Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/8/2022 στις 3:42 ΜΜ, liakjim είπε

Για το arata. Υπόψιν αυτά είναι με μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα, οπότε στην πράξη θα είναι λίγο πιο κάτω. Στο δικό μου atxc-25b έχω δει 112W ελάχιστα σε ψύξη και 145W σε θέρμανση (ότι παίζει οπωσδήποτε κάπου ρόλο).

Ψύξη:

07be1640635f17439541a775dc53ebab.png

θέρμανση :

1155569876599b8a8a7c0c69fd29cde2.png

 

 

Liak τα παραπάνω είναι στοιχεία για το arata το 9αρι ? Μπορείς να μου εξηγήσεις π.χ.  με εξωτερική 7 βαθμοί την κατανάλωση στη θέρμανση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, Alnitak είπε

Liak τα παραπάνω είναι στοιχεία για το arata το 9αρι ? Μπορείς να μου εξηγήσεις π.χ.  με εξωτερική 7 βαθμοί την κατανάλωση στη θέρμανση?

Ναι από το arata (yukai).

Κατανάλωση από 180W έως και 860W.

1 ώρα πριν, marksk είπε

toyotomi thn/thg-a56vr22 

Στην εφαρμογή του παίζει μια χαρά. Acfreedom είναι η εφαρμογή

Ίσως να μην είναι gree αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2022 στις 10:25 ΠΜ, Corum είπε

 

Σε ότι αγοράζω έχω κάνει λεπτομερή έρευνα αγοράς και όχι μόνο κοιτάζοντας τα specs αλλά παίρνοντας feedback από χρήστες που έχουν το προϊόν σε forums και sites όπως του amazon, αρά ήδη “παίζω μπαλίτσα παντού” λολ.

Επίσης, επειδή είμαι χρήστης άνω των 15 κλιματιστικών, έχω αρκετή εμπειρία με διάφορες μάρκες και έχω δει τα χαρακτηριστικά λειτουργίας τους. Αν ανατρέξεις στις σελίδες θα δεις φωτο που έχω ποστάρει από τα κλιματιστικά, τα κοντρόλ τους κτλ.…αλλά ας απαντήσω στα σχoλιά σου.

1. Στα κλιματιστικά, η Bosch δεν είναι καν LADA διότι δεν είναι κατασκευαστής. Είναι μια εταιρεία που αγοράζει από άλλες και κολλάει μια ταμπέλα επάνω. Στην προκειμένη περίπτωση είναι και μια πλάνη διότι ο καταναλωτής πιστεύει ότι αγοράζει Γερμανικό προϊόν (η τουλάχιστον σχεδίασης/κατασκευής Ε.Ε) ενώ στην πραγματικότητα παίρνει φασόν προϊόν από κάποιο εργοστάσιο στην Κίνα.

 Αυτό δεν σημαίνει ότι το προϊόν δεν είναι καλό.

 Αλλά είναι σημαντικός παράγοντας στην επιλογή κλιματιστικού που εσένα δεν φαίνεται να σε απασχολεί ενώ εμένα με ενδιαφέρει σε μεγάλο βαθμό!

2. Σου εξήγησα και εγώ ότι θεωρώ το κλιματιστικό σου καλή αγορά(το 12αρη….όχι το 18αρη) για κάποιον που θέλει μόνο ψύξη αλλά με σημαντικά μειονεκτήματα.

Ποια; Απόδοση στην θέρμανση και θόρυβο.

 Στην θέρμανση έχω σοβαρές επιφυλάξεις, και στο λέω ξεκάθαρα ότι αμφιβάλλω ότι το δικό σου θα έχει έστω παραπλήσια αποδοτικότητά σε σχέση με το DAIKIN.

Γιατί; Μπορείς να ανατρέξεις στις χιλιάδες σελίδες του thread αυτού να δεις την απόδοση των φασόν MIDEA σε σχέση με τα επώνυμα Γιαπωνέζικα. Σε σχεδόν κάθε περίπτωση, βλέπουμε χρήστες με Κινέζικα να έχουν σημαντικά μεγαλύτερες καταναλώσεις από χρήστες με Γιαπωνέζικα.

Κοινώς, υπάρχουν επίπεδα στις συγκρίσεις κλιματιστικών στις όποιες δεν κάνεις αναφορά. Δεν κοιτάμε μόνο ένα απλό ενεργειακό ταμπελάκι, αλλά ανατρέχουμε και σε load capacities.

 Μάλιστα με ξάφνιασε η αναφορά σου σε SCOP 4,6 ενώ για Ελλάδα είναι 6,1(Δείχνει και ότι είσαι κάπως καινούργιος στον χώρο, προπαντός όταν δεν κατάλαβες τις αναφορές μου στο θέμα του 5,1….που φαίνεται να ισχύει για το 18αρη που πήρες).

Έχουμε thread με πάνω από 5000 σελίδες και έχουμε δει τα καλά και τα κακά πολλών μηχανημάτων. Από τα λεγόμενα σου, δεν φαίνεται να έχεις διαβάσει πολλές από αυτές τις σελίδες…αντί αυτού, κολλάς σε θέματα όπως ένα φωτιζόμενο κοντρόλ παραβλέποντας παράγοντες όπως τον σημαντικά αυξημένο θόρυβο λειτουργίας του BOSCH.

Δεν νομίζεις ότι η DAIKIN μπορεί να σου ανεβάσει και άλλο τα seer/scop με τίμημα τον αυξημένο θόρυβο;

Όσο για την 7ετη εγγύηση χωρίς service, δείχνει καλή όταν είναι να αγοράσεις αλλά θα τηρηθεί;

To λέω γιατί και πάλι, ανατρέχοντας στις σελίδες αυτού του forum, θα διαπιστώσεις ότι  οι μακροχρόνιες εγγυήσεις συχνά δεν τηρούνται.

 Η εταιρεία πολύ απλά επικαλείται ευθύνη της ΔΕΗ (προβλήματα με την τάση που έκαψαν πλακέτα) και αρνείται να σου επισκευάσει το κλιματιστικό…(εξαίρεση η INVENTOR που έχει πολύ καλή φήμη)

Στην τελική, λες ότι είχες κακιά εμπειρία με ακριβό DAIKIN και το σέβομαι ότι θα είσαι αρνητικός απέναντι στην εταιρεία. Ίσως και εγώ θα ήμουν στην θέση μου.

Όμως δεν μπορώ να δεχτώ το φωτιζόμενο κοντρόλ ως ένδειξη οτι ένα κλιματιστικό ειναι καλό ενώ το άλλο είναι για πέταμα.

Και εκεί είναι που έκανα την παρέμβαση μου υπερ του DAIKIN που κατασκευάζεται στην Μαλαισία και όχι στην Τουρκία όπως αναφέρεις και δεν διόρθωσες.

Corum πάντως αυτό που λές για την BOSH δεν ξέρω αν ισχύει απόλυτα διότι 1) εάν δεις τα πιστοποιητικά eurovent τουλάχιστον για τα bosh a/c για τα οποία έχει εκδοθεί τέτοιο πιστοποιητικό τύπου climate δεν αναφέρει άλλη εταιρεία p.x. όπως τα inventor λένε HAIER και 2) τα κλιματιστικά bosh τα κατασκευάζει η Bosch Thermotechnik   https://www.bosch-thermotechnology.com/corporate/en/company/production-sites.html#null με αρκετά εργοστάσια ανα τον κόσμο.Τώρα εάν η τεχνογνωσία είναι απο άλλη εταιρεία. Δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Alnitak είπε

τα κλιματιστικά bosh τα κατασκευάζει η Bosch Thermotechnik

Οι μεγαλες φιρμες, δεν μπορουν να παραδεχτουν οτι παιρνουν φασον και ετσι με την αδεια της Haier , το δηλωνει ως εμπορος αντιπροσωπος κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alnitak είπε

Corum πάντως αυτό που λές για την BOSH δεν ξέρω αν ισχύει απόλυτα διότι 1) εάν δεις τα πιστοποιητικά eurovent τουλάχιστον για τα bosh a/c για τα οποία έχει εκδοθεί τέτοιο πιστοποιητικό τύπου climate δεν αναφέρει άλλη εταιρεία p.x. όπως τα inventor λένε HAIER και 2) τα κλιματιστικά bosh τα κατασκευάζει η Bosch Thermotechnik   https://www.bosch-thermotechnology.com/corporate/en/company/production-sites.html#null με αρκετά εργοστάσια ανα τον κόσμο.Τώρα εάν η τεχνογνωσία είναι απο άλλη εταιρεία. Δεν ξέρω.

Tα bosch είναι φασόν midea. Τα περισσότερα. Βλέπω μια ακριβή σειρά που πιθανώς να είναι φασόν toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν αφυγραντηρα καινούργιο, με συμπιεστη. Στις οδηγίες η μόνη σύσταση για καθάρισμα είναι αυτή του φίλτρου κάθε 2 εβδομάδες. 

Θεωρείτε ότι είναι ασφαλές μελλοντικά να καθαρίσω το στοιχείο του αφυγραντηρα με ψεκαστηρι και καθαριστικό πως κάνουμε το κλιματιστικό; Έχει καθαρίσει κανένας τον αφυγραντηρα του με αυτόν τον τρόπο; 

Από ότι βλέπω μπορώ να ψεκασω από πίσω με υγρό και αυτό να πέσει μέσα στο λεκανακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Tα bosch είναι φασόν midea. Τα περισσότερα. Βλέπω μια ακριβή σειρά που πιθανώς να είναι φασόν toshiba.

Όντως

https://www.bosch-home.gr/katigories-proiontwn/klimatismos/klimatistika/ASI09DW40#/Tabs=section-technicalspecs/Togglebox=manuals/

Το παραπάνω ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά με xtreme save 2022

https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-toichou-xtreme-save-2022-09kbtu-h/#Τεχνικάχαρακτηριστικά

και ιδού η απορία ........ να πας στο πρωτότυπο η το φασόν με 7 όμως χρόνια εγγύηση χωρίς καμία απαίτηση για ετήσιες συντηρήσεις κλπ (η bosh άπλα απαιτεί μόνο καταχώρηση στο επίσημο site)?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Alnitak είπε

Όντως

https://www.bosch-home.gr/katigories-proiontwn/klimatismos/klimatistika/ASI09DW40#/Tabs=section-technicalspecs/Togglebox=manuals/

Το παραπάνω ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά με xtreme save 2022

https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-toichou-xtreme-save-2022-09kbtu-h/#Τεχνικάχαρακτηριστικά

και ιδού η απορία ........ να πας στο πρωτότυπο η το φασόν με 7 όμως χρόνια εγγύηση χωρίς καμία απαίτηση για ετήσιες συντηρήσεις κλπ (η bosh άπλα απαιτεί μόνο καταχώρηση στο επίσημο site)?????

Δεν είμαστε μέσα στο κάθε μηχάνημα. Πάντως αν τα έβρισκα στα ίδια λεφτά, θα πήγαινα στο bosch (και ήθελα κάτι τέτοιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alnitak είπε

Όντως

https://www.bosch-home.gr/katigories-proiontwn/klimatismos/klimatistika/ASI09DW40#/Tabs=section-technicalspecs/Togglebox=manuals/

Το παραπάνω ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά με xtreme save 2022

https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-toichou-xtreme-save-2022-09kbtu-h/#Τεχνικάχαρακτηριστικά

και ιδού η απορία ........ να πας στο πρωτότυπο η το φασόν με 7 όμως χρόνια εγγύηση χωρίς καμία απαίτηση για ετήσιες συντηρήσεις κλπ (η bosh άπλα απαιτεί μόνο καταχώρηση στο επίσημο site)?????

Φίλε τα λέω ένα μήνα περίπου αυτά, δεν υπάρχει απορία, ακριβώς για αυτούς τους λόγους πας κατευθείαν στα Bosch.

Κοντέψαμε να χαλάσουμε τις καρδιές μας, εντάξει υπάρχει εδώ μια προτίμηση σε πιο 'premium' μάρκες. Όμως ο αγοραστής, εκτός από κάποιες kWh ελάχιστη διαφορά, κοιτάει και την εγγύηση. Στην οποία όλα μα όλα τα 'premium 'υστερούν κατά τη γνώμη μου (και η Toshiba, που κατά κόρον και σχεδόν 10 φορές την μέρα προτείνεται εδώ έχει υποχρέωση ετήσιου κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πάνω που ημουν έτοιμος να παραγγείλω το Haier Tide και εριξα μια ματια στο eurovent και ειδα στο πεδιο inverter να αναφερει false.

Τι συμβαινει; Δεν ειναι inverter τα συγκεκριμενα Haier; Το ιδιο εχει και στο Tundra...

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tryfos είπε

Φίλε τα λέω ένα μήνα περίπου αυτά, δεν υπάρχει απορία, ακριβώς για αυτούς τους λόγους πας κατευθείαν στα Bosch.

Κοντέψαμε να χαλάσουμε τις καρδιές μας, εντάξει υπάρχει εδώ μια προτίμηση σε πιο 'premium' μάρκες. Όμως ο αγοραστής, εκτός από κάποιες kWh ελάχιστη διαφορά, κοιτάει και την εγγύηση. Στην οποία όλα μα όλα τα 'premium 'υστερούν κατά τη γνώμη μου (και η Toshiba, που κατά κόρον και σχεδόν 10 φορές την μέρα προτείνεται εδώ έχει υποχρέωση ετήσιου κλπ).

Έχεις καταλάβει κάτι λάθος εδω , η πρόταση των Toshiba πο6 όπως λες γίνεται  κατά κόρον είναι γιατί σε αυτή τη μάρκα έχουμε το μεγαλύτερο feedback και ξέρουμε ότι δουλεύουν καλά , 

πολυ καλή η πρόταση σου για τα εν λόγω κλιματιστικά αλλά δεν τα έχει κανένας ακόμα ούτε καν ένα διάγραμμα δεν έχουμε δει , οποτε όταν θα έχουμε ένα αρκετό δείγμα λειτουργίας τότε θα βρεθεί κόσμος να τα προτείνει 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Tα bosch είναι φασόν midea. Τα περισσότερα. Βλέπω μια ακριβή σειρά που πιθανώς να είναι φασόν toshiba.

 

5 ώρες πριν, liakjim είπε

8000i

Κορεάτικο πρέπει να είναι, το έχουν καμουφλάρει καλά ότι και να είναι πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Klausx είπε

Κορεάτικο πρέπει να είναι, το έχουν καμουφλάρει καλά ότι και να είναι πάντως.

Μονο η samsung  ειχε τετοιο εσωτερικο design απο οσο θυμαμαι (και ηταν τοτε Gree)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...