Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Προσωπικά σε toytomi θα ζηταγα 5μ σωλήνα (φυσικά με έξτρα κόστος), κενό μέχρι θανάτου και την εξωτερική μονάδα στο πάτωμα με αντικραδασμικα λαστιχακια οπωσδήποτε.

μην πω κρεμαστό από το ταβάνι με ελαστικούς ιμάντες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψιλο-off αλλά πιστεύω ενδιαφέρει πολλούς.
Όσοι χρησιμοποιείτε ΟΕΜ κινεζοπρίζες με την εφαρμογή της Smart Life πρόσφατα πρόσθεσαν διάφορα features όπως ημερήσια καταγραφή ανά ώρα, εβδομαδιαία και μηνιαία, γραφήματα και ρυθμίσεις για το κόστος κ.α. Γενικά επειδή το είχα ψάξει και παλαιότερα η καρτέλα energy dashboard δεν υποστήριζε το δικό μου πριζάκι που είχα πάρει από aliexpress (6-7€). Φαίνεται με την αναβάθμιση υποστηρίζει τα περισσότερα άρα είναι καλή εναλλακτική για να έχεις μια εικόνα της κατανάλωσης του σπιτιού. Δεν έχω δεύτερη και δεν ξέρω αν συνδέονται όλες για συνολικές μετρήσεις. Λογικά ναι.

Spoiler

smartlife1-Copy.jpg

smartlife2-Copy.jpg

 

Επεξ/σία από grinder_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, grinder_ είπε

Ψιλο-off αλλά πιστεύω ενδιαφέρει πολλούς.
Όσοι χρησιμοποιείται ΟΕΜ κινεζοπρίζες με την εφαρμογή της Smart Life πρόσφατα πρόσθεσαν διάφορα features όπως ημερήσια καταγραφή ανά ώρα, εβδομαδιαία και μηνιαία, γραφήματα και ρυθμίσεις για το κόστος κ.α. Γενικά επειδή το είχα ψάξει και παλαιότερα η καρτέλα energy dashboard δεν υποστήριζε το δικό μου πριζάκι που είχα πάρει από aliexpress (6-7€). Φαίνεται με την αναβάθμιση υποστηρίζει τα περισσότερα άρα είναι καλή εναλλακτική για να έχεις μια εικόνα της κατανάλωσης του σπιτιού. Δεν έχω δεύτερη και δεν ξέρω αν συνδέονται όλες για συνολικές μετρήσεις. Λογικά ναι.
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

[url=https://postimg.cc/SJbNBH9y][img]https://i.postimg.cc/SJbNBH9y/smartlife1-Copy.jpg[/img][/url]

[url=https://postimg.cc/jL6dtv6y][img]https://i.postimg.cc/jL6dtv6y/smartlife2-Copy.jpg[/img][/url]

 

Απέχουν παρασάγγας από τα γραφήματα που έδινε το hs110. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια αξιόλογη επιλογή σήμερα για όποιον δεν έχει homeassistant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Απέχουν παρασάγγας από τα γραφήματα που έδινε το hs110. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια αξιόλογη επιλογή σήμερα για όποιον δεν έχει homeassistant.

HA είναι μονόδρομος. Το ανέφερα ως εναλλακτική με πολύ χαμηλό κόστος (<50€) και είναι θετική εξέλιξη. Νομίζω το hs110 είχε κάπου 20€, βάλε 6-7 για όλο το σπίτι πας στα 140+€. Πιστεύω ο μέσος χρήστης του είναι αρκετή η ανάλυση που πλέον προσφέρει το smart life. Αλλιώς κατευθείαν ΗΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αποφάσισα να αντικαταστήσω την θέρμανση από αυτόνομη με φυσικό αέριο (που η κατάσταση φέτος θα είναι για κλάματα) σε κλιματιστικά.

Το σπίτι συνολικά είναι 140τμ αλλά δεν με ενδιαφέρει τόσο το μεσαίο υπνοδωμάτιο που το έχουμε για αποθήκη, το γραφείο και το wc, άρα τα συνολικά τετραγωνικά πέφτουν περίπου στα 115 (βέβαια και τα υπόλοιπα 25 επηρεάζουν στους υπολογισμούς). Υπερυψωμένο ισόγειο οροφοδιαμέρισμα σε πολυκατοικία στα Βριλήσσια, με την νόμιμη μόνωση και τα περισσότερα αλουμίνια είναι συρόμενα, που ως γνωστόν μπάζουν λίγο...

Το βασικό κριτήριο επιλογής είναι η χαμηλή κατανάλωση σε λογικά πλαίσια τιμής αγοράς, γιατί δεν έχει νόημα να σκάσεις επιπλέον 1000 ευρώ για να πετύχεις μείωση 100-200kwh, που ακόμα και με τις τωρινές τιμές θα τα κάνεις απόσβεση σε 10 χρόνια.

Αρχικά είχα αποφασίσει για δύο κλιματιστικά ένα 24άρι στο σαλόνι και ένα 18άρι στο μεγάλο υπνοδωμάτιο και τα πιο οικονομικά που βρήκα (και με πιστοποίηση eurovent) είναι τα mitsubishi HR71VF (1281ευρώ) και HR50VF (894ευρώ), με απόδοση 27,6 και 18,4 btu αντίστοιχα και κατανάλωση στη θερμή ζώνη 802kwh και 558kwh αντίστοιχα. Στη θερμή ζώνη βρίσκω και άλλες επιλογές αλλά δεν τα πάνε καλά με τη μεσαία ζώνη, που θεωρώ, ότι αυτή προσιδιάζει σε περίπτωση που έχουμε πιο βαρύ χειμώνα. Οπότε (με 2.175ευρώ + 280 εγκατάσταση) θα έχω συνολικά 46 btu και κατανάλωση 1.360 kwh, δηλαδή 29,6 kwh ανά btu.

Μετά με έπιασε το άγχος ότι δεν θα φτάσουν τα btu και ειδικά για το δεύτερο υπνοδωμάτιο (10μηνών για τους μεσημεριανούς ύπνους γιατί το βράδυ έρχεται στο δικό μας...), οπότε λέω ας βάλω και ένα τρίτο εκεί και άρχισα να ψάχνω για 9άρια αλλά δεν έβρισκα κάτι value for money και ταυτόχρονα χαμηλό σε κατανάλωση, οπότε άρχισα να ψάχνω 12άρια και βρήκα το LG Libero Plus S12EQ (438ευρώ), το οποίο αποδίδει 13,6 btu και καταναλώνει στη θερμή ζώνη 371 και είναι μάλιστα στη μισή τιμή από το HR50VF, οπότε το άλλαξα και είπα να μην πάρω τελικά το HR50VF και να πάρω για τα υπνοδωμάτια δύο LG Libero Plus S12EQ. Οπότε (με 2.157ευρώ + 380 εγκατάσταση) ανεβαίνω συνολικά στα 54,8 btu και κατανάλωση 1544kwh, δηλαδή 28,2kwh ανά btu.

Πιστεύετε θα με καλύψουν τα btu;

Σημειωτέον, ότι σκοπεύω να τα λειτουργήσω 24/7 και για λόγους εξοικονόμησης στους 19 βαθμούς.

image.png.c41622a9011793fd638825efa3ea9476.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Droulas13 είπε

Λοιπόν, αποφάσισα να αντικαταστήσω την θέρμανση από αυτόνομη με φυσικό αέριο (που η κατάσταση φέτος θα είναι για κλάματα) σε κλιματιστικά.

Το σπίτι συνολικά είναι 140τμ αλλά δεν με ενδιαφέρει τόσο το μεσαίο υπνοδωμάτιο που το έχουμε για αποθήκη, το γραφείο και το wc, άρα τα συνολικά τετραγωνικά πέφτουν περίπου στα 115 (βέβαια και τα υπόλοιπα 25 επηρεάζουν στους υπολογισμούς). Υπερυψωμένο ισόγειο οροφοδιαμέρισμα σε πολυκατοικία στα Βριλήσσια, με την νόμιμη μόνωση και τα περισσότερα αλουμίνια είναι συρόμενα, που ως γνωστόν μπάζουν λίγο...

Το βασικό κριτήριο επιλογής είναι η χαμηλή κατανάλωση σε λογικά πλαίσια τιμής αγοράς, γιατί δεν έχει νόημα να σκάσεις επιπλέον 1000 ευρώ για να πετύχεις μείωση 100-200kwh, που ακόμα και με τις τωρινές τιμές θα τα κάνεις απόσβεση σε 10 χρόνια.

Αρχικά είχα αποφασίσει για δύο κλιματιστικά ένα 24άρι στο σαλόνι και ένα 18άρι στο μεγάλο υπνοδωμάτιο και τα πιο οικονομικά που βρήκα (και με πιστοποίηση eurovent) είναι τα mitsubishi HR71VF (1281ευρώ) και HR50VF (894ευρώ), με απόδοση 27,6 και 18,4 btu αντίστοιχα και κατανάλωση στη θερμή ζώνη 802kwh και 558kwh αντίστοιχα. Στη θερμή ζώνη βρίσκω και άλλες επιλογές αλλά δεν τα πάνε καλά με τη μεσαία ζώνη, που θεωρώ, ότι αυτή προσιδιάζει σε περίπτωση που έχουμε πιο βαρύ χειμώνα. Οπότε (με 2.175ευρώ + 280 εγκατάσταση) θα έχω συνολικά 46 btu και κατανάλωση 1.360 kwh, δηλαδή 29,6 kwh ανά btu.

Μετά με έπιασε το άγχος ότι δεν θα φτάσουν τα btu και ειδικά για το δεύτερο υπνοδωμάτιο (10μηνών για τους μεσημεριανούς ύπνους γιατί το βράδυ έρχεται στο δικό μας...), οπότε λέω ας βάλω και ένα τρίτο εκεί και άρχισα να ψάχνω για 9άρια αλλά δεν έβρισκα κάτι value for money και ταυτόχρονα χαμηλό σε κατανάλωση, οπότε άρχισα να ψάχνω 12άρια και βρήκα το LG Libero Plus S12EQ (438ευρώ), το οποίο αποδίδει 13,6 btu και καταναλώνει στη θερμή ζώνη 371 και είναι μάλιστα στη μισή τιμή από το HR50VF, οπότε το άλλαξα και είπα να μην πάρω τελικά το HR50VF και να πάρω για τα υπνοδωμάτια δύο LG Libero Plus S12EQ. Οπότε (με 2.157ευρώ + 380 εγκατάσταση) ανεβαίνω συνολικά στα 54,8 btu και κατανάλωση 1544kwh, δηλαδή 28,2kwh ανά btu.

Πιστεύετε θα με καλύψουν τα btu;

Σημειωτέον, ότι σκοπεύω να τα λειτουργήσω 24/7 και για λόγους εξοικονόμησης στους 19 βαθμούς.

image.png.c41622a9011793fd638825efa3ea9476.png

Ακόμα δεν σχολιάζω όλο σου το ποστ, απλά πετάω τον παρακάτω χάρτη από τον οποίο προκύπτει ότι δεν έχει νόημα να ψάχνεις απόδοση με κλίμα average αντί για θερμό:

European-climate-condition-zones.png

 

Τα υπόλοιπα θα σχολιαστούν με νεότερο.

Επίσης, θα πρέπει να κάτσεις και να υπολογίσεις ανά δωμάτιο τις απώλειες με τη γνωστή εφαρμογή και να τα γράψεις πάνω στην κάτοψη.

https://www.elith.gr/calc/index.php

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, liakjim είπε

7 χρόνια έχουν τα Toshiba οπότε όπου λέει "εγγύηση αντιπροσωπείας".

https://www.skroutz.gr/s/23492702/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-18J2KVSG-E-RAS-18J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Αυτό είναι το τελευταίο μοντέλο έτσι? Μην γίνει καμία χαζομάρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα σε πρώτη φάση υπολογισμό για όλο το σπίτι και μου βγήκε, ότι θέλει 58-59btu, άρα μου λείπουν 3-4.

Βέβαια σε 2-3 περιπτώσεις ίσως διάλεξα χειρότερη επιλογή από ότι ισχύει.

Πχ αν έχω 5εκ μόνωση στους τοίχους θεωρείται καλή ή πλημμελής; Εγώ έβαλα πλημμελής για να είμαι μέσα.

Επίσης δεν έχω ιδέα αν έχω μόνωση στο πάτωμα ή στο ταβάνι, οπότε διάλεξα το χειρότερο σενάριο να μην υπάρχει τίποτα.

Επίσης έχω υπολογίσει όπως μου λέει τα καθαρά τετραγωνικά, αφαιρώντας τους τοίχους, σε 128, οπότε αν αφαιρέσω και τα δωμάτια που δεν με ενδιαφέρουν και θα είναι την περισσότερη ώρα με κλειστή την πόρτα πέφτω στα 108 και τα btu θεωρητικά στα 52-53, οπότε τα 55 τότε με καλύπτουν.

Το ξέρω, ότι η Αθήνα είναι το πρότυπο για τη θερμή ζώνη, αλλά επειδή είμαι στα βόρεια προάστια και επειδή κάποιοι χειμώνες κάνουν περισσότερο κρύο από άλλους, θεωρώ, ότι είναι καλό να λαμβάνεις υπόψη κατά την αγορά και το average. Προφανώς το κύριο λόγο έχει το θερμό κλίμα, αλλά αν είναι και το average καλό, το θεωρώ bonus.

image.png.7ca3900fd24d0c1093a42826af1a371b.png

 

 

Επεξ/σία από Droulas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Droulas13 είπε

Λοιπόν, αποφάσισα να αντικαταστήσω την θέρμανση από αυτόνομη με φυσικό αέριο (που η κατάσταση φέτος θα είναι για κλάματα) σε κλιματιστικά.

Το σπίτι συνολικά είναι 140τμ αλλά δεν με ενδιαφέρει τόσο το μεσαίο υπνοδωμάτιο που το έχουμε για αποθήκη, το γραφείο και το wc, άρα τα συνολικά τετραγωνικά πέφτουν περίπου στα 115 (βέβαια και τα υπόλοιπα 25 επηρεάζουν στους υπολογισμούς). Υπερυψωμένο ισόγειο οροφοδιαμέρισμα σε πολυκατοικία στα Βριλήσσια, με την νόμιμη μόνωση και τα περισσότερα αλουμίνια είναι συρόμενα, που ως γνωστόν μπάζουν λίγο...

Το βασικό κριτήριο επιλογής είναι η χαμηλή κατανάλωση σε λογικά πλαίσια τιμής αγοράς, γιατί δεν έχει νόημα να σκάσεις επιπλέον 1000 ευρώ για να πετύχεις μείωση 100-200kwh, που ακόμα και με τις τωρινές τιμές θα τα κάνεις απόσβεση σε 10 χρόνια.

Αρχικά είχα αποφασίσει για δύο κλιματιστικά ένα 24άρι στο σαλόνι και ένα 18άρι στο μεγάλο υπνοδωμάτιο και τα πιο οικονομικά που βρήκα (και με πιστοποίηση eurovent) είναι τα mitsubishi HR71VF (1281ευρώ) και HR50VF (894ευρώ), με απόδοση 27,6 και 18,4 btu αντίστοιχα και κατανάλωση στη θερμή ζώνη 802kwh και 558kwh αντίστοιχα. Στη θερμή ζώνη βρίσκω και άλλες επιλογές αλλά δεν τα πάνε καλά με τη μεσαία ζώνη, που θεωρώ, ότι αυτή προσιδιάζει σε περίπτωση που έχουμε πιο βαρύ χειμώνα. Οπότε (με 2.175ευρώ + 280 εγκατάσταση) θα έχω συνολικά 46 btu και κατανάλωση 1.360 kwh, δηλαδή 29,6 kwh ανά btu.

Μετά με έπιασε το άγχος ότι δεν θα φτάσουν τα btu και ειδικά για το δεύτερο υπνοδωμάτιο (10μηνών για τους μεσημεριανούς ύπνους γιατί το βράδυ έρχεται στο δικό μας...), οπότε λέω ας βάλω και ένα τρίτο εκεί και άρχισα να ψάχνω για 9άρια αλλά δεν έβρισκα κάτι value for money και ταυτόχρονα χαμηλό σε κατανάλωση, οπότε άρχισα να ψάχνω 12άρια και βρήκα το LG Libero Plus S12EQ (438ευρώ), το οποίο αποδίδει 13,6 btu και καταναλώνει στη θερμή ζώνη 371 και είναι μάλιστα στη μισή τιμή από το HR50VF, οπότε το άλλαξα και είπα να μην πάρω τελικά το HR50VF και να πάρω για τα υπνοδωμάτια δύο LG Libero Plus S12EQ. Οπότε (με 2.157ευρώ + 380 εγκατάσταση) ανεβαίνω συνολικά στα 54,8 btu και κατανάλωση 1544kwh, δηλαδή 28,2kwh ανά btu.

Πιστεύετε θα με καλύψουν τα btu;

Σημειωτέον, ότι σκοπεύω να τα λειτουργήσω 24/7 και για λόγους εξοικονόμησης στους 19 βαθμούς.

image.png.c41622a9011793fd638825efa3ea9476.png

Βάλε και αυτο στο σαλόνι και είσαι κομπλέ https://www.iking.gr/gr/prdid/8f03f6dde61e4958bad460065cddace0/productinfo.aspx?skr_prm=WyJjODdmYzRkNS05MmYzLTQ5MzItODAwMC1jZmJmZmE4ZTdiODYiLDE2NjMyMTc1MzQ2MjYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιά είναι καλύτερη εταιρεία ανάμεσα στις Hisense, TCL, Haier;

Μπορεί να υπάρξει πρόβλημα σε διαθεσιμότητα ανταλλακτικών μετά απο κάποια χρόνια;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2022 στις 9:16 ΠΜ, Amaretos είπε

Τους πηρα και εγω τηλ χτες, αφου διαβασα το ποστ σου γιατι ειμαι σε αναζητηση απεγκαταστασης/εγκαταστασης, τους ειπα και εγω για αντλια μου ειπε η κοπελα ναι μια χαρα, μου εδωσε και τιμες. Τωρα μολις παρω το νεο aircondition θα τους καλεσω, γραψε εντυπωσεις οταν σου ερθουν για εγκατασταση , ευχαριστω

Σήμερα το μεσημέρι είναι να έρθουν τελικά για την εγκατάσταση του κλιματιστικού. Χτες που μίλησα στο τηλε΄φωνο για την οριστικοποίηση του σημερινού ραντεβού, ξανατόνισα στην κοπέλα που μίλησα την απαίτηση να γίνει από το συνεργείο χρήση αντλίας κενού και να τοποθετηθεί το ελάχιστο απαιτούμενο μήκος σωλήνων (3 μ.) το οποίο έτσι κι αλλιώς καλύπτεται (μέχρι 3 μ.) από τους όρους εγκατάστασης που έχουν τα Leroy Merlin για την υπηρεσία εγκατάστασης που παρέχουν.

Όπως και να έχει, ένα άγχος το έχω να γίνει σωστή δουλειά τόσο σε τρυπήματα/τοποθετήσεις/συνδέσεις μονάδων, όσο και στη διαδικασία του κενού με αντλία...  Ελπίζω οι τεχνικοί που θα έρθουν να μην είναι ότι νά 'ναι τσαπατσούληδες.

Εν τω μεταξύ επειδή για την τροφοδότηση από πρίζα απαιτούνται πάνω από 3 μ. καλωδίου, έχω ήδη προμηθευτεί από μόνος μου 5 μ. καλωδίου 3Χ1,5 για να τους το δώσω δεδομένου ότι αυτοί καλύπτουν μέχρι 3 μέτρα. Δεν έχω προμηθευτεί το καλώδιο 4Χ1 για σύνδεση εξωτερικής με εσωτερική μονάδα γιατί αυτό είναι σίγουρα αρκετά κάτω από 3 μέτρα.

Τέλος είδα ότι στις οδηγίες εγκατάστασης του Εquation  αναφέρεται ότι η τροφοδοσία γίνεται πρώτα στην εξωτερική μονάδα με το καλώδιο 3Χ1,5 και μετά από εκεί φεύγει το καλώδιο 4Χ1 προς την εσωτερική μονάδα. Το αναφέρω αυτό απλά επειδή παλιότερα είχα διαβάσει στο παρόν νήμα ότι κάποιοι εγκαταστάτες απέφευγαν αυτού του τύπου τη σύνδεση, μάλλον για να "γλιτώσουν" κανά μέτρο καλωδίου 3Χ1,5...

Μόλις ολοκληρωθεί η εγκατάσταση και δουλέψω λίγο το μηχάνημα θα γράψω εντυπώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα υπολογισμό ανά χώρους (ανά δωμάτιο δεν γίνεται γιατί δεν μου επιτρέπει κάτω από 10τμ και δεν μπορώ να υπολογίσω το μικρό δωμάτιο και τα μπάνια μόνα τους)

Έχω ένα έλλειμμα σχετικά μεγάλο στο σαλόνι που μαζί με την κουζίνα θέλω 24.800 + 6.000= 30.800btu ενώ το κλιματιστικό έχει ονομαστική 27.600btu, άρα -3.200btu. Βέβαια αν το βάλω στη θέση απέναντι στη κουζίνα μπορεί να θεωρηθεί και κατά κάποιο τρόπο ενιαίος χώρος, οπότε σε αυτή τη περίπτωση μου βγάζει ότι θέλει 29.700btu, οπότε το έλλειμμα περιορίζεται στο -2.100btu.

Επίσης έχω και ένα μικρό έλλειμμα στο μεγάλο υπνοδωμάτιο που μαζί με μπάνιο και λίγο διάδρομο θέλει 14.300 ενώ το κλιματιστικό δίνει ονομαστική 13.600btu, άρα -700btu.

Όμως έχει περίσσευμα στο μικρό δωμάτιο που μαζί με μπάνιο και διάδρομο θέλει 10.600btu και το κλιματιστικό δίνει 13.600btu, δηλαδή +3.000btu.

Μπορώ να θεωρήσω λόγω του ότι το περίσσευμα βρίσκεται στο κέντρο του σπιτιού, ότι θα μοιράζεται στους άλλους δύο χώρους που έχουν έλλειμμα;

Σημειωτέον, ότι τους χώρους που θα τους κρατήσω (σχετικά) κλειστούς τους θεωρώ μη θερμαινόμενους στους υπολογισμούς των άλλων χώρων.

 

image.png.fb622958f9aa2d9dc78b92fd246d8145.png

 

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Επίσης, θα πρέπει να κάτσεις και να υπολογίσεις ανά δωμάτιο τις απώλειες με τη γνωστή εφαρμογή και να τα γράψεις πάνω στην κάτοψη.

https://www.elith.gr/calc/index.php

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2022 στις 11:30 ΠΜ, liakjim είπε

Είναι το καλύτερο θερμόμετρο που είχα ποτέ. Ενδιαφέρομαι και εγώ να μάθω.

Γνώμη μου πάντως να αποφύγετε το παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/s/25233726/Xiaomi-Monitor-2-Θερμόμετρo-Υγρασιόμετρo-Επιτραπέζιο-για-Χρήση-σε-Εσωτερικό-Χώρο-NUN4126GL.html?from=recommendations-from-inactive

Το αγόρασα πριν 1 βδομάδα και δε μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος από την ακρίβεια των μετρήσεων που δίνει, τόσο σε εσωτερική θερμοκρασία όσο και σε υγρασία.

Ειδικότερα, και συγκρίνοντάς το με άλλα 2 θερμόμετρα/υγρασιόμετρα, ένα αναλογικό (τύπου τρίχας για όσους ξέρουν) κι ένα ψηφιακό Xiaomi που λειτουργεί μέσω του Mi Control Hub με Wifi και δίνει ενδείξεις στο κινητό, ενώ τα άλλα 2 είναι σχεδόν πανομοιότυπα σε μετρήσεις όσες φορές τα έχω τσεκάρει, το συγκεκριμένο Xiaomi του link είναι σταθερά 0,5 - 1 βαθμό πιο ψηλά σε θερμοκρασία, και περίπου 5% πιο κάτω σε σχετική υγρασία (πάντα για το ίδιο ακριβώς σημείο του δωματίου με τα άλλα 2). Οπότε από μένα ΟΧΙ στο συγκεκριμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/9/2022 στις 8:04 ΜΜ, liakjim είπε

Κομπλέ θα είσαι με τα μιτσουμπισάκια.

ΥΓ Βγαίνει και σε 9άρι το BT25VG https://www.skroutz.gr/s/29639505/Mitsubishi-MSZ-MUZ-BT25VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-WiFi.html αν και ίσως overkill με τόσο μικρό χώρο οπότε μια χαρά το HR25VF

Λοιπόν  έχω νέα δεδομένα και όχι τόσο ευχάριστα. Επειδή τα κλιματιστικά τελικά θα αγοραστούν απο συγκεκριμένο συνοικιακό μαγαζί λογω ευκολιών πληρωμής (άτοκες δόσεις χωρίς τράπεζα κλπ. λόγω πολυετούς γνωριμίας και ορθής πελατειακής σχέσης), οι εταιρείες που φέρνει το συγκεκριμένο κατάστημα είναι οι εξής: winstar, toyotomi, inventor, fujitsu.

Όπως καταλαβαίνετε οι επιλογές λίγες. Μας προτείνουν ένα 9αρι fujitsu αυτό εδώ:

https://www.fgeurope.gr/product/fujitsu-klimatistiko-toichou-asyg-9kbtu/

και για τον μεγάλο χώρο ένα 12αρι inventor το : https://www.skroutz.gr/s/35929236/Inventor-Neo-ΝUVI-12WF-ΝUVO-12-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Πιστεύετε πως τα fujitsu είναι καλύτερα, ακόμη και σε αυτήν την χαμηλή σειρά;

Επίσης συγκρίνοντας τα 2 12αρια, fujitsu εναντι inventor μου φαίνεται καλύτερο τo πρώτο. Επισυνάπτω και ένα excel όπου έβαλα πλάι πλάι τα 9αρια και τα 12αρια. Σημειώνω ότι το 12αρι fujitsu έχει 100€ πάνω απο το Inventor και στα 9αρια ένα 60€.

Αξίζει αυτη η  διαφορά; δεν μιλάω τόσο σαν νουμέρα αποδόσεων στα χαρτιά όσο στην πράξη ( υπάρχει για παράδειγμα μεγάλο offset στη θέρμανση, θα ανοιγοκλείνει αντί να πεφτει σε χαμηλά watt΄;;; Τι λέει η  εμπειρία σας;).

Μήπως τη διαφορα να την κάλυπτα αγοράζοντας ένα καλύτερο μοντέλο inventor,  το comfort για παράδειγμα;

Σόρρυ για το πρήξιμο, αλλά με τις γυναίκες δεν βγάζω άκρη... Είναι και το οικονoμικό στη μέση...

 

air-compare.xlsx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...