρολό για το πατζούρι οπότε δεν μπορώ να βγάλω σωλήνες από εκεί μέσα και δεν αξίζει νομίζω να κάνω ολόκληρη διαδρομή για να βγάλω από την άλλη πλευρά του παραθύρου τους σωλήνες.

Θα γίνουν αλλαγές στο δωμάτιο και θα φτιάξω μια βάση (ξύλινη υποθέτω) για να βάλω κλιματιστικό δαπέδου, το FVXM-35A συγκεκριμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Βάλε 4 😋

Ότι λέει η daikin.

Άντε πάλι να μετράω από το ταβάνι....

Κάτι μου λέει όμως ότι είναι κάπου 25εκ σύνολο από το ταβάνι μέχρι το κουτί που είναι το ρολό, πρέπει κάποια στιγμή να το είχα μετρήσει.

Θα μάθω το βράδυ όταν γυρίσω από τη δουλειά και θα ποστάρω ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα, είμαι σε σκέψεις για αντικατάσταση του κλιματιστικού που υπάρχει ήδη σε χώρο

Πιο συγκεκριμένα

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Το πολύ 1500€ (εκτός εγκατάστασης)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αντικατάσταση παλαιού SANYO 18αρι ON-OFF, ανεπαρκές όταν υπήρχε αρκετή θερμοκρασιακή διαφορά μέσα-έξω, δοκιμασμένο σε ψύξη (εκτός από τα πρωινά του χειμώνα που δουλεύει 1 ώρα μέχρι να φύγουμε για δουλειά).
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Ιδανικά άτοκες δόσεις με πιστωτική, εγκατάσταση από γνωστό μου επαγγελματία.
  4. Χρήση κλιματιστικού για θέρμανση και ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης : σκέψεις για χρήση το χειμώνα για κύρια θέρμανση αντί πετρελαίου (φυσικά και ψύξη το καλοκαίρι)
  6. Χώρος : 40τμ σαλόνι/κουζίνα/χωλ, αλλά να ψευτοζεστάνει και τα 2 Υ/Δ για έναν ύπνο που πάμε..
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: πόλη νησιού κυκλάδων, 6/7 έως 38 βαθμοί..
  8. Απαραίτητα/επιθυμητά: αθόρυβο (όσο το δυνατόν), αν έχει WiFi θα ήταν καλό, όχι απαραίτητο, τα υπόλοιπα αδιάφορα
  9. Μονώσεις κλασσικές του 80 αρχές 90 (5 εκ στην πλάκα - οροφοδιαμέρισμα - πάνω πάνω όροφος), το βλέπει συνέχεια ο ήλιος ανατολή-νότος-δύση
  10. Για υπολογισμό απωλειών με το εργαλείο για 20 βαθμούς εσωτερική βγάζει γύρω στα 8KW..

    Θα προτιμούσα κάτι σε daikin, mitsubishi (electric ή heavy), απλά στο site της daikin δε μπορώ να βγάλω άκρη με εσωτερικές εξωτερικές μονάδες κλπ (σπαζοκεφαλιά είναι) ενώ της mitsubishi ευκολότερα..

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και όποιες τυχόν προτάσεις..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχεις βάλει όλο το σπίτι ? Τρέχουμε τον εκάστοτε χώρο ξεχωριστά 

Όχι φίλε μου, σχεδόν ενιαίος χώρος είναι (ένα δοκάρι χωρίζει το σαλόνι κουζίνα με το χωλ..)

Συνολικά είναι 40τμ (το σπίτι όλο είναι υπερδιπλάσιο)

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Όχι φίλε μου, σχεδόν ενιαίος χώρος είναι (ένα δοκάρι χωρίζει το σαλόνι κουζίνα με το χωλ..)

Συνολικά είναι 40τμ (το σπίτι όλο είναι υπερδιπλάσιο)

Έχεις αρκετές απώλειες τα 8kw που βγάζεις είναι λίγο πάνω από 27000 btu εάν βοηθάει η διαμόρφωση ίσως συνδυαστικά να πηγαίνες σε δύο κλιματιστικά που θα σε βοηθούσε να έχεις πιο ομοιόμορφη και αποτελεσματική κάλυψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...