Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως έχει θέμα το συγκεκριμένο; Εγώ έχω τσεκάρει τα 5 δικά μου και έχουν όλα ανάλογες ενδείξεις και τα έχω συγκρίνει τόσο μεταξύ τους, όσο και σε σχέση μ' ένα κλασσικό υδραργυρικό. 

Άρα είτε είμαι εγώ πολύ τυχερός και πέτυχα καλά κομμάτια ή εσύ άτυχος και έπεσες σε ελαττωματικό!  Ειλικρινά δεν ξέρω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Vaguras είπε

Λοιπόν  έχω νέα δεδομένα και όχι τόσο ευχάριστα. Επειδή τα κλιματιστικά τελικά θα αγοραστούν απο συγκεκριμένο συνοικιακό μαγαζί λογω ευκολιών πληρωμής (άτοκες δόσεις χωρίς τράπεζα κλπ. λόγω πολυετούς γνωριμίας και ορθής πελατειακής σχέσης), οι εταιρείες που φέρνει το συγκεκριμένο κατάστημα είναι οι εξής: winstar, toyotomi, inventor, fujitsu.

 

Για Winstar aircondition δεν εχω ιδεα. Για Winstar ψυγεια ομως, εχω ιδεα. Εχω δουλεψει 2 μηνες στην ζωη μου ενα winstar ψυγειο στο χωριό. Δεν εχω ιδέα τι καίει απο ρεύμα.

Στο κομματι της ψυξης ομως ειναι ασυναγωνιστο. Το πιο τουμπανο ψυγειο που εχω πετυχει ποτέ! Ακόμα και στο eco , ειναι turbo!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά απορώ με την ευκολία με την οποία κάποιοι είναι διατεθειμένοι να παραχωρήσουν το έργο της πιο (μακράν) ενεργοβορας συσκευής του σπιτιού τους, σε κάτι το άγνωστο από τα υπερβάθη της Κίνας...ε ρε κάτι γλέντια στη ΔΕΗ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην ομαδα.ειμαι σε αναζητηση κλιματιστικου για τοποθετηση σε υπνοδωματιο 12m2.ειμαι υποστηρικτης δυο εταιρειων Toshiba-Mitsubishi.βρηκα μια πολυ συμφαιρουσα τιμη σε καταστημα stock Kωτσοβολου για το Toshiba Haori.ειναι εκθεσιακο και μου το δινουν στα 700 ευρω.ψαχοντας τα χαρακτηριστικα του και συγκρινοντας το με το Toshiba Edje(ποιο φτηνο απο Haori) και Mitsubishi MSZ/MUZ-EF25VG που ειναι στο ιδιο επιπεδο συσκευων(τιμη-ποιοτητα) διαπιστωσα στα ενεργειακα ταμπελακια τρελη διαφορα στην ετησια καταναλωση θερμανσης (θερμη ζωνη) του Haori σε σχεση με τα αλλα δυο.πως γινετε με μεγαλυτερο SCOP να εχει διπλασια καταναλωση??το κατωτερης ενεργειακης κλασης που εχω στο σαλονι18000 btu  Mitsubishi MSZ/MUZ-SF50VE εχει Scop 5.7 με καταναλωση 563!!!βεβαια υπαρχει και αλλη μια διαφορα μεταξυ τους.το Haori δουλευει στην θερμη ζωνη με 3.5Kw ενω το EDGE 1.3Kw! τελικα ποιο ειναι ποιο οικονομικο και με καλυτερη αποδοση?ευχαριστω

TOSHIBA-HAORI   :SCOP 6.70 KW/h   Καταναλωση 706

TOSHIBA EDGE     :SCOP  6.60              Καταναλωση 284

Mitsubishi MSZ/MUZ-EF25VG  :  SCOP 5.80     ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ  311

 

Επεξ/σία από andreas201083
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, andreas201083 είπε

Καλησπερα στην ομαδα.ειμαι σε αναζητηση κλιματιστικου για τοποθετηση σε υπνοδωματιο 12m2.ειμαι υποστηρικτης δυο εταιρειων Toshiba-Mitsubishi.βρηκα μια πολυ συμφαιρουσα τιμη σε καταστημα stock Kωτσοβολου για το Toshiba Haori.ειναι εκθεσιακο και μου το δινουν στα 700 ευρω.ψαχοντας τα χαρακτηριστικα του και συγκρινοντας το με το Toshiba Edje(ποιο φτηνο απο Haori) και Mitsubishi MSZ/MUZ-EF25VG που ειναι στο ιδιο επιπεδο συσκευων(τιμη-ποιοτητα) διαπιστωσα στα ενεργειακα ταμπελακια τρελη διαφορα στην ετησια καταναλωση θερμανσης (θερμη ζωνη) του Haori σε σχεση με τα αλλα δυο.πως γινετε με μεγαλυτερο SCOP να εχει διπλασια καταναλωση??το κατωτερης ενεργειακης κλασης που εχω στο σαλονι18000 btu  Mitsubishi MSZ/MUZ-SF50VE εχει Scop 5.7 με καταναλωση 563!!!ευχαριστω

TOSHIBA-HAORI   :SCOP 6.70 KW/h   Καταναλωση 706

TOSHIBA EDGE     :SCOP  6.60              Καταναλωση 284

Mitsubishi MSZ/MUZ-EF25VG  :  SCOP 5.80     ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ  311

 

Οφείλεται στα διαφορετικά φορτία σχεδιασμού και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί αυτό να είναι συγκριτικό σαν χαρακτηριστικό επιλογής κλιματιστικού 

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πραγματικά απορώ με την ευκολία με την οποία κάποιοι είναι διατεθειμένοι να παραχωρήσουν το έργο της πιο (μακράν) ενεργοβορας συσκευής του σπιτιού τους, σε κάτι το άγνωστο από τα υπερβάθη της Κίνας...ε ρε κάτι γλέντια στη ΔΕΗ....

Γιατί απορείς , γράφουν καποιοι εδώ μέσα με παρα πολύ ευκολία για διάφορες μάρκες για την εμπειρία που έχουν από αυτές και κάποιοι όχι μόνο συμφωνούν με αυτό χωρίς βέβαια να αναρωτιούνται αν αυτό έχει και στο ελάχιστο μια δόση αλήθειας αλλά τάσσονται και απέναντι στον οποιονδήποτε που τους λέει ότι αυτά που λένε δεν ευσταθούν παρόλο που αυτοί που λένε όλα αυτά δεν παρουσιάζουν κανένα επιχείρημα για τα λεγόμενα τους 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Droulas13 είπε

Λοιπόν έκανα υπολογισμό ανά χώρους (ανά δωμάτιο δεν γίνεται γιατί δεν μου επιτρέπει κάτω από 10τμ και δεν μπορώ να υπολογίσω το μικρό δωμάτιο και τα μπάνια μόνα τους)

Έχω ένα έλλειμμα σχετικά μεγάλο στο σαλόνι που μαζί με την κουζίνα θέλω 24.800 + 6.000= 30.800btu ενώ το κλιματιστικό έχει ονομαστική 27.600btu, άρα -3.200btu. Βέβαια αν το βάλω στη θέση απέναντι στη κουζίνα μπορεί να θεωρηθεί και κατά κάποιο τρόπο ενιαίος χώρος, οπότε σε αυτή τη περίπτωση μου βγάζει ότι θέλει 29.700btu, οπότε το έλλειμμα περιορίζεται στο -2.100btu.

Επίσης έχω και ένα μικρό έλλειμμα στο μεγάλο υπνοδωμάτιο που μαζί με μπάνιο και λίγο διάδρομο θέλει 14.300 ενώ το κλιματιστικό δίνει ονομαστική 13.600btu, άρα -700btu.

Όμως έχει περίσσευμα στο μικρό δωμάτιο που μαζί με μπάνιο και διάδρομο θέλει 10.600btu και το κλιματιστικό δίνει 13.600btu, δηλαδή +3.000btu.

Μπορώ να θεωρήσω λόγω του ότι το περίσσευμα βρίσκεται στο κέντρο του σπιτιού, ότι θα μοιράζεται στους άλλους δύο χώρους που έχουν έλλειμμα;

Σημειωτέον, ότι τους χώρους που θα τους κρατήσω (σχετικά) κλειστούς τους θεωρώ μη θερμαινόμενους στους υπολογισμούς των άλλων χώρων.

 

image.png.fb622958f9aa2d9dc78b92fd246d8145.png

 

 

1 X toshiba edge 24000 + 1 X toshiba edge 13000 + 1 X toshiba edge 16000

 

2 ώρες πριν, Vaguras είπε

Λοιπόν  έχω νέα δεδομένα και όχι τόσο ευχάριστα. Επειδή τα κλιματιστικά τελικά θα αγοραστούν απο συγκεκριμένο συνοικιακό μαγαζί λογω ευκολιών πληρωμής (άτοκες δόσεις χωρίς τράπεζα κλπ. λόγω πολυετούς γνωριμίας και ορθής πελατειακής σχέσης), οι εταιρείες που φέρνει το συγκεκριμένο κατάστημα είναι οι εξής: winstar, toyotomi, inventor, fujitsu.

Όπως καταλαβαίνετε οι επιλογές λίγες. Μας προτείνουν ένα 9αρι fujitsu αυτό εδώ:

https://www.fgeurope.gr/product/fujitsu-klimatistiko-toichou-asyg-9kbtu/

και για τον μεγάλο χώρο ένα 12αρι inventor το : https://www.skroutz.gr/s/35929236/Inventor-Neo-ΝUVI-12WF-ΝUVO-12-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Πιστεύετε πως τα fujitsu είναι καλύτερα, ακόμη και σε αυτήν την χαμηλή σειρά;

Επίσης συγκρίνοντας τα 2 12αρια, fujitsu εναντι inventor μου φαίνεται καλύτερο τo πρώτο. Επισυνάπτω και ένα excel όπου έβαλα πλάι πλάι τα 9αρια και τα 12αρια. Σημειώνω ότι το 12αρι fujitsu έχει 100€ πάνω απο το Inventor και στα 9αρια ένα 60€.

Αξίζει αυτη η  διαφορά; δεν μιλάω τόσο σαν νουμέρα αποδόσεων στα χαρτιά όσο στην πράξη ( υπάρχει για παράδειγμα μεγάλο offset στη θέρμανση, θα ανοιγοκλείνει αντί να πεφτει σε χαμηλά watt΄;;; Τι λέει η  εμπειρία σας;).

Μήπως τη διαφορα να την κάλυπτα αγοράζοντας ένα καλύτερο μοντέλο inventor,  το comfort για παράδειγμα;

Σόρρυ για το πρήξιμο, αλλά με τις γυναίκες δεν βγάζω άκρη... Είναι και το οικονoμικό στη μέση...

 

air-compare.xlsx 19.99 kB · 1 download

Αν θέλεις Inventor, θα πήγαινα στο comfort.

Αλλιώς fujitsu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

1 X toshiba edge 24000 + 1 X toshiba edge 13000 + 1 X toshiba edge 16000

Με hr71vf και τα 2 lg libero έχω 54,8 btu και 1.544kwh κατανάλωση με κόστος περίπου 2.200.

Με αυτά τα toshiba έχω 60,4 btu και 1.725kwh κατανάλωση με κόστος 3.100.

Αξίζουν τα επιπλέον 900 ευρώ για 6 επιπλέον btu, τα οποία κατευθύνονται μόνο προς την μεριά του υπνοδωματίου ενώ μεγαλύτερη έλλειψη έχω προς το σαλόνι;

Σημειωτέον, ότι όλα έχουν πιστοποίηση eurovent. Σε τι υπερτερούν τα toshiba κατά τη γνώμη σου; Είναι περισσότερο αξιόπιστα σε βάθος χρόνου; Είναι πιο πραγματικές οι καταναλώσεις που δηλώνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Droulas13 είπε

Με hr71vf και τα 2 lg libero έχω 54,8 btu και 1.544kwh κατανάλωση με κόστος περίπου 2.200.

Με αυτά τα toshiba έχω 60,4 btu και 1.725kwh κατανάλωση με κόστος 3.100.

Αξίζουν τα επιπλέον 900 ευρώ για 6 επιπλέον btu, τα οποία κατευθύνονται μόνο προς την μεριά του υπνοδωματίου ενώ μεγαλύτερη έλλειψη έχω προς το σαλόνι;

Σημειωτέον, ότι όλα έχουν πιστοποίηση eurovent. Σε τι υπερτερούν τα toshiba κατά τη γνώμη σου; Είναι περισσότερο αξιόπιστα σε βάθος χρόνου; Είναι πιο πραγματικές οι καταναλώσεις που δηλώνει;

 

Τα Toshiba έχουν 7 χρόνια εγγύηση, τα Mitsubishi 3, τα LG μόλις 2.

Μπορείς να ρισκάρεις με 13αρι edge αντί για το 16αρι μιας και στη θέρμανση είναι τα ίδια σε ισχύ. Θα σου ρίξει το κόστος. Όπως να βάλεις 10αρι στο υπνοδωμάτιο.

Οι κιλοβατώρες που κοιτάς είναι λάθος, τα έχουμε πει χιλιάδες φορές. Θα κοιτάς το scop.

Βγάλε τον φετινό χειμώνα και βλέπεις του χρόνου αν θα χρειαστεί ενίσχυση στην κουζίνα με κάνα 10αρι edge ακόμη.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα Toshiba έχουν 7 χρόνια εγγύηση, τα Mitsubishi 3, τα LG μόλις 2.

Μπορείς

Να αναφέρουμε βέβαια για την ακρίβεια του θέματος και τα ετήσια παντρέματα 😄
Διότι το 7 της Toshiba ακούγεται πολύ καλό μέχρι: α) μια χρονιά να σου τύχει κάτι και να ξεχάσεις το πάντρεμα, οπότε το 7 γίνεται ένα απόλυτο 0, β) μόλις κάνεις το 7 * 40 ή 50/έτος τα βλέπεις όλα λίγο διαφορετικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tryfos είπε

Να αναφέρουμε βέβαια για την ακρίβεια του θέματος και τα ετήσια παντρέματα 😄
Διότι το 7 της Toshiba ακούγεται πολύ καλό μέχρι: α) μια χρονιά να σου τύχει κάτι και να ξεχάσεις το πάντρεμα, οπότε το 7 γίνεται ένα απόλυτο 0, β) μόλις κάνεις το 7 * 40 ή 50/έτος τα βλέπεις όλα λίγο διαφορετικά...

όποιος έχει χρησιμοποιήσει κλιματιστικό 24/7 και ειδικά θέρμανση και έχει δει τι βγάζει το κλιματιστικό μετά από επαγγελματικό καθαρισμό πίστεψε με μπορεί να βάζει να το καθαρίζουν και δυο φορές το χρόνο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

όποιος έχει χρησιμοποιήσει κλιματιστικό 24/7 και ειδικά θέρμανση και έχει δει τι βγάζει το κλιματιστικό μετά από επαγγελματικό καθαρισμό πίστεψε με μπορεί να βάζει να το καθαρίζουν και δυο φορές το χρόνο 

Δε διαφωνώ. Απλά τα αναφέρω για την ολότητα του θέματος, ο φίλος πρέπει να τα λαμβάνει όλα υπόψη του κατά την αγορά. Μπορεί να μη διαθέτει κανείς αυτά τα χρήματα ή να μην θέλει να δεσμεύεται έτσι. Όπως και να έχει, καλό είναι να τα γνωρίζει κατά την αγορά και να μην εκπλήσσεται μόλις ακούσει στην γραμμή 'ετήσια κάνατε; Όχι; Ααα λυπάμαι πολύ' (αλλά κατά βάθος χαίρομαι πιο πολύ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tryfos είπε

Δε διαφωνώ. Απλά τα αναφέρω για την ολότητα του θέματος, ο φίλος πρέπει να τα λαμβάνει όλα υπόψη του κατά την αγορά. Μπορεί να μη διαθέτει κανείς αυτά τα χρήματα ή να μην θέλει να δεσμεύεται έτσι. Όπως και να έχει, καλό είναι να τα γνωρίζει κατά την αγορά και να μην εκπλήσσεται μόλις ακούσει στην γραμμή 'ετήσια κάνατε; Όχι; Ααα λυπάμαι πολύ' (αλλά κατά βάθος χαίρομαι πιο πολύ).

Η έρευνα αγοράς είναι μεγάλη υπόθεση ,βοηθάει τον καταναλωτή ώστε να μην πηγαίνει σα το σκυλί στο αμπέλι που λέμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, dimostr said:

Οφείλεται στα διαφορετικά φορτία σχεδιασμού και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί αυτό να είναι συγκριτικό σαν χαρακτηριστικό επιλογής κλιματιστικού 

Γιατί απορείς , γράφουν καποιοι εδώ μέσα με παρα πολύ ευκολία για διάφορες μάρκες για την εμπειρία που έχουν από αυτές και κάποιοι όχι μόνο συμφωνούν με αυτό χωρίς βέβαια να αναρωτιούνται αν αυτό έχει και στο ελάχιστο μια δόση αλήθειας αλλά τάσσονται και απέναντι στον οποιονδήποτε που τους λέει ότι αυτά που λένε δεν ευσταθούν παρόλο που αυτοί που λένε όλα αυτά δεν παρουσιάζουν κανένα επιχείρημα για τα λεγόμενα τους 

δηλαδη δεν πρεπει να κοιταμε σαν κριτηριο επιλογης το ενεργειακο ταμπελακι ειδικα σε μοντελα που εχουν πιστοποιηση eurovent?η τελικη καταναλωση δεν ειναι αυτο που μετραει για την ενεργειακη βαθμιδα των συσκευων σε Α, Α+,Α++,Α+++????δηλαδη κοιταζουμε μονο το SEER και το SCOP?τοτε ποιος ο λογος να αναγραφουν και τις καταναλωσεις?βεβαια με μπερδευει το γεγονος οτι το ενα δουλευει στα 3.4Kw στη θερμανση(Haori) και το αλλο 1.3Kw!το πρωτο ειναι απαρετητα χειροτερο σε καταναλωση?

 

Επεξ/σία από andreas201083
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, andreas201083 είπε

δηλαδη δεν πρεπει να κοιταμε σαν κριτηριο επιλογης το ενεργειακο ταμπελακι ειδικα σε μοντελα που εχουν πιστοποιηση eurovent?η τελικη καταναλωση δεν ειναι αυτο που μετραει για την ενεργειακη βαθμιδα των συσκευων σε Α, Α+,Α++,Α+++????

 

Το ενεργειακό ταμπελάκι είναι το απόλυτο εργαλείο όμως εσυ δεν το κοιτάς όλο αλλά μόνο τα νούμερα κατανάλωσης τα οποία βγαίνουν από τα φορτία σχεδιασμού που δεν είναι ίδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, andreas201083 είπε

δηλαδη δεν πρεπει να κοιταμε σαν κριτηριο επιλογης το ενεργειακο ταμπελακι ειδικα σε μοντελα που εχουν πιστοποιηση eurovent?η τελικη καταναλωση δεν ειναι αυτο που μετραει για την ενεργειακη βαθμιδα των συσκευων σε Α, Α+,Α++,Α+++????

 

Όχι γιατί η πράξη είναι ετήσιες κιλοβατώρες= (pdesign*1400)/scop.

Το pdesign ο καθένας το βάζει όσο θέλει οπότε θα βγάλει και διαφορετικές kWh ( αν και το pdesign υπεισέρχεται στον υπολογισμό του scop εξαρχής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...