Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tryfos είπε

Κοντέψαμε να χαλάσουμε τις καρδιές μας, εντάξει υπάρχει εδώ μια προτίμηση σε πιο 'premium' μάρκες. Όμως ο αγοραστής, εκτός από κάποιες kWh ελάχιστη διαφορά, κοιτάει και την εγγύηση. Στην οποία όλα μα όλα τα 'premium 'υστερούν κατά τη γνώμη μου (και η Toshiba, που κατά κόρον και σχεδόν 10 φορές την μέρα προτείνεται εδώ έχει υποχρέωση ετήσιου κλπ).

Θα κράταγα πάντως μικρότερο καλάθι, όπως λένε και στο χωριό μου, ειδικα σε σχέση με την εγγύηση. Σου έχουν ξαναπεί οι εταιρίες κάνουν πολλά κόλπα για να την αποφύγουν άσχετα με το τι λένε. Προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να αποδεχτούν τους όρους εγγύησης οι εταιρίες που ζητάνε service παρά αυτές που δεν.

Υπάρχουν αρκετοί χρήστες με toshiba εδώ (άρα και περισσότερες πιθανότητες να βγάλουν και να μάθουμε κάποια ζημιά) και δεν θυμάμαι κανένας να κάνει παράπονο σχετικά με την εγγύηση. (παράπονα για τους χρόνους ανταπόκρισης σε ζημιές, αρκετά). Για τα bosch δεν υπάρχει feedback για τίποτα. Προφανώς θα είσαι ο πρώτος που θα μας δείξει διαγράμματα κλπ(ελπίζω)

Ούτε να το γκαντεμιάσω θέλω, ούτε τίποτα. Όπως λέω όμως κράτα μικρότερο καλάθι...

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Φίλε τα λέω ένα μήνα περίπου αυτά, δεν υπάρχει απορία, ακριβώς για αυτούς τους λόγους πας κατευθείαν στα Bosch.

Κοντέψαμε να χαλάσουμε τις καρδιές μας, εντάξει υπάρχει εδώ μια προτίμηση σε πιο 'premium' μάρκες. Όμως ο αγοραστής, εκτός από κάποιες kWh ελάχιστη διαφορά, κοιτάει και την εγγύηση. Στην οποία όλα μα όλα τα 'premium 'υστερούν κατά τη γνώμη μου (και η Toshiba, που κατά κόρον και σχεδόν 10 φορές την μέρα προτείνεται εδώ έχει υποχρέωση ετήσιου κλπ).

Μόνο που οι φυσιολογικοί άνθρωποι κάνουν ετήσιο σέρβις στα κλιματιστικά τους οπότε δεν αποτελεί κάποιο θέμα. Έτσι και αλλιώς όποιος πάρει Bosch για θέρμανση, θα τα δώσει εις τριπλούν σε παραπάνω ρεύμα...

1 ώρα πριν, Weld73 είπε

Καλησπέρα. Πάνω που ημουν έτοιμος να παραγγείλω το Haier Tide και εριξα μια ματια στο eurovent και ειδα στο πεδιο inverter να αναφερει false.

Τι συμβαινει; Δεν ειναι inverter τα συγκεκριμενα Haier; Το ιδιο εχει και στο Tundra...

image.png

Δεν υπάρχουν on-off στην αγορά.

7 λεπτά πριν, amotida είπε

ούτε το ένα ούτε το άλλο

sharp.jpg

Παίζει.

Ποιο μοντέλο είναι αυτό; Δεν έρχεται Ελλάδα ε;

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Παίζει.

Ποιο μοντέλο είναι αυτό; Δεν έρχεται Ελλάδα ε;

Η Sharp χρησιμοποιεί αυτήν την εσωτερική μονάδα σε λίγα μοντέλα, είτε πωλούνται στην Ασία είτε στην Αφρική.
Δεν έχω βρει εξωτερική μονάδα της Sharp που να έχει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του 8000i.
Και όχι, η Sharp δεν πουλάει στην Ελλάδα... ούτε στην Ευρώπη (και μάλλον αυτό είναι και μια εξήγηση για το ότι δεν βρήκα εξωτερική μονάδα με τέτοια χαρακτηριστικά... ίσως όντως η Bosch ζήτησε ειδική σειρά από Sharp, ποιος ξέρει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Specs είπε

Kατασκευαζει κλιμ,ατιστικα η Sharp ?

Φυσικά
Ίσως για εμάς, τους Ευρωπαίους, αυτή η επωνυμία -όσον αφορά τον κλιματισμό- δεν λέει τίποτα, δεν σημαίνει τίποτα... Η Sharp είναι κατασκευαστής κλιματιστικών και είναι τόσο Ιάπωνας όσο οι υπόλοιποι Ιάπωνες που ξέρουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα 8000i δεν είναι στη σελίδα της bosch, οπότε δεν ξέρω από που έρχονται αυτά https://www.bosch-home.gr/katigories-proiontwn/klimatismos/klimatistika

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, amotida είπε

Ναι, τα έβλεπα εδώ https://www.bosch-thermotechnology.com/ocsmedia/optimized/full/o509035v272_Bosch_Climate_Range_RAC_brochure_2022.pdf

Πάντως οι διαστάσεις της εξωτερικής μονάδας είναι ίδιες με το daisekai...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

Kατασκευαζει κλιμ,ατιστικα η Sharp ?

Φυσικά. Το ότι δεν υπάρχουν στην Ελλάδα είναι άλλο θέμα. Ήταν το πρώτο κλιματιστικο που είχε πάρει η γιαγια μου το 96, ακομα το έχει ο θείος μου στο σπίτι και το ανάβουν τους Χειμώνες και τα καλοκαίρια. Δουλεύει, είναι on/off. Από κάποιο σημείο και μετά σταμάτησαν να έρχονται Ελλάδα και ότι πούλαγαν οι εταιρείες είναι από παλαιό stock on off δεν τα αγόραζε κανένας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα αξιόπιστο κλιματιστικό το οποίο θα είναι και το βασικό μέσον θέρμανσης στο σπίτι για τον χειμώνα.

Δεν εω ιδέα από btu , μάρκες και δυνατότητες...

Το σπίτι είναι ένα διαμέρισμα σαλονο-κουζίνα, ένα υπνοδωμάτιο και ένα μπάνιο.60-65 τετραγωνικά περίπου.

Η σαλονοκουζινα στην οποία και θα τοποθετηθεί είναι περίπου 35-40 τετραγωνικά.

 

Θα κάνω χρήση της σχετικής επιδότησης αλλά σκεφτόμουν η αξία του κλιματιστικού(χωρίς επιδότηση) να μην υπερβεί τα 500-550 ευρώ εάν είναι δυνατόν...

 

Τι θα μου προτείνατε;

Στο παρελθόν είχα κλιματιστικό το οποίο ποτέ δεν έβγαλε ζεστό αέρα... Πάντα χλιαρό και έτσι έχω αρνητική εντύπωση για τα κλιματιστικά, βέβαια πάνε πολλά χρόνια οπότε θα ήθελα τα φώτα σας...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Καλημέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα αξιόπιστο κλιματιστικό το οποίο θα είναι και το βασικό μέσον θέρμανσης στο σπίτι για τον χειμώνα.

Δεν εω ιδέα από btu , μάρκες και δυνατότητες...

Το σπίτι είναι ένα διαμέρισμα σαλονο-κουζίνα, ένα υπνοδωμάτιο και ένα μπάνιο.60-65 τετραγωνικά περίπου.

Η σαλονοκουζινα στην οποία και θα τοποθετηθεί είναι περίπου 35-40 τετραγωνικά.

 

Θα κάνω χρήση της σχετικής επιδότησης αλλά σκεφτόμουν η αξία του κλιματιστικού(χωρίς επιδότηση) να μην υπερβεί τα 500-550 ευρώ εάν είναι δυνατόν...

 

Τι θα μου προτείνατε;

Στο παρελθόν είχα κλιματιστικό το οποίο ποτέ δεν έβγαλε ζεστό αέρα... Πάντα χλιαρό και έτσι έχω αρνητική εντύπωση για τα κλιματιστικά, βέβαια πάνε πολλά χρόνια οπότε θα ήθελα τα φώτα σας...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συμπλήρωσε σε παρακαλώ το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Φυσικά. Το ότι δεν υπάρχουν στην Ελλάδα είναι άλλο θέμα. Ήταν το πρώτο κλιματιστικο που είχε πάρει η γιαγια μου το 96, ακομα το έχει ο θείος μου στο σπίτι και το ανάβουν τους Χειμώνες και τα καλοκαίρια. Δουλεύει, είναι on/off. Από κάποιο σημείο και μετά σταμάτησαν να έρχονται Ελλάδα και ότι πούλαγαν οι εταιρείες είναι από παλαιό stock on off δεν τα αγόραζε κανένας. 

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/31/Sharp.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω για 100-120 ελάχιστα watt για θέρμανση για Mitsubishi LN35, (σετ 23, χώρος περ. 40 τετραγωνικά μέτρα, εξωτερική10-12 βαθμοί, καλή -αλλά όχι κορυφαία- μόνωση, Κροατία). Σκέφτηκα ότι ήταν ενδιαφέρον να το μοιραστώ.
Από την άλλη, δυσαρέσκεια πολλών ιδιοκτητών Mitsubishi Electric σχετικά με τα εκτιμώμενα δεδομένα κατανάλωσης μέσω της εφαρμογής MelCloud, σε σύγκριση με τις καταγραφές που έγιναν από μετρητές ενέργειας... ακόμη και 40-50% διαφορές

Επεξ/σία από amotida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, liakjim είπε

Πάντως οι διαστάσεις της εξωτερικής μονάδας είναι ίδιες με το daisekai...

Ναι, το παρατήρησα και εγώ πριν λίγες μέρες, όταν είπες για πρώτη φορά ότι μπορεί να παράγονται από την Toshiba... Όταν σε ρώτησα ποιο μοντέλο υποψιαζόσουν (αφού τότε δεν θα τολμούσα να κάνω παραλληλισμό με daisekai, για να μην κατηγορηθώ για βλασφημία😉)...
Αλλά μετά, άρχισα να ψάχνω...

Χωρίς να θέλω να επιμείνω σε αυτό το θέμα, μόνο και μόνο για τον σκοπό μιας ετυμηγορίας σχετικά με την προέλευση ορισμένων κλιματιστικών της Bosch (είμαι πεπεισμένος ότι η Bosch σχετίζεται με τη Sharp), θα πρόσθετα τα ακόλουθα σημεία/χαρακτηριστικά ή κοινές ονομασίες:
- Η τεχνολογία Plasmacluster (Sharp) υπάρχει επίσης σε ορισμένες συσκευές Bosch.
-T-Jet/Coanda
- MultiSpace
Αν σε αυτά προσθέσουμε:
- το γεγονός ότι για τις διαστάσεις της εξωτερικής μονάδας (630x800x300) η Sharp έχει γραμμή παραγωγής (βρήκα μονάδες Sharp με αυτό το μέγεθος)
-ο σχεδιασμός και οι διαστάσεις των εσωτερικών μονάδων (8000i) παρόμοια με μία από τις εσωτερικές μονάδες Sharp που παράγονται στο εργοστάσιό τους στην Ταϊλάνδη και πολύ παρόμοια (αλλά με μια μικρή διαφορά) με την εσωτερική μονάδα της σειράς P-H (Ιαπωνική αγορά)
- το γεγονός ότι η Bosch (8000i και ένα άλλο κατώτερο μοντέλο που πωλείται σε διάφορες χώρες, με παρόμοια εσωτερική μονάδα, παράγονται επίσης στην Ταϊλάνδη
- το γεγονός ότι σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες βρίσκουμε επίσης ένα μοντέλο που ονομάζεται Climate 9101 Yleistä (bosch-climate.fi) οπτικά πανομοιότυπο με ένα μοντέλο (σειρά P-X ) που πωλείται από την Sharp στην ιαπωνική αγορά ( https://jp.sharp/aircon/ )


Νομίζω λοιπόν ότι όλα αυτά συμβάλλουν ξεκάθαρα στην ιδέα ότι ορισμένες σειρές της Bosch έχουν να κάνουν με την Sharp.

Επεξ/σία από amotida
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...