Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Το ότι λειτουργεί ακόμα του'05 το θεωρούμε δεδομένο. 

 

Τίποτα δεν είναι δεδομένο. Το κοντρόλ δουλεύει, το ίδιο το premium.. έτσι κι έτσι... Ό,τι έχει περάσει κοντρόλ από τα χέρια μου πάντως δε θυμάμαι πότε να χάλασε έτσι στα καλά καθούμενα. Από τα πιο ακριβά premium Τουρκίας μέχρι την πιο φτηνή συσκευή. Θα δούμε, ο χρόνος θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Μιντοειδες σαφώς και είναι αφού το μηχάνημα είναι φασον Midea. Νομίζω όμως το 'σαπιλα' είναι λίγο υπερβολικό, εγώ που το κρατάω μια χαρά μου φαίνεται. Ο χρόνος θα δείξει. Και έχω και από το άλλο το 'premium' του 2005 (δηλαδή ακριβώς ίδιο με αυτά που δίνει τώρα, 17 χρόνια μετά). Οπότε έχω ένα μέτρο σύγκρισης. Φυσικά για το φωτιζόμενο ούτε λόγος...

 

To τηλεκοντρόλ του siesta sensira είναι φωτιζόμενο οπότε δεν καταλαβαίνω τι λέτε περί φωτισμού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

To τηλεκοντρόλ του siesta sensira είναι φωτιζόμενο οπότε δεν καταλαβαίνω τι λέτε περί φωτισμού.

Στο atxc σου ή το atxf όπου μάλλον το δίνουν σαν sensira pro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην προηγούμενη σειρα ΑΤΧCb και FTXCb ήταν φωτιζόμενα αλλά όπως βλέπουμε η DAIKIN έκανε ένα βήμα πίσω...κακώς. Πάντως, θα δούμε τα BOSCH τον χειμώνα στην θέρμανση και θα κάνουμε σύγκριση με τα DAIKIN που , αποδεδειγμένα, λειτουργούν οικονομικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Corum είπε

Στην προηγούμενη σειρα ΑΤΧCb και FTXCb ήταν φωτιζόμενα

Ki εγω νομιζα τρολλαρει ο liakjim! φωτο εχουμε? με αναμμενο το καντραν παρακαλω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Corum είπε

Στην προηγούμενη σειρα ΑΤΧCb και FTXCb ήταν φωτιζόμενα αλλά όπως βλέπουμε η DAIKIN έκανε ένα βήμα πίσω...κακώς. Πάντως, θα δούμε τα BOSCH τον χειμώνα στην θέρμανση και θα κάνουμε σύγκριση με τα DAIKIN που , αποδεδειγμένα, λειτουργούν οικονομικά.

Δεν νομίζω να είμαι πολύ χρήσιμος σε αυτό, γιατί δεν τα πήρα για τη θέρμανση, γνωρίζοντας και τα όρια των μηχανημάτων. Νομίζω συμπεριφορά Midea θα έχουν κλασική πάντως. Αν δεις τα νούμερα που δίνουν seer scop είναι πολύ καλά, τουλάχιστον αξιοπρεπή.Α+++ στο θερμό και στην θέρμανση.

Τώρα τις 8,852 kWh που θεωρητικά θα μου έσωζαν τα 'premium' τα έχω πάρει ήδη σε καλύτερη τιμή και -κυρίως- σε σοβαρή εγγύηση, όχι αυτή που δίνει το 'premium'. Κατά τα άλλα θα δείξει ο χρόνος βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tryfos είπε

Λοιπόν ήρθαν και μπαίνουν τα Bosch , για όποιον έχει παρακολουθήσει την ιστορία μου 😄 

Η πρώτη ευχάριστη έκπληξη -που πραγματικά καθόλου δεν περίμενα ούτε καν είχα ψάξει-είναι αυτή:

IMG_20220917_152646.jpg.7ac514c32a5bfa38f969df8f05444fd5.jpg

Και όμορφο και φωτιζόμενο(;;!!). Αυτό δεν το περίμενα... Για αντιπαραβολή τα 'premium'  Τουρκίας παίζουν με κάτι τέτοιο κατευθείαν από το 1995:

20220613102842_defacda7.jpeg.7dd0ddf011602aa3e80163e0893cd5ad.jpeg

Φυσικά και εννοείται ότι το κοντρόλ είναι το λιγότερο στο θέμα κλιματισμού, απλά το αναφέρω γιατί δεν το περίμενα και μου έκανε εντύπωση. Οι Κινέζοι το έχουν πιάσει το νόημα, ότι κάποιος μπορείτε να επηρεαστεί και από αυτό. Θα επανέλθω με εμπειρία χρήσης όταν τελειώσει ο μάστορας.

Το ίδιο και στα Mitsubishi heavy κιόλας. Για εμένα οι φτηνές σειρές δεν αξίζουν και τόσο, αν θες να πάρεις Daikin τα σκας και το παίρνεις δεν πας να πάρεις το Daikin του φτωχού made in Turkey.
 

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Σαπίλα μιντεοειδες το τηλεκοντρόλ του Bosch...δεν υπάρχει καμία σχέση με το στιβαρό τηλεκοντρόλ της Daikin.

 

Στα φασόν τι περιμένεις; Θα είναι πιο Light από το γνήσιο Midea που είναι ποιοτικό και πολύ στιβαρό και δεν μιλάω μόνο για το κοντρολ αλλά και για τα υπόλοιπα εξαρτήματα.

Screenshot_1180.png.9b26b3dc953d49f647ada44426809c7a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, tryfos είπε

Δεν νομίζω να είμαι πολύ χρήσιμος σε αυτό, γιατί δεν τα πήρα για τη θέρμανση, γνωρίζοντας και τα όρια των μηχανημάτων. Νομίζω συμπεριφορά Midea θα έχουν κλασική πάντως. Αν δεις τα νούμερα που δίνουν seer scop είναι πολύ καλά, τουλάχιστον αξιοπρεπή.Α+++ στο θερμό και στην θέρμανση.

Τώρα τις 8,852 kWh που θεωρητικά θα μου έσωζαν τα 'premium' τα έχω πάρει ήδη σε καλύτερη τιμή και -κυρίως- σε σοβαρή εγγύηση, όχι αυτή που δίνει το 'premium'. Κατά τα άλλα θα δείξει ο χρόνος βασικά.

Αφου πήρες το BOSCH μονο για ψύξη, είσαι μια χαρα. Είναι πράγματι οικονομικό σε αυτή την χρήση. Αλλά, αν κάποιος πάρει το DAIKIN για μεικτή χρήση 50:50 ψύξη/θέρμανση, τότε θα αποσβέσει την διαφορα με BOSCH σε μερικούς μήνες. Απο κει και πέρα, θα πληρώνει κερατιάτικα στην ΔΕΗ αν έχει το BOSCH. Οπως έχουμε δει τα τελευταια χρόνια, το SCOP 5,1 των κινεζοειδών έχει αποδειχτεί μποναμάς για την ΔΕΗ και τα κέρδη της. Νομίζω οτι είναι μακράν καλύτερη επιλογή ενα DAIKIN της οικονομικής σειράς...με φωτιζόμενο remote η χωρίς...Η οικονομική σειρά της DAIKIN έχει αποδειχτεί σουπερ value for money  και δεν υπάρχει λόγος να πας σε midea και λοιπα φασον...και δεν κατασκευάζεται στην Τουρκία...είναι απο το εργοστάσιο της DAIKIN στην Μαλαισια.

Επεξ/σία από Corum
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρουμε ότι τις προδιαγραφές για κάθε κλιματιστικό τις δίνει η μαμά εταιρία ασχέτως το πού γίνεται η συναρμογή.

Ναι οκ κάποια εργοστάσια είναι πιο προσεκτικά και δεν έχουμε τυχόν στραβωμένα fins ή κακή συναρμογή των πλαστικών.

Όσο για την εγγύηση ο καθένας ζυγίζει τα συν / πλην και αγοράζει αυτό που θέλει, ας μην γινόμαστε κουραστικοί και λέμε τα ίδια κάθε φορά, ούτε επειδή ο κάθε κατασκευαστής θέλει ετήσια συντήρηση σημαίνει ότι έχει χειρότερο μηχάνημα / χειρότερη εγγύηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Corum είπε

Αφου πήρες το BOSCH μονο για ψύξη, είσαι μια χαρα. Είναι πράγματι οικονομικά εκει. Αλλά, αν κάποιος πάρει το DAIKIN για μεικτή χρήση 50:50 ψύξη/θέρμανση, τότε θα αποσβέσει την διαφορα με BOSCH σε μερικούς μήνες. Απο κει και πέρα, θα πληρώνει κερατιάτικα στην ΔΕΗ αν έχει το BOSCH. Οπως έχουμε δει τα τελευταια χρόνια, το SCOP 5,1 των κινεζοειδών έχει αποδειχτεί μποναμάς για την ΔΕΗ και τα κέρδη της. Νομίζω οτι είναι μακράν καλύτερη επιλογή ενα DAIKIN της οικονομικής σειράς...με φωτιζόμενο remote η χωρίς...Η οικονομική σειρά της DAIKIN έχει αποδειχτεί σουπερ value for money κατα την γνώμη μου και δεν υπάρχει λόγος να πας σε midea και λοιπα φασον...

Υπάρχουν πολλοί λόγοι και τους έχω αναλύσει πολλές φορές παραπάνω, με πρώτο και καλύτερο την εγγύηση αλλά μην κουράζουμε. Εξαρτάται σε τι δίνει βάρος ο καθένας.

Το 5,1 scop δεν ξέρω που το βρήκες, τα επίσημα νούμερα των Bosch για το scop είναι 4,6 το 12αρι και 4 το 18αρι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Υπάρχουν πολλοί λόγοι και τους έχω αναλύσει πολλές φορές παραπάνω, με πρώτο και καλύτερο την εγγύηση αλλά μην κουράζουμε. Εξαρτάται σε τι δίνει βάρος ο καθένας.

Το 5,1 scop δεν ξέρω που το βρήκες, τα επίσημα νούμερα των Bosch για το scop είναι 4,6 το 12αρι και 4 το 18αρι.

 

To 5,1 είναι ενα κλασσικό νούμερο που χρειάζεται για να πετυχει Α ενεργειακή κλάση ενα κλιματιστικό και σε πολλά κινέζικα έχουν γίνει αλχημείες για να το πετύχουν. Δεν γνωρίζω αν αυτό συμβαίνει και με το δικό σου. Αν έχει 5,1 στην θερμή ζώνη, τότε μάλλον ναι. Απο κει και περα, για εμένα, και με την τιμη της κιλοβατώρας να τρέχει στα 40 λεπτά και βάλε...νούμερο 1 παράγοντας στην αγορά κλιματιστικού είναι η οικονομική λειτουργία. Σίγουρα, θέλω και μια καλή εγγύηση αλλά θέλω και τη σιγουριά μιας καλής εταιρείας. Πάντως, η MIDEA βελτιώνεται συνεχώς, όπως και η TCL. Αξιόλογα μηχανήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Klausx είπε

αν θες να πάρεις Daikin τα σκας και το παίρνεις δεν πας να πάρεις το Daikin του φτωχού made in Turkey.

Και όχι μόνο αυτό, μήπως επειδή ακριβώς είναι το Daikin του φτωχού premium Τουρκίας, μείνει και πιο γρήγορα στα χέρια κάποιων χωρίς να καλύπτεται κιόλας από μπλε, πράσινη, ροζ εγγύηση;; Το λέω επειδή βλέπω είμαστε πολύ βέβαιοι για κάποια πράγματα, ενώ έχουν αλλάξει πολλά στο ενδιάμεσο και εμείς ακόμα τυφλά πίνουμε νερό στο όνομα εταιριών...

 

3 λεπτά πριν, Corum είπε

To 5,1 είναι ενα κλασσικό νούμερο που χρειάζεται για να πετυχει Α ενεργειακή κλάση ενα κλιματιστικό και σε πολλά κινέζικα έχουν γίνει αλχημείες για να το πετύχουν. Δεν γνωρίζω αν αυτό συμβαίνει και με το δικό σου. Αν έχει 5,1 στην θερμή ζώνη, τότε μάλλον ναι. Απο κει και περα, για εμένα, και με την τιμη της κιλοβατώρας να τρέχει στα 40 λεπτά και βάλε...νούμερο 1 παράγοντας στην αγορά κλιματιστικού είναι η οικονομική λειτουργία. Σίγουρα, θέλω και μια καλή εγγύηση αλλά θέλω και τη σιγουριά μιας καλής εταιρείας. Πάντως, η MIDEA βελτιώνεται συνεχώς, όπως και η TCL. Αξιόλογα μηχανήματα...

Μα σου λέω τα νούμερα συγκεκριμένα, είναι το scop 4,6 το 12αρι και 4 το 18αρι στο θερμό. Και εσύ συνεχίζεις να μου λες για 5,1. Από κει και πέρα, αν είναι μαϊμού κι αυτά σα νούμερα αλλάζει η κουβέντα και πλέον αμφισβητούνται τα νούμερα όλων. Και δε θα βγει ποτέ άκρη έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tryfos είπε

Και όχι μόνο αυτό, μήπως επειδή ακριβώς είναι το Daikin του φτωχού premium Τουρκίας, μείνει και πιο γρήγορα στα χέρια κάποιων χωρίς να καλύπτεται κιόλας από μπλε, πράσινη, ροζ εγγύηση;; Το λέω επειδή βλέπω είμαστε πολύ βέβαιοι για κάποια πράγματα, ενώ έχουν αλλάξει πολλά στο ενδιάμεσο και εμείς ακόμα τυφλά πίνουμε νερό στο όνομα εταιριών...

 

Μα σου λέω τα νούμερα συγκεκριμένα, είναι το scop 4,6 το 12αρι και 4 το 18αρι στο θερμό. Και εσύ συνεχίζεις να μου λες για 5,1. Από κει και πέρα, αν είναι μαϊμού κι αυτά σα νούμερα αλλάζει η κουβέντα και πλέον αμφισβητούνται τα νούμερα όλων. Και δε θα βγει ποτέ άκρη έτσι.

Ποιό μοντέλο Bosch έχεις αγοράσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πόσο σίγουρος είσαι πως θα σε καλύψει η εγγύηση και δεν θα πούνε ότι θέλουν ή αν να θα σου αργήσει η επισκευή - αντικατάσταση;

Για όλες τι εταιρίες μιλάω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...