Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Specs είπε

Eτσι ειναι και οπως διαπιστωσα, το Haier κινειται μονιμως στα κατω ορια της θερμοκρασιας εξοδου αερα στην περσιδα και οταν δεν γινεται αλλιως μονο τοτε ανεβαζει θερμοκρασια λογω αυξησης ισχυος απο απαιτηση, σε μεγαλη διαφορα ζητουμενης με εσωτερικη.

 

841525078_1992022105011.jpg.01f0aefaa683bbabea93d66b1e4abffa.jpg

 

 

Eνω το Daikin δειχνει να κινειται πολυ ψηλοτερα και μονο οταν ειναι αναγκαιο λογω απαιτησεων κατεβαζει θερμοκρασια

ΥΓ για να μην τα κανω ακομη πιο παρδαλα και επεξηγηματικα τα εξελ, δωστε προσοχη ΚΑΙ στις διαφορετικες ζητουμενες που αλλαζουν τα watt και την θερμοκρασια αλλα και στις ταχυτητες ανεμιστηρα, εχω ολες τις εκδοχες, νομιζω τις χειροκινητες γιατι στο auto fan δεν ειναι και τοσο ελεγξιμα τα πραγματα αν και παλι ιδιες συμπεριφορες με τις manual εχουν.

2118458700_1992022105153.jpg.b18cd6f2cf54cdc4f746289c1384f6cf.jpg

 

 

 

Δειχνει συνεχως και αλλαζει η καταναλωση  στο  Kasa η εχεις κανει εσυ refresh και το εκοψες σε μονταζ?

Για πιο λογο οι θερμοκρασια εισαγωγης αερα ειναι υψηλοτερη στο Haier εαν ειναι στον ιδιο χωρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@tryfos εμένα βγάζει το εξής :

 Found a device: ←[94m←[1m{'type': 'ac', 'support': True, 'version': 2, 'ip': '192.168.3.8', 'id': 18691697718261, 'port': 6444, 'token': None, 'key': None, 'ssid': 'net_ac_61DD'} ←[0m

Πως ξέρουμε τι μοντέλο είναι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

@tryfos εμένα βγάζει το εξής :

 Found a device: ←[94m←[1m{'type': 'ac', 'support': True, 'version': 2, 'ip': '192.168.3.8', 'id': 18691697718261, 'port': 6444, 'token': None, 'key': None, 'ssid': 'net_ac_61DD'} ←[0m

Πως ξέρουμε τι μοντέλο είναι;

 

Δεν είμαι μπροστά τώρα αλλά θυμάμαι ότι εμένα μου έβγαζε version 3 και μου έδειχνε model ID, κάτι τέτοιο. Από εκεί το έβρισκες... Επίσης εσένα βλέπω δε σου δίνει ούτε token ούτε key, πως το πέρασες στο HA?

Άσχετο, ποια κάρτα χρησιμοποιείς στο HA για το carrier? Αυτή που ανέβασες πιο πριν;

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Τί σημαίνει στοκ?

Τί μηχανήματα καταλήγουν εκεί?

Εμάς είχε ένα χτύπημα η κούτα της εξωτερικής μονάδας. Φαντάζομαι ότι θα τους έπεσε μπροστά στον πελάτη ή ο πελάτης το είδε χτυπημένο και αρνήθηκε να το παραλάβει. Μέσα δεν φαίνονταν ζημιές. Κρατάω μια πισινή βέβαια αλλά θα φανεί στην εγκατάσταση. Έτσι και αλλιώς έχει κανονικά εγγύηση.

Στη φωτογραφία έχω ανοίξει με τα χέρια την περιοχή για να δω εσωτερικά τι γίνεται. Είναι στην περιοχή που είναι οι συνδέσεις. Δεν είδα ούτε χτύπημα στις λαμαρίνες, ούτε στις συνδέσεις. Είναι λίγο ρίσκο αλλά ότι και να γίνει είμαστε εξασφαλισμένοι. 

IMG20220920113117.jpg

Το midea δεν είχε τίποτα που να μπορούσα να αντιληφθώ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Είμαι Σείριο στο στοκ του Κώτσου. Είδα 9αρι midea easy pro στα 330€!! Τρέξτε.

ΥΓ Ψώνισα ένα Morris 35150 στα 325€ για τα πεθερικά!!!

Από ψυγεία παίζει κανένα μεγάλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Τί σημαίνει στοκ?

Τί μηχανήματα καταλήγουν εκεί?

Εξαρτάται το μαγαζί! Μπορεί από αισθητικές ατέλειες που δεν είναι εμπορεύσιμα αλλά δεν τα παίρνει και ο εισαγωγέας πίσω λόγω ευθύνης του μαγαζιού, έως προϊόντα doa με λειτουργικά ελαττώματα, που τα επανασυσκευάζουν και τα προωθούν σε άλλους πελάτες με δόλωμα την καλή τιμή, που ίσως να μην καταλάβουν το πρόβλημα (κυρίως σε ηλεκτρονικά παραεισαγωγής παίζει αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Α εσύ είσαι δικός μας! 😉

Screenshot_2022-09-20-04-11-16-01_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg.a92bfa86c6cac51edc772a465e8f30c3.jpg

 

Ποια καρτούλα διάλεξες στο HA για το εν λόγω Integration; Αυτή που βγάζει εμένα είναι η κλασσική με τη ροδέλα κλπ., η δικιά σου φαίνεται πιο όμορφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, harkonto είπε

Laptop? 

Από όλα έχει.

Λοιπόν το άνοιξα όταν φτάσαμε σπίτι. Δεν φαίνεται το παραμικρό ψεγάδι εξωτερικά και ελπίζω το ίδιο να ισχύει και στα εντόσθια όπου το χαρτόνι και τα αφρολεξ να απορρόφησαν το όποιο χτύπημα. Το κλιματιστικό θα μπει σε χώρο 20τμ στον Ωρωπό, με έναν τοίχο στα 3μ και τον άλλο στα 4.5 ( σαν τραπέζιο αν κάνουμε μια τομή) , με περίπου 2800W απώλειες σύμφωνα με την εφαρμογή και αποκλειστική χρήση θέρμανσης. Ο χώρος έχει εσωτερική πόρτα με χώρο που τώρα υπάρχει το 18αρι Α(Χ)ριστον prios 50. Αν όλα πάνε καλά, θα έχετε διαγράμματα κατανάλωσης από το συγκεκριμένο μοντέλο της tcl.

IMG20220920134216.jpg

IMG20220920134235.jpg

IMG20220920134252.jpg

 

 

 

 

 

 

20 λεπτά πριν, tryfos είπε

Ποια καρτούλα διάλεξες στο HA για το εν λόγω Integration; Αυτή που βγάζει εμένα είναι η κλασσική με τη ροδέλα κλπ., η δικιά σου φαίνεται πιο όμορφη.

https://github.com/nervetattoo/simple-thermostat

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2022 στις 2:51 ΜΜ, MarGian είπε

Kαλησπέρα παιδιά. Τη πολύτιμη βοήθεια σας καθώς έχω πελαγώσει.. 🤕

Λοιπόν, ισόγειο κατάστημα, 75τμ, ψηλοταβανο στα 5.5μ. Κλασσικο παλιο καφενειο τυπου. Η νοτιοδυτικη πλευρά, όλη τζαμαρια με αντιστοιχα τζαμενια εξωπορτα με μεταλλικα κουφωματα (5μx3.40m). Ολες οι αλλες πλευρες μεσοτοιχια με πολυκατοικιες εκτος απα ανατολικη που εχει 2 παραθυρα. Πως το ζεσταινεις αυτο το πραγμα;

Θα γινει χωρος γυμναστικης οποτε δεν με ενδιαφερει, ουτε να καιει μεσα, ουτε να ειναι μπουζι. Απλα να κραταει μια θερμοκρασια.

Με ενα οικιακο 24.000 θα ειμαι οκ; Εχω μπλεξει..

 

Δεν ξερω αν εκανα σωστα τους υπολογισμους.. αλλα βγαζω κατι τετοιο


10869.15 Watt
9347.25 KCal/h
144.93Watt/m2
124.61 KCal/h/m2

Για 21C

επειδή αντιμετώπισε αντιστοιχη κατάσταση σε αναλογο χώρο φίλος....δεν υπάρχει περίπτωση να ζεστανεις ψιλοταβανο χωρο 75 τετραγωνικα με τζαμαριες που συνεπαγονται απώλειες με ενα κλιματιστικο 24000 btu. Θέλεις άλλη λύση -στην περιπτωση του φίλου βάλανε μια ντουλαπα κλιματιστικο 50-60000 btu αν θυμαμαι καλά...Εκείνοι βέβαια δεν νοιάζονται για καταναλώσεις και καλύφθηκαν με αυτό. Για απλή ιδιωτική χρήση όμως δεν ξερω αν αξίζει διότι υποθετω ότι θα καίει πολύ... Δεν γνωρίζω αν αξίζει η λύση δυο κλιματιστικών 24000 btu...ας σου απαντήσει κάποιος πιο σχετικός!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...