Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Corum είπε

Πολύ φοβάμαι ότι στην θέρμανση θα έιναι ακόμα μεγαλύτερες οι διαφορές. Το οικονομικό DAIKIN εχει δείξει οτι είναι πολύ αποδοτικό στην θέρμανση... 

Για αυτο το πηρα. Ειδικα το 12ρι πολυ κοντα ατο Perfera. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, Klausx είπε


Το εξωτερικό έπρεπε να πάει σε ανοξείδωτες ντίζες και να μην έχει καμία επαφή με την θερμοπρόσοψη.

 

Ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Για αυτο το πηρα. Ειδικα το 12ρι πολυ κοντα ατο Perfera. 

Είχα πάρει τα ATXCb και FTXCb τον Μαιο 2019 και το είχα αναφέρει στο thread μας εδω(Part One). Αν και η οικονομική σειρά, βλέπεις το κοινό DNA με τα ακριβά DAIKIN. Προσωπικά, μου έχουν βγεί πολύ καλά μέχρι στιγμής. Μακάρι να υπάρξει και συνέχεια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι κρεμαστη βαση δεν μου καθεται στο ματι.οσο για την μικρη θερμογεφυρα-απωλεια διορθωνετε πολυ ευκολα!δεν φτενε παντα τα μαστορια.οταν ο πελατης κανει το δικο του εις γνωση του.γνωριζα απο πριν οτι θα πρεπει να φτιαχτει η θερμογεφυρα.οπως δεν υπαρχει το τελειο μηχανημα πολυ δυσκολα να πετυχεις τον τελειο μαστορα.θα επερνε αριστα αν ειχε προβλεψει την μακρυτερη βαση λογο των 7 ποντων της μονωσης!

Επεξ/σία από andreas201083
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Corum είπε

Πρώτον, καλοδούλευτα, από ότι βλέπω είναι , ουσιαστικά, τα MIDEA XtremeSave series με περιτύλιγμα BOSCH. Τι μου αρέσει: Τα SEER/SCOP είναι πολύ καλά με 8,5/6,1. 

Όταν σου έλεγα για το 5,1 εννοούσα για την θερμή ζώνη, αφού το μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδος είναι σε αυτήν. 

Επίσης, έχουν πολύ καλή εγγύηση στα 7 χρόνια(υποπτεύομαι ότι απαιτείται ετήσιο service).

Τι δεν μου αρέσει; Είναι αρκετά θορυβώδες για 12αρη. Οι τιμές  39.5 / 33 / 25dB είναι μάλλον υψηλές για 12αρη... 

Ίσως δεν σε ενοχλεί ο θόρυβος ή τα έχεις πάρει για επαγγελματικό χώρο; Σε υπνοδωμάτιο θα υπάρχει θέμα...

Τώρα αν συγκρίνω το BOSCH με το οικονομικό (φτηνό;) DAIKIN βλέπω ότι:

1. Σύμφωνα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά, το Bosch είναι σαφώς πιο οικονομικό στην ψύξη και  οριακά πιο οικονομικό στη θέρμανση.

2. Το DAIKIN είναι αρκετά πιο αθόρυβο σε όλες τις σκαλες( 34 – 27 – 23dB) σε σχέση με το BOSCH (39.5 / 33 / 25dB). Επίσης, η εξωτερική μονάδα του DAIKIN είναι αρκετά πιο αθόρυβη(48db) σε σχέση με το BOSCH(54 dB). Όλα τα παραπάνω δείχνουν ότι το DAIKIN έχει μια σίγουρα πιο ραφιναρισμένη λειτουργία σαν κλιματιστικό...ίσως τεχνολογική κληρονομιά από τις ακριβότερες σειρές;

3. Το Bosch έχει καλύτερη εγγύηση με 7 χρόνια έναντι 5 ετών του DAIKIN.  

4. Tο Bosch είναι 10% πιο ακριβό από το DAIKIN (620 έναντι 560).

5. Το Bosch είναι προϊόν φασόν (MIDEA με ετικέτα Bosch) ενώ το DAIKIN φέρνει το όνομα της μαμάς κατασκευάστριας εταιρείας.

6. Το Bosch κατασκευάζεται σε εργοστάσιο φασόν της MIDEA ενώ το DAIKIN στο εργοστάσιο της ίδιας εταιρείας στην Μαλαισία (όχι στην Τουρκία όπως λανθασμένα γράφεται)

7. Το Bosch έχει φωτιζόμενο κοντρόλ έναντι του DAIKIN.

8. Αν τηρήσει την παράδοση της κατασκευάστριας MIDEA, το BOSCH μπορεί να έχει τριγμούς από τα πλαστικά. To DAIKIN δεν έχει κανένα τριγμό.

Κάπως έτσι τα βλέπω...εγώ ξέρω ποιο θα αγόραζα...αν και στην τιμή του , το BOSCH δείχνει αρκετά καλό, οικονομικό και με καλή εγγύηση (αν δεν έχεις θέμα με τον αυξημένο θόρυβο και δεν το θέλεις για υπνοδωμάτιο). Γενικά, είναι μια ,μάλλον, καλή αγορά στα 620 για το 12αρη, προπαντός αν θα δουλέψει περισσότερο στην ψύξη.

Τίμια, λογική και ψύχραιμη σύγκριση. Δεν κατάλαβα όμως γιατί συγκρίνεις με το Sensira (Α++); Κανονικά με το Perfera πρέπει να γίνει η σύγκριση, που είναι Α+++. Και τότε τουλάχιστον τα οικονομικά δεδομένα είναι...καληνύχτα.

Πάντως το "πιο οικονομικό στην ψύξη, καλύτερη εγγύηση" εμένα μου αρκούν. Τα υπόλοιπα είναι οκ, δεν πεθαίνεις αλλά ούτε σώζεσαι κιόλας. Το "κανένας τριγμός" το ένα, "θα δούμε αν το άλλο θα έχει κάποτε" λίγο υποκειμενικό μου φαίνεται. Επίσης για 3-4 db, που μπορεί και να μην ισχύουν ή να στα κακοποιήσει στο daikin μια μέτρια τοποθέτηση, δε νομίζω ότι αξίζει πολλή κουβέντα.

Επίσης υπάρχει εδώ ομοφωνία ότι τα εν λόγω Daikin είναι made in Turkey, δεν ξέρω πως προέκυψε η Μαλαισία.

Η 7ετής του Bosch δεν έχει ετήσιο, το Daikin ουσιαστικά...δεν έχει εγγύηση εκτός αν χρυσοπληρωθεί στους μπλε και θέλει και ετήσιο. Αν προστεθούν όλα αυτά, ακόμα και το Sensira (που καίει περισσότερα στη ψύξη) βγαίνει ΑΡΚΕΤΑ ακριβότερο από το Bosch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, aks said:

Για να του βαλουν ντιζες ζητανε κατι ακραιες τιμες

δεν ειναι θεμα το οικονομικο.για να γινει σωστη δουλεια θα στερηθω απο αλλου.εφαγα ωρες στην οθονη για να καταληξω στην καλυτερη επιλογη με το buget που διεθετα.δεν ηταν τυχαια επιλογη! ουτε φτηνο το λες.δεν μου αρεσουν οι κρεμαστες βασεις.σχετικα με τους τεχνικους θελει και τυχη σε ποιον θα πεσεις.

Επεξ/σία από andreas201083
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, andreas201083 είπε

το κακο ειναι οτι οι δυο θερμογεφυρες θυσιαστηκαν για κακο μηχανημα.τουλαχιστον οι αλλες δυο θερμογεφυρες σου ερχονται ποιο απαλαφρα και τις καλυπτει ενα καλο μηχανημα.....😆😆

 

αυτη ειναι τρυπα απο παλιο μηχανημα που την αφησαμε οταν εγινε η μονωση για να μην ξανασκαβουμε αλλα αυτη την φορα μπηκε η εξωτερικη απο την δεξια πλευρα με την λογικη να ειναι καλυμενη απο καιρους-ηλιο και να ειναι ποιο ευκολη η συντηρηση.ακριβως πισω απο την εσωτερικη τελειωνει το μπαλκονι και θα ηταν στον ακαλυπτο.θα κλειστει αυτη ητρυπα εννοειτε.ποιο πολυ με ενδιαφερει αν αξιζει να βαλω μεγαλυτερη βαση να μπορεσω να κερδισω 10 πο-15 ποντους.οι θερμογεφυρες φτιαχνονται ευκολα.τουλαχιστον ολα τα υπολοιπα εγινεν προβλεπομενα.υπαρχουν πολυ χειροτερες απο αυτην την εγκατασταση που δεν εφαρμοζουν ..........αντλιες κενου...μηκος σωληνωσεων...θεση εσωτερικης μοναδας κλπ κλπ

Σίγουρα θέλει μεγαλύτερη απόσταση, 10 πόντους λέει ο κατασκευαστής το λιγότερο. Επίσης ο κατασκευαστής συνιστά παροχή από το εξωτερικό μηχάνημα. Περίεργο που δεν είχαν μία μεγαλύτερη βάση να σου βάλουν από 18αρι π.χ. να γλίτωνες τουλάχιστον την ταλαιπωρία, δες μήπως κάνεις προέκταση της βάσης με κάποια λάμα και βίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, andreas201083 said:

δεν ειναι θεμα το οικονομικο.για να γινει σωστη δουλεια θα στερηθω απο αλλου.ουτως η αλλως δεν ηταν τυχαια επιλογη το συγκεκριμενο μοντελο ουτε φτηνο το λες.δεν μου αρεσουν οι κρεμαστες βασεις 

Ουτε εμένα μου αρέσουν μου φαινονται σαν τσαντιρι.Anyway φτιαξε την θερμοπροσοψη δεν ειναι καιτιποτα και μονος σου το κανεις.Μια χαρα ειναι η εγκατασταση σου μην το πολυψαχνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, tryfos είπε

Τίμια, λογική και ψύχραιμη σύγκριση. Δεν κατάλαβα όμως γιατί συγκρίνεις με το Sensira (Α++); Κανονικά με το Perfera πρέπει να γίνει η σύγκριση, που είναι Α+++. Και τότε τουλάχιστον τα οικονομικά δεδομένα είναι...καληνύχτα.

Πάντως το "πιο οικονομικό στην ψύξη, καλύτερη εγγύηση" εμένα μου αρκούν. Τα υπόλοιπα είναι οκ, δεν πεθαίνεις αλλά ούτε σώζεσαι κιόλας. Το "κανένας τριγμός" το ένα, "θα δούμε αν το άλλο θα έχει κάποτε" λίγο υποκειμενικό μου φαίνεται. Επίσης για 3-4 db, που μπορεί και να μην ισχύουν ή να στα κακοποιήσει στο daikin μια μέτρια τοποθέτηση, δε νομίζω ότι αξίζει πολλή κουβέντα.

Επίσης υπάρχει εδώ ομοφωνία ότι τα εν λόγω Daikin είναι made in Turkey, δεν ξέρω πως προέκυψε η Μαλαισία.

Η 7ετής του Bosch δεν έχει ετήσιο, το Daikin ουσιαστικά...δεν έχει εγγύηση εκτός αν χρυσοπληρωθεί στους μπλε και θέλει και ετήσιο. Αν προστεθούν όλα αυτά, ακόμα και το Sensira (που καίει περισσότερα στη ψύξη) βγαίνει ΑΡΚΕΤΑ ακριβότερο από το Bosch.

Δεν το συγκρίνω με το Perfera διότι δεν υπάρχει σύγκριση. Το Perfera είναι άλλη κατηγορία. Το ότι τα MIDEA τρίζουν ενώ τα DAIKIN δεν τρίζουν δεν είναι υποκειμενικό, είναι γεγονός. Επίσης, να σου θυμίσω ότι τα decibel είναι λογαριθμική κλίμακα. Οι διαφορές decibel ανάμεσα σε DAIKIN και BOSCH είναι σημαντικότατές, προπαντός σε κρεβατοκάμαρα...Όσο για την οικονομία και τα SEER/SCOP έχω σοβαρές επιφυλάξεις για τα νούμερα όσον αφορά το BOSCH. Στην ψύξη το BOSCH θα είναι σίγουρα πιο οικονομικό, αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι σημαντικές οι διαφορές. Στη θέρμανση, και πάρα το οριακά καλύτερο SCOP του Bosch, πιστεύω ότι το DAIKIN θα είναι πιο οικονομικό. Για εμένα, που χρησιμοποιώ ψύξη 4 μήνες το χρόνο και θέρμανση 8, θα πάρω το DAIKIN. Όσο για την εγγύηση...5 από DAIKIN versus 7 από φασόν...καμία σχέση. DAIKIN μακράν... Όσο για την ομοφωνία ότι το DAIKIN είναι φτιαγμένο στην Τουρκία, δεν νομίζω ότι είναι έτσι. Το PERFERA είναι από Τουρκία, το FTXCb και c έιναι DAIKIN MALAYSIA. Και αν σαν Έλληνας δεν μου αρέσει αυτό, είμαι σίγουρος ότι τα προϊόντα DAIKIN Τουρκίας είναι το ίδιο καλά(αν και καταλαβαίνω και συμφωνώ ότι δεν πρέπει να τα στηρίζουμε)

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tryfos είπε

Επίσης για 3-4 db, που μπορεί και να μην ισχύουν ή να στα κακοποιήσει στο daikin μια μέτρια τοποθέτηση, δε νομίζω ότι αξίζει πολλή κουβέντα.

 

Κάθε 3db διπλασιάζεται ο θόρυβος να το έχεις υπόψιν σου 

Τα 23 db είναι διπλάσια ένταση από τα 20 πχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, aks said:

Ουτε εμένα μου αρέσουν μου φαινονται σαν τσαντιρι.Anyway φτιαξε την θερμοπροσοψη δεν ειναι καιτιποτα και μονος σου το κανεις.Μια χαρα ειναι η εγκατασταση σου μην το πολυψαχνεις

το εψαξα πολυ πριν την εγκατασταση και ημουν υποψιασμενος στις λεπτομεριες.εχω διαβασει σχεδον ολο το νημα😆.πολυ χρησιμες οι αποψεις.μακαρι ολοι να ασχολουνταν οπως εμεις σε αυτο το forum..τυχερος ημουν και στον μαστορα και στην τιμη του μηχανηματος.ολα καλα!!!

11 minutes ago, Klausx said:

Σίγουρα θέλει μεγαλύτερη απόσταση, 10 πόντους λέει ο κατασκευαστής το λιγότερο. Επίσης ο κατασκευαστής συνιστά παροχή από το εξωτερικό μηχάνημα. Περίεργο που δεν είχαν μία μεγαλύτερη βάση να σου βάλουν από 18αρι π.χ. να γλίτωνες τουλάχιστον την ταλαιπωρία, δες μήπως κάνεις προέκταση της βάσης με κάποια λάμα και βίδες.

ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα δεν ειμαι της πατεντας.προτιμω να βγει τελειως και να μπει μεγαλυτερη.σχετικα με την παροχη νομιζω οτι πανω απο 18000btu περνεις υποχρεωτικα απο την εξωτερικη μοναδα.δεν ειμαι σιγουρος ομως!!!

Επεξ/σία από andreas201083
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, andreas201083 είπε

οι κρεμαστη βαση δεν μου καθεται στο ματι.οσο για την μικρη θερμογεφυρα-απωλεια διορθωνετε πολυ ευκολα!δεν φτενε παντα τα μαστορια.οταν ο πελατης κανει το δικο του εις γνωση του.γνωριζα απο πριν οτι θα πρεπει να φτιαχτει η θερμογεφυρα.οπως δεν υπαρχει το τελειο μηχανημα πολυ δυσκολα να πετυχεις τον τελειο μαστορα.θα επερνε αριστα αν ειχε προβλεψει την μακρυτερη βαση λογο των 7 ποντων της μονωσης!

 

16 λεπτά πριν, andreas201083 είπε

δεν ειναι θεμα το οικονομικο.για να γινει σωστη δουλεια θα στερηθω απο αλλου.εφαγα ωρες στην οθονη για να καταληξω στην καλυτερη επιλογη με το buget που διεθετα.δεν ηταν τυχαια επιλογη! ουτε φτηνο το λες.δεν μου αρεσουν οι κρεμαστες βασεις 

 

13 λεπτά πριν, aks είπε

Ουτε εμένα μου αρέσουν μου φαινονται σαν τσαντιρι.Anyway φτιαξε την θερμοπροσοψη δεν ειναι καιτιποτα και μονος σου το κανεις.Μια χαρα ειναι η εγκατασταση σου μην το πολυψαχνεις

Υπάρχουν βάσεις όπως αυτές για καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα, εγώ απλά προτείνω πρώτα ανοξείδωτες ντιζες γιατί στα νότια σκουριάζουν όλες αυτές οι "βαμμένες" γρήγορα.

*Η φώτο είναι από το διαδίκτυο.

Screenshot_1182.png.3227ff73364cb1ce910bbbcff14ba548.png

Επεξ/σία από Klausx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Corum είπε

Δεν το συγκρίνω με το Perfera διότι δεν υπάρχει σύγκριση. Το Perfera είναι άλλη κατηγορία. Το ότι τα MIDEA τρίζουν ενώ τα DAIKIN δεν τρίζουν δεν ειναι υποκειμενικό, είναι γεγονός. Επίσης, να σου θυμύσω οτι τα decibel έιναι λογαριθμική κλίμακα. Οι διαφορές ανάμεσα σε DAIKIN και BOSCH έιναι σημαντικότατές, προπαντός σε κρεβατοκάμαρα...Οσο για την οικονομία και τα SEER/SCOP έχω σοβαρές επιφυλάξεις για τα νούμερα όσον αφορά το BOSCH. Στην ψύξη το BOSCH θα έιναι σίγουρα πιο οικονομικό, αλλά δεν νομίζω οτι θα είναι σημαντικές οι διαφορές. Στη θέρμανση, και παρα το οριακά καλύτερο SCOP του Bosch, πιστεύω οτι το DAIKIN θα είναι πιο οικονομικό. Για εμένα, που χρησιμοποιώ ψύξη 4 μήνες το χρόνο και θέρμανση 8, θα πάρω το DAIKIN. Οσο για την εγγύση...5 απο DAIKIN versus 7 απο φασον...καμια σχέση. DAIKIN μακραν... Οσο για την ομοφωνία οτι το DAIKIN έιναι φτιαγμένο στην Τουρκία, δεν νομίζω οτι είναι έτσι. Το PERFERA είναι απο Τουρκία, το FTXCb και c έιναι DAIKIN MALAYSIA. Και αν σαν Ελληνας δεν μου αρεσει αυτο, είμαι σίγουρος οτι τα προιοντα DAIKIN Τουρκίας είναι το ίδιο καλα(αν και καταλαβαινω και συμφωνο οτι δεν πρεπει να τα στηριζουμε)

Και μόνο η φράση "το ένα τρίζει το άλλο δεν τρίζει" είναι υποκειμενική από μόνη της. Πώς θα μετρήσεις το τρίξιμο; Πόσο τρίξιμο ανέχεσαι/ακούς εσύ και πόσο ο άλλος; Εν πάση περιπτώσει εγώ δεν ακούω κανένα τρίξιμο μέχρι στιγμής, μια χαρά το βλέπω, θα δείξει.

Για τον θόρυβο τα ίδια έχω να πω, είναι και από που έρχεσαι (από ένα Panasonic 20ετίας, οπότε ό,τι και να έπαιρνα αθόρυβο θα μου φαινόταν). Ανεκτό μέχρι στιγμής, μια χαρά. Φασαρία πάντως δεν κάνει. Δεν ενοχλεί. Τελείως τελείως αθόρυβο δεν είναι. Υπάρχει πιο αθόρυβο; Μπορεί να υπάρχει, δεν είναι όμως το α και το ω στην κλίμακά μου, ούτε θα θυσιάσω την εγγύηση.

Για τα νούμερα είσαι λίγο foul, ο,τι εξυπηρετεί είναι σωστό, ό,τι όχι είναι μαϊμού. Και πάλι έχεις μια μικρή "προτίμηση" όταν λες "παρα το οριακά καλύτερο SCOP του Bosch, πιστεύω οτι το DAIKIN θα είναι πιο οικονομικό" έτσι αναιτιολόγητα, επειδή είμαι λάτρης των daikin. Δηλαδή τελικά τα νούμερα είναι μαϊμού; Ή είναι αληθινά αλλά πάλι σε όλα το daikin καλύτερο έτσι επειδή;

Εγώ χρησιμοποιώ 4 μήνες ψύξη και ελάχιστη θέρμανση (2 μήνες μαξ), οπότε καταλαβαίνεις...

Για την εγγύηση τι να πούμε, 5 δεν είναι καν στο daikin, 2 είναι, θέλει εξτρά για 5 και ετήσιο και και και...Μου κάνει εντύπωση αυτό είναι αντικειμενικό πλέον, τι να λέμε παραπάνω. Για την ποιότητα και το επίπεδο διάφορων "μπλε ντίλερς", άσε έχω κι εγώ προσωπική άποψη...Αν εσύ είσαι ενθουσιασμένος, οκ.

Για τη χώρα παραγωγής εμένα πάντως ούτε η Τουρκία ούτε η Μαλαισία μου φαίνονται και τόσο "premium".

Εν πάση περιπτώσει, δεν θα χαλάσουμε και τις καρδιές μας. Ας μείνει ότι δεν χρειάζεται να είμαστε ντε και καλά προκατειλημμένοι με μια εταιρία, είτε υπέρ είτε κατά. Daikin κι άγιος ο θεός, και ας έχει 1 μήνα εγγύηση, και όλοι οι άλλοι για τα μπάζα. Η εποχή που λέγαμε τυφλά "τηλεόραση; Σόνυ, πλυντήρια; Miele" κλπ. έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Μεγάλωσα και δεν πολυγουστάρω να πληρώνω στην ουσία τις διαφημίσεις της κάθε εταιρίας για προϊόντα πάνω-κάτω ίδια ή 1,2% καλύτερα. Εγώ έχω και daikin και πλέον και bosch. Και όταν ξαναπάρω πάλι τότε θα τα βάλω όλα κάτω, θα κάνω τις συγκρίσεις μου και θα πάρω ό,τι πούνε τα κριτήριά μου ΤΟΤΕ, χωρίς να γίνω fanboy πχ. της bosch (μην τρελαθούμε κιόλας!) 😀

Edit: Συγγνώμη αλλά μόλις το έβαλα στο silence, δεν είχα καθόλου χρόνο να παίξω πριν με τις ρυθμίσεις του. ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ειλικρινά. Δεν καταλαβαίνω πως το Daikin μπορεί να είναι πιο αθόρυβο από το τίποτα...

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...