Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν εξαιρέσουμε ότι καίει σαν πουτ@να σε σχέση με το daikin και ότι τα βράδια του χειμώνα μας ξυπνάει με τα κρατς και τα κρουτς και τα φςςςςςςςς και τις απότομες περιοδικές αυξήσεις στην ταχύτητα του ανεμιστήρα, ναι, μάλλον....ευχαριστημενος...

Στη ψύξη όμως είναι καλό.

Ομολογω δεν τα περιμενα ολα αυτα..και οι θυρυβοι στα πλαστικα ειναι λογος αποφυγης..οταν λες καιει πολυ εννοεις δεν πεφτει κατω απο 300watt και πεφτει σε λουπα on/off υπο συνθηκες; τα χεις αναφερει αλλα δεν το θυμαμαι..ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ομολογω δεν τα περιμενα ολα αυτα..και οι θυρυβοι στα πλαστικα ειναι λογος αποφυγης..οταν λες καιει πολυ εννοεις δεν πεφτει κατω απο 300watt και πεφτει σε λουπα on/off υπο συνθηκες; τα χεις αναφερει αλλα δεν το θυμαμαι..ευχαριστω!

Ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elen46 είπε

 

Σεβαστε @liakjim,μολις μιλησα με τον φιλο για τις προτασεις σου και μου ειπε εκτος των euronics,τι αλλες προτασεις θα του εκανες για την περιπτωση του, επιλεγοντας μοντελα αποκλειστικα και μονο χωρις περιορισμους καταστηματων.(Συγγνωμη αν σε ζαλισαμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, elen46 είπε

Σεβαστε @liakjim,μολις μιλησα με τον φιλο για τις προτασεις σου και μου ειπε εκτος των euronics,τι αλλες προτασεις θα του εκανες για την περιπτωση του, επιλεγοντας μοντελα αποκλειστικα και μονο χωρις περιορισμους καταστηματων.(Συγγνωμη αν σε ζαλισαμε)

Daikin perfera για δωμάτιο και edge 18αρι.

Να μη τσιγγουνευτει. Έχει κουπονια. Θα τα πάρει τσάμπα και θα εξοικονομήσει από την οικονομία σε ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Daikin perfera για δωμάτιο και edge 18αρι.

Να μη τσιγγουνευτει. Έχει κουπονια. Θα τα πάρει τσάμπα και θα εξοικονομήσει από την οικονομία σε ρεύμα.

Σ'ευχαριστω και παλι,εισαι σπαθι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Κάποια πρόταση για μαγαζί για την εγγύηση?

7 χρόνια έχουν τα Toshiba οπότε όπου λέει "εγγύηση αντιπροσωπείας".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Δεν είναι και ότι χειρότερο. Δεν βγάζουν βλάβες τα παλιότερα τουλάχιστον. Αφού δεν υπήρχε άλλη επιλογή Το σκούρο δεν θα το έπαιρνα με τίποτα πάντως.  Καλές δροσιές. Δες αν γίνεται η εγγύηση online και πάρεις τίποτα extra κάλυψη. Πρόσεχε με την εγκατάσταση αν δεν έχει γίνει.

 

Και ότι είχα αρχίσει να το μετανιώνω με αυτά που ακούω εδω μέσα.

Απλά ημουν αναγκασμένος να πάρω απο εκει που το πήρα (λόγω κουπονιου σε άλλο ονομα) και διαθεσιμότητας.

Δεν εχει εγκατασταθεί ακόμα. Να προσέξω δηλαδη 2 πράγματα απο ότι κατάλαβα,  3μ Σωληνες και εγκατάσταση με αντλία κενού. Σωστά; 

Το χρώμα είναι επιλογή απο την γυναίκα αφου ταιριάζει απόλυτα με το σπίτι. 

Ελπίζω να αποδειχθεί καλό μοντέλο . Το κακό(/καλό;) είναι ότι είναι φετινό μοντέλο και δεν ξέρουμε τι θα βγάλει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, blanka είπε

Και ότι είχα αρχίσει να το μετανιώνω με αυτά που ακούω εδω μέσα.

Απλά ημουν αναγκασμένος να πάρω απο εκει που το πήρα (λόγω κουπονιου σε άλλο ονομα) και διαθεσιμότητας.

Δεν εχει εγκατασταθεί ακόμα. Να προσέξω δηλαδη 2 πράγματα απο ότι κατάλαβα,  3μ Σωληνες και εγκατάσταση με αντλία κενού. Σωστά; 

Το χρώμα είναι επιλογή απο την γυναίκα αφου ταιριάζει απόλυτα με το σπίτι. 

Ελπίζω να αποδειχθεί καλό μοντέλο . Το κακό(/καλό;) είναι ότι είναι φετινό μοντέλο και δεν ξέρουμε τι θα βγάλει.

 

Προσωπικά σε toytomi θα ζηταγα 5μ σωλήνα (φυσικά με έξτρα κόστος), κενό μέχρι θανάτου και την εξωτερική μονάδα στο πάτωμα με αντικραδασμικα λαστιχακια οπωσδήποτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσωπικά σε toytomi θα ζηταγα 5μ σωλήνα (φυσικά με έξτρα κόστος), κενό μέχρι θανάτου και την εξωτερική μονάδα στο πάτωμα με αντικραδασμικα λαστιχακια οπωσδήποτε.

Όταν έβαλα το ΤΟΥΟΤΟΜΙ τους είχα αναφέρει τουλάχιστον 3 μέτρα σωλήνα εχτρα και μου είχαν αρχίσει τα ποιος τα λέει αυτά  κλπ. Σελίδα 89 από το manual τους απαντώ και έμειναν παγωτά (και καλά εξουσιοδοτημένοι).

Παραθέτω για επιβεβαίωση του @liakjim από το manual της TOYOTOMI για το TRN/TRG-828ZR. Προσωπικά έχω βάλει λίγο πάνω από 3 μέτρα.

image.png.e3165af536e0743b0cd6fe0adfde1fdb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Όταν έβαλα το ΤΟΥΟΤΟΜΙ τους είχα αναφέρει τουλάχιστον 3 μέτρα σωλήνα εχτρα και μου είχαν αρχίσει τα ποιος τα λέει αυτά  κλπ. Σελίδα 89 από το manual τους απαντώ και έμειναν παγωτά (και καλά εξουσιοδοτημένοι).

Παραθέτω για επιβεβαίωση του @liakjim από το manual της TOYOTOMI για το TRN/TRG-828ZR. Προσωπικά έχω βάλει λίγο πάνω από 3 μέτρα.

image.png.e3165af536e0743b0cd6fe0adfde1fdb.png

Ακριβώς. Και στέκομαι στο μήκος των 5μ , όπου είναι χάλια μεταφρασμένο ( standard length). Στους δεινόσαυρους gree , ειδικά στα τσομάρια των 24Κ , δεν θα ήθελα να ήμουν κοντά στο ελάχιστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα.

Προχώρησα στην αγορά του

https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-c35-sensira-atxc35c-arxc35c-klimatistiko-inverter-12000btu-126379

από το praktiker με δωρεάν εγκατάσταση.

Απ' ότι διαβάζω στους όρους https://www.praktiker.gr/Term.aspx?gid=73 δεν βλέπω να αναγράφεται πουθενά ότι συμπεριλαμβάνεται και η χρήση αντλίας κενού. Απ' όσα ξέρω και έχω διαβάσει είναι όμως απαραίτητη ειδικά με το R32. Γνωρίζει κάποιος μήπως τι παίζει με την εγκατάσταση του praktiker; Μπορώ να μιλήσω εκείνη τη στιγμή από τον ψυκτικό και να το απαιτήσω;

 

Επεξ/σία από geodark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, geodark είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Προχώρησα στην αγορά του

https://www.skroutz.gr/s/18325018/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC35B-ARXC35B-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

από το praktiker με δωρεάν εγκατάσταση.

Απ' ότι διαβάζω στους όρους https://www.praktiker.gr/Term.aspx?gid=73 δεν βλέπω να αναγράφεται πουθενά ότι συμπεριλαμβάνεται και η χρήση αντλίας κενού. Απ' όσα ξέρω και έχω διαβάσει είναι όμως απαραίτητη ειδικά με το R32. Γνωρίζει κάποιος μήπως τι παίζει με την εγκατάσταση του praktiker; Μπορώ να μιλήσω εκείνη τη στιγμή από τον ψυκτικό και να το απαιτήσω;

 

Το ATXC35Β πήρες, ή το ATXC35C ( που είναι και το καινούριο μοντέλο;).

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το ATXC35Β πήρες, ή το ATXC35C ( που είναι και το καινούριο μοντέλο;).

Το ATXC35CV1B συγγνώμη, διόρθωσα και το link

Επεξ/σία από geodark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...