Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, lazarefa είπε

Γνώμη μου πάντως να αποφύγετε το παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/25233726/Xiaomi-Monitor-2-Θερμόμετρo-Υγρασιόμετρo-Επιτραπέζιο-για-Χρήση-σε-Εσωτερικό-Χώρο-NUN4126GL.html?from=recommendations-from-inactive

Το αγόρασα πριν 1 βδομάδα και δε μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος από την ακρίβεια των μετρήσεων που δίνει, τόσο σε εσωτερική θερμοκρασία όσο και σε υγρασία.

Ειδικότερα, και συγκρίνοντάς το με άλλα 2 θερμόμετρα/υγρασιόμετρα, ένα αναλογικό (τύπου τρίχας για όσους ξέρουν) κι ένα ψηφιακό Xiaomi που λειτουργεί μέσω του Mi Control Hub με Wifi και δίνει ενδείξεις στο κινητό, ενώ τα άλλα 2 είναι σχεδόν πανομοιότυπα σε μετρήσεις όσες φορές τα έχω τσεκάρει, το συγκεκριμένο Xiaomi του link είναι σταθερά 0,5 - 1 βαθμό πιο ψηλά σε θερμοκρασία, και περίπου 5% πιο κάτω σε σχετική υγρασία (πάντα για το ίδιο ακριβώς σημείο του δωματίου με τα άλλα 2). Οπότε από μένα ΟΧΙ στο συγκεκριμένο...

Στο σπίτι μου έχω γύρω στα 25-30 θερμόμετρα εκ των οποίων 9 είναι xiaomi monitor 2 και 3 xiaomi Zigbee. 

Είναι από τα καλύτερα στον κόσμο ειδικά αν λάβουμε υπ όψιν και την τιμή τους και όλα είναι υψηλής ακρίβειας και χωρίς αποκλίσεις, ούτε καν 0.1 °C

Επειδή έχω τρέλα με μετρήσεις θερμοκρασιών και γενικά με τη μετεωρολογία τα έχω συγκρίνει και με πολύ ακριβότερα και με διαφορές μάρκες.  (Κάτοχος μετεωρολογικού σταθμού Davis Vantage Pro2 plus). 

Τώρα τι συμβαίνει με το δικό σου δε μπορώ να πω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, liakjim said:

Όχι γιατί η πράξη είναι ετήσιες κιλοβατώρες= (pdesign*1400)/scop.

Το pdesign ο καθένας το βάζει όσο θέλει οπότε θα βγάλει και διαφορετικές kWh ( αν και το pdesign υπεισέρχεται στον υπολογισμό του scop εξαρχής).

χαχαχαχα.καταμπερδευτικα..αρα το scop μπορει να ειναι πλασματικο?....τελικα ποιο ειναι ποιο οικονομικο???αξιζει το Haori στα 700?ευχαριστω για τις απαντησεις

το pdesign τι ακριβως ειναι?

Επεξ/σία από andreas201083
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Πραγματικά απορώ με την ευκολία με την οποία κάποιοι είναι διατεθειμένοι να παραχωρήσουν το έργο της πιο (μακράν) ενεργοβορας συσκευής του σπιτιού τους, σε κάτι το άγνωστο από τα υπερβάθη της Κίνας...ε ρε κάτι γλέντια στη ΔΕΗ....

Αναλογα τις αναγκες του καθενος. Αν θέλουμε να πουμε κατι με σιγουριά, η πιο ενεργοβορα συσκευή στο σπιτι ειναι το ψυγείο. Βρισκεται στην πριζα 24h/365d σε όλα τα σπίτια και παρολα αυτα χιλιαδες ψυγεια και καταψυκτες βρισκονται σε λειτουργια με ενεργειακες κλασεις D και E.
Ολα τα υπολοιπα ειναι αναλογα τον χρήστη. Αλλοι αναβουν θερμοσιφωνο 24h/day γιατι η γυναικα θελει καυτα νερα ολη μερα να πλενει την κουζινα και έχουν οικογενεια και μωρα με 3 πλυντηρια και 3 στεγνωτηρια την ημέρα,  και αναβουν aircondition 40 μεσημερια το καλοκαιρι οποτε χεστηκαν για το τι καιει, και αλλοι είναι εργένηδες και αναβουν aircondition 24/365 και κανουν μπανιο με κρύο νερό.

Σίγουρη αξία πάντως ειναι το ψυγείο. Ότι και να εισαι, ότι αναγκες και να έχεις, θα βρισκεται στην πριζα 24/365.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Αναλογα τις αναγκες του καθενος. Αν θέλουμε να πουμε κατι με σιγουριά, η πιο ενεργοβορα συσκευή στο σπιτι ειναι το ψυγείο. Βρισκεται στην πριζα 24h/365d σε όλα τα σπίτια και παρολα αυτα χιλιαδες ψυγεια και καταψυκτες βρισκονται σε λειτουργια με ενεργειακες κλασεις D και E.
Ολα τα υπολοιπα ειναι αναλογα τον χρήστη. Αλλοι αναβουν θερμοσιφωνο 24h/day γιατι η γυναικα θελει καυτα νερα ολη μερα να πλενει την κουζινα και έχουν οικογενεια και μωρα με 3 πλυντηρια και 3 στεγνωτηρια την ημέρα,  και αναβουν aircondition 40 μεσημερια το καλοκαιρι οποτε χεστηκαν για το τι καιει, και αλλοι είναι εργένηδες και αναβουν aircondition 24/365 και κανουν μπανιο με κρύο νερό.

Σίγουρη αξία πάντως ειναι το ψυγείο. Ότι και να εισαι, ότι αναγκες και να έχεις, θα βρισκεται στην πριζα 24/365.

Το δικό μου ψυγείο, Bosch δεκαετίας, καίει 0.8-1.2kwh την ημέρα. Δλδ 365kwh ή 73€ τον χρόνο. Ανάξιο λόγου όταν για θέρμανση τον χειμώνα θέλω 35kwh την ημέρα. Υπόψιν αναφερόμαστε σε χρήστες που κοιτάνε κλιματιστικό για βασική και μοναδική πηγή θέρμανσης όχι κάποιον που πάει να καβλαντίσει 4 ΣΚ τον χρόνο στο εξοχικό. 

7 λεπτά πριν, andreas201083 είπε

χαχαχαχα.καταμπερδευτικα..αρα το scop μπορει να ειναι πλασματικο?....τελικα ποιο ειναι ποιο οικονομικο???αξιζει το Haori στα 700?ευχαριστω για τις απαντησεις

το pdesign τι ακριβως ειναι?

Ρίξε μια ματιά στο sticky.

ΥΓ Το Haori αξίζει.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το δικό μου ψυγείο, Bosch δεκαετίας, καίει 0.8-1.2kwh την ημέρα. Δλδ 365kwh ή 73€ τον χρόνο. Ανάξιο λόγου όταν για θέρμανση τον χειμώνα θέλω 35kwh την ημέρα. Υπόψιν αναφερόμαστε σε χρήστες που κοιτάνε κλιματιστικό για βασική και μοναδική πηγή θέρμανσης όχι κάποιον που πάει να καβλαντίσει 4 ΣΚ τον χρόνο στο εξοχικό. 

Hisense ψυγειοκαταψυκτης 2.03 ύψος (αγορά αρχές 2021) Α+++ κατανάλωση ημερήσια 0.5 - 0.7 kWh

 δηλαδή 15-18kWh το μήνα περίπου... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, liakjim said:

Το δικό μου ψυγείο, Bosch δεκαετίας, καίει 0.8-1.2kwh την ημέρα. Δλδ 365kwh ή 73€ τον χρόνο. Ανάξιο λόγου όταν για θέρμανση τον χειμώνα θέλω 35kwh την ημέρα. Υπόψιν αναφερόμαστε σε χρήστες που κοιτάνε κλιματιστικό για βασική και μοναδική πηγή θέρμανσης όχι κάποιον που πάει να καβλαντίσει 4 ΣΚ τον χρόνο στο εξοχικό. 

Ρίξε μια ματιά στο sticky.

ΥΓ Το Haori αξίζει.

στα 5 μετρα σωληνωση ειμαι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, liakjim said:

Εννοείται.

υπαρχει ενναλακτικη λυση για καταναλωσεις μιας και το tp link hs110 δεν υπαρχει πουθενα?της Dlink to dsp-w218 κανει την ιδια δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τα Toshiba έχουν 7 χρόνια εγγύηση, τα Mitsubishi 3, τα LG μόλις 2.

Μπορείς να ρισκάρεις με 13αρι edge αντί για το 16αρι μιας και στη θέρμανση είναι τα ίδια σε ισχύ. Θα σου ρίξει το κόστος. Όπως να βάλεις 10αρι στο υπνοδωμάτιο.

Οι κιλοβατώρες που κοιτάς είναι λάθος, τα έχουμε πει χιλιάδες φορές. Θα κοιτάς το scop.

Βγάλε τον φετινό χειμώνα και βλέπεις του χρόνου αν θα χρειαστεί ενίσχυση στην κουζίνα με κάνα 10αρι edge ακόμη.

Λοιπόν πράγματι στο scop το 13άρι edge έχει μεγάλη διαφορά, είδα και αναλυτικά τις τιμές στο eurovent ανά θερμοκρασία:

edge 13αρι:

image.png.8df0787189f88e396fe88aca1a3aec05.png

Ενώ το LG libero το 13αρι:

 

image.png.86efdcff716a8dc761f6c5e839815b5d.png

 

Βασικά έχει τόσο καλό scop που σκέφτομαι μήπως να κρατήσω την λάθος διάταξη που έχουν τα τωρινά κλιματιστικά και να βάλω δύο 13άρι στο σαλόνι που συνολικά να δίνουν 28,6btu:

image.png.31a9d4e4d55d673a7ec012e3f8252dd7.png

Οπότε σκέφτομαι να θυσιάσω περίπου ένα χιλιάρικο παραπάνω αλλά θα έχω 57,2btu σύνολο, δηλαδή 2,4btu παραπάνω και οι κιλοβατώρες ανά btu θα πέσουν από 28,3 στο εντυπωσιακό 24,6.

Εντωμεταξύ μπήκα στη διαδικασία να μετρήσω πραγματικά τις διαστάσεις αντί για την κάτοψη και έχω περίπου 10εκ λιγότερα σε κάθε πλευρά γιατί τα συρόμενα είχαν υπολογιστεί λάθος (ένα συρόμενο, αντί 3 μαζί με την σίτα) συνεπώς είναι λίγο μικρότερο το σπίτι κατά περίπου 5τμ, οπότε με 2,5 παραπάνω btu και 5 λιγότερα τα τετραγωνικά λογικά θα είμαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, andreas201083 είπε

υπαρχει ενναλακτικη λυση για καταναλωσεις μιας και το tp link hs110 δεν υπαρχει πουθενα?της Dlink to dsp-w218 κανει την ιδια δουλεια?

Είχα μια μέσα στο κουτί ευκαιρία να την βάλω σε ένα φίλτρο ενυδρείου που δουλευει συνέχεια να δούμε αν φτιάχνει διαγράμματα στην εφαρμογή που έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εκει που εχει εκτοξευθει η ενεργεια αναγκαστηκαμε να κοιταζουμε και το παραμικρο watt!!!ο γκαντεμης εβαλα φυσικο αεριο 2 μηνες πριν τον πολεμο  και εσκασα αρκετα χρηματα για να βαλω οτι καλυτερο!!επειδη δεν ξερουμε που θα καταληξει ολο αυτο αγορασα το κλιματιστικο για το δωματιο που μου ελειπε.μαλλον σκεφτομαι να δουλευω και αεριο και τα air/tion! θα περιμενω νεα!αν και το Haori με την εφαρμογη της toshiba σου διχνει καταναλωσεις αλλα δεν ξερω εντυπωσεις-αξιοπιστια οπως εχω διαβασει για το tplink!

9 minutes ago, dimostr said:

Είχα μια μέσα στο κουτί ευκαιρία να την βάλω σε ένα φίλτρο ενυδρείου που δουλευει συνέχεια να δούμε αν φτιάχνει διαγράμματα στην εφαρμογή που έχει 

Επεξ/σία από andreas201083
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, andreas201083 είπε

θα περιμενω νεα!αν και το Haori με την εφαρμογη της toshiba σου διχνει καταναλωσεις αλλα δεν ξερω εντυπωσεις-αξιοπιστια οπως εχω διαβασει για το tplink

Μάλλον είναι παρόμοια με την tapo110 της tp link δεν έχει real time καταμέτρηση για να δεις την οποία αλλαγή στα watt πρέπει να βγεις και να ξανάμπεις και από ότι βλέπω τα διαγράμματα θα έχουν διακύμανση μιας ώρας , ουσιαστικά ούτε κατά διάνοια κοντά στην HS 110 θα την τρέξω μερικές ώρες να δω πως κάνει καταγραφή στο διάγραμμα 

 

Screenshot_20220915-190943.png

Screenshot_20220915-190503.png

Screenshot_20220915-190512.png

CD92F490-7617-49C9-B912-9BACA67FDBC3.jpeg

40 λεπτά πριν, andreas201083 είπε

παραμικρο watt!!!

Πέρυσι στο χειρότερο μήνα που είχε μέσα αρκετά χαμηλές και θερμοκρασίες και στο μείον σε διαμέρισμα εδώ στη λαμια σε διαμέρισμα 100 τμ χοντρικά με απωλειες στα 9kw με τα τρία κλιματιστικά μου με ζήτηση 21-22 και πραγματική θερμοκρασία εσωτερική σε κανένα σημείο του σπιτιού κάτω από 20 με χρήση 24/7 η κατανάλωση των τριών κλιματιστικών δεν πέρασε τις 550 -600 kWh το μήνα , τώρα  εαν υπολογίσεις ότι εγω έχω συμβόλαιο ΔΕΗ με σταθερό τιμολόγιο 0.096 και 0.075 καταλαβαίνεις ότι έχω πληρώσει και θα συνεχίσω να πληρώνω ελάχιστα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τη βοήθεια του @antykaps o οποίος μου έστειλε την κατανομή των ωρών ανά εξωτερική θερμοκρασία της πόλης του (Ιωάννινα), υπολόγισα με τα excel που ανέβασε ο @Rnd1978, το πραγματικό scop των κλιματιστικών ως ακολούθως :

tide green plus : 4,06

edge 24K : 4,18

ap71: 4,35

srk71zr-w: 4,51

Αυτά είναι για 2078 ώρες , από -10 έως +15 (τόσο εύρος επιτρέπει το scop) και κατανομή ωρών ως ακολούθως:

image.png.0b983d4d8eb2314c8d20607cfd513560.png

Οπότε όσοι θέλετε 24άρι και μένετε Γιάννενα, ξέρετε! Ή απλά κοιτάξτε τη μεσαία στήλη στα ταμπελάκια μιας και το κλίμα της συγκεκριμένης πόλης είναι σχεδόν average όπως βλέπετε από τις τιμές.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε @liakjim βοηθεια!Ο φιλος ακολουθησε τη συμβουλη σου και επισκεφτηκε καταστημα για daikin κλιματιστικα(9αρι και 18αρι).Επειδη τα perfera που προτεινες ειναι αρκετα ακριβα του προτειναν τα εξης:FTFX25D/RFX25D και FTFX50D/RFX50D.Να προχωρησει στην αγορα ή οχι?

 

 

 

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με τη βοήθεια του @antykaps o οποίος μου έστειλε την κατανομή των ωρών ανά εξωτερική θερμοκρασία της πόλης του (Ιωάννινα), υπολόγισα με τα excel που ανέβασε ο @Rnd1978, το πραγματικό scop των κλιματιστικών ως ακολούθως :

tide green plus : 4,06

edge 24K : 4,18

ap71: 4,35

srk71zr-w: 4,51

Αυτά είναι για 2078 ώρες , από -10 έως +15 (τόσο εύρος επιτρέπει το scop) και κατανομή ωρών ως ακολούθως:

image.png.0b983d4d8eb2314c8d20607cfd513560.png

Οπότε όσοι θέλετε 24άρι και μένετε Γιάννενα, ξέρετε! Ή απλά κοιτάξτε τη μεσαία στήλη στα ταμπελάκια μιας και το κλίμα της συγκεκριμένης πόλης είναι σχεδόν average όπως βλέπετε από τις τιμές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Το δικό μου ψυγείο, Bosch δεκαετίας, καίει 0.8-1.2kwh την ημέρα. Δλδ 365kwh ή 73€ τον χρόνο. Ανάξιο λόγου όταν για θέρμανση τον χειμώνα θέλω 35kwh την ημέρα. Υπόψιν αναφερόμαστε σε χρήστες που κοιτάνε κλιματιστικό για βασική και μοναδική πηγή θέρμανσης όχι κάποιον που πάει να καβλαντίσει 4 ΣΚ τον χρόνο στο εξοχικό. 

Ρίξε μια ματιά στο sticky.

ΥΓ Το Haori αξίζει.

Εγω παλι ξερω Bosch 20ετιας στο μαρουσι σε σπιτι με 2 παιδια ακριδες που ολη μερα τρώνε, που εκαψε 176kwh σε 40 ημέρες.
Τωρα 35kwh την ημερα για θερμανση με aircondition σε μόνιμη κατοικια, το θεωρώ αυτοκτονία την σημερινή εποχή. Φεύγεις και απο επιδοτησεις και απο προνομιακες τιμές, και εισαι η χαρά της ΔΕΗ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...