Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, geodark είπε

Το ATXC35CV1B συγγνώμη, διόρθωσα και το link

Στο ερώτημα σου: όταν θα σε πάρουν τηλέφωνο για ραντεβού, μπορείς να το πεις τότε. Και όταν έρθουν. Και για τα 3μ σωλήνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για οσους εχουν απορια (οπως εγω) πως γινεται καποια κλιματιστικα στο skroutz με διθυραμβικες κριτικες (επεσε στην αντιληψη μου ενα και το εψαξα) να εχουν πχ 3 αστερια , η επικοινωνια μου με σκρουτζ μου ελυσε την απορια.

ΔΕΝ προσμετρωνται οι βαθμολογιες αν δεν ειναι επιβεβαιωμενη αγορα...

Μετα απο περιεργεια, ανελυσα τις κριτικες απο ενα κορυφαιο σε αριθμο κριτικων, το Toyotomi https://www.skroutz.gr/s/14495672/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-871ZR-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#reviews

Λοιπον απο τις 270 κριτικες και μεσο ορο βαθμολογιας 4,7 εχουμε:

1 επιβεβαιωμενη (αρα μετρησιμη) απο 12 συνολικα με 1 αστερι

1 επιβεβαιωμενη (αρα μετρησιμη) απο 8 συνολικα με 2 αστερια

Καμμια επιβεβαιωμενη  απο 17 συνολικα με 3 αστερια

10 επιβεβαιωμενες (αρα μετρησιμες) απο 41 συνολικα με 4 αστερια

42 επιβεβαιωμενες (αρα μετρησιμες) απο 192 συνολικα με 5 αστερια

ΑΝ, το τονιζω, ΑΝ ολες μετρουσαν το αποτελεσμα θα ηταν πολυ κοντινο, 4,45 αστερια...

Η αφορμη ηταν το https://www.skroutz.gr/s/23493148/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B10J2KVSG-E-RAS-10J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html#reviews

που τα 3 αστερια "θαβουν" μαλιστα ολη τη σειρα (ασχετως btu μιας και ομαδοποιουνται οι κριτικες)

καθως μετραει  ΜΙΑ μονο επιβεβαιωμενη κριτικη, με 3 αστερια.

ΑΝ , υπολογιζονταν ολες, 4,55 θα ηταν η βαθμολογια.

Αρα , οσοι ψαχνετε για κριτικες , καλο ειναι να τις διαβαζετε κιολας αναλυτικα και οχι μονο τον βαθμο να κοιταζετε.

Αυτα...και παω να συνεχισω τις καταγραφες ανα 15λ  με το Daikin οτι προλαβω απο ζεστες μερες, πολυ ζεστες μαλλον αυριο μεθαυριο.

Mηπως ξερει κανεις αν και με τι να αντικαταστησω, το απο μη διαθεσιμο εως πανακριβο πλεον,  Xiaomi/Quingping στρογγυλο bluetooth θερμομετρο ? https://www.skroutz.gr/s/15821837/Xiaomi-Mi-Smart-Temperature-Humidity-Sensor-NUN4019TY-LYWSDCGQ-01ZM.html

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

 

Mηπως ξερει κανεις αν και με τι να αντικαταστησω, το απο μη διαθεσιμο εως πανακριβο πλεον,  Xiaomi/Quingping στρογγυλο bluetooth θερμομετρο ? https://www.skroutz.gr/s/15821837/Xiaomi-Mi-Smart-Temperature-Humidity-Sensor-NUN4019TY-LYWSDCGQ-01ZM.html

Είναι το καλύτερο θερμόμετρο που είχα ποτέ. Ενδιαφέρομαι και εγώ να μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Είναι το καλύτερο θερμόμετρο που είχα ποτέ. Ενδιαφέρομαι και εγώ να μάθω.

Eχω το οριτζιναλ σε εκδοση e-ink , μιας και ειναι φασον η Xiaomi (Toyotomi στυλ!) σε  πολλα απο αυτα που πουλαει.

Eιναι και το Xiaomi e-ink που εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Specs είπε

Για οσους εχουν απορια (οπως εγω) πως γινεται καποια κλιματιστικα στο skroutz με διθυραμβικες κριτικες (επεσε στην αντιληψη μου ενα και το εψαξα) να εχουν πχ 3 αστερια , η επικοινωνια μου με σκρουτζ μου ελυσε την απορια.

ΔΕΝ προσμετρωνται οι βαθμολογιες αν δεν ειναι επιβεβαιωμενη αγορα...

Μετα απο περιεργεια, ανελυσα τις κριτικες απο ενα κορυφαιο σε αριθμο κριτικων, το Toyotomi https://www.skroutz.gr/s/14495672/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-871ZR-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#reviews

Λοιπον απο τις 270 κριτικες και μεσο ορο βαθμολογιας 4,7 εχουμε:

1 επιβεβαιωμενη (αρα μετρησιμη) απο 12 συνολικα με 1 αστερι

1 επιβεβαιωμενη (αρα μετρησιμη) απο 8 συνολικα με 2 αστερια

Καμμια επιβεβαιωμενη  απο 17 συνολικα με 3 αστερια

10 επιβεβαιωμενες (αρα μετρησιμες) απο 41 συνολικα με 4 αστερια

42 επιβεβαιωμενες (αρα μετρησιμες) απο 192 συνολικα με 5 αστερια

ΑΝ, το τονιζω, ΑΝ ολες μετρουσαν το αποτελεσμα θα ηταν πολυ κοντινο, 4,45 αστερια...

Η αφορμη ηταν το https://www.skroutz.gr/s/23493148/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B10J2KVSG-E-RAS-10J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html#reviews

που τα 3 αστερια "θαβουν" μαλιστα ολη τη σειρα (ασχετως btu μιας και ομαδοποιουνται οι κριτικες)

καθως μετραει  ΜΙΑ μονο επιβεβαιωμενη κριτικη, με 3 αστερια.

ΑΝ , υπολογιζονταν ολες, 4,55 θα ηταν η βαθμολογια.

Αρα , οσοι ψαχνετε για κριτικες , καλο ειναι να τις διαβαζετε κιολας αναλυτικα και οχι μονο τον βαθμο να κοιταζετε.

Αυτα...και παω να συνεχισω τις καταγραφες ανα 15λ  με το Daikin οτι προλαβω απο ζεστες μερες, πολυ ζεστες μαλλον αυριο μεθαυριο.

Mηπως ξερει κανεις αν και με τι να αντικαταστησω, το απο μη διαθεσιμο εως πανακριβο πλεον,  Xiaomi/Quingping στρογγυλο bluetooth θερμομετρο ? https://www.skroutz.gr/s/15821837/Xiaomi-Mi-Smart-Temperature-Humidity-Sensor-NUN4019TY-LYWSDCGQ-01ZM.html

Να υπολογίσεις και αυτές που σβήνουν για λόγους που αυτοί ξέρουν. 2 μου έσβησαν και δεν ήταν και αρνητικές για την Toyotomi. Ανέφερα και θετικά και αρνητικά. Ζήτησα διαγραφή του λογαριασμού και δεν ξανά ασχολήθηκα ως προς το θέμα των κριτικών. Μόνο τιμές κοιτάω γενικώς και δεν τους λαμβάνω στα σοβαρά υπόψη. Σχόλιο δεν μου έχει κόψει ούτε το e-bay ούτε το Amazon αλλά ούτε το Aliexpress.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

2 μου έσβησαν και δεν ήταν και αρνητικές για την Toyotomi

κριτικη σε προιον και σβηστηκε? η σε καταστημα?

@liakjim αυτο το διαχειριστικο εχει το δικο σου?

8 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Εγώ πάντως εχω  5 xiaomi monitor 2 και ειμαι ευχαριστημενος

Κι εγω ξεμεινα με ... 7, αλλα σε θελουν απο πανω να καταγραφεις τις στιγμιαιες , ενω το αλλο κανει εξαγωγη δεδομενων και κραταει τιμες ανα 15 λεπτα.

IMG_5639.jpg

IMG_5640.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

και για να επιστρέψουμε on topic

στο θεμα μας ειμαστε λοιπον, διαγραμματα, μη σε ξεγελαει ο τιτλος😁

εχει εξαγωγη δεδομενων το δικο σου το Xiaomi ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

στο θεμα μας ειμαστε λοιπον, διαγραμματα, μη σε ξεγελαει ο τιτλος😁

εχει εξαγωγη δεδομενων το δικο σου το Xiaomi ?

Δεν ξέρω, στο homeassistant το έχω και εκεί είναι τέλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω, στο homeassistant το έχω και εκεί είναι τέλειο.

τοτε αυτο σε παει ακομη καλυτερα απο θεμα οπτικης λογω e-ink . Δεν ξερω απο Homeassistant και επειδη δεν βρισκω εδω για iphone εκδοση θα το παρω aliexpress τελικα.

Εσυ δεν ξερω σε τι τιμη υπολογιζες αλλα αυτο που βρισκεις Ελλαδα ειναι (οχι σε HomeKit - IOS version) https://www.skroutz.gr/s/26195813/Αισθητήρας-Θερμοκρασίας-και-Υγρασίας-ClearGrass-M-Edition-CGG1.html#description

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Specs είπε

κριτικη σε προιον και σβηστηκε? η σε καταστημα?

 

Σε 2 κλιματιστικά Toyotomi διαφορετικά μοντέλα. Όχι σε καταστήματα. Νομίζω τις  είχα ανεβάσει τις κριτικές στο πρώτο μέρος του νήματος και κάποια υποστήριζαν καλά έκαναν που τις διέγραψαν γιατί ήταν  υποκειμενικές. Πχ  δεν μού άρεσε το κουμπί turbo αφού δεν απενεργοποιείται η λειτουργία από μόνη της μετά από μισή ώρα και πρέπει ο χρήστης να το κάνει χειροκίνητα. Δεν υπήρχε δυνατότητα διόρθωσης και με απέκλεισαν κιόλας από το να ξανά σχολιάσω το ίδιο προϊόν Αν ψάξω θα το βρω αλλά δεν νομίζω ότι είναι σωστό να επαναλαμβανόμαστε.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Προσωπικά σε toytomi θα ζηταγα 5μ σωλήνα (φυσικά με έξτρα κόστος), κενό μέχρι θανάτου και την εξωτερική μονάδα στο πάτωμα με αντικραδασμικα λαστιχακια οπωσδήποτε.

Αν μιλάμε για το izuru που για κάποιο λόγο κάνει τρελές πωλήσεις είναι αθόρυβο. Μου φαίνεται ότι είναι και φασον AUX.
5 μέτρα θα ζήταγα σε Midea πάντως όχι σε σε toyotomi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Klausx είπε

Αν μιλάμε για το izuru που για κάποιο λόγο κάνει τρελές πωλήσεις είναι αθόρυβο. Μου φαίνεται ότι είναι και φασον AUX.
5 μέτρα θα ζήταγα σε Midea πάντως όχι σε σε toyotomi.

Τόσο παλιό μοντέλο δύσκολο να είναι κάτι άλλο από gree 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...