Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, IoannisSM είπε

Γιατι?

γιατι αν ο χωρος ειναι "κλειστος" το χειμωνα θα παγωσει και το καλοκαιρι θα βρασει, οποτε το κλιματιστικο θα υπολειτουργει

αυτος ειναι ο κυκλος ψυξης, το καλοκαιρι απαγει ζεστη απο μεσα και τη βγαζει εξω, και το χειμωνα το αναποδο, απαγει ζεστη απο εξω και στη φερνει μεσα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το εκλεισα το μπαλκονακι ωστε να κραταει λιγη ζεστη (οση μπορει απο τον ηλιο) το χειμωνα. Το καλοκαιρι την ανοιγω την τεντα. Για το χειμωνα προβληματιζομαι.

Επεξ/σία από IoannisSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, georbap είπε

Αξίζει να ρίξω και μια ματιά σε αυτό το Bosh έναντι του Morris?

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198997-bosch-serie-6-b1zai0950w

Δίνει 7 χρόνια σε συμπιεστή και 2 σε μηχανικά μέρη. 

Έχω δώσει μάχες για τα Bosch τον τελευταίο μήνα... 😃 Προμήθεια θα ζητήσω σε λίγο.

Θα σου πρότεινα το νεότερο μοντέλο https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-bosch-series-6-asi09aw40aso09aw40-9000-btu-aa-me-wifi/1693705 (με δωρεάν εγκατάσταση και follow me) ή το https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/251839-a-c-in9btu-bosch-asi09dw40-perfectclima (πάλι δωρεάν εγκατάσταση και χωρίς follow me).

Επίσης όταν έψαχνα εγώ πριν ελάχιστες μέρες να τονίσω ότι ο Κώτσος δεν θυμάμαι να είχε Bosch (ή δεν είχε δωρεάν εγκατάσταση σε αυτά, κάτι τέτοιο). Γι' αυτό πήγα σε ΜΜ. Πρέπει τώρα να έβαλε και βλέπω όλο "τελευταία τεμάχια", πουλάνε σα ζεστό ψωμάκι...Ε ο κόσμος έχει ξυπνήσει πλέον και εκτός από το θέμα μάρκα premium, μπιχλιμπίδια κλπ. ασχολείται και με την εγγύηση. Καταλάβανε ότι τα κάνουνε όλα μιας χρήσης επίτηδες και σου λέει χαζός είμαι να αγοράζω κάθε 2-3 χρόνια καινούριο ή να πληρώνω 150-200 για πλακέτες;;

Edit: Η TCL συνεχίζει να μη δίνει δωρεάν εγκατάσταση και θα πάθει ζημιά απ' αυτό.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, IoannisSM είπε

Το εκλεισα το μπαλκονακι ωστε να κραταει λιγη ζεστη (οση μπορει απο τον ηλιο) το χειμωνα. Το καλοκαιρι την ανοιγω την τεντα. Για το χειμωνα προβληματιζομαι.

Αν είναι έτσι, το χειμώνα όσο το χτυπάει ο ήλιος θα βοηθάει. Τη νύχτα όμως;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχει πέσει παραγγελία από προηγούμενο μήνα... Παραλαμβάνω σε 5 μέρες μάλλον... Έχει και επιτηρητη τάσης...  

Επειδή δεν προλαβαίνω με ha είπα να βάλω αυτά στο ururu συν το καινούργιο θερμόμετρο χώρου με οθόνη και ένα ακόμη χωρίς οθόνη για την εξωτερική θερμοκρασία - υγρασία 

Επεξ/σία από Panos1987
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Έχω δώσει μάχες για τα Bosch τον τελευταίο μήνα... 😃 Προμήθεια θα ζητήσω σε λίγο.

Θα σου πρότεινα το νεότερο μοντέλο https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-bosch-series-6-asi09aw40aso09aw40-9000-btu-aa-me-wifi/1693705 (με δωρεάν εγκατάσταση και follow me) ή το https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/251839-a-c-in9btu-bosch-asi09dw40-perfectclima (πάλι δωρεάν εγκατάσταση και χωρίς follow me).

Επίσης όταν έψαχνα εγώ πριν ελάχιστες μέρες να τονίσω ότι ο Κώτσος δεν θυμάμαι να είχε Bosch (ή δεν είχε δωρεάν εγκατάσταση σε αυτά, κάτι τέτοιο). Γι' αυτό πήγα σε ΜΜ. Πρέπει τώρα να έβαλε και βλέπω όλο "τελευταία τεμάχια", πουλάνε σα ζεστό ψωμάκι...Ε ο κόσμος έχει ξυπνήσει πλέον και εκτός από το θέμα μάρκα premium, μπιχλιμπίδια κλπ. ασχολείται και με την εγγύηση. Καταλάβανε ότι τα κάνουνε όλα μιας χρήσης επίτηδες και σου λέει χαζός είμαι να αγοράζω κάθε 2-3 χρόνια καινούριο ή να πληρώνω 150-200 για πλακέτες;;

Edit: Η TCL συνεχίζει να μη δίνει δωρεάν εγκατάσταση και θα πάθει ζημιά απ' αυτό.

Τελικά τι εγγύηση δίνουν τα Bosch; Το mm λέει 7 χρόνια στον συμπιεστή. Δεν είναι σε όλο το μηχάνημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τελικά τι εγγύηση δίνουν τα Bosch; Το mm λέει 7 χρόνια στον συμπιεστή. Δεν είναι σε όλο το μηχάνημα;

Είναι δίπλα σας ακόμα περισσότερα χρόνια, εγγυημένα.
Τα κλιματιστικά Bosch PerfectClima σας προσφέρουν εγγύηση 2 ετών για ολόκληρη τη συσκευή και 7 χρόνια εγγύηση* ειδικά για το συμπιεστή και τα ηλεκτρονικά μέρη.

*Ισχύει για αγορές από 01/01/2022

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

Είναι δίπλα σας ακόμα περισσότερα χρόνια, εγγυημένα.
Τα κλιματιστικά Bosch PerfectClima σας προσφέρουν εγγύηση 2 ετών για ολόκληρη τη συσκευή και 7 χρόνια εγγύηση* ειδικά για το συμπιεστή και τα ηλεκτρονικά μέρη.

*Ισχύει για αγορές από 01/01/2022

Περίεργα τα γράφουν. Σε κάθε περίπτωση δεν έχουν 7 χρόνια καθολική εγγύηση αν και μάλλον καλύπτονται τα πιο ευπαθή τμήματα ( αν και αν καεί πχ το μοτέρ του εξωτερικού ανεμιστήρα που δεν είναι σπάνια βλάβη, καλύπτεται; Μάλλον όχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Edit: Η TCL συνεχίζει να μη δίνει δωρεάν εγκατάσταση και θα πάθει ζημιά απ' αυτό

Επιμενεις να αναφερεις κατι που ΔΕΝ εξαρταται απο την TCL (και καθε εταιρια βεβαια), ως αποφαση της!!!

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Περίεργα τα γράφουν. Σε κάθε περίπτωση δεν έχουν 7 χρόνια καθολική εγγύηση αν και μάλλον καλύπτονται τα πιο ευπαθή τμήματα ( αν και αν καεί πχ το μοτέρ του εξωτερικού ανεμιστήρα που δεν είναι σπάνια βλάβη, καλύπτεται; Μάλλον όχι).

Eδω ειναι οι οροι εγγυησης...τι να βαλω στο εξελ με τις εγγυησεις?

https://media3.bosch-home.com/Documents/20218150_Bosch_AC_7years_warranty_terms_2022.pdf

kaι τα ομοσταυλα Pitsos εδω

https://media3.bsh-group.com/Documents/20219816_Pitsos_AC_7years_warranty_terms_2022.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά 7 ολική είναι, συμπιεστής-ηλεκτρονικά μέρη, τι άλλο να γράψουνε. Όλες οι μάρκες αυτά γράφουνε, δεν γράφει κανείς "καλύπτω και εξωτερικό μοτέρ". Από το φύλλο της εγγύησης: "Επομένως, η διάρκεια ισχύος της παρούσας εγγύησης ορίζεται συνολικά σε ογδόντα τέσσερις (84) μήνες από την παράδοση των συσκευών που συμμετέχουν στην παρούσα εγγύηση στον πρώτο αγοραστή." Δηλαδή αθροίζει στους 24 της ολικής αρχικής (δεν γίνεται κι αλλιώς) και τους υπόλοιπους μήνες μέχρι τα 7 χρόνια.

Μου φαίνεται κάποιοι ψάχνουν ψύλλους στα άχυρα, ντε και καλά να βρούμε θέμα εκεί που δεν υπάρχει. Αν ψειριστούν τόσο πολύ διαφόρων άλλων οι "εγγυήσεις" και τα αν και τα μήπως και τα αλλά, θα καταλήξουμε ότι κανείς δεν καλύπτει τίποτα.

52 λεπτά πριν, Specs είπε

Επιμενεις να αναφερεις κατι που ΔΕΝ εξαρταται απο την TCL (και καθε εταιρια βεβαια), ως αποφαση της!!!

Και όμως, όταν πήρα αρχικά Κώτσο να ρωτήσω για τα TCL (για εκεί πήγαινα αρχικά), μου ξεκαθάρισε όταν ρώτησα γιατί όχι δωρεάν εγκατάσταση ειδικά στα TCL, ότι είναι πολιτική της κάθε εταιρίας αν θα απορροφήσει το κόστος εγκατάστασης ή όχι. Και όπου μα όπου ρώτησα για TCL μου λέγανε το ίδιο, δεν είχε κανείς δωρεάν εγκατάσταση και μάλιστα μου ζητούσανε 160-200 Ευρώ κάτι μικροί για την όλη δουλειά.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tryfos είπε

είναι πολιτική της κάθε εταιρίας αν θα απορροφήσει το κόστος εγκατάστασης ή όχι

Οπου ρωτουσες εκτος Κωτσοβολου που το γραφεις τι ειπωθηκε, σου λεγανε απλως οτι δεν εχει δωρεαν εγκατασταση η οτι η πολιτικη της TCL ειναι οχι δωρεαν εγκατασταση?

9 λεπτά πριν, tryfos είπε

συμπιεστής-ηλεκτρονικά μέρη

ο liakjim ανεφερε παραδειγμα, μοτερ εξωτερικης , ν απροσθεσω εγω εσωτερικης ?

και επειδη εγω δεν τα λυνω με υποθεσεις αυτα, εχω ηδη στειλει ερωτημα και περιμενω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Οπου ρωτουσες εκτος Κωτσοβολου που το γραφεις τι ειπωθηκε, σου λεγανε απλως οτι δεν εχει δωρεαν εγκατασταση η οτι η πολιτικη της TCL ειναι οχι δωρεαν εγκατασταση?

Τους υπόλοιπους δεν τους ρώτησα, γιατί θεωρούσα δεδομένο ότι οι μικροί δεν μπορούν να σου δώσουν ποτέ δωρεάν εγκατάσταση. Εν πάση περιπτώσει, δεν ξέρω την λεπτομέρεια αυτή, αυτό που ξέρω ότι δεν έβρισκα πουθενά δωρεάν τοποθέτηση για τα TCL, τι άλλο να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tryfos είπε

τι άλλο να πω...

εγω με μια προχειρη ειδα αυτο , επειδη ξερω οτι λενε οτι ναναι οι εμποροι και οι πωλητες...

https://www.telor-shop.gr/tcl-ocarina-klimatistiko-inverter-12000-btu-me-wifi.html/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...