Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Corum είπε

Ποιό μοντέλο Bosch έχεις αγοράσει;

12άρι ASI12AW40

18άρι ASI18AW30

Εδώ αυτό που φαντάζομαι ότι θες να ψάξεις: https://media3.bosch-home.com/Documents/19739393_Product fiche Bosch.pdf

 

5 λεπτά πριν, marioboni είπε

Και πόσο σίγουρος είσαι πως θα σε καλύψει η εγγύηση και δεν θα πούνε ότι θέλουν ή αν να θα σου αργήσει η επισκευή - αντικατάσταση;

Για όλες τι εταιρίες μιλάω

Όχι σίγουρος αλλά: α) αυτό ισχύει για όλους όπως λες, β) τουλάχιστον θα την έχω την εγγύηση και θα μπορώ να το κυνηγήσω. Δεν θα την έχω χάσει επειδή πχ. μου συνέβη κάτι τραγικό ένα καλοκαίρι και δεν είχα κουράγια να ασχοληθώ να καλέσω τον μπλου ντίλερ να παρει το ετήσιο μπόνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το θεμα της εγγυησης ειναι πονεμενη ιστορια.Ολες οι εταιρεις ψαχνουν λογους να μην σε καλυψουν θελει παρα πολυ κυνηγι.Ο καθενας το ζυγιζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα με καμιά εταιρία δεν είσαι σίγουρος 

Επειδή δεν είσαι της δουλειάς θα σου πούνε οοοοτι θέλουν και θα το δεχτείς

Ένα μήνα το ανταλλακτικό γιατί το εργοστάσιο ξέρω γω είναι διακοπές;

Όχι από χαμηλή τάση έσκασε η πλακέτα και δεν έχεις φροντίσει να έχεις επιτηρητή στον πίνακα;

Άπειρα παραδείγματα 

Κι εγώ θα ήμουν φαν της εγγύησης αλλά δεν εμπιστεύομαι κανέναν

Λαχείο είναι τα μηχανήματα και δεν μιλάω μόνο για κλιματιστικά 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aks είπε

Το θεμα της εγγυησης ειναι πονεμενη ιστορια.Ολες οι εταιρεις ψαχνουν λογους να μην σε καλυψουν θελει παρα πολυ κυνηγι.Ο καθενας το ζυγιζει

Συμφωνώ. Αν δεν έχεις καθόλου όμως ή λήγει σύντομα όσο να 'ναι...δυσκολεύει κι άλλο η κατάσταση 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.μολις σήμερα έγινε η τοποθέτηση ενός Toshiba Haori 9000btu.η τοποθετηση έγινε στο μεγαλύτερο κομμάτι σωστή(μήκος σωλήνωσεων 4 μέτρα,αντλια κενού,ύψος εσωτερικής στα 2,30 μέτρα).έχω σίγουρα ένα λάθος στην απόσταση από τον τοίχο της εξωτερικής μονάδας λιγότερο από 25- 30 πόντους για τον λόγο ότι για να μπουν οι βάσεις έπρεπε να μπούμε μέσα στην μόνωση 7 πόντους για να βρούμε τοίχο.αξιζει να μπω στην διαδικασία για μεγαλύτερη βάση η' μικρό το κακό??λειτουργια κλιματιστικου μονο ψηξη ιουνιο και σεπτεμβριο λογο απουσιας στην μεση του καλοκαιριου και θερμανση συμπληρωματικα αναλογος βεβαια και τις εξελιξεις με το φυσικο αεριο.δεν γινετε βαρια χρηση!!!και σαν πρωτη εντυπωση το μηχανημα αξιζει τα παραπανω χρηματα του μεσου ορου πολυ καλη εφαρμογη για απομακρισμενο ελεγχο, ειδικα για τα λεφτα που το πηρα.... βεβαια θα διξει και στον χρονο

 

 

 

IMG_20220917_193115.jpg

IMG_20220917_193141.jpg

Επεξ/σία από andreas201083
  • Like 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, andreas201083 είπε

Καλησπέρα σε όλους.μολις σήμερα έγινε η τοποθέτηση ενός Toshiba Haori 9000btu.η τοποθετηση έγινε στο μεγαλύτερο κομμάτι σωστή(μήκος σωλήνωσεων 4 μέτρα,αντλια κενού,ύψος εσωτερικής στα 2,30 μέτρα).έχω σίγουρα ένα λάθος στην απόσταση από τον τοίχο της εξωτερικής μονάδας λιγότερο από 25- 30 πόντους για τον λόγο ότι για να μπουν οι βάσεις έπρεπε να μπούμε μέσα στην μόνωση 7 πόντους για να βρούμε τοίχο.αξιζει να μπο στην διαδικασία για μεγαλύτερη βάση η' μικρό το κακό??

IMG_20220917_193115.jpg

IMG_20220917_193141.jpg

Γιατί δε το βάζατε κάτω και χάλασες τη μόνωση ,άσε που είναι κολλητά πίσω και δεν αναπνέει το μηχανήμα

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερετε τις αποψεις μου για τα Haier (θετικοτατες) αλλα οσο καταγραφω την διαφορα στην καταναλωση απο το φτηνοτερο της σειρας Daikin, το Sensira σε 13ρι που πηρα, τοσο προβληματιζομαι για ολα πλεον...θα δειξει την ποιοτητα του τον χειμωνα κυριως που με νοιαζει (χωρις μετρο συγκρισης, δεν ειχα ποτε κλιματιστικο για θερμανση, αλλα με τεστ και τα δυο λογω του οτι ειναι στον ιδιο ακριβως χωρο).Η εικονα μιλαει μονη της, οσο κι αν αλλαξε ο καιρος, τετοιο σκαλοπατι δεν περιμενα και οι μετρησεις οι αρχικες των πρωτων ημερων για 40% λιγοτερη καταναλωση , μαλλον επιβεβαιωνονται.

 

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3182022 103813 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1792022 105007 μμ.jpg

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, andreas201083 είπε

Καλησπέρα σε όλους.μολις σήμερα έγινε η τοποθέτηση ενός Toshiba Haori 9000btu.η τοποθετηση έγινε στο μεγαλύτερο κομμάτι σωστή(μήκος σωλήνωσεων 4 μέτρα,αντλια κενού,ύψος εσωτερικής στα 2,30 μέτρα).έχω σίγουρα ένα λάθος στην απόσταση από τον τοίχο της εξωτερικής μονάδας λιγότερο από 25- 30 πόντους για τον λόγο ότι για να μπουν οι βάσεις έπρεπε να μπούμε μέσα στην μόνωση 7 πόντους για να βρούμε τοίχο.αξιζει να μπω στην διαδικασία για μεγαλύτερη βάση η' μικρό το κακό??λειτουργια κλιματιστικου μονο ψηξη ιουνιο και σεπτεμβριο λογο απουσιας στην μεση του καλοκαιριου και θερμανση συμπληρωματικα αναλογος βεβαια και τις εξελιξεις με το φυσικο αεριο.δεν γινετε βαρια χρηση!!!

 

 

IMG_20220917_193115.jpg

IMG_20220917_193141.jpg

Ωραίες θερμογεφυρες... Και παρακάτω βλέπω άλλες δύο;

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tryfos είπε

12άρι ASI12AW40

18άρι ASI18AW30

Εδώ αυτό που φαντάζομαι ότι θες να ψάξεις: https://media3.bosch-home.com/Documents/19739393_Product fiche Bosch.pdf

 

Πρώτον, καλοδούλευτα, από ότι βλέπω είναι , ουσιαστικά, τα MIDEA XtremeSave series με περιτύλιγμα BOSCH. Τι μου αρέσει: Τα SEER/SCOP είναι πολύ καλά με 8,5/6,1. 

Όταν σου έλεγα για το 5,1 εννοούσα για την θερμή ζώνη, αφού το μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδος είναι σε αυτήν. 

Επίσης, έχουν πολύ καλή εγγύηση στα 7 χρόνια(υποπτεύομαι ότι απαιτείται ετήσιο service).

Τι δεν μου αρέσει; Είναι αρκετά θορυβώδες για 12αρη. Οι τιμές  39.5 / 33 / 25dB είναι μάλλον υψηλές για 12αρη... 

Ίσως δεν σε ενοχλεί ο θόρυβος ή τα έχεις πάρει για επαγγελματικό χώρο; Σε υπνοδωμάτιο θα υπάρχει θέμα...

Τώρα αν συγκρίνω το BOSCH με το οικονομικό (φτηνό;) DAIKIN βλέπω ότι:

1. Σύμφωνα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά, το Bosch είναι σαφώς πιο οικονομικό στην ψύξη και  οριακά πιο οικονομικό στη θέρμανση.

2. Το DAIKIN είναι αρκετά πιο αθόρυβο σε όλες τις σκαλες( 34 – 27 – 23dB) σε σχέση με το BOSCH (39.5 / 33 / 25dB). Επίσης, η εξωτερική μονάδα του DAIKIN είναι αρκετά πιο αθόρυβη(48db) σε σχέση με το BOSCH(54 dB). Όλα τα παραπάνω δείχνουν ότι το DAIKIN έχει μια σίγουρα πιο ραφιναρισμένη λειτουργία σαν κλιματιστικό...ίσως τεχνολογική κληρονομιά από τις ακριβότερες σειρές;

3. Το Bosch έχει καλύτερη εγγύηση με 7 χρόνια έναντι 5 ετών του DAIKIN.  

4. Tο Bosch είναι 10% πιο ακριβό από το DAIKIN (620 έναντι 560).

5. Το Bosch είναι προϊόν φασόν (MIDEA με ετικέτα Bosch) ενώ το DAIKIN φέρνει το όνομα της μαμάς κατασκευάστριας εταιρείας.

6. Το Bosch κατασκευάζεται σε εργοστάσιο φασόν της MIDEA ενώ το DAIKIN στο εργοστάσιο της ίδιας εταιρείας στην Μαλαισία (όχι στην Τουρκία όπως λανθασμένα γράφεται)

7. Το Bosch έχει φωτιζόμενο κοντρόλ έναντι του DAIKIN.

8. Αν τηρήσει την παράδοση της κατασκευάστριας MIDEA, το BOSCH μπορεί να έχει τριγμούς από τα πλαστικά. To DAIKIN δεν έχει κανένα τριγμό.

Κάπως έτσι τα βλέπω...εγώ ξέρω ποιο θα αγόραζα...αν και στην τιμή του , το BOSCH δείχνει αρκετά καλό, οικονομικό και με καλή εγγύηση (αν δεν έχεις θέμα με τον αυξημένο θόρυβο και δεν το θέλεις για υπνοδωμάτιο). Γενικά, είναι μια ,μάλλον, καλή αγορά στα 620 για το 12αρη, προπαντός αν θα δουλέψει περισσότερο στην ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, liakjim said:

Ωραίες θερμογεφυρες... Και παρακάτω βλέπω άλλες δύο;

κατι επρεπε να θυσιασουμε.....διαφορετικα επρεπε να πηδαω πανω απο τις μοναδες.γινετε ευκολα να τις κλεισω.προσθετω πολυστερινη απο πανω....να μπω στην διαδικασια για αλλαγη βασης ασχετος την ελαφρια χρηση που θα κανω?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, andreas201083 είπε

Καλησπέρα σε όλους.μολις σήμερα έγινε η τοποθέτηση ενός Toshiba Haori 9000btu.η τοποθετηση έγινε στο μεγαλύτερο κομμάτι σωστή(μήκος σωλήνωσεων 4 μέτρα,αντλια κενού,ύψος εσωτερικής στα 2,30 μέτρα).έχω σίγουρα ένα λάθος στην απόσταση από τον τοίχο της εξωτερικής μονάδας λιγότερο από 25- 30 πόντους για τον λόγο ότι για να μπουν οι βάσεις έπρεπε να μπούμε μέσα στην μόνωση 7 πόντους για να βρούμε τοίχο.αξιζει να μπω στην διαδικασία για μεγαλύτερη βάση η' μικρό το κακό??λειτουργια κλιματιστικου μονο ψηξη ιουνιο και σεπτεμβριο λογο απουσιας στην μεση του καλοκαιριου και θερμανση συμπληρωματικα αναλογος βεβαια και τις εξελιξεις με το φυσικο αεριο.δεν γινετε βαρια χρηση!!!

 

 

IMG_20220917_193115.jpg

IMG_20220917_193141.jpg

 

14 λεπτά πριν, andreas201083 είπε

ειναι στενο το μπαλκονι και δεν νομιζω να ειναι τοσο τραγικες οι απωλεις 

900 ευρώ μηχάνημα και να το βλέπεις έτσι εγκατεστημένο, άστα να πάνε. Την επόμενη φορά πάρε πραγματικό ψυκτικό.

Το εξωτερικό έπρεπε να πάει σε ανοξείδωτες ντίζες και να μην έχει καμία επαφή με την θερμοπρόσοψη.

Εσωτερικά η σκιά αριστερά από το εσωτερικό τι είναι; Μην μου πεις σωλήνα...

Screenshot_1181.png.be9e9704df2aef30d2903955eec87ad9.png

Επεξ/σία από Klausx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, liakjim said:

Ωραίες θερμογεφυρες... Και παρακάτω βλέπω άλλες δύο;

το κακο ειναι οτι οι δυο θερμογεφυρες θυσιαστηκαν για κακο μηχανημα.τουλαχιστον οι αλλες δυο θερμογεφυρες σου ερχονται ποιο απαλαφρα και τις καλυπτει ενα καλο μηχανημα.....😆😆

 

14 minutes ago, Klausx said:

 

900 ευρώ μηχάνημα και να το βλέπεις έτσι εγκατεστημένο, άστα να πάνε. Την επόμενη φορά πάρε πραγματικό ψυκτικό.

Το εξωτερικό έπρεπε να πάει σε ανοξείδωτες ντίζες και να μην έχει καμία επαφή με την θερμοπρόσοψη.

Εσωτερικά η σκιά αριστερά από το εσωτερικό τι είναι; Μην μου πεις σωλήνα...

Screenshot_1181.png.be9e9704df2aef30d2903955eec87ad9.png

αυτη ειναι τρυπα απο παλιο μηχανημα που την αφησαμε οταν εγινε η μονωση για να μην ξανασκαβουμε αλλα αυτη την φορα μπηκε η εξωτερικη απο την δεξια πλευρα με την λογικη να ειναι καλυμενη απο καιρους-ηλιο και να ειναι ποιο ευκολη η συντηρηση.ακριβως πισω απο την εσωτερικη τελειωνει το μπαλκονι και θα ηταν στον ακαλυπτο.θα κλειστει αυτη ητρυπα εννοειτε.ποιο πολυ με ενδιαφερει αν αξιζει να βαλω μεγαλυτερη βαση να μπορεσω να κερδισω 10 πο-15 ποντους.οι θερμογεφυρες φτιαχνονται ευκολα.τουλαχιστον ολα τα υπολοιπα εγινεν προβλεπομενα.υπαρχουν πολυ χειροτερες απο αυτην την εγκατασταση που δεν εφαρμοζουν ..........αντλιες κενου...μηκος σωληνωσεων...θεση εσωτερικης μοναδας κλπ κλπ

Επεξ/σία από andreas201083
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Specs είπε

Ξερετε τις αποψεις μου για τα Haier (θετικοτατες) αλλα οσο καταγραφω την διαφορα στην καταναλωση απο το φτηνοτερο της σειρας Daikin, το Sensira σε 13ρι που πηρα, τοσο προβληματιζομαι για ολα πλεον...θα δειξει την ποιοτητα του τον χειμωνα κυριως που με νοιαζει (χωρις μετρο συγκρισης, δεν ειχα ποτε κλιματιστικο για θερμανση, αλλα με τεστ και τα δυο λογω του οτι ειναι στον ιδιο ακριβως χωρο).Η εικονα μιλαει μονη της, οσο κι αν αλλαξε ο καιρος, τετοιο σκαλοπατι δεν περιμενα και οι μετρησεις οι αρχικες των πρωτων ημερων για 40% λιγοτερη καταναλωση , μαλλον επιβεβαιωνονται.

 

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 3182022 103813 μμ.jpg

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1792022 105007 μμ.jpg

Πολύ φοβάμαι ότι στην θέρμανση θα έιναι ακόμα μεγαλύτερες οι διαφορές. Το οικονομικό DAIKIN εχει δείξει οτι είναι πολύ αποδοτικό στην θέρμανση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...