Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, yiannis_1 είπε

Αν ασχολήσε λίγο με τα ενεργειακό θα δείς ότι η χονδρική της kwh στην ελλάδα προ φόρων παίζει στο 0,42-0,49 το τελευταίο τρίμηνο.

Χωρίς να βγάζει τπτ ο πάροχος που έχει να πληρώσει και αυτός, φόρους - προσωπικό - εγκαταστάσεις - διαφημίσεις κτλ κτλ. 

Το βρίσκεις φυσιολογικό να συνεχίσουν να επιδοτούν τα 2/3 της τιμής για όσο κρατήσει η στενότητα της προσφοράς?

1 με 1,5 δις το μήνα???

 

image.png.e433890e9e08013825e5390a00b1936b.png

Καταλαβαίνω αυτό που λες και είναι ανησυχία όλων μας , όμως αυτή τη στιγμή όταν πρέπει να καθίσουμε να κάνουμε ένα προϋπολογισμό οικογενειακό για να δούμε τι θα πράξουμε το χειμώνα δε μπορούμε να κάνουμε εικασίες για το τι θα μπορούσε να συμβεί αλλά κάνουμε τους υπολογισμούς μας σύμφωνα με αυτά που υπάρχουν σε ισχύ αυτή τη στιγμή στα ενεργειακά θέματα , υπάρχουν οι σχετικές ανακοινώσεις για την απορρόφηση της ρήτρας αναπροσαρμογής μέχρι τον Ιούνιο του 23 αν δε κάνω λάθος 

τωρα το τι θα γίνει στο μέλλον δε μπορώ να το ξέρω αλλά ούτε και να το προκαταβάλω , άρα εγω θα κάνω τα κουμάντα ώστε να βρω την πιο συμφέρουσα λύση για τις ενεργειακές μου ανάγκες θέρμανσης ,εμένα προσωπικά και επειδή είμαι από τους τυχερούς και έχω κλειστό συμβόλαιο ΔΕΗ μέχρι τον Νοέμβριο του 23 με τιμές 0,096 και 0,075 σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη μορφή θέρμανσης πέραν των κλιματιστικών που ούτως η άλλως ήταν είναι και είναι η πιο συμφέρουσα 

στο παράδειγμα που έφερες με τις 5200 kwh του συμφουριτη @liakjim σκέψου ότι η αποδιδόμενη ενέργεια με ένα τυπικό cop 3,5χ5200 = 18,200 kWh στο χώρο , αυτό για να το πάρεις από πετρέλαιο θες μιας και το λίτρο έχει απόδοση 10,71 kWh περίπου 1699 λίτρα πετρέλαιο ,κανε λογαριασμό και κοιτα ποσά λεφτά θες 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2700kwh θέλω περίπου τον χειμώνα. Τα 35/24h είναι σε δύσκολες ημέρες αν και έχω κάψει και παραπάνω. 2000W την ώρα για 3 κλιματιστικά για θέρμανση 120τμ είναι αστείο νούμερο, η θεια μου ζεσταίνει ένα σαλονακι με μια αλογόνου των 2600w....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, dimostr είπε

Καταλαβαίνω αυτό που λες και είναι ανησυχία όλων μας , όμως αυτή τη στιγμή όταν πρέπει να καθίσουμε να κάνουμε ένα προϋπολογισμό οικογενειακό για να δούμε τι θα πράξουμε το χειμώνα δε μπορούμε να κάνουμε εικασίες για το τι θα μπορούσε να συμβεί αλλά κάνουμε τους υπολογισμούς μας σύμφωνα με αυτά που υπάρχουν σε ισχύ αυτή τη στιγμή στα ενεργειακά θέματα , υπάρχουν οι σχετικές ανακοινώσεις για την απορρόφηση της ρήτρας αναπροσαρμογής μέχρι τον Ιούνιο του 23 αν δε κάνω λάθος 

τωρα το τι θα γίνει στο μέλλον δε μπορώ να το ξέρω αλλά ούτε και να το προκαταβάλω , άρα εγω θα κάνω τα κουμάντα ώστε να βρω την πιο συμφέρουσα λύση για τις ενεργειακές μου ανάγκες θέρμανσης ,εμένα προσωπικά και επειδή είμαι από τους τυχερούς και έχω κλειστό συμβόλαιο ΔΕΗ μέχρι τον Νοέμβριο του 23 με τιμές 0,096 και 0,075 σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη μορφή θέρμανσης πέραν των κλιματιστικών που ούτως η άλλως ήταν είναι και είναι η πιο συμφέρουσα 

στο παράδειγμα που έφερες με τις 5200 kwh του συμφουριτη @liakjim σκέψου ότι η αποδιδόμενη ενέργεια με ένα τυπικό cop 3,5χ5200 = 18,200 kWh στο χώρο , αυτό για να το πάρεις από πετρέλαιο θες μιας και το λίτρο έχει απόδοση 10,71 kWh περίπου 1699 λίτρα πετρέλαιο ,κανε λογαριασμό και κοιτα ποσά λεφτά θες 

 

 

Που το λέει αυτό για την ρήτρα αναπροσαρμογής να ηρεμήσω και εγώ?

Και εγω κλειστό έχω αλλά με τιμές 0,18 και 0,13 νυχτερινό και θεωρώ και τον εαυτό μου τυχερό.

Οπότε μπορεί τις σούπερ τιμές να τις έχεις εσύ αλλά προτείνεις τις αλλαγές σε όλους που μπορεί να έχουν Γ1Ν1 ή οποιοδήποτε άλλο ελεύθερα κυμαινόμενο τιμολόγιο.

Ο εξοπλισμός που συζητάμε δεν είναι τζάμπα τον έχεις αγοράσει και κάνεις θέρμανση με AC

Εγω με εναν πρόχειρο υπολογισμό σου λέω έστω και 0,35 (με ρυθμιζόμενες μέσα και περίπου 1000kwh+450kwh μηνιαία κατ.) να μου κοστίζει πραγματικά η kwh (που είναι και λίγα μη σου πω) και 1,6 για το πετρέλαιο που κάπου εκεί και πιο κάτω θα παίξει με επιδότηση στην αντλία.

 

Ρεύμα 5500χ0,35=1935

Πετρέλαιο 1699χ1,6=2718

 

Αν δεν έχω και cash και πάρω τα κλιματιστικά με τπτ δόσεις τότε παίζει να μου βγεί ακριβότερα... 

Και στην τελική για 800 ευρώ καλύτερα να χρησιμοποιώ την κεντρική θέρμανση που υπάρχει ήδη.

Σαν θέρμανση μου αρέσει και περισσότερο απ τα ac.

Την αξιοπιστία της την έχει αποδείξει τόσα χρόνια.

Και ούτε θα τρυπάω τοίχους ούτε θα πλένω μονάδες και φίλτρα κάθε τόσο.

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Γ1Ν1

Που αυτή τη στιγμή λόγω επιδοτήσεων είναι το φθηνότερο πρόγραμμα ,αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση σε άλλο θέμα 

Τώρα για τα υπόλοιπα δε  θα σχολιάσω γιατί δυστυχώς έχεις μια λανθασμένη εικόνα γενικότερα αλλά αυτή είναι η άποψη σου οπότε δεν υπάρχει λόγος να το συζηταμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Που αυτή τη στιγμή λόγω επιδοτήσεων είναι το φθηνότερο πρόγραμμα ,αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση σε άλλο θέμα 

Τώρα για τα υπόλοιπα δε  θα σχολιάσω γιατί δυστυχώς έχεις μια λανθασμένη εικόνα γενικότερα αλλά αυτή είναι η άποψη σου οπότε δεν υπάρχει λόγος να το συζηταμε 

Και μπορώ να πάω σε αυτό.

Αλλά δεν πάω προτιμώ το 0,18-0,13 που τουλάχιστον ξέρω πόσο θα ναι και μπορώ να κάνω τον προϋπολογισμό μου.

Δεν σε πάω κόντρα στο θέμα της θέρμανσης με ac.

Στο γραφείο εχω πάρει και αυτό θα χρησιμοποιήσω πάλι.

Δεν κερδίζω τπτ σοβαρό πλέον και το ξέρω είμαι σε ψυχρή ζώνη της αττικής (τα cop που αναφέρεις δε μου φαίνονται και πολύ ρεαλιστικά ειδικά Γενάρη με Μάρτη), αλλά τουλάχιστον έχω την αυτονομία μου.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Και μπορώ να πάω σε αυτό.

Αλλά δεν πάω προτιμώ το 0,18-0,13 που τουλάχιστον ξέρω πόσο θα ναι και μπορώ να κάνω τον προϋπολογισμό μου.

Δεν σε πάω κόντρα στο θέμα της θέρμανσης με ac.

Στο γραφείο εχω πάρει και αυτό θα χρησιμοποιήσω πάλι.

Δεν κερδίζω τπτ σοβαρό πλέον και το ξέρω είμαι σε ψυχρή ζώνη της αττικής (τα cop που αναφέρεις δε μου φαίνονται και πολύ ρεαλιστικά ειδικά Γενάρη με Μάρτη), αλλά τουλάχιστον έχω την αυτόνομία μου.

Περί cop τα πινάκακια που έχουν αναρτηθεί κατά καιρούς λένε άλλα πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, liakjim είπε

2700kwh θέλω περίπου τον χειμώνα. Τα 35/24h είναι σε δύσκολες ημέρες αν και έχω κάψει και παραπάνω. 2000W την ώρα για 3 κλιματιστικά για θέρμανση 120τμ είναι αστείο νούμερο, η θεια μου ζεσταίνει ένα σαλονακι με μια αλογόνου των 2600w....

Ομοίως , οι απώλειες των 15kw που ανέφερες βάσει υπολογισμού, είναι για πολύ ακραίο σενάριο που σημαίνει 360 ημερησίως!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον το θέμα για τα κρύα και θέλω να καταθέσω μια αιρετική άποψη: Εγώ εδώ και χρόνια με τα a/c καίω ΜΑΚΡΑΝ περισσότερο το καλοκαίρι παρά τον χειμώνα.

Ξέρω τι θα μου πείτε για Φλώρινες, Κοζάνες κλπ., αλλά δόξα το Θεό το μεγαλύτερο μέρος της χώρας ουσιαστικά δεν έχει χειμώνα. Ή εν πάση περιπτώσει η Αττική, όπου ζει το 50% του πληθυσμού ή από τη Λάρισα και κάτω από ζει το 85% του πληθυσμού. Όταν λέμε χειμώνα εννοούμε κάτω από 12-13-14 (και αν), όχι κάτω από 24, όπως μερικοί/ές θεωρούν. Άντε να βάλει κανά κρυουλάκι μετά τα μέσα Γενάρη μέχρι τα μέσα Μάρτη και τέλος. Και αυτό συζητιέται. Κάθε χρόνο Χριστούγεννα βλέπω φωτός στο FB για Αύγουστο+120 μέρες, τέτοιου είδους γελοίο χαβαλέ, και 25η Μαρτίου ήδη είμαστε όλοι με κοντομάνικα. Φυσικά υπάρχουν κατά καιρούς και εξαιρέσεις και χιονιάδες, αλλά προφανώς δε μιλάω για τις εξαιρέσεις 1 φορά στα 10 χρόνια.

Οπότε ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τόσος ντόρος με το θέμα της θέρμανσης (στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας). Όπως και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να παίζει θέρμανση 24/24. Στο κρεβατάκι σας κάτω από τα διπλά παπλώματα θέλετε και τον κλιματισμό από πάνω να παίζει στους 23-24; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Δεν είναι καν υγιεινό. Το πρωί λείπουν όλοι για δουλειά/σχολεία. Το βράδυ κοιμούνται. Άντε να ανοίξει λίγο το απογευματάκι μέχρι να κοιμηθείς. Βλέπεις τηλεόραση στον καναπέ βραδάκι; Βάζεις μια κουβερτίτσα και ένα ζεστό πανωφόρι από πάνω και είσαι μια χαρά. Θες να παίζει και ο κλιματισμός ή το καλοριφέρ από πάνω στους 22-23; Γιατί; Έξω έχει 14-15, μέσα εκ των πραγμάτων θα έχει 16-18, είναι κρύο αυτό;

Αντίθετα το καλοκαίρι με τα μπετά, τις άθλιες πόλεις μας και την αλλαγή του καιρού, το μόνο που μπορείς να κάνεις για να αντέξεις είναι ο κλιματισμός ή εναλλακτικά να πέσεις από το μπαλκόνι από τον μόνιμο πλέον καύσωνα. Πλέον παίζει κλιματισμός/ψύξη από αρχές/μέσα Μαίου μέχρι μέσα Οκτώβρη, αν είναι δυνατόν δηλαδή. Δείτε τώρα πχ. το 3ημερο που έρχεται είμαστε μετά τα μέσα Σεπτέμβρη και έχουμε ακόμα 35άρια μέχρι 38άρια (έλεος δηλαδή!).

Δεν ξέρω, εμένα αυτή είναι η γνώμη μου, πείτε με αιρετικό. Ξέρω ας πούμε ότι υπάρχουν γυναίκες, που το 20-22 το θεωρούν βαρύ χειμώνα και θέλουνε 24 ώρες θέρμανση. Απλά εμένα δεν μου φαίνεται φυσιολογικό αυτό (ούτε βέβαια στον μέσο Ευρωπαίο αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση). Και αντικειμενικά πιστεύω ότι δεν είναι.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, tryfos είπε

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον το θέμα για τα κρύα και θέλω να καταθέσω μια αιρετική άποψη: Εγώ εδώ και χρόνια με τα a/c καίω ΜΑΚΡΑΝ περισσότερο το καλοκαίρι παρά τον χειμώνα.

 

Προσωπικά στην περιοχή μου Αγ.Στεφ.αλλά και Κηφισιά, Μαρούσι οι ανάγκες για θέρμανση σε σχέση με την ψύξη είναι 5 προς 1

Απο τις λίγες ~15 μέρες με συνεχόμενες πέριξ του μηδενός παίζει να εχω φάει το ρεύμα που τρώω όλο την σεζόν το καλοκαίρι.

Λογικό κι όλας για μας τι να πας απο ~30 βαθμούς να ψύξεις στους 25-26 και τι απο 0-4 βαθμούς για να θερμάνεις στους 20-23.

Οπότε μάλλον είναι τοπικό το φαινόμενο.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yiannis_1 είπε

Προσωπικά στην περιοχή μου Αγ.Στεφ.αλλά και Κηφισιά, Μαρούσι οι ανάγκες για θέρμανση σε σχέση με την ψύξη είναι 5 προς 1

Για Αγ. Στέφανο το καταλαβαίνω για τα υπόλοιπα; Δηλαδή όταν μονίμως έχουμε άνω των 30 επί 6-7 μήνες, πολλές πολλές μέρες άνω των 35, στο Μαρούσι ας πούμε τέρμα αστική περιοχή αλλά και στην Κηφισιά έχουν 20-22; Λίγο δύσκολο.

Εν πάση περιπτώσει, για να μη γίνει η συζήτηση τοπική/γεωγραφική εγώ μιλάω για μ.ο. πόλεων και, πιο πολύ, χώρας. Σαν χώρα έχουμε πλέον πολύ υψηλούς μ.ο. ακόμα και σε σχέση με γειτονικές χώρες, Βουλγαρία, Σκόπια κλπ. Και γενικά ο χειμώνας μας δεν θεωρείται άξιος λόγου σε σχέση με ευρωπαϊκούς μέσους όρους. 2-2,5 μήνες βαριά βαριά με θερμοκρασίες αρκετά άνω του 10 τις περισσότερες μέρες...Όσο χειμώνας είναι αυτός, άλλο τόσο καλοκαίρι είναι οι 22 του Καναδά το καλοκαίρι. Εννοείται ότι υπάρχουν περιοχές με εξαιρέσεις και διαφοροποιήσεις.

Τώρα να ασχολούμαστε τόσο πολύ, τόσα ποστς για τη θέρμανση με a/c όταν η βασική τους δουλειά στην Ελλάδα είναι η ψύξη (ΜΑΚΡΑΝ), μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Πλέον ακόμα και όσοι στερούνται τα βασικά στην Ελλάδα, είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαιραίτητο για να επιβιώσεις στις πόλεις το καλοκαίρι. Αν πας Ευρώπη ακόμα και οι πιο πλούσιοι δεν έχουν a/c. Μόλις γράψει 30 τρελαίνονται, νομίζουν ότι ήρθε το τέλος του κόσμου. Εκεί κυκλοφορούν 5-6 premium μάρκες για γερά πορτοφόλια. Εδώ πλέον υπάρχουν ίσα με 35 κατασκευαστές και 65 φασόν/κουκουρούκου/απομιμήσεις. Δε νομίζω ότι όλα αυτά γίνονται για τη θέρμανση...

Φυσικά υπάρχουν και οι χομπίστες, δεν αντιλέγω, πάσο σε αυτό.

Ουδείς ασχολείται με τον χειμώνα μας. Αντίθετα όλοι σπεύδουν να απολαύσουν στη θάλασσα τα "πανέμορφα" μόνιμα 35-38άρια των 2-3 μηνών και τα 30άρια των υπόλοιπων 3-4. Για αυτό φημιζόμαστε εξάλλου, όχι για τον "βαρύ" χειμώνα μας...

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!
Μπορειτε να με γλιτωσετε απο τον κοπο και να μου προτεινετε aircondition
18btu που θερμαινει οσο γινεται φτηνα (δηλαδη ενεργειακη κλαση θερμανσης Α++)  με κοστος εως 1200 ευρω;
Ποιες μαρκες ειναι αξιοπιστες και ποιες να αποφυγω;
Daikin ξερω ειναι τα καλυτερα, αλλα ακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, flokiman είπε

Καλησπερα!
Μπορειτε να με γλιτωσετε απο τον κοπο και να μου προτεινετε aircondition
18btu που θερμαινει οσο γινεται φτηνα (δηλαδη ενεργειακη κλαση θερμανσης Α++)  με κοστος εως 1200 ευρω;
Ποιες μαρκες ειναι αξιοπιστες και ποιες να αποφυγω;
Daikin ξερω ειναι τα καλυτερα, αλλα ακριβα.

Κοίτα, συνήθως πάμε σαν καλή πρόταση το toshiba edge.

Αλλά για ρίξε εδώ μια ματιά Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

30 λεπτά πριν, tryfos είπε

Σαν χώρα

Η χώρα μας είναι επί το πλείστον ορεινή. Έχει νησιά, έχει ηπειρωτικά, έχει την Κρήτη , έχει βουνά, έχει οροπέδια, έχει πεδιάδες , έχει τα πάντα.

Πιο πάνω είδαμε τα Γιάννενα που έχει κλίμα average όπου αν δεις στο sticky, λογίζει το Στρασβούργο.

Το warm στο πρότυπο έχει την Αθήνα.

Δεν έχει νόημα η κουβέντα αυτή, ο καθένας με το κλίμα του, βάζει κάτω τα κουκιά και μετράει τι τον συμφέρει.

EN 14825:

0bfda4628f8420997062371fb6ddaa65.png

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

liakjim συγνώμη αν παρανόησα αλλά χρειάζεσαι 35 kw την ημέρα στην θέρμανση; Μου θυμίζεις λίγο την ζητουμενη θερμοκρασια που δουλεύεις τα μηχανηματα σου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Εως 1300 ευρω
  2. Νέα αγορά 
  3. Μεγαλη αλυσιδα με δωρεαν εγκατασταση
  4. 10% ψυξη 90% θερμανση
  5. Αποκλειστικη πηγη θερμανσης
  6. Γραφειο 30 τετραγωνικων
  7. Λαρισα (-5 , +40)
  8. Θα επιθυμουσα ιονιστη και αθορυβο οσο γινεται. Wifi κτλ μου ειναι αδιαφορα
  9. Μεγαλα παραθυρα χωρις καλη μονωση
  10. Θερμικές Απώλειες

    6475.95Watt
    5569.32KCal/h
    259.04Watt/m2
    222.77

    Επιθυμητη θερμοκρασια 19oC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Για Αγ. Στέφανο το καταλαβαίνω για τα υπόλοιπα; Δηλαδή όταν μονίμως έχουμε άνω των 30 επί 6-7 μήνες, πολλές πολλές μέρες άνω των 35, στο Μαρούσι ας πούμε τέρμα αστική περιοχή αλλά και στην Κηφισιά έχουν 20-22; Λίγο δύσκολο.

Εν πάση περιπτώσει, για να μη γίνει η συζήτηση τοπική/γεωγραφική εγώ μιλάω για μ.ο. πόλεων και, πιο πολύ, χώρας. Σαν χώρα έχουμε πλέον πολύ υψηλούς μ.ο. ακόμα και σε σχέση με γειτονικές χώρες, Βουλγαρία, Σκόπια κλπ. Και γενικά ο χειμώνας μας δεν θεωρείται άξιος λόγου σε σχέση με ευρωπαϊκούς μέσους όρους. 2-2,5 μήνες βαριά βαριά με θερμοκρασίες αρκετά άνω του 10 τις περισσότερες μέρες...Όσο χειμώνας είναι αυτός, άλλο τόσο καλοκαίρι είναι οι 22 του Καναδά το καλοκαίρι. Εννοείται ότι υπάρχουν περιοχές με εξαιρέσεις και διαφοροποιήσεις.

Τώρα να ασχολούμαστε τόσο πολύ, τόσα ποστς για τη θέρμανση με a/c όταν η βασική τους δουλειά στην Ελλάδα είναι η ψύξη (ΜΑΚΡΑΝ), μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Πλέον ακόμα και όσοι στερούνται τα βασικά στην Ελλάδα, είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαιραίτητο για να επιβιώσεις στις πόλεις το καλοκαίρι. Αν πας Ευρώπη ακόμα και οι πιο πλούσιοι δεν έχουν a/c. Μόλις γράψει 30 τρελαίνονται, νομίζουν ότι ήρθε το τέλος του κόσμου. Εκεί κυκλοφορούν 5-6 premium μάρκες για γερά πορτοφόλια. Εδώ πλέον υπάρχουν ίσα με 35 κατασκευαστές και 65 φασόν/κουκουρούκου/απομιμήσεις. Δε νομίζω ότι όλα αυτά γίνονται για τη θέρμανση...

Φυσικά υπάρχουν και οι χομπίστες, δεν αντιλέγω, πάσο σε αυτό.

Ουδείς ασχολείται με τον χειμώνα μας. Αντίθετα όλοι σπεύδουν να απολαύσουν στη θάλασσα τα "πανέμορφα" μόνιμα 35-38άρια των 2-3 μηνών και τα 30άρια των υπόλοιπων 3-4. Για αυτό φημιζόμαστε εξάλλου, όχι για τον "βαρύ" χειμώνα μας...

Δεν τα λες άσχημα ΑΛΛΑ, με την λογική "δεν κάνει κρύο στην Ελλάδα" δεν δώσαμε σημασία στην θερμομόνωση του σπιτιού. Ακόμα και τώρα γίνονται εγκλήματα με την ίδια λογική "σιγά μωρέ". Έχουμε καεί κι ακόμα ανακαινίζουμε τα χωνευτά κουφώματα γιατί .. βολεύουν! Το μόνο που βλέπουμε είναι η πηγή θερμότητας που μας ζεσταίνει και όχι η μαύρη τρύπα που κυριολεκτικά δεν φαίνεται αλλά προσδιορίζεται έμμεσα. Δεν βλέπουμε πέρα από τη μύτη μας και εξακολουθούμε να έχουμε σπίτια απαράδεκτα.

Ακούω ότι έρχονται βορειοευρωπαίοι για να ξεχειμωνιάσουν με λιγότερο κόστος θέρμανσης και θα βρεθούν να πληρώνουν περισσότερα από ό,τι στις χώρες τους!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...