Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν είναι μόνο ο έλεγχος της απόλυτης υγρασίας αλλά και η εξωπραγματική απόδοση που έχει. Μια ματιά στους δείκτες φτάνει.

Βέβαια δεν είναι όλα ρόδινα. Υπάρχει feedback στο παρόν θέμα.

Έλεγχο υγρασίας σε καμία περίπτωση δεν κάνει.

Είναι ένα κοινό κλιματιστικό που κάνει μόνο ψύξη θέρμανση και η  επιπλέον λειτουργία είναι ο φρέσκος αέρας.

Αν υπάρχει κάποιος που του δουλεύει η υγρανση και η αφυγρανση ας μας το πει.

Όσο για την εταιρεία και την υποστήριξη άστα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Είπαμε δεν χρειάζεται να χαλάσουμε τις καρδιές μας για κλιματιστικά.. Δεν χρειάζεται τόση εμμονή με μια εταιρεία, εντάξει. Οπότε τελείως συνοπτικά:

1) Όχι, δεν έχω θέμα που είναι φασον, το γνωρίζω, το μελέτησα, είδα τα νούμερα και καλύπτει τις ανάγκες μου.

2) Τα περισσότερα νούμερα για τα μοντέλα αυτά σε σχέση με το sensira δεν υποστηρίζουν τα λεγόμενα σου. Αν είναι μαϊμού οκ. Ούτε στη θέρμανση. Σε σχέση με άλλα κλιματιστικά, ναι, έχουν γίνει υποχωρήσεις στη θέρμανση, διότι δεν με ενδιαφέρει πολύ. Στο seer, ναι, έκανα μια λάθος αναφορά, είμαι 'νεουδι', δε διάβασα όλες τις 18000 σελίδες του θρεντ' κλπ. Όντως ψυκτικός δεν είμαι, ούτε το βασικό μου χόμπι είναι ο κλιματισμός. Οπότε ζητώ ταπεινά συγνώμη για αυτό.

3) Ποτέ, μα ΠΟΤΕ δεν κόλλησα στο φωτιζόμενο. Ούτε καν το ήξερα ότι είναι, ούτε αποτέλεσε κριτήριο επιλογής μου. Δες τα ποστς μου, από την αρχή λέω μια μικρή λεπτομέρεια είναι, μου έκανε απλά εντύπωση όταν ήρθαν. Φυσικά ότι ο leader δεν είναι (στα νέα) και ότι τα κοντρόλ του μου μοιάζουν ότι είναι του 1995, σε αυτό εννοείται ότι επιμένω. Ξαναλέω έχω και εγώ.

4) Αυτά που λες για την εγγύηση ισχύουν και για τις εταιρείες που δίνουν δύο χρόνια, δηλαδή δεν δίνουν τίποτα, όπως ο leader. Κι αυτοί αυτές τις μπούρδες μπορεί να σου πουν. Άστο, μη συζητάμε άλλο για την εγγύηση, δεν έχει νόημα. Λέμε ότι η κατάσταση είναι δύσκολη με τις εταιρείες, οπότε ο ένας που προσπαθεί λίγο να βελτιώσει την θέση του έχει άδικο και έχει δίκιο αυτός που δεν έχει καθόλου εγγύηση και πάει τυφλά στον leader. Οκ.

5) Για τις χώρες είπα ότι και οι δύο δεν μου φαίνονται και πολύ 'premium', αν τόσο ενδιαφέρει επειδή είναι leader. Υπάρχουν αναφορές εδώ ότι είναι Τουρκίας, τι να κάνουμε δηλαδή. Αν τόσο πολύ ενοχλεί, το παίρνω πίσω, δεν είναι Τουρκίας. Είναι premium Μαλαισίας, χώρας κατ'εξοχήν γνωστής για την τεχνολογία, τους κλιματισμούς και το innovation της (ακόμα και σε σχέση με την Κίνα).

6) Στον θόρυβο μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Ανέφερα μάλιστα ότι στο silence πραγματικά δεν ακούγεται τίποτα. Δεν ξέρω ο leader πόσο πιο αθόρυβος από το τίποτα μπορεί να είναι. Αλλά και να είναι, εγώ είμαι προς το παρόν οκ.

Τα Daikin από blue dealer έχουν 5 χρόνια εγγύηση, με δυνατότητα επέκτασης με χρηματικό αντίτιμο για παραπάνω.

Τα siesta sensira είναι Μαλαισία. Τα perfera κατασκευάζονται οι εσωτερικές μονάδες στην Τσεχία και οι εξωτερικές στην Τουρκία.

ΥΓ Μένεις Αθήνα;

Μόλις τώρα, marios1515 είπε

Έλεγχο υγρασίας σε καμία περίπτωση δεν κάνει.

Είναι ένα κοινό κλιματιστικό που κάνει μόνο ψύξη θέρμανση και η  επιπλέον λειτουργία είναι ο φρέσκος αέρας.

Αν υπάρχει κάποιος που του δουλεύει η υγρανση και η αφυγρανση ας μας το πει.

Όσο για την εταιρεία και την υποστήριξη άστα 

Αφού έχει desiccant αφυγραντήρα. Δεν έχω πάντως ( εννοείται) ιδία άποψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως να ξεκαθαρίσω ότι όντως το Daikin Sensira ATXC είναι κατασκευασμένο στην Μαλαισία και όχι στην Τουρκία. Το είδα στα καταστήματα όταν έριξα μια ματιά στο ταμπελάκι. Στην δουλειά μου έχουμε τα Perfera δαπέδου FVXM-A κατασκευασμένα στην Τσεχία. Σε απόδοση ψύξη-θέρμανση είναι κορυφή καμιά σχέση με τα Hitachi που είχαμε πριν. 

Υ.Γ. Δεν είναι αρνητικό το ότι κατασκευάζονται στην Μαλαισία ( δεν αναφέρομαι μόνο στα Daikin) επειδή τις προδιαγραφές καθορίζει η ίδια η εταιρία. Εξάλλου στην εποχή της παγκοσμιοποίησης είναι πολύ σπάνιο να δούμε made in japan , germany κτλ. ( μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις)  

Επεξ/σία από aetos1988
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα Daikin από blue dealer έχουν 5 χρόνια εγγύηση, με δυνατότητα επέκτασης με χρηματικό αντίτιμο για παραπάνω.

Τα siesta sensira είναι Μαλαισία. Τα perfera κατασκευάζονται οι εσωτερικές μονάδες στην Τσεχία και οι εξωτερικές στην Τουρκία.

ΥΓ Μένεις Αθήνα;

Είναι γνωστά αυτά για τα 5, δεν θέλουμε να τα δώσουμε στους κύριους με τα μπλε, τι να κάνουμε. Προτιμάμε 7 χωρίς να δώσουμε, είναι πια τόσο κακό;

Για τις χώρες τα είπαμε, δε με νοιάζει το Τουρκία, με νοιάζει ότι δεν βλέπω τίποτα premium ούτε στη Μαλαισία.

Μένω Πειραιά, για αυτό λέω η θέρμανση δεν με ενδιαφέρει από την αρχή, αλλά συνέχεια μιλάμε για το seer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, tryfos είπε

Είπαμε δεν χρειάζεται να χαλάσουμε τις καρδιές μας για κλιματιστικά.. Δεν χρειάζεται τόση εμμονή με μια εταιρεία, εντάξει. Οπότε τελείως συνοπτικά:

1) Όχι, δεν έχω θέμα που είναι φασον, το γνωρίζω, το μελέτησα, είδα τα νούμερα και καλύπτει τις ανάγκες μου.

2) Τα περισσότερα νούμερα για τα μοντέλα αυτά σε σχέση με το sensira δεν υποστηρίζουν τα λεγόμενα σου. Αν είναι μαϊμού οκ. Ούτε στη θέρμανση. Σε σχέση με άλλα κλιματιστικά, ναι, έχουν γίνει υποχωρήσεις στη θέρμανση, διότι δεν με ενδιαφέρει πολύ. Στο seer, ναι, έκανα μια λάθος αναφορά, είμαι 'νεουδι', δε διάβασα όλες τις 18000 σελίδες του θρεντ' κλπ. Όντως ψυκτικός δεν είμαι, ούτε το βασικό μου χόμπι είναι ο κλιματισμός. Οπότε ζητώ ταπεινά συγνώμη για αυτό.

3) Ποτέ, μα ΠΟΤΕ δεν κόλλησα στο φωτιζόμενο. Ούτε καν το ήξερα ότι είναι, ούτε αποτέλεσε κριτήριο επιλογής μου. Δες τα ποστς μου, από την αρχή λέω μια μικρή λεπτομέρεια είναι, μου έκανε απλά εντύπωση όταν ήρθαν. Φυσικά ότι ο leader δεν είναι (στα νέα) και ότι τα κοντρόλ του μου μοιάζουν ότι είναι του 1995, σε αυτό εννοείται ότι επιμένω. Ξαναλέω έχω και εγώ.

4) Αυτά που λες για την εγγύηση ισχύουν και για τις εταιρείες που δίνουν δύο χρόνια, δηλαδή δεν δίνουν τίποτα, όπως ο leader. Κι αυτοί αυτές τις μπούρδες μπορεί να σου πουν. Άστο, μη συζητάμε άλλο για την εγγύηση, δεν έχει νόημα. Λέμε ότι η κατάσταση είναι δύσκολη με τις εταιρείες, οπότε ο ένας που προσπαθεί λίγο να βελτιώσει την θέση του έχει άδικο και έχει δίκιο αυτός που δεν έχει καθόλου εγγύηση και πάει τυφλά στον leader. Οκ.

5) Για τις χώρες είπα ότι και οι δύο δεν μου φαίνονται και πολύ 'premium', αν τόσο ενδιαφέρει επειδή είναι leader. Υπάρχουν αναφορές εδώ ότι είναι Τουρκίας, τι να κάνουμε δηλαδή. Αν τόσο πολύ ενοχλεί, το παίρνω πίσω, δεν είναι Τουρκίας. Είναι premium Μαλαισίας, χώρας κατ'εξοχήν γνωστής για την τεχνολογία, τους κλιματισμούς και το innovation της (ακόμα και σε σχέση με την Κίνα).

6) Στον θόρυβο μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Ανέφερα μάλιστα ότι στο silence πραγματικά δεν ακούγεται τίποτα. Δεν ξέρω ο leader πόσο πιο αθόρυβος από το τίποτα μπορεί να είναι. Αλλά και να είναι, εγώ είμαι προς το παρόν οκ.

Ναι κάπως έτσι, δεν το ήξερα ότι υπάρχουν φανατικοί fanboys στα κλιματιστικά, ειλικρινά. Εγώ πάντως το σταματάω, τα είπαμε, οκ 😀

 Το όλο σου ύφος είναι κάπως ειρωνικό....και ακόμα χειρότερα, είναι ειρωνικό χωρίς να έχεις και ιδιαίτερες γνώσεις στο αντικείμενο. Μας αποκαλείς fanboys όταν σε διορθώνουμε σε λάθη σου;  Τελος πα, μπορει σε ενα καφε να τα λέγαμε και όλα να ήταν οκ, στα forums γίνονται διάφορες παρεξηγήσεις... 

DAIKIN.jpg

Επεξ/σία από Corum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Corum είπε

 Το όλο σου ύφος είναι κάπως ειρωνικό....και ακόμα χειρότερα, είναι ειρωνικό χωρίς να έχεις και ιδιαίτερες γνώσεις στο αντικείμενο. Μας αποκαλείς fanboys όταν σε διορθώνουμε σε λάθη σου; Τελος πα, μπορει σε ενα καφε να τα λέγαμε και όλα να ήταν οκ, στα forums γίνονται διάφορε παρεξηγήσεις... 

Έχεις δίκιο, ναι, εδώ μπορεί να παρεξηγηθεί το ύφος. Να ξέρεις πάντως ότι δεν είναι ειρωνικό, κάνουμε και λίγο πλάκα/πικαρισμα, εντάξει δεν γίνεται με κακία.

Παραδέχθηκα το λάθος και επίσης πρόσθεσα ότι δεν είναι το βασικό μου χόμπι ο κλιματισμός.

Οπότε όλα καλά! Καθένας έχει τη γνώμη του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, tryfos είπε

Έχεις δίκιο, ναι, εδώ μπορεί να παρεξηγηθεί το ύφος. Να ξέρεις πάντως ότι δεν είναι ειρωνικό, κάνουμε και λίγο πλάκα/πικαρισμα, εντάξει δεν γίνεται με κακία.

Παραδέχθηκα το λάθος και επίσης πρόσθεσα ότι δεν είναι το βασικό μου χόμπι ο κλιματισμός.

Οπότε όλα καλά! Καθένας έχει τη γνώμη του.

Ευχαριστώ και ζητώ συγγνώμη αν έχω πει κατι που είναι προσβλητικό και απο τους συμφορίτες γιατί μάλλον κούρασα.

Επεξ/σία από Corum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aetos1988 είπε

Πάντως να ξεκαθαρίσω ότι όντως το Daikin Sensira ATXC είναι κατασκευασμένο στην Μαλαισία και όχι στην Τουρκία. Το είδα στα καταστήματα όταν έριξα μια ματιά στο ταμπελάκι. Στην δουλειά μου έχουμε τα Perfera δαπέδου FVXM-A κατασκευασμένα στην Τσεχία. Σε απόδοση ψύξη-θέρμανση είναι κορυφή καμιά σχέση με τα Hitachi που είχαμε πριν. 

Υ.Γ. Δεν είναι αρνητικό το ότι κατασκευάζονται στην Μαλαισία ( δεν αναφέρομαι μόνο στα Daikin) επειδή τις προδιαγραφές καθορίζει η ίδια η εταιρία. Εξάλλου στην εποχή της παγκοσμιοποίησης είναι πολύ σπάνιο να δούμε made in japan , germany κτλ. ( μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις)  

Για δώσε λίγες παραπάνω πληροφορίες αν μπορείς.

Νιώθεις καλύτερα σε θέρμανση σε σχέση με τα κλασσικά κλιματιστικά ακόμη και εαν βάλεις ίδιο βαθμό θερμοκρασίας και στα δύο;

Το εσωτερικό σωληνάκι για τα νερά βγαίνει κατευθείαν έξω πίσω από τη μονάδα ή το στέλνετε έξω από τα πλάγια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Corum είπε

 Οπως έχουμε δει τα τελευταια χρόνια, το SCOP 5,1 των κινεζοειδών έχει αποδειχτεί μποναμάς για την ΔΕΗ και τα κέρδη της. 

Εισαι τουλαχιστον υπερβολικος σαν να μιλας για inverter vs on/off ενα πραγμα ..Σ αυτο το νημα εχουμε αναρτησει ολοι μας εξαιρετικες αποδοσεις απο συγκεκριμενα μηχανηματα "κινεζοειδη¨οπως τα βαφτιζεις και σιγουρα το τσουβαλιασμα δινει λαθος εντυπωσεις..παραδειγμα..9 αρι daikin με 9αρι haier ποση διαφορα πιστευεις οτι θα δεις εσυ σε ενα τυπικο υπνοδωματιο και υπο ποιες συνθηκες; ναι.. σε ενα καλα μονωμενο σπιτι εκει θα δεις το daikin στα 180w ενω το  haier πιθανοτατα 300 σου λεω εγω και κανει κ off.  Ξερεις ποσα χρονια πρεπει να περασουν για να δεις αυτη την τρελη διαφορα που περιγραφεις;; καμια δεκαετια κι αν καποιος το δουλευει 24/7..Και να μην ξεχναμε τις προβληματικες πλακετες σε daikin που ειδαν κι επαθαν καποιοι να τις αλλαξουν για να γλυτωσουν τα On/off ανα τριλεπτο ξερουμε ολοι για ποιες περιπτωσεις μιλαω!!

3 ώρες πριν, tryfos είπε

Είπαμε δεν χρειάζεται να χαλάσουμε τις καρδιές μας για κλιματιστικά.. Δεν χρειάζεται τόση εμμονή με μια εταιρεία, εντάξει. Οπότε τελείως συνοπτικά:

1) Όχι, δεν έχω θέμα που είναι φασον, το γνωρίζω, το μελέτησα, είδα τα νούμερα και καλύπτει τις ανάγκες μου.

2) Τα περισσότερα νούμερα για τα μοντέλα αυτά σε σχέση με το sensira δεν υποστηρίζουν τα λεγόμενα σου. Αν είναι μαϊμού οκ. Ούτε στη θέρμανση. Σε σχέση με άλλα κλιματιστικά, ναι, έχουν γίνει υποχωρήσεις στη θέρμανση, διότι δεν με ενδιαφέρει πολύ. Στο seer, ναι, έκανα μια λάθος αναφορά, είμαι 'νεουδι', δε διάβασα όλες τις 18000 σελίδες του θρεντ' κλπ. Όντως ψυκτικός δεν είμαι, ούτε το βασικό μου χόμπι είναι ο κλιματισμός. Οπότε ζητώ ταπεινά συγνώμη για αυτό.

3) Ποτέ, μα ΠΟΤΕ δεν κόλλησα στο φωτιζόμενο. Ούτε καν το ήξερα ότι είναι, ούτε αποτέλεσε κριτήριο επιλογής μου. Δες τα ποστς μου, από την αρχή λέω μια μικρή λεπτομέρεια είναι, μου έκανε απλά εντύπωση όταν ήρθαν. Φυσικά ότι ο leader δεν είναι (στα νέα) και ότι τα κοντρόλ του μου μοιάζουν ότι είναι του 1995, σε αυτό εννοείται ότι επιμένω. Ξαναλέω έχω και εγώ.

4) Αυτά που λες για την εγγύηση ισχύουν και για τις εταιρείες που δίνουν δύο χρόνια, δηλαδή δεν δίνουν τίποτα, όπως ο leader. Κι αυτοί αυτές τις μπούρδες μπορεί να σου πουν. Άστο, μη συζητάμε άλλο για την εγγύηση, δεν έχει νόημα. Λέμε ότι η κατάσταση είναι δύσκολη με τις εταιρείες, οπότε ο ένας που προσπαθεί λίγο να βελτιώσει την θέση του έχει άδικο και έχει δίκιο αυτός που δεν έχει καθόλου εγγύηση και πάει τυφλά στον leader. Οκ.

5) Για τις χώρες είπα ότι και οι δύο δεν μου φαίνονται και πολύ 'premium', αν τόσο ενδιαφέρει επειδή είναι leader. Υπάρχουν αναφορές εδώ ότι είναι Τουρκίας, τι να κάνουμε δηλαδή. Αν τόσο πολύ ενοχλεί, το παίρνω πίσω, δεν είναι Τουρκίας. Είναι premium Μαλαισίας, χώρας κατ'εξοχήν γνωστής για την τεχνολογία, τους κλιματισμούς και το innovation της (ακόμα και σε σχέση με την Κίνα).

6) Στον θόρυβο μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Ανέφερα μάλιστα ότι στο silence πραγματικά δεν ακούγεται τίποτα. Δεν ξέρω ο leader πόσο πιο αθόρυβος από το τίποτα μπορεί να είναι. Αλλά και να είναι, εγώ είμαι προς το παρόν οκ.

Ναι κάπως έτσι, δεν το ήξερα ότι υπάρχουν φανατικοί fanboys στα κλιματιστικά, ειλικρινά. Εγώ πάντως το σταματάω, τα είπαμε, οκ 😀

Εγω σου λεω το εξης..Πηρες ενα πολυ καλο κλιματιστικο, που με τη εγγυηση που εχει γινεται ενα γαματο κλιματιστικο!! Και στην θερμανη θα το δεις!!Ακους λογικες αποψεις, αλλα δεν επηρεαζεσαι  απ τα λεγομενα κανενος!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση για οποιον μπορει να βοηθησει...Σε νεα εγκατατασταση κλιματιστικου (με απεγκατασταση παλιου στην ιδια θεση)και μεχρι στιγμης ολα τα προβλεπομενα σωστα,πως θα καταλαβουμε αν χρησιμοποιηθηκε αντλια κενου απο τον ψυκτικο-εγκαταστατη, καθως μεχρι τοτε δεν γνωριζα την απαιτουμενη χρηση της,αλλα παρολα αυτα υπαρχει ποιστοποιηση  με υπογραφη του ψυκτικου για ορθη(σωστη)εγκατασταση και εγγυηση απο το καταστημα αγορας που συνεργαζονται.(toshiba edge 24btu)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, elen46 είπε

Μια ερωτηση για οποιον μπορει να βοηθησει...Σε νεα εγκατατασταση κλιματιστικου (με απεγκατασταση παλιου στην ιδια θεση)και μεχρι στιγμης ολα τα προβλεπομενα σωστα,πως θα καταλαβουμε αν χρησιμοποιηθηκε αντλια κενου απο τον ψυκτικο-εγκαταστατη, καθως μεχρι τοτε δεν γνωριζα την απαιτουμενη χρηση της,αλλα παρολα αυτα υπαρχει ποιστοποιηση  με υπογραφη του ψυκτικου για ορθη(σωστη)εγκατασταση και εγγυηση απο το καταστημα αγορας που συνεργαζονται.(toshiba edge 24btu)

Αν ήσουν εκεί κατά την εγκατάσταση θα πρέπει να την είδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, harkonto είπε

Αν ήσουν εκεί κατά την εγκατάσταση θα πρέπει να την είδες. 

Εκει ημουν ως ενα σημειο στον εξωτερικο χωρο για τη εξωτερικη μοναδα και μετα στον εσωτερικο οταν εβαζαν την εσωτερικη μοναδα για να βοηθησω στη διαδικασια.Που ακριβως θα επρεπε να τη δω εσωτερικα ή εξωτερικα ή μηπως κατα τη ωρα της συνδεσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, μια βοήθεια παίδες!

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 600€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αγορά μέσω δόσεων
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 20% ψύξη / 80% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 30τμ σαλόνι-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Χαλκίδα με 39C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα https://penteli.meteo.gr/stations/chalkida/ 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wi-fi, μεγάλη εγγύηση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Ανεπαρκείς μονώσεις, νότιος προσανατολισμός, με ηλιοφάνεια
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

     

    3810.15Watt

    3276.73KCal/h

    127.01Watt/m^2

    109.22KCal/h/m^2

              για 22C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...