Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

θα ήθελα την βοήθεια σας,  θέλω να αγοράσω 2 κλιματιστικά για το σπίτι μου. 

Συγκεκριμένα το πρώτο το θέλω για έναν ενιαίο χώρο 55 τ.μ. (σαλόνι - κουζίνα) και ένα δεύτερο για το υπνοδωμάτιο 13 τ.μ. 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1500 μέχρι 1800.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 15% ψύξη / 85% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 55τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα + 13 υπνοδωμάτιο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Μεταμόρφωση Αττικής. 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Αδιάφορα
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

 

Θερμικές Απώλειες 55 τ.μ.

5561.58 Watt

4782.96 KCal/h

101.12 Watt/m2

86.96 KCal/h/m2

για 21C

 

Θερμικές Απώλειες 55 τ.μ.

5031.91 Watt

4327.44 KCal/h

91.49 Watt/m2

78.68 KCal/h/m2

για 19C

 

Και μόνο για το μικρό δωμάτιο  13 τ.μ.

3871.34 Watt

3329.36 KCal/h

297.80 Watt/m2

256.10 KCal/h/m2

για 21C

 

Και μόνο για το μικρό δωμάτιο  13 τ.μ.

3502.65 Watt

3012.27 KCal/h

269.43 Watt/m2

231.71 KCal/h/m2

για 19 C 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, sokap23 είπε

 

Καλησπέρα παιδιά,

θα ήθελα την βοήθεια σας,  θέλω να αγοράσω 2 κλιματιστικά για το σπίτι μου. 

Συγκεκριμένα το πρώτο το θέλω για έναν ενιαίο χώρο 55 τ.μ. (σαλόνι - κουζίνα) και ένα δεύτερο για το υπνοδωμάτιο 13 τ.μ. 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1500 μέχρι 1800.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 15% ψύξη / 85% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 55τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα + 13 υπνοδωμάτιο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Μεταμόρφωση Αττικής. 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Αδιάφορα
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

 

Θερμικές Απώλειες 55 τ.μ.

5561.58 Watt

4782.96 KCal/h

101.12 Watt/m2

86.96 KCal/h/m2

για 21C

 

Θερμικές Απώλειες 55 τ.μ.

5031.91 Watt

4327.44 KCal/h

91.49 Watt/m2

78.68 KCal/h/m2

για 19C

 

Και μόνο για το μικρό δωμάτιο  13 τ.μ.

3871.34 Watt

3329.36 KCal/h

297.80 Watt/m2

256.10 KCal/h/m2

για 21C

 

Και μόνο για το μικρό δωμάτιο  13 τ.μ.

3502.65 Watt

3012.27 KCal/h

269.43 Watt/m2

231.71 KCal/h/m2

για 19 C 

Με αυτά εδώ λογικά θα είσαι οκ, 18αρι και 12αρι αντίστοιχα.

18αρι: https://www.skroutz.gr/s/23492702/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-18J2KVSG-E-RAS-18J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

12αρι: https://www.skroutz.gr/s/23582081/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B13J2KVSG-E-RAS-13J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html?from=sku_color_variations

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. 

Σκεφτόμουν να επερνα το https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA-AOYG24KLCA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html, και να αφήνω ανοιχτες τις πορτες μπας και ζεσταίνεται και ο υπολοιπος χωρος λιγο και για το μικρό δωμάτιο https://www.skroutz.gr/s/29961905/Toyotomi-Umi-Eco-UTN-UTG-12AP-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html?from=featured&product_id=103168576 (μιας και εκει μονο για υπνο πηγαινω) 

όχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sokap23 είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. 

Σκεφτόμουν να επερνα το https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA-AOYG24KLCA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html, και να αφήνω ανοιχτες τις πορτες μπας και ζεσταίνεται και ο υπολοιπος χωρος λιγο και για το μικρό δωμάτιο https://www.skroutz.gr/s/29961905/Toyotomi-Umi-Eco-UTN-UTG-12AP-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html?from=featured&product_id=103168576 (μιας και εκει μονο για υπνο πηγαινω) 

όχι? 

Για το Fujitsu δεν έχω γνώμη οπότε θα περιμένεις κάποιον άλλον, νομίζω είναι καλό.

Toyotomi συνήθως δεν προτείνουμε επειδή είναι φασόν (midea νομίζω αλλά γενικά κατατάσσεται στα πιο κάτω κινέζικα) και λόγο χαμηλής εγγύησης.

 

Επίσης επειδή τα θες κυρίως για θέρμανση ίσως θα ήταν καλό να μην πάρεις κάτι κινέζικο μιας και για την ώρα τα δεδομένα μας δείχνουν πώς δεν είναι αρκετά οικονομικά στην κατανάλωση για θέρμανση.

Απλά σου πρότεινα τα Toshiba επειδή έχουμε αρκετό feedback εδώ μέσα για την λειτουργία τους και επίσης έχουν 7 χρόνια εγγύηση.

24αρι δεν χρειάζεσαι, αν το 18αρι σου φαίνεται λίγο πήγαινε σε 22αρι. Απλά απ' όσο είδα το Edge που πρότεινα φτάνει άνετα τα watt/btu που χρειάζεται ο κάθε χώρος με τα στοιχεία που μας έδωσες.

13αρι

Ψύξη: 1.00-4.10kw

Θέρμανση: 1.00-5.30kw

 

18αρι

Ψύξη: 1.20-6.00kw

Θέρμανση: 1.10-6.50kw

 

Φυσικά μπορείς να περιμένεις την γνώμη και των υπολοίπων παιδιών που γνωρίζουν περισσότερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, energy52 είπε

Εισαι τουλαχιστον υπερβολικος σαν να μιλας για inverter vs on/off ενα πραγμα ..Σ αυτο το νημα εχουμε αναρτησει ολοι μας εξαιρετικες αποδοσεις απο συγκεκριμενα μηχανηματα "κινεζοειδη¨οπως τα βαφτιζεις και σιγουρα το τσουβαλιασμα δινει λαθος εντυπωσεις..παραδειγμα..9 αρι daikin με 9αρι haier ποση διαφορα πιστευεις οτι θα δεις εσυ σε ενα τυπικο υπνοδωματιο και υπο ποιες συνθηκες; ναι.. σε ενα καλα μονωμενο σπιτι εκει θα δεις το daikin στα 180w ενω το  haier πιθανοτατα 300 σου λεω εγω και κανει κ off.  Ξερεις ποσα χρονια πρεπει να περασουν για να δεις αυτη την τρελη διαφορα που περιγραφεις;; καμια δεκαετια κι αν καποιος το δουλευει 24/7..Και να μην ξεχναμε τις προβληματικες πλακετες σε daikin που ειδαν κι επαθαν καποιοι να τις αλλαξουν για να γλυτωσουν τα On/off ανα τριλεπτο ξερουμε ολοι για ποιες περιπτωσεις μιλαω!!

Εγω σου λεω το εξης..Πηρες ενα πολυ καλο κλιματιστικο, που με τη εγγυηση που εχει γινεται ενα γαματο κλιματιστικο!! Και στην θερμανη θα το δεις!!Ακους λογικες αποψεις, αλλα δεν επηρεαζεσαι  απ τα λεγομενα κανενος!!

Νομίζω ότι μιλάς με κάποια εμπάθεια. Επίσης, δεν εκτιμώ ότι παραποιείς τα λεγόμενα μου. Ξαναδιάβασε ότι έχω γράψει…διάβασε και μετρήσεις από άλλους χρήστες. Αυτό που ανέφερα είναι ότι το ένα θα είναι σίγουρα πιο οικονομικό στην ψύξη αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι στην θέρμανση. Όλα τα άλλα είναι λόγια που παρουσιάζεις ως δικά μου από το πουθενά. Δεύτερον, απο τις σελίδες του thread χρήστες (όπως ο liakjim και specs) καταγράφουν σημαντικότατες διάφορες στην κατανάλωση σε μηχανήματα με τα ιδιά BTU, σε παρόμοια δωμάτια, με παρόμοια φορτία. Σε ρωτώ, με το ρεύμα στα 50 λεπτά και βάλε, πιστεύεις ότι θα χρειαστεί «καμία δεκαετία» όπως λες για να δημιουργηθούν σημαντικές οικονομίες; Το θέμα με το Scop 5.1 που ανέφερα σε πολλά κλιματιστικά δεν ισχύει;  Όσο για τις πλακέτες, ο προγραμματισμός της DAIKIN ήταν με μεγάλο offset που δημιουργούσε το θέμα. Οι πλακέτες δούλευαν σύμφωνα με τον αλγόριθμο…δεν ήταν προβληματικές. Ίσως ο προγραμματισμός δεν ήταν ο κατάλληλος για το κλίμα της Ελλάδας. Η Daikin δεν πηρέ μέτρα; Δεν έκανε firmware update; Τα μηχανήματα δεν δούλευαν αποτελεσματικά και αποδοτικα ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ το update; Και να σου πω την αλήθεια,  ήμουν πιο ευχαριστημένος από την θέρμανση στο DAIKIN με το παλιό προγραμματισμό παρά με τον καινούργιο…και με 5+ από αυτά τα κλιματιστικά στην κατοχή μου πιστεύω έχω κάποιες εμπειρίες.  Τέλος, θα ήθελα να μου πεις το εξής. Υπάρχει άλλο κλιματιστικό που έχει αναλυθεί περισσότερο από το DAIKIN FTXC/ATXC σε αυτό το forum; Αν κάναμε την ίδια εξονυχιστική κριτική και ανάλυση σε άλλα κλιματιστικά(Κινέζικα ας πούμε) πιστεύεις ότι δεν θα βρίσκαμε προβλήματα(ίσως και σημαντικά);

Οσο για το τσουβάλισμα στα Κινέζικα...εγώ φταίω που δείχνουν παρόμοιες ενεργοβόρες συμπερίφορες στην θέρμανση; H μήπως και εκεί είμαι υπερβολικός;

Τέλος, για το BOSCH πιστεύω ότι έχει αξιοσημείωτα SEER/SCOP και θα χαρώ να δω μετρήσεις!

Επεξ/σία από Corum
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/9/2022 στις 11:03 ΜΜ, andreas201083 είπε

Καλησπέρα σε όλους.μολις σήμερα έγινε η τοποθέτηση ενός Toshiba Haori 9000btu.η τοποθετηση έγινε στο μεγαλύτερο κομμάτι σωστή(μήκος σωλήνωσεων 4 μέτρα,αντλια κενού,ύψος εσωτερικής στα 2,30 μέτρα).έχω σίγουρα ένα λάθος στην απόσταση από τον τοίχο της εξωτερικής μονάδας λιγότερο από 25- 30 πόντους για τον λόγο ότι για να μπουν οι βάσεις έπρεπε να μπούμε μέσα στην μόνωση 7 πόντους για να βρούμε τοίχο.αξιζει να μπω στην διαδικασία για μεγαλύτερη βάση η' μικρό το κακό??λειτουργια κλιματιστικου μονο ψηξη ιουνιο και σεπτεμβριο λογο απουσιας στην μεση του καλοκαιριου και θερμανση συμπληρωματικα αναλογος βεβαια και τις εξελιξεις με το φυσικο αεριο.δεν γινετε βαρια χρηση!!!και σαν πρωτη εντυπωση το μηχανημα αξιζει τα παραπανω χρηματα του μεσου ορου πολυ καλη εφαρμογη για απομακρισμενο ελεγχο, ειδικα για τα λεφτα που το πηρα.... βεβαια θα διξει και στον χρονο

 

 

 

IMG_20220917_193115.jpg

IMG_20220917_193141.jpg

Διόρθωσε άμεσα ότι μπορείς εδώ διότι έχεις κάνει θερμογέφυρες και θα έχεις απώλειες στην μόνωση σου! Κακώς πείραξες την μόνωση....εγώ πάντως δεν έχω βάλει ούτε καρφί πάνω στην μόνωση ύστερα από την αυστηρή σύσταση του τοποθετητή! Όφειλε να το ξέρει ο τοποθετητής και να μην εφαρμόσει την κλασσική λύση!

Επεξ/σία από spyros.s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 2 κλιματιστικά για Υπνοδωμάτια 9 τμ, θέρμανση πιο πολύ. Υπνοδωμάτια παιδιών.

Δεν υπάρχει budget. Ότι καλό υπάρχει και αξίζει, κάτι σε προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sokap23 είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. 

Σκεφτόμουν να επερνα το https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA-AOYG24KLCA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html, και να αφήνω ανοιχτες τις πορτες μπας και ζεσταίνεται και ο υπολοιπος χωρος λιγο και για το μικρό δωμάτιο 

Είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου. Πρόκειται για εξαιρετικό μηχάνημα, πολύ αποδοτικό, χωρίς τριγμούς κλπ και με την ικανότητα να πέφτει σε πολύ χαμηλά watts εφόσον φυσικά το επιτρέπουν οι ανάγκες του χώρου. 

Έχει ένα μειονεκτημα, ο θόρυβος. Λόγω του μικρού του μεγέθους (79 εκατοστά) αναγκάζεται να δίνει μεγάλη ροή αερα κάτι που το κάνει θορυβώδες. Ειδικά αν έχεις σκοπό να το τοποθετήσεις πάνω από σημείο που καθόσαστε πχ καναπέ θα σας κάνει τη ζωή δύσκολη.

Αν δεν έχεις γενικά θέμα με το θόρυβο είναι μια εξαιρετική επιλογή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου. Πρόκειται για εξαιρετικό μηχάνημα, πολύ αποδοτικό, χωρίς τριγμούς κλπ και με την ικανότητα να πέφτει σε πολύ χαμηλά watts εφόσον φυσικά το επιτρέπουν οι ανάγκες του χώρου. 

Έχει ένα μειονεκτημα, ο θόρυβος. Λόγω του μικρού του μεγέθους (79 εκατοστά) αναγκάζεται να δίνει μεγάλη ροή αερα κάτι που το κάνει θορυβώδες. Ειδικά αν έχεις σκοπό να το τοποθετήσεις πάνω από σημείο που καθόσαστε πχ καναπέ θα σας κάνει τη ζωή δύσκολη.

Αν δεν έχεις γενικά θέμα με το θόρυβο είναι μια εξαιρετική επιλογή.

Να προσθέσω κάτι που αρχικά φαίνεται κουφό. Το ότι πέφτει σε σκανδαλώδη επίπεδα κατανάλωσης για 24αρι, ακόμη και κοντά στα 100W, τελικά είναι σε κάποιες ημέρες μειονέκτημα. Σε αυτά τα πολύ χαμηλά επίπεδα κατανάλωσης, το κλιματιστικό ουσιαστικά δεν κάνει καθόλου ή σχεδόν καθόλου αφυγρανση. Υποθέτω ότι το εσωτερικό στοιχείο δεν ρίχνει αρκετά θερμοκρασία ώστε να γίνει συμπύκνωση των υδρατμών ( προφανώς εξαρτάται από το σημείο δρόσου). Τελικά μετά από πολύωρη λειτουργία και εφόσον υπάρχει υψηλή σχετική υγρασία στον χώρο, η ατμόσφαιρα γίνεται βαριά. Προσωπικά, είτε το δουλεύω -1C από ότι θα ήθελα πχ 25 αντί για 26C ώστε να παίξει σε πιο πολλά watts, είτε το βάζω αφυγρανση. Στην αφυγρανση ανεβάζει watts ( πχ από κάπου 120 σε κάπου 200), ρίχνει ταχύτητα ανεμιστήρα ( σε σημείο που γίνεται σχεδόν αθόρυβο) και κάνει καλή αφυγρανση, πετώντας πραγματικά κρύο αέρα βελτιώνοντας κατά πολύ την ατμόσφαιρα. 

Οπότε σε ψύξη, μπορεί να γίνει αθόρυβο και αποδοτικό με ρύθμιση σε αφυγρανση.

Στη θέρμανση δεν τον γλιτώνεις τον θόρυβο αν και εκεί υπάρχει μια πατέντα: χειροκίνητη ρύθμιση της περσίδας στην εντελώς κάθετη θέση ( μια θέση κάτω από την default). Εκεί για κάποιον λόγο ρίχνει ταχύτητα ανεμιστήρα και μειώνεται πολύ ο θόρυβος αλλά υπάρχει περίπτωση να μην καλύπτει τον χώρο σε θέρμανση ( σε μονωμένους χώρους μπορεί να είναι οκ).

Επίσης σε θέρμανση η εξωτερική μονάδα είναι πολύ θορυβώδης αν Τεξ>7C , αλλά γίνεται εντελώς αθόρυβη μέχρι να πέσει κάτω από 7C, εξαιρουμένης της περίπτωσης όπου το μηχάνημα βγαίνει από defrost όπου εκεί τα δίνει όλα και κάνει θόρυβο. Όσο για τα defrost, η μικρή εξωτερική μονάδα σε συνδυασμό με την έλλειψη οποιασδήποτε επικάλυψης τύπου υδρόφιλη/υδρόφοβη , οδηγεί σε ( μάλλον ή βέβαιη) ευπάθεια σε defrost πχ μπορεί και ένα defrost ανά 40' σε πολύ δύσκολες συνθήκες.

Αυτά για αυτό το περίεργα στημένο κλιματιστικό με ψυχή Γολιάθ μέσα σε σώμα Βενιαμίν το οποίο παρόλα τα στραβά του, είναι ένα εργοστάσιο δύναμης σε μέγεθος μικρού αρώματος.

@sokap23

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2022 στις 11:22 ΜΜ, andreas201083 είπε

κατι επρεπε να θυσιασουμε.....διαφορετικα επρεπε να πηδαω πανω απο τις μοναδες.γινετε ευκολα να τις κλεισω.προσθετω πολυστερινη απο πανω....να μπω στην διαδικασια για αλλαγη βασης ασχετος την ελαφρια χρηση που θα κανω?

 

 

Υπάρχουν κάτι στριφώνια γι'αυτές τις περιπτώσεις που οι βάσεις απλά εφάπτονται τις θερμομόνωσης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Να προσθέσω κάτι που αρχικά φαίνεται κουφό. Το ότι πέφτει σε σκανδαλώδη επίπεδα κατανάλωσης για 24αρι, ακόμη και κοντά στα 100W, τελικά είναι σε κάποιες ημέρες μειονέκτημα. Σε αυτά τα πολύ χαμηλά επίπεδα κατανάλωσης, το κλιματιστικό ουσιαστικά δεν κάνει καθόλου ή σχεδόν καθόλου αφυγρανση. Υποθέτω ότι το εσωτερικό στοιχείο δεν ρίχνει αρκετά θερμοκρασία ώστε να γίνει συμπύκνωση των υδρατμών ( προφανώς εξαρτάται από το σημείο δρόσου). Τελικά μετά από πολύωρη λειτουργία και εφόσον υπάρχει υψηλή σχετική υγρασία στον χώρο, η ατμόσφαιρα γίνεται βαριά. Προσωπικά, είτε το δουλεύω -1C από ότι θα ήθελα πχ 25 αντί για 26C ώστε να παίξει σε πιο πολλά watts, είτε το βάζω αφυγρανση. Στην αφυγρανση ανεβάζει watts ( πχ από κάπου 120 σε κάπου 200), ρίχνει ταχύτητα ανεμιστήρα ( σε σημείο που γίνεται σχεδόν αθόρυβο) και κάνει καλή αφυγρανση, πετώντας πραγματικά κρύο αέρα βελτιώνοντας κατά πολύ την ατμόσφαιρα. 

Οπότε σε ψύξη, μπορεί να γίνει αθόρυβο και αποδοτικό με ρύθμιση σε αφυγρανση.

Στη θέρμανση δεν τον γλιτώνεις τον θόρυβο αν και εκεί υπάρχει μια πατέντα: χειροκίνητη ρύθμιση της περσίδας στην εντελώς κάθετη θέση ( μια θέση κάτω από την default). Εκεί για κάποιον λόγο ρίχνει ταχύτητα ανεμιστήρα και μειώνεται πολύ ο θόρυβος αλλά υπάρχει περίπτωση να μην καλύπτει τον χώρο σε θέρμανση ( σε μονωμένους χώρους μπορεί να είναι οκ).

Επίσης σε θέρμανση η εξωτερική μονάδα είναι πολύ θορυβώδης αν Τεξ>7C , αλλά γίνεται εντελώς αθόρυβη μέχρι να πέσει κάτω από 7C, εξαιρουμένης της περίπτωσης όπου το μηχάνημα βγαίνει από defrost όπου εκεί τα δίνει όλα και κάνει θόρυβο. Όσο για τα defrost, η μικρή εξωτερική μονάδα σε συνδυασμό με την έλλειψη οποιασδήποτε επικάλυψης τύπου υδρόφιλη/υδρόφοβη , οδηγεί σε ( μάλλον ή βέβαιη) ευπάθεια σε defrost πχ μπορεί και ένα defrost ανά 40' σε πολύ δύσκολες συνθήκες.

Αυτά για αυτό το περίεργα στημένο κλιματιστικό με ψυχή Γολιάθ μέσα σε σώμα Βενιαμίν το οποίο παρόλα τα στραβά του, είναι ένα εργοστάσιο δύναμης σε μέγεθος μικρού αρώματος.

@sokap23

Σε λειτουργία ψύξης το λειτούργησα όλο το καλοκαίρι 10 ώρες οπότε δεν έχω γνώμη. 

Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ 100%. Το κόλπο με την περσίδα τέρμα κάτω για λιγότερο θόρυβο το έχω παρατηρήσει και το έχω δοκιμάσει, ωστόσο επειδή η μονάδα είναι τοποθετημένη 8-9 μέτρα μακρυά από το σημείο που συνήθως καθόμαστε,όπως σωστά είπες, δεν μου θερμαινε το χώρο όπως θα ήθελα. Οπότε αναγκαστικα απορρίφθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μου προτείνετε 9ρια κλιματιστικά δωματίων που να αποδίδουν στη θέρμανση σε περιοχή με 500μ υψόμετρο (Πεντέλη) που η θερμοκρασία το χειμώνα πέφτει κοντά στο μηδέν ή και μείον τις νύχτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα παιδιά. Τη πολύτιμη βοήθεια σας καθώς έχω πελαγώσει.. 🤕

Λοιπόν, ισόγειο κατάστημα, 75τμ, ψηλοταβανο στα 5.5μ. Κλασσικο παλιο καφενειο τυπου. Η νοτιοδυτικη πλευρά, όλη τζαμαρια με αντιστοιχα τζαμενια εξωπορτα με μεταλλικα κουφωματα (5μx3.40m). Ολες οι αλλες πλευρες μεσοτοιχια με πολυκατοικιες εκτος απα ανατολικη που εχει 2 παραθυρα. Πως το ζεσταινεις αυτο το πραγμα;

Θα γινει χωρος γυμναστικης οποτε δεν με ενδιαφερει, ουτε να καιει μεσα, ουτε να ειναι μπουζι. Απλα να κραταει μια θερμοκρασια.

Με ενα οικιακο 24.000 θα ειμαι οκ; Εχω μπλεξει..

 

Δεν ξερω αν εκανα σωστα τους υπολογισμους.. αλλα βγαζω κατι τετοιο


10869.15 Watt
9347.25 KCal/h
144.93Watt/m2
124.61 KCal/h/m2

Για 21C

Επεξ/σία από MarGian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MarGian είπε

Kαλησπέρα παιδιά. Τη πολύτιμη βοήθεια σας καθώς έχω πελαγώσει.. 🤕

Λοιπόν, ισόγειο κατάστημα, 75τμ, ψηλοταβανο στα 5.5μ. Κλασσικο παλιο καφενειο τυπου. Η νοτιοδυτικη πλευρά, όλη τζαμαρια με αντιστοιχα τζαμενια εξωπορτα με μεταλλικα κουφωματα (5μx3.40m). Ολες οι αλλες πλευρες μεσοτοιχια με πολυκατοικιες εκτος απα ανατολικη που εχει 2 παραθυρα. Πως το ζεσταινεις αυτο το πραγμα;

Θα γινει χωρος γυμναστικης οποτε δεν με ενδιαφερει, ουτε να καιει μεσα, ουτε να ειναι μπουζι. Απλα να κραταει μια θερμοκρασια.

Με ενα οικιακο 24.000 θα ειμαι οκ; Εχω μπλεξει..

 

Δεν ξερω αν εκανα σωστα τους υπολογισμους.. αλλα βγαζω κατι τετοιο


10869.15 Watt
9347.25 KCal/h
144.93Watt/m2
124.61 KCal/h/m2

Για 21C

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#10869
δεν σου φτάνει ένα η θα πρέπει να πας σε λύση «ντουλάπας»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#10869
δεν σου φτάνει ένα η θα πρέπει να πας σε λύση «ντουλάπας»

Δηληδη αν καταλαβα καλα, πάμε απο 37.000btu ; 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...