Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Haier είναι όντως.

Να σου πω. Δεν θα μπορούσε να βάλει μεγαλύτερες γωνιές για να βγει λίγο πιο μακριά από τον τοίχο η εξωτερική μονάδα; Ή είναι οκ;

20εκ. λέει η Haier και 30εκ. η Midea για να έχει καλή κυκλοφορία αέρα οπότε δεν μπορούμε να πούμε ότι θα είναι οκ :) Στην πράξη όταν θα ρίχνει στροφές θα είναι "οκ". Θα υπάρχει μία δυσκολία στην συντήρηση που καλό είναι ο τεχνικός να λύνει το πλέγμα και να το πλένει από εσωτερικά προς τα έξω (όπως και θα έπρεπε να γίνεται πάντα).

Άσε είδα τέτοιες βάσεις σε Fujitsu 12αρι και είχε από πίσω το πολύ 3εκ. μιας και αυτά είναι ακόμα πιο φαρδιά. Υπήρχε πρόβλημα στην απόδοση το όποιο λύθηκε με τις σωστές.

Γενικά δεν ξέρω που τις βρίσκουν τόσο κοντές, σίγουρα υπάρχουν για την μείωση κόστους μιας και οι κανονικές κοντεύουν τα 10+ ευρώ.


Ήθελε και αποχέτευση στο εξωτερικό μηχάνημα και στήριξη στο καλώδιο παροχής εσωτερικά.

Επεξ/σία από Klausx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Klausx είπε

Σε αρκετά καλό ύψος η εσωτερική για θέρμανση, μέτρα πόσο χαμηλά πέφτει με ρύθμιση στους 26 βαθμούς, λογικά θα το είχες πολύ χαμηλότερα.

Haier κατασκευαστής πρέπει να είναι.

Τα πρώτα 20 λεπτά περίπου το είχα στο ελάχιστο (16), αλλά μετά το έβαλα στους 27. Haier είναι όντως το μηχάνημα. Κάπου είχα διαβάσει ότι το συγκεκριμένο φορά συμπιεστή Hitachi. Γνωρίζεις αν όντως παίζει κάτι τέτοιο με τα Haier;

5 λεπτά πριν, Klausx είπε

20εκ. λέει η Haier και 30εκ. η Midea για να έχει καλή κυκλοφορία αέρα οπότε δεν μπορούμε να πούμε ότι θα είναι οκ :) Στην πράξη όταν θα ρίχνει στροφές θα είναι "οκ". Θα υπάρχει μία δυσκολία στην συντήρηση που καλό είναι ο τεχνικός να λύνει το πλέγμα και να το πλένει από εσωτερικά προς τα έξω (όπως και θα έπρεπε να γίνεται πάντα).

Άσε είδα τέτοιες βάσεις σε Fujitsu 12αρι και είχε από πίσω το πολύ 3εκ. μιας και αυτά είναι ακόμα πιο φαρδιά. Υπήρχε πρόβλημα στην απόδοση το όποιο λύθηκε με τις σωστές βάσεις.

Γενικά δεν ξέρω που τις βρίσκουν τόσο κοντές, σίγουρα υπάρχουν για την μείωση κόστους μιας και οι κανονικές κοντεύουν τα 10+ ευρώ.


Ήθελε και αποχέτευση στο εξωτερικό μηχάνημα και στήριξη στο καλώδιο παροχής εσωτερικά.

Για τις βάσεις θα συμφωνήσω. Αν και γαλβανιζέ είναι κοντές και σίγουρα θα ήταν προτιμότερο να μπουν μακρύτερες. 

Για την αποχέτευση της εξωτερικής μονάδας, ναι, το σωστό είναι να έμπαινε και σε εκείνη σωλήνα, αλλά προσωπικά δεν με πειράζει ιδιαίτερα, οπότε το παραβλέπω προς το παρόν. 

Σε ότι αφορά το εσωτερικό καλώδιο τροφοδοσίας, να διευκρινίσω ότι τα παιδιά ήταν έτοιμα να το στηρίξουν στον τοίχο με  στηρίγματα τύπου ρόκα αλλά τους απέτρεψα απλά γιατί σκέφτομαι να το περάσω σε κανάλι (αν συμφωνήσει και η σύζυγος...).

Επεξ/σία από lazarefa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, lazarefa είπε

Είδες να γράφω πουθενά ότι με το κλιματιστικό αυτό φιλοδοξώ να υποκαταστήσω τη θέρμανση με θερμαντικά σώματα στο συγκεκριμένο χώρο; Αυθαίρετο λοιπόν το συμπέρασμά σου.

Το κλιματιστικό τοποθετήθηκε για να υποβοηθήσει κατά τι τη θέρμανση του χώρου, ειδικά φέτος που αναμένεται ζόρικος χειμώνας λόγω της κατάστασης, και (κυρίως) για να ρίχνει 1-2 βαθμούς τη θερμοκρασία σε συνθήκες καύσωνα (όταν η εσωτερική είναι από  30 κι άνω).Μένω σε πολυκατοικία με 20 διαμερίσματα, οπότε δε θέλω να σκέφτομαι τι θα συμβεί αν δεν τα βρούμε μεταξύ μας ως προς το αν και πόσο πετρέλαιο θα βάλουμε (το είχα ζήσει επί 2 σεζόν την περίοδο 2012-2014 και δε θέλω να το ξαναζήσω χωρίς κάποια υποτυπώδη έστω εναλλακτική)...  Υπόψιν ότι είμαι από τους τυχερούς που έχουν (μέχρι τον Αύγουστο του 23) τα παλιά σταθερά τιμολόγια της ΔΕΗ χωρίς ρήτρες και προσαυξήσεις, οπότε φέτος και ανάλογα των εξελίξεων, σκέφτομαι να σπρώξω μέρος της δαπάνης θέρμανσης στο ηλεκτρικό.

 

Δεν ειναι ακριβως αυθαιρετο το συμπερασμα μου. Ενας μηχανολογος του πολυτεχνείου, πριν κατι χρονια, οταν εκανε μια μελετη θερμανσης επακριβως για το σπιτι σου, αποφασισε ότι πρεπει να μπουνε τα συγκεκριμενα θερμαντικα σωματα και το αποτέλεσμα το βιώνεις κάποια χρόνια τώρα.
Βλέποντας σε λοιπόν ότι αναρωτιέσαι για την κατανάλωση ρεύματος, ειναι λογικό συμπέρασμα αυτό που ανέφερα.
Σε καθε περιπτωση, αν εισαι ευχαριστημένος , εμένα μου περισσεύει! Καλορίζικο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, lazarefa είπε

Τα πρώτα 20 λεπτά περίπου το είχα στο ελάχιστο (16), αλλά μετά το έβαλα στους 27. Haier είναι όντως το μηχάνημα. Κάπου είχα διαβάσει ότι το συγκεκριμένο φορά συμπιεστή Hitachi. Γνωρίζεις αν όντως παίζει κάτι τέτοιο με τα Haier;

Για τις βάσεις θα συμφωνήσω. Αν και γαλβανιζέ είναι κοντές και σίγουρα θα ήταν προτιμότερο να μπουν μακρύτερες. 

Για την αποχέτευση της εξωτερικής μονάδας, ναι, το σωστό είναι να έμπαινε και σε εκείνη σωλήνα, αλλά προσωπικά δεν με πειράζει ιδιαίτερα, οπότε το παραβλέπω προς το παρόν. 

Σε ότι αφορά το εσωτερικό καλώδιο τροφοδοσίας, να διευκρινίσω ότι τα παιδιά ήταν έτοιμα να το στηρίξουν στον τοίχο με  στηρίγματα τύπου ρόκα αλλά τους απέτρεψα απλά γιατί σκέφτομαι να το περάσω σε κανάλι (αν συμφωνήσει και η σύζυγος...).

Δεν γνωρίζω τι συμπιεστή φοράνε αν και μπορεί να διαφέρει ανά μοντέλο και ειδικά στα φασόν τους. Αξίζει καναλακι απλά πάρε το μικρό για 3x1.5mm καλώδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Δεν ειναι ακριβως αυθαιρετο το συμπερασμα μου. Ενας μηχανολογος του πολυτεχνείου, πριν κατι χρονια, οταν εκανε μια μελετη θερμανσης επακριβως για το σπιτι σου, αποφασισε ότι πρεπει να μπουνε τα συγκεκριμενα θερμαντικα σωματα και το αποτέλεσμα το βιώνεις κάποια χρόνια τώρα.
Βλέποντας σε λοιπόν ότι αναρωτιέσαι για την κατανάλωση ρεύματος, ειναι λογικό συμπέρασμα αυτό που ανέφερα.
Σε καθε περιπτωση, αν εισαι ευχαριστημένος , εμένα μου περισσεύει! Καλορίζικο!

 

Φίλε μου καλέ όταν λέω για αυθαίρετο, αναφέρομαι στο ότι υπονόησες σαφώς ότι εγώ έβαλα το κλιματιστικό για να αντικαταστήσω τη θέρμανση με σώματα στο χώρο, πράγμα που ουδέποτε δήλωσα ή υπονόησα σε αυτό το φόρουμ. Αυτό λοιπόν είναι (κατ' εμέ) αυθαίρετος δικός σου συλλογισμός.

Από κει και πέρα, ναι, προφανώς ο αριθμός και το μέγεθος των σωμάτων που μπήκαν είναι ενδεικτικός των απαιτήσεων θέρμανσης του χώρου, αλλά, ξαναλέω, ουδέποτε σκέφτηκα καν (πόσο μάλλον να πράξω) ότι με ένα 12άρι (και μάλιστα όχι από το πάνω ράφι) θα έχω σωστή θέρμανση σε αυτό το χώρο το χειμώνα (από μόνο του). Το μηχάνημα αγοράστηκε με το σκεπτικό να δουλεύει 80% ψύξη και 20% θέρμανση.

Επίσης, σε ότι αφορά την κατανάλωση, αν πρόσεξες τι έγραψα πιο πάνω, ο προβληματισμός μου είναι αν η μάλλον υψηλή κατανάλωση που έβγαλε η tapo οφείλεται αποκλειστικά στις ανάγκες του χώρου (που δεν καλύπτονται από 12άρι) ή και στην ποιότητα σχεδιασμού (και υλοποίησης προφανώς) του συγκεκριμένου μηχανήματος.

Επεξ/σία από lazarefa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Τι είναι τα 110KW

αφου καταναλωνεις 35 kwh / 24 ωρο για θερμανση με κλιματιστικα, εαν εχουν ενα COP 3 (μεσο ορο) , τοτε σε θερμανση με αλλη μορφη ενεργειας , πχ πετρελαιο η αεριο θα θες μπακαλιστικα εστω, 35χ3=105 kwh.

Aυτο λεει ο @Maurikycli και δεν νομιζω να κανει λαθος.

12 ώρες πριν, lazarefa είπε

Ειδικότερα, και συγκρίνοντάς το με άλλα 2 θερμόμετρα/υγρασιόμετρα, ένα αναλογικό (τύπου τρίχας για όσους ξέρουν) κι ένα ψηφιακό Xiaomi που λειτουργεί μέσω του Mi Control Hub με Wifi και δίνει ενδείξεις στο κινητό, ενώ τα άλλα 2 είναι σχεδόν πανομοιότυπα σε μετρήσεις όσες φορές τα έχω τσεκάρει, το συγκεκριμένο Xiaomi του link είναι σταθερά 0,5 - 1 βαθμό πιο ψηλά σε θερμοκρασία, και περίπου 5% πιο κάτω σε σχετική υγρασία (πάντα για το ίδιο ακριβώς σημείο του δωματίου με τα άλλα 2). Οπότε από μένα ΟΧΙ στο συγκεκριμένο...

Εχω 7 θερμομετρα απο το Xiaomi Monitor 2 και δυστυχως ειναι φοβερης ακριβειας, αν μη τι αλλο το να τα εχεις διπλα διπλα και να δειχνουν ακριβως το ιδιο ειναι αποδειξη, οτι ειναι τουλαχιστον αψογα καλιμπαρισμενα μεταξυ τους.

Μου βγαζoυν, διπλα διπλα,  μερικες φορες διαφορά με το Qingping/Xiaomi Mi Smart μεχρι και 0,4 βαθμους και το εψαξα και κατεληξα στο οτι τα Μονιτορ 2 εχουν τον σενσορα στην επανω πλευρα απο την οθονη ενω το Qingping/Xiaomi Μi Smart στην κατω πλευρα της στρογγυλης οθονης και αυτο ισως ειναι πιο αργο στις μεταβολες η και πιο ακριβειας αν σκεφτουμε οτι δεν παιρνει θερμοτητα απο την οθονη. Μια αλλη υποθεση που εκανα, εχει να κανει με τυχον παρεμβολη απο το bluetooth του ενος στο σενσορα του αλλου...

Τα τελευταια που πηρα (τα αλλα ηταν ηδη στις θεσεις τους) ηταν ετσι μετα απο την προσαρμογη στον χωρο μου

IMG_5502-001.JPG

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Ειναι δυνατον να προσπαθείς σε 35τμ που είχες 2 σωματα 3στηλα των 11 και 6 φετών να τον ζεστάνεις με το 12αρι equation ? Αληθεια περιμενεις να έχεις το ιδιο αποτέλεσμα ? Και ειδικα τα παλια τα οποία καίγαν και 1 και 2 ώρες μετά το κλείσιμο της ηλεκτροβάνας.

Nαι ειναι και  θα ειναι και πιο δυνατο το κλιματιστικο καθως ο μηχανολογος που λες οτι το μελετησε, εβαλε τα σωματα αυτα τα συγκεκριμενα που αποδιδουν το πολυ 2340 kcal/h = 9300 btu/h

οσο για τον μυθο οτι τα σωματα νερου αργουν να κρυωσουν και εκπεμπουν θερμοτητα οταν τα κλεισει  η ηλεκτροβανα το εχει γραψει κι ο liakjim οτι αργουν ακριβως τοσο να ξεκινησουν και κυριως η ενεργεια που εχουν εγκλωβισμενη οταν κλεισει ο κυκλοφορητης ειναι ελαχιστη.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, elen46 είπε

Φιλε @liakjim ακομη μια βοηθεια!Ο φιλος ακολουθησε τη συμβουλη σου για dailin κλιματιστικα και επισκεφτηκε χθες καταστημα που συμμετεχει στο προγραμμα.Ομως επειδη τα perfera που προτεινες ειναι αρκετα ακριβα(9αρι και 18αρι), του προτειναν στο καταστημα τα εξης:FTXF25D/RXF25D και FTXF50D/RXF50D.Να προχωρησει στην αγορα ή οχι?Τι αλλα θα προτεινες?

Πες του να ρωτήσει τιμές για Toshiba edge. Αν δεν μπορεί να αντεπεξέλθει, ας πάει στα Daikin που λέτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Ποιά είναι καλύτερη εταιρεία ανάμεσα στις Hisense, TCL, Haier;

Μπορεί να υπάρξει πρόβλημα σε διαθεσιμότητα ανταλλακτικών μετά απο κάποια χρόνια;

Εγώ που έχω το Hisense 18000 btu με χρήση 1+ μήνα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και σε θέμα απόδοσης αλλά και κατανάλωσης που παρακολουθώ. Μένει να δω τον χειμώνα πως θα αποδίδει και την κατανάλωση…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, liakjim είπε

Ανάξιο λόγου όταν για θέρμανση τον χειμώνα θέλω 35kwh την ημέρα. Υπόψιν αναφερόμαστε σε χρήστες που κοιτάνε κλιματιστικό για βασική και μοναδική πηγή θέρμανσης όχι κάποιον που πάει να καβλαντίσει 4 ΣΚ τον χρόνο στο εξοχικό. 

35 kwh την μέρα όλους τους μήνες ή τους 2-3 πιο δύσκολους Ιανουάριο με Μάρτιο?

35χ90 παλεύεται επί 150 μέρες όμως πάει 5250kwh μόνο για θέρμανση.

Για ψυγεία παλιά εντοιχισμένα παστωμένα μέσα στην κουζίνα ακόμα και μάρκα να είναι χρήζουν σουταρίσματος

Εδώ 15-20ετίας εντοιχισμένος ψυγειοκαταψύκτης Neff με 2 compressor (συντήρηση-κατάψυξη)

 

image.jpeg.88358580d7255ebf7810db5e8e75c681.jpeg

 

image.jpeg.5176a5bcb6bfc8cf6af108a2171ec5c0.jpeg

 

Σε δύσκολες θερμοκρασίας - αλλά Αγιου Στεφάνου που δε τις λες και σοβαρό καύσωνα...26-29 κελσίου

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yiannis_1 είπε

5250kwh μόνο για θέρμανση

Κάντο σε ευρώ αυτό και για τις ίδιες ανάγκες αφου κανεις την αναγωγη του cop για να βρεις την αποδιδομενη ενεργεια  κάντο ευρώ σε πετρέλαιο σε φυσικό αέριο σε πέλλετ σε ξύλα και θα δεις πιο σε συμφέρει καλύτερα ,έτσι απλά ένα νούμερο δε λέει κάτι 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κάντο σε ευρώ αυτό και για τις ίδιες ανάγκες αφου κανεις την αναγωγη του cop για να βρεις την αποδιδομενη ενεργεια  κάντο ευρώ σε πετρέλαιο σε φυσικό αέριο σε πέλλετ σε ξύλα και θα δεις πιο σε συμφέρει καλύτερα ,έτσι απλά ένα νούμερο δε λέει κάτι 

Είναι λίγο περίεργο το +5000-5500 kwh.

Ακόμα και σε μεζονέτες 200+ τμ με τετραμελής οικογένειες μιλάμε σχεδόν για διπλασιασμό της ετήσιας κατανάλωσης.

Κατανάλωση που πολλές φορές χρεώνετε κλιμακωτά μέσω των ρυθμιζόμενων χρεώσεων.

Εδώ μιλάνε για επιδότηση ρεύματος μόνο αν καταφέρεις να μειώσεις την κατανάλωσή σου κατά 10%

(ακούστηκε αυτό στην ΔΕΘ).

Αλλιώς τι 

0,7 την kwh???

Προσωπικά θέλω να διαφοροποιήσω λίγο τις μορφές ενέργειας που χρησιμοποιώ ειδικά αν είναι να στοχοποιούμε λόγο του λογαριασμού της ΔΕΗ... 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Προσωπικά θέλω να διαφοροποιήσω λίγο τις μορφές ενέργειας που χρησιμοποιώ ειδικά αν είναι να στοχοποιούμε λόγο του λογαριασμού της ΔΕΗ... 

Πετάς μία κουζίνα αερίου κι έφυγε ένα μεγάλο "βαρίδι" απ' το λογαριασμό του ρεύματος. Δε θα κάνεις την "απίστευτη" οικονομία (θα κάνεις, αλλά όχι τρελά πράγματα) αλλά... η φιάλη δε καταγράφεται πουθενά, οπότε και δε στοχοποιείσαι! :P 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πληρώνει κάποιος αυτή τη στιγμή αυτό το ποσό που έχεις βάλει εκεί ?

Αν ασχολήσε λίγο με τα ενεργειακά θα δείς ότι η χονδρική της kwh στην ελλάδα προ φόρων παίζει στο 0,42-0,49 το τελευταίο τρίμηνο.

Χωρίς να βγάζει τπτ ο πάροχος που έχει να πληρώσει και αυτός, φόρους - προσωπικό - εγκαταστάσεις - διαφημίσεις κτλ κτλ. 

Το βρίσκεις φυσιολογικό να συνεχίσουν να επιδοτούν τα 2/3 της τιμής για όσο κρατήσει η στενότητα της προσφοράς?

1 με 1,5 δις το μήνα???

 

image.png.e433890e9e08013825e5390a00b1936b.png

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...