Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Nasos23_ είπε

Καλησπέρα σας, μια βοήθεια παίδες!

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 600€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αγορά μέσω δόσεων
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 20% ψύξη / 80% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 30τμ σαλόνι-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλκίδα με 39C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα https://penteli.meteo.gr/stations/chalkida/ 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wi-fi, μεγάλη εγγύηση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Ανεπαρκείς μονώσεις, νότιος προσανατολισμός, με ηλιοφάνεια
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

     

    3810.15Watt

    3276.73KCal/h

    127.01Watt/m^2

    109.22KCal/h/m^2

              για 22C

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μήπως στο Haori αφού θέλει και WiFi;

( Ή απλά έξτρα το WiFi module).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, energy52 είπε

Εισαι τουλαχιστον υπερβολικος σαν να μιλας για inverter vs on/off ενα πραγμα ..Σ αυτο το νημα εχουμε αναρτησει ολοι μας εξαιρετικες αποδοσεις απο συγκεκριμενα μηχανηματα "κινεζοειδη¨οπως τα βαφτιζεις και σιγουρα το τσουβαλιασμα δινει λαθος εντυπωσεις..παραδειγμα..9 αρι daikin με 9αρι haier ποση διαφορα πιστευεις οτι θα δεις εσυ σε ενα τυπικο υπνοδωματιο και υπο ποιες συνθηκες; ναι.. σε ενα καλα μονωμενο σπιτι εκει θα δεις το daikin στα 180w ενω το  haier πιθανοτατα 300 σου λεω εγω και κανει κ off.  Ξερεις ποσα χρονια πρεπει να περασουν για να δεις αυτη την τρελη διαφορα που περιγραφεις;; καμια δεκαετια κι αν καποιος το δουλευει 24/7..Και να μην ξεχναμε τις προβληματικες πλακετες σε daikin που ειδαν κι επαθαν καποιοι να τις αλλαξουν για να γλυτωσουν τα On/off ανα τριλεπτο ξερουμε ολοι για ποιες περιπτωσεις μιλαω!!

Εγω σου λεω το εξης..Πηρες ενα πολυ καλο κλιματιστικο, που με τη εγγυηση που εχει γινεται ενα γαματο κλιματιστικο!! Και στην θερμανη θα το δεις!!Ακους λογικες αποψεις, αλλα δεν επηρεαζεσαι  απ τα λεγομενα κανενος!!

Ευχαριστώ φίλε, εσύ, η 7ετης και τα νούμερα του μηχανήματος μου δίνουν ένα κουράγιο ότι θα βγει καλό... Κατά τα άλλα τελικά θα το ματιασουμε 😄Θα δούμε βέβαια, ο χρόνος θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μήπως στο Haori αφού θέλει και WiFi;

( Ή απλά έξτρα το WiFi module).

600 ευρώ budget έχει , το Haori φτάνει τα 1100 σε αλυσίδα που θέλει για δόσεις 

Wi-Fi βάζεις ένα rm mini 4 και είσαι οκ 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, marioboni είπε

Ειδικα daikin vs haier δεν ποσταρει ένα παλληκάρι συνεχώς μετρήσεις η κάνω λάθος;

ναι εγω και η παλληκαρια μου ως λατρη του Haier μου εχει φυγει και το θεωρω αδιανοητο για μηχανηματα που ειναι σε eurovent με τοσο κοντινα χαρακτηριστικα, να εχουν τετοια διαφορα σε καταναλωση.

Και η ενσταση μου δεν εχει να κανει με την μαρκα, αλλα με το ποσο πραγματικες ειναι οι συνθηκες τεσταρισματος εκει και αν δεν ειναι ενας ακομη τροπος να εισπρατουν καποιοι χρηματα για πιστοποιηση.

Το ξαναλεω, θα τα εξοντωσω στην συγκριση πριν να αποδεχτω τοσο μεγαλη διαφορα σε καταναλωση.

Ακομη και αν δεχτω οτι η αιτια ειναι πως το Daikin εχει χαμηλο, μισο ρελαντι για την ακριβεια, τοτε προκυπτει ενα αλλο ερωτημα, το βασικοτερο : αφου το ενα δουλευει με 125w και η θερμοκρασια παραμενει μεσα κλειδωμενη, πως γινεται το αλλο με τα διπλα watt σε ιδιες συνθηκες εξω φυσικα και στον ιδιο χωρο, να μην ριχνει παρακατω την θερμοκρασια μεσα;;;

Εννοειται πως δεν εχουν διαφορες αξιες λογου στο seer/eer σε καθε θερμοκρασια τετοιες που να δικαιολογουν πανω απο 10% μειωση καταναλωσης.

Δηλαδη που πηγαινει η υπολοιπη ενεργεια απο τα 125w μεχρι τα 250w ;;;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Specs είπε

Και η ενσταση μου δεν εχει να κανει με την μαρκα, αλλα με το ποσο πραγματικες ειναι οι συνθηκες τεσταρισματος εκει και αν δεν ειναι ενας ακομη τροπος να εισπρατουν καποιοι χρηματα για πιστοποιηση.

To eurovent πιστοποιεί ότι τα νούμερα που εμφανίζονται στο ενεργειακό ταμπελάκι είναι σωστά βάσει της μεθοδολογίας που ακολουθησε η εταιρεία που τα έδωσε για να τα βγάλει 

ουσιαστικα κάνει μια επαλήθευση δεν δοκιμάζει κάτι άλλο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

ουσιαστικα κάνει μια επαλήθευση δεν δοκιμάζει κάτι άλλο 

ωραια, δεν θα επρεπε η διαφορα στα νουμερα να αποτυπωνεται και στην πραξη σε εμενα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

ωραια, δεν θα επρεπε η διαφορα στα νουμερα να αποτυπωνεται και στην πραξη σε εμενα ;

Έχεις απαντήσει μόνος σου σε αυτό , την άποψη μου για τέτοιους είδους πιστοποιήσεις την έχω εκφράσει νομίζω και από το part 1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Specs είπε

ωραια, δεν θα επρεπε η διαφορα στα νουμερα να αποτυπωνεται και στην πραξη σε εμενα ;

Το σπίτι ζητάει λιγότερη ενέργεια την περίοδο που κοιτάς το Daikin. Δεν μπορεί να έχει διπλάσια απόδοση. Μετρησες τα eer που βγάζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1892022 94852 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1892022 94947 μμ.jpg

Ok, το θυμήθηκα. Γιατί δεν τα βάζεις σε διάγραμμα με στήλες όπου θα έχεις τα eer των δύο κλιματιστικών ανά εξωτερική θερμοκρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ok, το θυμήθηκα. Γιατί δεν τα βάζεις σε διάγραμμα με στήλες όπου θα έχεις τα eer των δύο κλιματιστικών ανά εξωτερική θερμοκρασία;

Προεχει η καταγραφη αναλυτικων μετρησεων του Daikin σε καθε θερμοκρασια και ωρα κλπ πριν μας αποχαιρετησει το καλοκαιρι.

Μετα , θα ξαναδιαβασω πως γινεται και θα το κανω, εν τω μεταξυ ομως οι "μπαρες" του καταγραφικου που εβαλα χτες απο τις αρχες αυγουστου, ειναι αποκαλυπτικες και καταλυτικες, νομιζω...

ΥΓ. εφοσον ΔΕΝ χρειαζεται ο χωρος τα παραπανισια watt (διπλά) του Haier, αλλα αυτο τα δινει μιας και δεν κοβει, που πανε και δεν κατεβαινει η θερμοκρασια??? η μονη δικαιολογια ειναι οτι θελει ωρες ετσι για να πεσει κι αλλο μιας και ο χωρος ειναι ανοιχτος προς το υπολοιπο σπιτι.

Με την πρωτη ευκαιρια θα δοκιμασω με κλεισιμο του χωρου, να τα τεσταρω και τα δυο εναλλαξ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Specs είπε

Προεχει η καταγραφη αναλυτικων μετρησεων του Daikin σε καθε θερμοκρασια και ωρα κλπ πριν μας αποχαιρετησει το καλοκαιρι.

Μετα , θα ξαναδιαβασω πως γινεται και θα το κανω, εν τω μεταξυ ομως οι "μπαρες" του καταγραφικου που εβαλα χτες απο τις αρχες αυγουστου, ειναι αποκαλυπτικες και καταλυτικες, νομιζω...

ΥΓ. εφοσον ΔΕΝ χρειαζεται ο χωρος τα παραπανισια watt (διπλά) του Haier, αλλα αυτο τα δινει μιας και δεν κοβει, που πανε και δεν κατεβαινει η θερμοκρασια??? η μονη δικαιολογια ειναι οτι θελει ωρες ετσι για να πεσει κι αλλο μιας και ο χωρος ειναι ανοιχτος προς το υπολοιπο σπιτι.

Με την πρωτη ευκαιρια θα δοκιμασω με κλεισιμο του χωρου, να τα τεσταρω και τα δυο εναλλαξ...

Θα φτιάξεις ένα νέο Excel με 3 στήλες. Εξωτερική, eer Haier, eer Daikin.

Μαρκάρεις τις στήλες και πατάς εισαγωγή νέου διαγράμματος , μπάρες. Ή ότι άλλο θέλεις.

ΥΓ Το σκαλοπάτι φαίνεται να δείχνει κάτι όντως, αλλά θα ήθελα πιο σταθερή περίοδο δοκιμών και ίσως και εναλλάξ, ένα 24ωρο Daikin , ένα Haier και οπωσδήποτε με ίδια εσωτερική τελική θερμοκρασία. Μισός βαθμός αρκεί να στο ρίξει όλο εκτός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μισός βαθμός αρκεί να στο ρίξει όλο εκτός. 

Δεν την πειραζω την εσωτερικη, μαλιστα για να παιρνω το ιδιο ακριβως αποτελεσμα , πειραζω και παραμετρους οπως περσιδες επανω ακουνητες η περσιδες κινουμενες , για να εχω οσο πιο κοντινα αποτελεσματα στον χωρο με καθε κλιματιστικο, το πολυ 0,1 βαθμο.

Αν και σοκαριστηκα με την διαφορα καταναλωσης ποσο ανεβαινει για εστω και ενα 0,5 βαθμο μεσα , στο ιδιο παντα κλιματιστικο(ενα απο τα δυο)...υπομονη, εχω ενα τεραστιο εξελ καταγραφων και μολις κλεισουμε ψυξη και μεχρι να ερθει η ωρα για γυρισμα σε θερμανση θα κραταω το νημα σε φορμα με πινακες κλπ

40 λεπτά πριν, liakjim είπε

ίσως και εναλλάξ, ένα 24ωρο Daikin , ένα Haier

Οτι πρεπει για αυριο και ας ξεκινησει με γκολ απο πριν το Haier λογω θερμοκρασιας 29 αυριο ενω σημερα ειχαμε 32. Τις πραγματικες στο εξωτ μηχανημα θα τις δουμε μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...