Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, flokiman είπε
  1. Εως 1300 ευρω
  2. Νέα αγορά 
  3. Μεγαλη αλυσιδα με δωρεαν εγκατασταση
  4. 10% ψυξη 90% θερμανση
  5. Αποκλειστικη πηγη θερμανσης
  6. Γραφειο 30 τετραγωνικων
  7. Λαρισα (-5 , +40)
  8. Θα επιθυμουσα ιονιστη και αθορυβο οσο γινεται. Wifi κτλ μου ειναι αδιαφορα
  9. Μεγαλα παραθυρα χωρις καλη μονωση
  10. Θερμικές Απώλειες

    6475.95Watt
    5569.32KCal/h
    259.04Watt/m2
    222.77

    Επιθυμητη θερμοκρασια 19oC

Toshiba edge 24000btus. Δεν έχει ιονιστη αλλά έχει καλά φίλτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Δεν τα λες άσχημα ΑΛΛΑ, με την λογική "δεν κάνει κρύο στην Ελλάδα" δεν δώσαμε σημασία στην θερμομόνωση του σπιτιού. Ακόμα και τώρα γίνονται εγκλήματα με την ίδια λογική "σιγά μωρέ". Έχουμε καεί κι ακόμα ανακαινίζουμε τα χωνευτά κουφώματα γιατί .. βολεύουν! Το μόνο που βλέπουμε είναι η πηγή θερμότητας που μας ζεσταίνει και όχι η μαύρη τρύπα που κυριολεκτικά δεν φαίνεται αλλά προσδιορίζεται έμμεσα. Δεν βλέπουμε πέρα από τη μύτη μας και εξακολουθούμε να έχουμε σπίτια απαράδεκτα.

Ακούω ότι έρχονται βορειοευρωπαίοι για να ξεχειμωνιάσουν με λιγότερο κόστος θέρμανσης και θα βρεθούν να πληρώνουν περισσότερα από ό,τι στις χώρες τους!

Πώς να διαφωνήσει κανείς με αυτά; Η σωστή μόνωση και για ψύξη και για θέρμανση είναι το 60% της δουλειάς τουλάχιστον. Τα υπόλοιπα έρχονται να βοηθήσουν. Γενικά τέτοιες επενδύσεις αξίζουν.

Όπως και σε ένα άλλο θέμα, που βλέπω και τραβάω τα μαλλιά μου, να έχουμε 300 μέρες ήλιο τον χρόνο, να βράζει ο τόπος έξω με 38 και να ανάβουμε θερμοσίφωνα, επειδή κάποιος, κάπου, κάποτε τσιγγουνευτηκε να βάλει ηλιακό. Μα είναι δυνατόν εν έτει 2022;;; Έγκλημα.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tryfos είπε

 

Όπως και σε ένα άλλο θέμα, που βλέπω και τραβάω τα μαλλιά μου, να έχουμε 300 μέρες ήλιο τον χρόνο, να βράζει ο τόπος έξω με 38 και να ανάβουμε θερμοσίφωνα, επειδή κάποιος, κάπου, κάποτε τσιγγουνευτηκε να βάλει ηλιακό. Μα είναι δυνατόν εν έτει 2022;;; Έγκλημα.

   Αυτό είναι πάντα σχετικό ...εντάξει . Κάποιος με ένα πενιχρό μισθό με οικογένεια, παιδιά κλπ ψάχνει την γρήγορη φτηνή λύση για κάνει την δουλειά του , άσχετα εάν σε βάθος χρόνου θα πληρώσει πολύ περισσότερο. Διότι ένας ηλιακός μαζί με τα υλικά και την εργασία εγκατάστασης δεν είναι αμελητέο ποσό και στην εποχή μας δύσκολα εξασφαλίζεις πίστωση.  

    Επίσης μια άλλη επισήμανση σε ότι αφορά την επιλογή του κλιματιστικού γενικά για το forum είναι ότι σίγουρα τα μηχανήματα των καταξιωμένων εταιρειών στον χώρο (mitsubishi, daikin κλπ) σε γενικές γραμμές καταναλώνουν την λιγότερη ενέργεια, έχουν αξιοπιστία και συνεπώς είναι πρώτα σε επιλογή. Η τιμή τους όμως είναι σχεδόν απλησίαστη πιστεύω για το μεγαλύτερο ποσοστό των ατόμων που ρωτούν εδώ σε σχέση με το εισόδημα του μέσου πολίτη. Οπότε καλό είναι κατά την άποψή μου από τα παιδιά που ασχολούνται και μπράβο τους γι αυτό (και χωρίς παρεξήγηση, διότι ανοίγουν τα μάτια σε πολλούς από εμάς), να υπάρχουν προτάσεις -reviews  και για μηχανήματα μέσης τιμής.

Επεξ/σία από Alnitak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Alnitak είπε

να υπάρχουν προτάσεις -reviews  και για μηχανήματα μέσης τιμής.

Υπάρχουν ,τα TCL ,HAIER που είναι και κατασκευαστές  , έρχονται και με πολύ καλές εγγυήσεις είναι μέσης τιμής και χαμηλής θα μπορούσαν να χαρακτηριστουν ,υπάρχουν επίσης reviews και για τα. AUX επίσης κατασκευαστής με χαμηλές τιμές 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Δεν τα λες άσχημα ΑΛΛΑ, με την λογική "δεν κάνει κρύο στην Ελλάδα" δεν δώσαμε σημασία στην θερμομόνωση του σπιτιού. Ακόμα και τώρα γίνονται εγκλήματα με την ίδια λογική "σιγά μωρέ". Έχουμε καεί κι ακόμα ανακαινίζουμε τα χωνευτά κουφώματα γιατί .. βολεύουν!

Βαλε ανοιγομενες μπαλκονοπορτες στο διαμερισμα των 50-60τμ να δουμε τι θα μεινει για να ζησεις, που θα βάλεις το κρεββάτι και που τον καναπέ. Αλλά και στο μεγάλο διαμέρισμα. Εκτος και αν φτιάξεις 1 μέτρο μπαλκονόπορτα.
Υπαρχει λογος που βαζουμε συρωμενα κουφωματα. Οτι και να λεμε, εχουμε ηπιο κλιμα, μικρά σπίτια στις πόλεις, και τα συγχρονα συρωμενα δεν ειναι τόσο τραγικά όπως ηταν. Η πραγματικοτητα ειναι ότι δεν περνάει σχεδόν τίποτα. Εκτός και αν κρίνεις απο την σειρα 900 με τα μονά τζάμια που έμπαινε μέχρι το 1990-1995 στις οικοδομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι το ογδόντα μια χαρά έμπαιναν ξύλινα ανοιγόμενα σε δυάρια και γκαρσονιέρες των 35-50τμ. Μετά μας  έπιασε η άπλα. 

Μάλιστα η πραγματική ενεργειακή επίδοση είναι καλύτερη ενός διαμερίσματος του '60 παρά του '80 γι'αυτό ακριβώς τον λόγο.

Μας "αξίζει" να βάζουμε 18άρια αντί για 12άρια και να πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά.

Φυσικά να φταίνε ΜΟΝΟ οι άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

2700kwh θέλω περίπου τον χειμώνα. Τα 35/24h είναι σε δύσκολες ημέρες αν και έχω κάψει και παραπάνω. 2000W την ώρα για 3 κλιματιστικά για θέρμανση 120τμ είναι αστείο νούμερο, η θεια μου ζεσταίνει ένα σαλονακι με μια αλογόνου των 2600w....

Ποια κλιματιστικά έχει, πόσα τμ είναι το σπίτι, τι μόνωση έχεις, αλουμίνια συρόμενα ή ανοιγόμενα και σε τι θερμοκρασία τα δουλεύεις;

Προσπαθώ να δω πόσο θα μου έρθει το δικό μου...

 

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Toshiba edge 24000btus. Δεν έχει ιονιστη αλλά έχει καλά φίλτρα.

Επίσης γιατί προτιμάς το edge 24.000 (που στη θέρμανση βγάζει 27.000) σε σχέση με το edge 22.000 (που στη θέρμανση βγάζει 24.000); Το δεύτερο δεν έχει καλύτερο scop;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, tryfos είπε

Εγώ εδώ και χρόνια με τα a/c καίω ΜΑΚΡΑΝ περισσότερο το καλοκαίρι παρά τον χειμώνα.

Δεν ξερω που μενεις και κατα συνεπεια το μικροκλιμα της περιοχης σου, αλλα θα υπαρχει και καποια ιδιαιτεροτητα στο σπιτι σου, για να καις πιο πολυ για ψυξη οταν συνηθως χρειαζομαστε για ψυξη το 1/4 της καταναλωσης για θερμανση.

Αρα δεν εισαι αντιπροσωπευτικο παραδειγμα για την χωρα μας απλα επειδη εσυ το περιγραφεις με τουριστικους ορους, 300 μερες ηλιο κλπ

Θα μας γραψει κανεις απο το Ανηλιο Μετσοβου και θα μας λεει εισαστε καλα που θελετε μηχανηματα για ψυξη? και το καλοκαιρι αναβουμε τζακι το βραδυ.

Οσο για την αγωνια του κοσμου για το κοστος θερμανσης, εχει να κανει με το πορτοφολι του καθενος και τις αναγκες/υποχρεωσεις αν και θα προσθετα πως οι φτωχοι και οι μεσαιοι που εχουν λογο να το κανουν, μενουν πισω ΜΑΚΡΑΝ απο τους συνηθεις μιζερους, τους ευκαταστατους εως πλουσιους που δεν θελουν να πληρωνουν τιποτε γενικα!

Οσο για τις φωτο του φεισμπουκ σαν κριτηριο, θα αστειευεσαι αν θεωρεις αντιπροσωπευτικο το τι κυκλοφορει εκει.

Γιατι συμφωνα με αυτο η Ελλαδα ειναι ενας διαρκης παραδεισος και παντου ειναι μια Μυκονος.

Το οτι το 90 % στην Μυκονο ειναι κακοπληρωμενοι και στριμωγμενοι σε σπιτια-σπηλιες για την σεζον, αλλα δεν ανεβαζουν φωτο τα χαλια αυτα στο φεισμπουκ και η πλαστιγγα ειναι υπερ της χλιδης, δεν σημαινει κατι?

Και κατι που δειχνει σαφεστατα πως υπαρχει ενα μεγαλο, πολυ μεγαλο τμημα της κοινωνιας που ειναι αορατο απο πολλους. Τα κουπονια για την αντικατασταση κλιματιστικων και ψυγειων, δεν εχουν εκτελεστει σε ποσοστο 45% τα κλιματιστικα και 33% τα ψυγεια, μια μερα ΜΕΤΑ την ληξη προθεσμιας , εξ ου και η παραταση.

Αν καποιοι δεν εχουν ουτε το μισο να πληρωσουν για το μεριδιο τους στην αντικατασταση...φαντασου ποσοι δεν εχουν καν κλιματιστικο για να ζητησουν κιολας αντικατασταση.

Επιταγές

 

Κλιματιστικά

Ψυγεια

Έχουν εκδοθεί

119957

99412

 

ΠΩΛΗΣΕΙΣ

 

 

 

Είναι διαθέσιμες προς χρήση

54540

32909

 

Έχουν δεσμευθεί / εξαργυρωθεί  από έμπορο

65417

66503

 

ΥΓ

Μην το παρεις προσωπικα, απλα αφορμη βρηκα το σχολιο σου για να γραψω καποιες θεσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ήρθαν και μπαίνουν τα Bosch , για όποιον έχει παρακολουθήσει την ιστορία μου 😄 

Η πρώτη ευχάριστη έκπληξη -που πραγματικά καθόλου δεν περίμενα ούτε καν είχα ψάξει-είναι αυτή:

IMG_20220917_152646.jpg.7ac514c32a5bfa38f969df8f05444fd5.jpg

Και όμορφο και φωτιζόμενο(;;!!). Αυτό δεν το περίμενα... Για αντιπαραβολή τα 'premium'  Τουρκίας παίζουν με κάτι τέτοιο κατευθείαν από το 1995:

20220613102842_defacda7.jpeg.7dd0ddf011602aa3e80163e0893cd5ad.jpeg

Φυσικά και εννοείται ότι το κοντρόλ είναι το λιγότερο στο θέμα κλιματισμού, απλά το αναφέρω γιατί δεν το περίμενα και μου έκανε εντύπωση. Οι Κινέζοι το έχουν πιάσει το νόημα, ότι κάποιος μπορείτε να επηρεαστεί και από αυτό. Θα επανέλθω με εμπειρία χρήσης όταν τελειώσει ο μάστορας.

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά είναι το τελευταίο που θα δω σε ένα κλιματιστικό 

Και για εμένα ούτε το ένα αλλά ούτε και το άλλο είναι όμορφα αν αυτό είναι το θέμα 

 

Επεξ/σία από marioboni
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, marioboni είπε

Προσωπικά είναι το τελευταίο που θα δω σε ένα κλιματιστικό 

Και για εμένα ούτε το ένα αλλά ούτε και το άλλο είναι όμορφα αν αυτό είναι το θέμα 

 

Οκ σεβαστό, νομίζω ότι 100 αν ρωτήσεις μάλλον θα είσαι στη μειοψηφία, αλλά σεβαστό.

Υπάρχει όμως και μια αντικειμενική διαφορά, σχετικά χρήσιμη κατά τη γνώμη μου, το ότι είναι φωτιζόμενο. Αυτό δεν είναι θέμα γούστου. Και έπρεπε ο παγκόσμιος leader των premium (Τουρκίας) έστω να είχε εξοπλίσει τα κοντρόλ του 1995 τουλάχιστον με ένα λεντακι των 0.80 ευρώ.. Τόσο κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tryfos είπε

Λοιπόν ήρθαν και μπαίνουν τα Bosch , για όποιον έχει παρακολουθήσει την ιστορία μου 😄 

Η πρώτη ευχάριστη έκπληξη -που πραγματικά καθόλου δεν περίμενα ούτε καν είχα ψάξει-είναι αυτή:

IMG_20220917_152646.jpg.7ac514c32a5bfa38f969df8f05444fd5.jpg

Και όμορφο και φωτιζόμενο(;;!!). Αυτό δεν το περίμενα... Για αντιπαραβολή τα 'premium'  Τουρκίας παίζουν με κάτι τέτοιο κατευθείαν από το 1995:

20220613102842_defacda7.jpeg.7dd0ddf011602aa3e80163e0893cd5ad.jpeg

Φυσικά και εννοείται ότι το κοντρόλ είναι το λιγότερο στο θέμα κλιματισμού, απλά το αναφέρω γιατί δεν το περίμενα και μου έκανε εντύπωση. Οι Κινέζοι το έχουν πιάσει το νόημα, ότι κάποιος μπορείτε να επηρεαστεί και από αυτό. Θα επανέλθω με εμπειρία χρήσης όταν τελειώσει ο μάστορας.

Σαπίλα μιντεοειδες το τηλεκοντρόλ του Bosch...δεν υπάρχει καμία σχέση με το στιβαρό τηλεκοντρόλ της Daikin.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tryfos είπε

Οκ σεβαστό, νομίζω ότι 100 αν ρωτήσεις μάλλον θα είσαι στη μειοψηφία, αλλά σεβαστό.

Υπάρχει όμως και μια αντικειμενική διαφορά, σχετικά χρήσιμη κατά τη γνώμη μου, το ότι είναι φωτιζόμενο. Αυτό δεν είναι θέμα γούστου. Και έπρεπε ο παγκόσμιος leader των premium (Τουρκίας) έστω να είχε εξοπλίσει τα κοντρόλ του 1995 τουλάχιστον με ένα λεντακι των 0.80 ευρώ.. Τόσο κάνει...

Μπορεί το Daikin να φαίνεται σας να είναι από την νεολιθική εποχή αλλά σαν ποιότητα ακόμα και από την φωτογραφία φαίνεται πιο ποιοτικό. Όμως έχεις δίκιο ότι σαν premium έπρεπε να είναι φωτιζόμενο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σαπίλα μιντεοειδες το τηλεκοντρόλ του Bosch...δεν υπάρχει καμία σχέση με το στιβαρό τηλεκοντρόλ της Daikin.

 

Μιντοειδες σαφώς και είναι αφού το μηχάνημα είναι φασον Midea. Νομίζω όμως το 'σαπιλα' είναι λίγο υπερβολικό, εγώ που το κρατάω μια χαρά μου φαίνεται. Ο χρόνος θα δείξει. Και έχω και από το άλλο το 'premium' του 2005 (δηλαδή ακριβώς ίδιο με αυτά που δίνει τώρα, 17 χρόνια μετά). Οπότε έχω ένα μέτρο σύγκρισης. Φυσικά για το φωτιζόμενο ούτε λόγος...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...