Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, tryfos said:

Και μόνο η φράση "το ένα τρίζει το άλλο δεν τρίζει" είναι υποκειμενική από μόνη της. Πώς θα μετρήσεις το τρίξιμο; Πόσο τρίξιμο ανέχεσαι/ακούς εσύ και πόσο ο άλλος; Εν πάση περιπτώσει εγώ δεν ακούω κανένα τρίξιμο μέχρι στιγμής, μια χαρά το βλέπω, θα δείξει.

Για τον θόρυβο τα ίδια έχω να πω, είναι και από που έρχεσαι (από ένα Panasonic 20ετίας, οπότε ό,τι και να έπαιρνα αθόρυβο θα μου φαινόταν). Ανεκτό μέχρι στιγμής, μια χαρά. Φασαρία πάντως δεν κάνει. Δεν ενοχλεί. Τελείως τελείως αθόρυβο δεν είναι. Υπάρχει πιο αθόρυβο; Μπορεί να υπάρχει, δεν είναι όμως το α και το ω στην κλίμακά μου, ούτε θα θυσιάσω την εγγύηση.

Για τα νούμερα είσαι λίγο foul, ο,τι εξυπηρετεί είναι σωστό, ό,τι όχι είναι μαϊμού. Και πάλι έχεις μια μικρή "προτίμηση" όταν λες "παρα το οριακά καλύτερο SCOP του Bosch, πιστεύω οτι το DAIKIN θα είναι πιο οικονομικό" έτσι αναιτιολόγητα, επειδή είμαι λάτρης των daikin. Δηλαδή τελικά τα νούμερα είναι μαϊμού; Ή είναι αληθινά αλλά πάλι σε όλα το daikin καλύτερο έτσι επειδή;

Εγώ χρησιμοποιώ 4 μήνες ψύξη και ελάχιστη θέρμανση (2 μήνες μαξ), οπότε καταλαβαίνεις...

Για την εγγύηση τι να πούμε, 5 δεν είναι καν στο daikin, 2 είναι, θέλει εξτρά για 5 και ετήσιο και και και...Μου κάνει εντύπωση αυτό είναι αντικειμενικό πλέον, τι να λέμε παραπάνω. Για την ποιότητα και το επίπεδο διάφορων "μπλε ντίλερς", άσε έχω κι εγώ προσωπική άποψη...Αν εσύ είσαι ενθουσιασμένος, οκ.

Για τη χώρα παραγωγής εμένα πάντως ούτε η Τουρκία ούτε η Μαλαισία μου φαίνονται και τόσο "premium".

Εν πάση περιπτώσει, δεν θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας. Ας μείνει ότι δεν χρειάζεται να είμαστε ντε και καλά προκατειλημμένοι με μια εταιρία, είτε υπέρ είτε κατά. Daikin κι άγιος ο θεός, και ας έχει 1 μήνα εγγύηση, και όλοι οι άλλοι για τα μπάζα. Η εποχή που λέγαμε τυφλά "τηλεόραση; Σόνυ, πλυντήρια; Miele" κλπ. έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Μεγάλωσα και δεν πολυγουστάρω να πληρώνω στην ουσία τις διαφημίσεις της κάθε εταιρίας για προϊόντα πάνω-κάτω ίδια ή 1,2% καλύτερα. Εγώ έχω και daikin και πλέον και bosch. Και όταν ξαναπάρω πάλι τότε θα τα βάλω όλα κάτω, θα κάνω τις συγκρίσεις μου και θα πάρω ό,τι πούνε τα κριτήριά μου ΤΟΤΕ, χωρίς να γίνω fanboy πχ. της bosch (μην τρελαθούμε κιόλας!) 😀

τελειο κλιματιστικο δεν υπαρχει.καπου κερδιζεις καπου χανεις.συμφωνω οτι δεν πρεπει να ημαστε απολυτοι στις αποψεις μας οταν για παραδειγμα μεχρι πριν λιγο καιρο ελεγα mitsubishi και παλι mitsubishi.τελικα διαπιστωσα οτι υπαρχουν και αλλες επιλογες ιδιας ποιοτητας στην ιδια κατηγορια ομως !!!υπαρχουν φτηνα της ταδε εταιρειας υπαρχουν και ακριβες σειρες.η καλη αγορα ειναι πολυ υποκιμενικη για τον καθενα γιατι εχει να κανει με πολλους παραγοντες.ποσα διαθετεις-για τι χρηση-και σε ποιον χωρο(εξωχικο-μονιμη κατοικια)θα μπει.το σημαντικο ειναι αυτο που θα πληρωσεις να αντιστοιχει για την χρηση που το θες.να πληρωσω το DAIKIN URURA διπλασια τιμη απο τα αντιστοιχα premium για ποιν λογο???για να μου βαζει εξωτερικο αερα στο χωρο μου?ολοι οι υπολοιποι τι παθαμε που δεν εχουμε URURA?ενα παραδειγμα......φουμαρα με μεταξωτες κορδελες.οχι οτι δεν εχει καλα κλιματιστικα η daikin.απλα καποια ειναι υπερτιμημενα για αυτα που προσφερουν

 

Επεξ/σία από andreas201083
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, andreas201083 είπε

τελειο κλιματιστικο δεν υπαρχει.συμφωνω οτι δεν πρεπει να ημαστε απολυτοι στις αποψεις μας οταν για παραδειγμα μεχρι πριν λιγο καιρο ελεγα mitsubishi και παλι mitsubishi.τελικα διαπιστωσα οτι υπαρχουν και αλλες επιλογες ιδιας ποιοτητας στην ιδια κατηγορια ομως!!!υπαρχουν φτηνα της ταδε εταιρειας υπαρχουν και ακριβες σειρες.η καλη αγορα ειναι πολυ υποκιμενικη για τον καθενα γιατι εχει να κανει με πολλους παραγοντες.ποσα διαθετεις-για τι χρηση-και σε ποιον χωρο(εξωχικο-μονιμη κατοικια)θα μπει.το σημαντικο ειναι αυτο που θα πληρωσεις να αντιστοιχει για την χρηση που το θες.να πληρωσω το DAIKIN URURA διπλασια τιμη απο τα αντιστοιχα premium για ποιν λογο???για να μου βαζει εξωτερικο αερα στο χωρο μου?ολοι οι υπολοιποι τι παθαμε που δεν εχουμε URURA?ενα παραδειγμα......

 

Μην πας τόσο ψηλά, δεν χρειάζεται. Και σε πιο χαμηλές κατηγορίες αν ψάξεις βρίσκεις τις διαφορές, αρκεί να μην γίνεσαι πλέον από κάποια στιγμή και μετά χορηγός των διαφημίσεων μιας εταιρίας ουσιαστικά (υπάρχει λόγος;).

Εγώ είμαι αγοραστής του στυλ βάζω κριτήρια/προτεραιότητες 1-2-3-4. Πληρούνται σε κάποιο προϊόν; Έχω τα λεφτά; Θα το πάρω είτε πχ. το λένε Lada είτε Ferrari (λέμε τώρα). Καταλαβαίνω μεν ότι δεν είναι όλοι έτσι και τσιμπάνε με τις μάρκες, αλλά από την άλλη να πούμε και καμιά γνώμη...😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παραδειγμα δικο μου.οπως γραφω mitsubishakias!!χρειαζομαι ενα 9αρι και ειμαι ετοιμος να τα σκασω γι"αυτο

 Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-LN25VG:1100-1200 ευρω

Ψαχνοντας.... δες το σαν χομπυ.....γουσταρω να ψαχνω πεφτω πανω στην Toshiba και μου γυαλιζουν το HAORI και το EDGE

Haori 860 edge 760 skroutzoτιμες.λεω δεν πεταγομαι απο το stock του κωτσοβολου στο χαιδαρι να ριξω μια ματια.και για καλη μου τυχη εχει ενα μοναδικο 9αρι Haori εκθεσιακο στα 700.διαφορα με το κολημενο μυαλο μου μεχρι εκεινη την στιγμη βλεπε mitsubishi 400-500 ευρουλακια ποιο κατω.εκανα λαθος που ξεκολησα???ποτε θα εκανα αποσβεση τα 400 με 1.5 βαθμο SEER και 0.2 SCOP που ηταν καλυτερο το mitsubishi?????αυτο λεγεται VALUE FOR MONEY!!!καλη και η Daikin δεν λεω.αλλα σε αυτη την τιμη που βρηκα το Haori δεν μπορουσε να συγκριθει με κανενα Daikin(λιγο υπερτιμιμενη)....αυτο για την κυρια κατοικια μου σε δωματιο.τωρα αν θελω να παρω για το χωριο μου ποιος ο λογος να τα σκασω για Α+++ για χρηση στην καλυτερη ενα μηνα τον χρονο?3-4 εταιρειες υπαρχουν στο χωρο.τα υπολοιπα ειναι φασον!!!!το καλυτερο ειναι υποκειμενικο.......!!!!!

Επεξ/σία από andreas201083
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, andreas201083 είπε

να πληρωσω το DAIKIN URURA διπλασια τιμη απο τα αντιστοιχα premium για ποιν λογο???για να μου βαζει εξωτερικο αερα στο χωρο μου?ολοι οι υπολοιποι τι παθαμε που δεν εχουμε URURA?ενα παραδειγμα......φουμαρα με μεταξωτες κορδελες.οχι οτι δεν εχει καλα κλιματιστικα η daikin.απλα καποια ειναι υπερτιμημενα για αυτα που προσφερουν

 

Ειδικα αυτο το χαρακτηριστικο και αν ειναι ουσιώδες! Αν δεν ειναι αυτο δηλαδη, ποιο ειναι ουσιώδες ? Τα ψευτοφιλτρα ιονισμου που ειναι ενα χαρτακι που κανεις δεν το αλλαξε ποτέ? ή ο φωτισμός στο κοντρολ ?
Μαλλον ειναι το μοναδικο χαρακτηριστικο που θα με εκανε να δωσω πολλα λεφτα σε κλιματιστικο , εννοείται πάντα για μόνιμη κατοικία.

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Μ

Εγώ είμαι αγοραστής του στυλ βάζω κριτήρια/προτεραιότητες 1-2-3-4. Πληρούνται σε κάποιο προϊόν; Έχω τα λεφτά; Θα το πάρω είτε πχ. το λένε Lada είτε Ferrari (λέμε τώρα). Καταλαβαίνω μεν ότι δεν είναι όλοι έτσι και τσιμπάνε με τις μάρκες, αλλά από την άλλη να πούμε και καμιά γνώμη...😀

Συμφωνώ ότι όλοι έχουμε τις δικές μας προτεραιότητες. Εγώ είμαι της φιλοσοφίας ότι υπάρχει λόγος που μια εταιρεία έχει brand name και είναι leader στον χώρο της. Είτε λέγεται Apple/Daikin/Toyota/Miele κτλ.

Σίγουρα υπάρχει και ο παράγοντας της διαφήμισης αλλά υπάρχει και η ποιότητα των προϊόντων τους και η υποστήριξη που παρέχουν αυτές οι εταιρείες leaders.  Και σε τελική ανάλυση...550 το DIAKIN και 620 το BOSCH, οπότε δεν μπορείς να πεις ότι δεν έχεις πληρώσει διαφήμιση και brand name στα καινούργια κλιματιστικά σου!

Μάλιστα, τα πλήρωσες χωρίς να το σχεδιάζει η κατασκευάζει η BOSCH…Λογικά βρίσκεις το ίδιο κλιματιστικό με άλλη μάρκα(πχ TESLA) με αρκετά λιγότερα χρήματα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 minutes ago, andreaspA said:

Ειδικα αυτο το χαρακτηριστικο και αν ειναι ουσιώδες! Αν δεν ειναι αυτο δηλαδη, ποιο ειναι ουσιώδες ? Τα ψευτοφιλτρα ιονισμου που ειναι ενα χαρτακι που κανεις δεν το αλλαξε ποτέ? ή ο φωτισμός στο κοντρολ ?
Μαλλον ειναι το μοναδικο χαρακτηριστικο που θα με εκανε να δωσω πολλα λεφτα σε κλιματιστικο , εννοείται πάντα για μόνιμη κατοικία.

ΑΝ μου απαντησεις ποια φωτογραφικη μηχανη βγαζει καλυτερες φωτογραφιες των κινητων που ειναι 100 megapixel η των φωτογραφων που ειναι 30 megapixel θα καταλαβεις οτι πολλα ειναι θεμα marketing!!!! με την ιδια λογικη γιατι να ειναι καλο το φυλτραρισμα που θα κανει απο εξω προς τα μεσα του αερα η Daikin με το URURA?????δηλαδη ο αερας που εχεις στο σπιτι μεσα εχει τρελη διαφορα ποιοτικα με τα καυσαερια που θα σου ερχονται απ'εξω και γι'αυτο θα πρεπει να πληρωσω και διπλασια τιμη!!!!εχω μια λυση που δεν πληρωνεις τιποτα παραπανω και αυτη ειναι να ανοιγεις μετα την 11-12 το πρωι(μην βαζουμε υγρασια νωριτερα) τα παραθυρα σου!η ουσια ειναι να αναπνειες οσο το δυνατον ποιο καθαρο αερο στο σπιτι σου και να ανακυκλωνετε!!!υπαρχουν πολλοι τροποι που το Urura φανταζει τρελααααα.δεν εχω τιποτα με την εταιρεια αλλα ειναι ενα παραδειγμα υπερτιμισης προιοντος και να χουμε να λεμε!!οποιος εχει αναπνευστικο περνει ποιο εξηζητημενα προιοντα και δεν περιμενει απο ενα κλιματιστικο να του φιλτραρει τον αερα.....

Επεξ/σία από andreas201083
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Corum είπε

Εγώ είμαι της φιλοσοφίας ότι υπάρχει λόγος που μια εταιρεία έχει brand name και είναι leader στον χώρο της. Είτε λέγεται Apple/Daikin/Toyota/Miele κτλ.

Τώρα συνεννοηθήκαμε, κατάλαβα. Εγώ είμαι της φιλοσοφίας ότι κάποιος λόγος σίγουρα υπήρχε κάποτε και πήγανε καλά και πάντα θα ρίξω μια ματιά (με εξαίρεση Apple που ούτε απ' έξω). Όμως θα διπλοτσεκάρω αν υπάρχει ακόμα ο λόγος, τι προσφέρουν, τι καλύτερο/χειρότερο έχουν κλπ, τι προσφέρουν οι άλλοι, τι δούλεμα πάνε να κάνουν κλπ. Δοκίμασέ το, είναι απελευθερωτικό να μην κολλάς και να παίζεις μπαλίτσα παντού. Έχει και πιο ενδιαφέρον το ψάξιμο έτσι...

Εντωμεταξύ τώρα σκέφτηκα ότι μιλάμε για το όνομα Bosch λες και είναι ο μπαρμπά Μήτσος της γειτονιάς ή το lada των αυτοκινήτων, αλλά οκ για τον κλιματισμό θα το δεχτώ, αφού είναι και φασόν 😀

Για τη διαφορά τιμής Bosch-Daikin, εξήγησα και παραπάνω ότι στο τέλος της μέρας εγώ (δική μου γνώμη) θεωρώ ότι θα δώσω ΤΕΛΙΚΑ συνολικά λιγότερα για πιο αποδοτικό/οικονομικό μηχάνημα με καλύτερη εγγύηση, με κάποιες υποχωρήσεις στη θέρμανση (σε σχέση με άλλα όχι με το Daikin), που εξάλλου δεν χρειάζομαι. Αν προσθέσεις επεκτάσεις εγγύησης στους μπλε ή στους Κώτσους κλπ., ετήσια και όλα αυτά θα συμφωνήσεις κι εσύ. Κι αν ρωτάς γιατί αυτό και όχι TESLA, είναι απλό: Εγγύηση τέτοια δεν δίνει αυτό. Η σωστή ερώτηση θα ήταν γιατί όχι TCL (10 έτη) και η απάντηση είναι γιατί δεν το βρήκα με δωρεάν τοποθέτηση/απεγκατάσταση κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tryfos είπε

 

Edit: Συγγνώμη αλλά μόλις το έβαλα στο silence, δεν είχα καθόλου χρόνο να παίξω πριν με τις ρυθμίσεις του. ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ειλικρινά. Δεν καταλαβαίνω πως το Daikin μπορεί να είναι πιο αθόρυβο από το τίποτα...

Το κακό με αυτές τις ταχύτητες είναι ότι είναι λίγο gimmick. Υπάρχει αλλά στην πράξη είναι άχρηστη γιατί ο αέρας είναι ανύπαρκτος και δεν φτάνει να καλύψει τον χώρο. Τουλάχιστον στον δικό μου χώρο όπου το 9αρι carrier που έχω ( φασον Midea) , είναι τάφος στο silent αλλά δεν κρατάει θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, andreas201083 είπε

με την ιδια λογικη γιατι να ειναι καλο το φυλτραρισμα που θα κανει απο εξω προς τα μεσα του αερα η Daikin με το URURA?????δηλαδη ο αερας που εχεις στο σπιτι μεσα εχει τρελη διαφορα ποιοτικα με τα καυσαερια που θα σου ερχονται απ'εξω και γι'αυτο θα πρεπει να πληρωσω και διπλασια τιμη!!!!

Ειναι το μονο feature που εχω διαβασει σε κλιματιστικα και ειναι feature. Η ανανεωση του αερα και να μην ζεις σε κονσέρβα. Κατα τα αλλα ουσιαστικα δεν εχει καμια διαφορα το ενα κλιματιστικο απο το άλλο.

Απο την αλλη βεβαια, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα. Αν θέλαμε όλοι τα ίδια πράγματα, θα υπήρχε ένα προιον σε κάθε κατηγορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreaspA είπε

Ειναι το μονο feature που εχω διαβασει σε κλιματιστικα και ειναι feature. Η ανανεωση του αερα και να μην ζεις σε κονσέρβα. Κατα τα αλλα ουσιαστικα δεν εχει καμια διαφορα το ενα κλιματιστικο απο το άλλο.

Απο την αλλη βεβαια, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα. Αν θέλαμε όλοι τα ίδια πράγματα, θα υπήρχε ένα προιον σε κάθε κατηγορία.

Δεν είναι μόνο ο έλεγχος της απόλυτης υγρασίας αλλά και η εξωπραγματική απόδοση που έχει. Μια ματιά στους δείκτες φτάνει.

Βέβαια δεν είναι όλα ρόδινα. Υπάρχει feedback στο παρόν θέμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tryfos είπε

Η σωστή ερώτηση θα ήταν γιατί όχι TCL (10 έτη) και η απάντηση είναι γιατί δεν το βρήκα με δωρεάν τοποθέτηση/απεγκατάσταση κλπ.

 

Σε ότι αγοράζω έχω κάνει λεπτομερή έρευνα αγοράς και όχι μόνο κοιτάζοντας τα specs αλλά παίρνοντας feedback από χρήστες που έχουν το προϊόν σε forums και sites όπως του amazon, αρά ήδη “παίζω μπαλίτσα παντού” λολ.

Επίσης, επειδή είμαι χρήστης άνω των 15 κλιματιστικών, έχω αρκετή εμπειρία με διάφορες μάρκες και έχω δει τα χαρακτηριστικά λειτουργίας τους. Αν ανατρέξεις στις σελίδες θα δεις φωτο που έχω ποστάρει από τα κλιματιστικά, τα κοντρόλ τους κτλ.…αλλά ας απαντήσω στα σχoλιά σου.

1. Στα κλιματιστικά, η Bosch δεν είναι καν LADA διότι δεν είναι κατασκευαστής. Είναι μια εταιρεία που αγοράζει από άλλες και κολλάει μια ταμπέλα επάνω. Στην προκειμένη περίπτωση είναι και μια πλάνη διότι ο καταναλωτής πιστεύει ότι αγοράζει Γερμανικό προϊόν (η τουλάχιστον σχεδίασης/κατασκευής Ε.Ε) ενώ στην πραγματικότητα παίρνει φασόν προϊόν από κάποιο εργοστάσιο στην Κίνα.

 Αυτό δεν σημαίνει ότι το προϊόν δεν είναι καλό.

 Αλλά είναι σημαντικός παράγοντας στην επιλογή κλιματιστικού που εσένα δεν φαίνεται να σε απασχολεί ενώ εμένα με ενδιαφέρει σε μεγάλο βαθμό!

2. Σου εξήγησα και εγώ ότι θεωρώ το κλιματιστικό σου καλή αγορά(το 12αρη….όχι το 18αρη) για κάποιον που θέλει μόνο ψύξη αλλά με σημαντικά μειονεκτήματα.

Ποια; Απόδοση στην θέρμανση και θόρυβο.

 Στην θέρμανση έχω σοβαρές επιφυλάξεις, και στο λέω ξεκάθαρα ότι αμφιβάλλω ότι το δικό σου θα έχει έστω παραπλήσια αποδοτικότητά σε σχέση με το DAIKIN.

Γιατί; Μπορείς να ανατρέξεις στις χιλιάδες σελίδες του thread αυτού να δεις την απόδοση των φασόν MIDEA σε σχέση με τα επώνυμα Γιαπωνέζικα. Σε σχεδόν κάθε περίπτωση, βλέπουμε χρήστες με Κινέζικα να έχουν σημαντικά μεγαλύτερες καταναλώσεις από χρήστες με Γιαπωνέζικα.

Κοινώς, υπάρχουν επίπεδα στις συγκρίσεις κλιματιστικών στις όποιες δεν κάνεις αναφορά. Δεν κοιτάμε μόνο ένα απλό ενεργειακό ταμπελάκι, αλλά ανατρέχουμε και σε load capacities.

 Μάλιστα με ξάφνιασε η αναφορά σου σε SCOP 4,6 ενώ για Ελλάδα είναι 6,1(Δείχνει και ότι είσαι κάπως καινούργιος στον χώρο, προπαντός όταν δεν κατάλαβες τις αναφορές μου στο θέμα του 5,1….που φαίνεται να ισχύει για το 18αρη που πήρες).

Έχουμε thread με πάνω από 5000 σελίδες και έχουμε δει τα καλά και τα κακά πολλών μηχανημάτων. Από τα λεγόμενα σου, δεν φαίνεται να έχεις διαβάσει πολλές από αυτές τις σελίδες…αντί αυτού, κολλάς σε θέματα όπως ένα φωτιζόμενο κοντρόλ παραβλέποντας παράγοντες όπως τον σημαντικά αυξημένο θόρυβο λειτουργίας του BOSCH.

Δεν νομίζεις ότι η DAIKIN μπορεί να σου ανεβάσει και άλλο τα seer/scop με τίμημα τον αυξημένο θόρυβο;

Όσο για την 7ετη εγγύηση χωρίς service, δείχνει καλή όταν είναι να αγοράσεις αλλά θα τηρηθεί;

To λέω γιατί και πάλι, ανατρέχοντας στις σελίδες αυτού του forum, θα διαπιστώσεις ότι  οι μακροχρόνιες εγγυήσεις συχνά δεν τηρούνται.

 Η εταιρεία πολύ απλά επικαλείται ευθύνη της ΔΕΗ (προβλήματα με την τάση που έκαψαν πλακέτα) και αρνείται να σου επισκευάσει το κλιματιστικό…(εξαίρεση η INVENTOR που έχει πολύ καλή φήμη)

Στην τελική, λες ότι είχες κακιά εμπειρία με ακριβό DAIKIN και το σέβομαι ότι θα είσαι αρνητικός απέναντι στην εταιρεία. Ίσως και εγώ θα ήμουν στην θέση μου.

Όμως δεν μπορώ να δεχτώ το φωτιζόμενο κοντρόλ ως ένδειξη οτι ένα κλιματιστικό ειναι καλό ενώ το άλλο είναι για πέταμα.

Και εκεί είναι που έκανα την παρέμβαση μου υπερ του DAIKIN που κατασκευάζεται στην Μαλαισία και όχι στην Τουρκία όπως αναφέρεις και δεν διόρθωσες.

Επεξ/σία από Corum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Corum είπε

Όσο για την 7ετη εγγύηση χωρίς service, δείχνει καλή όταν είναι να αγοράσεις αλλά θα τηρηθεί;

To λέω γιατί και πάλι, ανατρέχοντας στις σελίδες αυτού του forum, θα διαπιστώσεις ότι  οι μακροχρόνιες εγγυήσεις συχνά δεν τηρούνται.

 Η εταιρεία πολύ απλά επικαλείται ευθύνη της ΔΕΗ (προβλήματα με την τάση που έκαψαν πλακέτα) και αρνείται να σου επισκευάσει το κλιματιστικό

δηλαδη η DAIKIN εισαι σιγουρος οτι δεν θα κανει τα ιδια ?...και θα εχω πληρωσει εξτρα κιολας για να εχω και καλα μακροχρονια εγγυηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Αλκης K. είπε

δηλαδη η DAIKIN εισαι σιγουρος οτι δεν θα κανει τα ιδια ?...και θα εχω πληρωσει εξτρα κιολας για να εχω και καλα μακροχρονια εγγυηση

Το θεωρώ λιγότερο πιθανό να το κάνει η DAIKIN διότι είναι DAIKIN HELLAS πλεόν και οχι κάποιος αντιπρόσωπος. Καταλαβαίνεις οτι έχοντας πληρώσει και έξτρα χρήματα, η εταιρεία μάλλον θα σε καλύψει σε οποιοδήποτε πρόβλημα. Αλλα σιγουροι είμαστε μονο για 2 πραγματα στην ζωη...death and taxes, lol.  

Επεξ/σία από Corum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Corum είπε

 

Σε ότι αγοράζω έχω κάνει λεπτομερή έρευνα αγοράς και όχι μόνο κοιτάζοντας τα specs αλλά παίρνοντας feedback από χρήστες που έχουν το προϊόν σε forums και sites όπως του amazon, αρά ήδη “παίζω μπαλίτσα παντού” λολ.

Επίσης, επειδή είμαι χρήστης άνω των 15 κλιματιστικών, έχω αρκετή εμπειρία με διάφορες μάρκες και έχω δει τα χαρακτηριστικά λειτουργίας τους. Αν ανατρέξεις στις σελίδες θα δεις φωτο που έχω ποστάρει από τα κλιματιστικά, τα κοντρόλ τους κτλ.…αλλά ας απαντήσω στα σχόλια σου.

1. Στα κλιματιστικά, η Bosch δεν είναι καν LADA διότι δεν είναι κατασκευαστής. Είναι μια εταιρεία που αγοράζει από άλλες και κολλάει μια ταμπέλα επάνω. Στην προκειμένη περίπτωση είναι και μια πλάνη διότι ο καταναλωτής πιστεύει ότι αγοράζει Γερμανικό προϊόν (η τουλάχιστον σχεδίασης/κατασκευής Ε.Ε) ενώ στην πραγματικότητα παίρνει φασόν προϊόν από κάποιο εργοστάσιο στην Κίνα.

 Αυτό δεν σημαίνει ότι το προϊόν δεν είναι καλό.

 Αλλά είναι σημαντικός παράγοντας στην επιλογή κλιματιστικού που εσένα δεν φαίνεται να σε απασχολεί ενώ εμένα με ενδιαφέρει σε μεγάλο βαθμό!

2. Σου εξήγησα και εγώ ότι θεωρώ το κλιματιστικό σου καλή αγορά(το 12αρη….όχι το 18αρη) για κάποιον που θέλει μόνο ψύξη αλλά με σημαντικά μειονεκτήματα.

Ποια; Απόδοση στην θέρμανση και θόρυβο.

 Στην θέρμανση έχω σοβαρές επιφυλάξεις, και στο λέω ξεκάθαρα ότι αμφιβάλλω ότι το δικό σου θα έχει έστω παραπλήσια αποδοτικότητά σε σχέση με το DAIKIN.

Γιατί; Μπορείς να ανατρέξεις στις χιλιάδες σελίδες του thread αυτού να δεις την απόδοση των φασόν MIDEA σε σχέση με τα επώνυμα Γιαπωνέζικα. Σε σχεδόν κάθε περίπτωση, βλέπουμε χρήστες με Κινέζικα να έχουν σημαντικά μεγαλύτερες καταναλώσεις από χρήστες με Γιαπωνέζικα.

Κοινώς, υπάρχουν επίπεδα στις συγκρίσεις κλιματιστικών στις όποιες δεν κάνεις αναφορά. Δεν κοιτάμε μόνο ένα απλό ενεργειακό ταμπελάκι, αλλά ανατρέχουμε και σε load capacities.

 Μάλιστα με ξάφνιασε η αναφορά σου σε SCOP 4,6 ενώ για Ελλάδα είναι 6,1(Δείχνει και ότι είσαι κάπως καινούργιος στον χώρο, προπαντός όταν δεν κατάλαβες τις αναφορές μου στο θέμα του 5,1….που φαίνεται να ισχύει για το 18αρη που πήρες).

Έχουμε thread με πάνω από 5000 σελίδες και έχουμε δει τα καλά και τα κακά πολλών μηχανημάτων. Από τα λεγόμενα σου, δεν φαίνεται να έχεις διαβάσει πολλές από αυτές τις σελίδες…αντί αυτού, κολλάς σε θέματα όπως ένα φωτιζόμενο κοντρόλ παραβλέποντας παράγοντες όπως τον σημαντικά αυξημένο θόρυβο λειτουργίας του BOSCH.

Δεν νομίζεις ότι η DAIKIN μπορεί να σου ανεβάσει και άλλο τα seer/scop με τίμημα τον αυξημένο θόρυβο;

Όσο για την 7ετη εγγύηση χωρίς service, δείχνει καλή όταν είναι να αγοράσεις αλλά θα τηρηθεί;

To λέω γιατί και πάλι, ανατρέχοντας στις σελίδες αυτού του forum, θα διαπιστώσεις ότι  οι μακροχρόνιες εγγυήσεις συχνά δεν τηρούνται.

 Η εταιρεία πολύ απλά επικαλείται ευθύνη της ΔΕΗ (προβλήματα με την τάση που έκαψαν πλακέτα) και αρνείται να σου επισκευάσει το κλιματιστικό…(εξαίρεση η INVENTOR που έχει πολύ καλή φήμη)

Στην τελική, λες ότι είχες κακιά εμπειρία με ακριβό DAIKIN και το σέβομαι ότι θα είσαι αρνητικός απέναντι στην εταιρεία. Ίσως και εγώ θα ήμουν στην θέση μου.

Όμως δεν μπορώ να δεχτώ το φωτιζόμενο κοντρόλ ως ένδειξη οτι ένα κλιματιστικό ειναι καλό ενώ το άλλο είναι για πέταμα.

Και εκεί είναι που έκανα την παρέμβαση μου υπερ του DAIKIN που κατασκευάζεται στην Μαλαισία και όχι στην Τουρκία όπως αναφέρεις και δεν διόρθωσες.

Είπαμε δεν χρειάζεται να χαλάσουμε τις καρδιές μας για κλιματιστικά.. Δεν χρειάζεται τόση εμμονή με μια εταιρεία, εντάξει. Οπότε τελείως συνοπτικά:

1) Όχι, δεν έχω θέμα που είναι φασον, το γνωρίζω, το μελέτησα, είδα τα νούμερα και καλύπτει τις ανάγκες μου.

2) Τα περισσότερα νούμερα για τα μοντέλα αυτά σε σχέση με το sensira δεν υποστηρίζουν τα λεγόμενα σου. Αν είναι μαϊμού οκ. Ούτε στη θέρμανση. Σε σχέση με άλλα κλιματιστικά, ναι, έχουν γίνει υποχωρήσεις στη θέρμανση, διότι δεν με ενδιαφέρει πολύ. Στο seer, ναι, έκανα μια λάθος αναφορά, είμαι 'νεουδι', δε διάβασα όλες τις 18000 σελίδες του θρεντ' κλπ. Όντως ψυκτικός δεν είμαι, ούτε το βασικό μου χόμπι είναι ο κλιματισμός. Οπότε ζητώ ταπεινά συγνώμη για αυτό.

3) Ποτέ, μα ΠΟΤΕ δεν κόλλησα στο φωτιζόμενο. Ούτε καν το ήξερα ότι είναι, ούτε αποτέλεσε κριτήριο επιλογής μου. Δες τα ποστς μου, από την αρχή λέω μια μικρή λεπτομέρεια είναι, μου έκανε απλά εντύπωση όταν ήρθαν. Φυσικά ότι ο leader δεν είναι (στα νέα) και ότι τα κοντρόλ του μου μοιάζουν ότι είναι του 1995, σε αυτό εννοείται ότι επιμένω. Ξαναλέω έχω και εγώ.

4) Αυτά που λες για την εγγύηση ισχύουν και για τις εταιρείες που δίνουν δύο χρόνια, δηλαδή δεν δίνουν τίποτα, όπως ο leader. Κι αυτοί αυτές τις μπούρδες μπορεί να σου πουν. Άστο, μη συζητάμε άλλο για την εγγύηση, δεν έχει νόημα. Λέμε ότι η κατάσταση είναι δύσκολη με τις εταιρείες, οπότε ο ένας που προσπαθεί λίγο να βελτιώσει την θέση του έχει άδικο και έχει δίκιο αυτός που δεν έχει καθόλου εγγύηση και πάει τυφλά στον leader. Οκ.

5) Για τις χώρες είπα ότι και οι δύο δεν μου φαίνονται και πολύ 'premium', αν τόσο ενδιαφέρει επειδή είναι leader. Υπάρχουν αναφορές εδώ ότι είναι Τουρκίας, τι να κάνουμε δηλαδή. Αν τόσο πολύ ενοχλεί, το παίρνω πίσω, δεν είναι Τουρκίας. Είναι premium Μαλαισίας, χώρας κατ'εξοχήν γνωστής για την τεχνολογία, τους κλιματισμούς και το innovation της (ακόμα και σε σχέση με την Κίνα).

6) Στον θόρυβο μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Ανέφερα μάλιστα ότι στο silence πραγματικά δεν ακούγεται τίποτα. Δεν ξέρω ο leader πόσο πιο αθόρυβος από το τίποτα μπορεί να είναι. Αλλά και να είναι, εγώ είμαι προς το παρόν οκ.

22 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αν είναι να συνεχιστεί αυτό να αλλάξει ο τίτλος του θέματος και να γίνει ….υποστηρικτές daikin και οι άλλοι …….

Ναι κάπως έτσι, δεν το ήξερα ότι υπάρχουν φανατικοί fanboys στα κλιματιστικά, ειλικρινά. Εγώ πάντως το σταματάω, τα είπαμε, οκ 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...