Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H SHARP είναι μια πονεμένη ιστορία. Ήταν μια καλή Γιαπωνέζική εταιρεία με αξιόλογα προϊόντα σε πολλούς τομείς. Λόγω διαφόρων οικονομικών προβλημάτων, η κινέζικη FOXCONN(γνωστή από τα iphone) αγόρασε το 66% το 2016. Η εταιρία παραμένει η νούμερο ένα μάρκα στις τηλεοράσεις στην Ιαπωνία και υπάρχει βελτίωση στα οικονομικά τα τελευταία χρόνια. Το 1999 είχα πάρει ένα 12αρη DAIKIN Inverter(το πρώτο split inverter της DAIKIN) για το ένα υπνοδωμάτιο και ένα 9αρη SHARP Inverter για το άλλο, αφού είχα ακούσει καλά λόγια. Θυμάμαι ότι το DAIKIN είχε ένα θέμα με το τσιπάκι της μέτρησης της υγρασίας. Ήρθαν 2 τεχνικοί, ένας Ιάπωνας και ένας Βέλγος από την DAIKIN BELGIUM(το κέντρο DAIKIN στην Ευρώπη) και επαναπρογραμμάτισαν το τσιπάκι από laptop(με απευθείας καλωδιακή σύνδεση). Είχα δείξει και το SHARP στον Ιάπωνα και θυμάμαι ότι έδειξε δυσαρέσκεια που σύγκρινα προϊόντα DAIKIN με SHARP....λολ!!! 

Στην πράξη, το SHARP έκαψε πλακέτα κατά το 2008 και είχε αρκετά θέματα όταν το απέσυρα το 2019 οπότε ήταν μια μάλλον μέτρια επιλογή. Το DAIKIN δουλεύει  ακατάπαυστα και χωρίς θέμα από το 1999.

Όσο για τα BOSCH, έχουμε ξεκαθαρίσει ότι κάποια είναι φασόν MIDEA αλλά έχουν καλούς δείκτες SEER/SCOP (θεωρητικά) και 7ετή εγγύηση χωρίς ανάγκη συντήρησης. Προσωπικά και εγώ θα ήθελα να δω διαγράμματα απόδοσης στην ψύξη/θέρμανση για να εξακριβώσουμε τα SEER/SCOP και παρατηρήσεις για τους θορύβους από τριξίματα πλαστικών στο BOSCH. Πριν γίνουν τα παραπάνω, δυσκολεύομαι να τα προτείνω αντί τών ,δικαίως, ονομαζόμενων "premium" Γιαπωνέζικων που έχουν αποδειχθεί οικονομικά σε θέρμανση/ψύξη και αξιόπιστα. 

Επεξ/σία από Corum
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για όσους χρησιμοποιούν το Tapo P110 τηςTPLink , υπάρχει ένα πρόγραμμα για υπολογιστή που έχει φτιάξει ένας Έλληνας, τώρα το ειδα και γω, δεν το δοκίμασα ακόμα αλλά φαίνεται ενδιαφέρον 

TpLink Tapo P110 Power Meter (agathos.net.gr)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, amotida είπε

Διαβάζω για 100-120 ελάχιστα watt για θέρμανση για Mitsubishi LN35, (σετ 23, χώρος περ. 40 τετραγωνικά μέτρα, εξωτερική10-12 βαθμοί, καλή -αλλά όχι κορυφαία- μόνωση, Κροατία). Σκέφτηκα ότι ήταν ενδιαφέρον να το μοιραστώ.
 

Eιναι οντως εντυπωσιακο αν μη τι αλλο!! Αρκει βεβαια το κλιματιστικο να μην ειναι κοντα, γιατι με τα κρυα ρευματα (λογω χαμηλης καταναλωσης=σχετικα κρυος αερας) θα ψαχνεις να ριξεις κανα ρουχο πανω σου..και μετα ψαχνεις το κοντρολ να αυξησεις την επιθυμητη..Το χουμε ζησει κι αυτο😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jefm είπε

Για όσους χρησιμοποιούν το Tapo P110 τηςTPLink , υπάρχει ένα πρόγραμμα για υπολογιστή που έχει φτιάξει ένας Έλληνας, τώρα το ειδα και γω, δεν το δοκίμασα ακόμα αλλά φαίνεται ενδιαφέρον 

TpLink Tapo P110 Power Meter (agathos.net.gr)

Game changer! @dimostr για δες, δουλεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.   Για υπνοδωμάτιο παιδικό κατέληξα στα παρακάτω με σκοπό τη θέρμανση

  https://toshiba-aircon.gr/product/arata/

https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-toichou-xtreme-save-2022-09kbtu-h/

https://www.daikin.gr/el_gr/products/atxc-c.html

Επειδή έχω σπάσει το κεφάλι μου μπορεί να μου πει κάποιος με επιχειρήματα την καλύτερη επιλογή? έστω ότι το κινέζικο έχει πολλά extra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ τα φώτα σας για το αν τα εξής κλιματιστικα χρειάζονται αλλαγή με πιο σύγχρονα και οικονομικά. 

Fujitsu 18ρι inverter μοντέλο ASYG18LFCA 5ετιας 

Samsung 12ρι inverter μοντέλο AQV12UGFN 10ετιας 

Toshiba 10ρι δεν ξέρω αν είναι inverter μοντέλο RAS10YKH-E 15ετιας 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, fragma είπε

Παρακαλώ τα φώτα σας για το αν τα εξής κλιματιστικα χρειάζονται αλλαγή με πιο σύγχρονα και οικονομικά. 

Fujitsu 18ρι inverter μοντέλο ASYG18LFCA 5ετιας 

Samsung 12ρι inverter μοντέλο AQV12UGFN 10ετιας 

Toshiba 10ρι δεν ξέρω αν είναι inverter μοντέλο RAS10YKH-E 15ετιας 

Ποση διαφορα δηλαδη μπορει να εχει στην καταναλωση ενα inverter απο ενα αλλο inverter, και μαλιστα σημερα 100% κινέζικο, που να αξιζει τον κοπο να πεταξεις 3 μηχανήματα για να βάλεις 3 καινουργια ιδιας τεχνολογίας ?
Ασε τα μηχανηματα εκει που ειναι και παιζουν μια χαρα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreaspA είπε

Ποση διαφορα δηλαδη μπορει να εχει στην καταναλωση ενα inverter απο ενα αλλο inverter, και μαλιστα σημερα 100% κινέζικο, που να αξιζει τον κοπο να πεταξεις 3 μηχανήματα για να βάλεις 3 καινουργια ιδιας τεχνολογίας ?
Ασε τα μηχανηματα εκει που ειναι και παιζουν μια χαρα!

 

Δεν ξέρω, είμαι άσχετος, γιαυτό ρώτησα. Είχα την εντύπωση ότι όπως στα άλλα ηλεκτρονικά βγαίνουν συνεχώς καλύτερες τεχνολογίες, ετσι και στα κλιματιστικα μια συσκευή 10ετιας νομιζα ότι θα είναι αρκετά πιο ενεργοβόρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fragma είπε

Δεν ξέρω, είμαι άσχετος, γιαυτό ρώτησα. Είχα την εντύπωση ότι όπως στα άλλα ηλεκτρονικά βγαίνουν συνεχώς καλύτερες τεχνολογίες, ετσι και στα κλιματιστικα μια συσκευή 10ετιας νομιζα ότι θα είναι αρκετά πιο ενεργοβόρα. 

Η τεχνολογια ειναι η ίδια. Μικροδιαφορές υπάρχουν. Η ενέργεια όμως δεν ειναι αέρας. Για να παράξει έργο, χρειάζεται να φάει! 
Για να σου βγάλει κρύο ή ζέστη λοιπόν, πρέπει να φάει φαί απο την πρίζα. 
Μην το κάνεις σαν τα αυτοκινητα , που ακουω κατα καιρους διαφορες χαζομάρες του στυλ "θα πουλησω το βενζινοκινητο 1400αρι αμαξι μου για 5000€ , να δώσω αλλες 15000€ για να πάρω καινουργιο βενζινοκίνητο ίδιας κατηγορίας , αλλα θα καίει "λιγοτερο"
Αν δεν αλλαξει τεχνολογία, δεν θα βρεις κατι ουσιαστικά διαφορετικό. Ακομα και τεχνολογια να αλλαξεις, παλι υπο συζήτηση αν αξιζει τον κοπο. Δες βενζινα vs 48v hybrid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για αγορά κλιματιστικού με βάση τα παρακάτω κριτήρια:

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 550
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. : Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Ιδανικά δωρεάν εγκατάσταση
  4. Χρήση κλιματιστικού : 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης : Περιστασιακή πηγή θέρμανσης, αποκλειστική σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί  : Δώμα 6 τετραγωνικών
  7. Τοποθεσία : Αθήνα
  8. Features : Απαραίτητα: Ιονιστής, Αθόρυβο. Επιθυμητά : Wifi, Αφύγρανση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου : Σε ταράτσα όπου υπάρχει έντονη ηλιοφάνεια και περιμετρικά μόνο άερας
  10. Με τη χρήση 10 τετραγωνικών kai 23C καθώς το εργαλείο δεν άφηνε για λιγότερα

3023.91 Watt
2600.57 KCal/h
302.39 Watt/m2
260.06 KCal/h/m2

 

 

Επεξ/σία από LaryHimura
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alnitak είπε

Λοιπόν.   Για υπνοδωμάτιο παιδικό κατέληξα στα παρακάτω με σκοπό τη θέρμανση

  https://toshiba-aircon.gr/product/arata/

https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-toichou-xtreme-save-2022-09kbtu-h/

https://www.daikin.gr/el_gr/products/atxc-c.html

Επειδή έχω σπάσει το κεφάλι μου μπορεί να μου πει κάποιος με επιχειρήματα την καλύτερη επιλογή? έστω ότι το κινέζικο έχει πολλά extra.

Θα έβαζα το 1ο λόγω εγγύησης, ποιότητας, απόδοσης.

2 ώρες πριν, fragma είπε

Παρακαλώ τα φώτα σας για το αν τα εξής κλιματιστικα χρειάζονται αλλαγή με πιο σύγχρονα και οικονομικά. 

Fujitsu 18ρι inverter μοντέλο ASYG18LFCA 5ετιας 

Samsung 12ρι inverter μοντέλο AQV12UGFN 10ετιας 

Toshiba 10ρι δεν ξέρω αν είναι inverter μοντέλο RAS10YKH-E 15ετιας 

Δύσκολη ερώτηση. Αναφέρεσαι σε ψύξη, θέρμανση ή και τα 2; Εντατική χρήση ή περιστασιακή; Επίσης υπολόγισέ μας και τις απώλειες του κάθε χώρου που βρίσκονται με το γνωστό utility.

28 λεπτά πριν, LaryHimura είπε

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για αγορά κλιματιστικού με βάση τα παρακάτω κριτήρια:

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 550
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. : Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Ιδανικά δωρεάν εγκατάσταση
  4. Χρήση κλιματιστικού : 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης : Περιστασιακή πηγή θέρμανσης, αποκλειστική σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί  : Δώμα 6 τετραγωνικών
  7. Τοποθεσία : Αθήνα
  8. Features : Απαραίτητα: Ιονιστής, Αθόρυβο. Επιθυμητά : Wifi, Αφύγρανση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου : Σε ταράτσα όπου υπάρχει έντονη ηλιοφάνεια και περιμετρικά μόνο άερας
  10. Με τη χρήση 10 τετραγωνικών kai 23C καθώς το εργαλείο δεν άφηνε για λιγότερα

3023.91 Watt
2600.57 KCal/h
302.39 Watt/m2
260.06 KCal/h/m2

 

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-09nxd6-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948463

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/bosch-series-6-asi09aw40-aso09aw40-klimatistiko-9-000-btu-h_3961672

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα έβαζα το 1ο λόγω εγγύησης, ποιότητας, απόδοσης.

Δύσκολη ερώτηση. Αναφέρεσαι σε ψύξη, θέρμανση ή και τα 2; Εντατική χρήση ή περιστασιακή; Επίσης υπολόγισέ μας και τις απώλειες του κάθε χώρου που βρίσκονται με το γνωστό utility.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-save-series-ag1-09nxd6-i-o-klimatistiko-9-000-btu-h_3948463

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/bosch-series-6-asi09aw40-aso09aw40-klimatistiko-9-000-btu-h_3961672

Σε ευχαριστώ πολύ! Έχεις να προτείνεις ίσως και μια πιο οικονομική εναλλακτική γύρω στα 500? Επειδή τυχαίνει να διαθέτω το συγκεκριμένο midea για άλλο δωμάτιο έχω κάποιους προβληματισμούς σχετικά με την εξωτερική μονάδα (φαίνεται πόλυ φθηνή η ποιότητα κατασκευής). Η μόναδα στο νέο θα μπεί σε χώρο χωρίς κάποια κάλυψη από καιρικά φαινόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...