Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, antykaps είπε

Ναι με κάλυπτε ..  συνηθης λειτουργία το χειμωνα στο 2-3 και τον βαρυ χειμώνα στο 5

Ας πούμε λοιπόν ότι το 12αρι δίνει 2kw αντί για 3.5kw στα κρύα. Άρα αν θέλουμε 6kw σύνολο, λειπουν άλλα 4 ας πούμε. 

To Mitsubishi τα δίνει:

IMG_20220913_132733.jpg.7bdbd91a3a6475c88b33c744c1a7245f.jpg

Το ίδιο και το Toshiba:

Screenshot_2022-09-13-13-29-52-72_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg.17e67235d201a1218fa6622a0b55301e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Πρόκειται για ένα κλιματιστικό φασόν gree με μικρή εγγύηση,  ενώ από αναφορές μελών σε παλιότερα μοντέλα, έχει διαπιστωθεί ότι σε θέρμανση ειδικά τα greeοειδη ( άρα και τα toytomi) έχουν μια τάση να μην ρίχνουν τα watts σε χαμηλά επίπεδα ( ίσα ίσα τα κρατάνε και πολύ υψηλά πχ 900W για 24αρια) οπότε έχουν έντονα φαινόμενα on-off και γενικά υψηλές καταναλώσεις. Μάλιστα κάποια μέλη έχουν φτάσει και σε σημείο να τα ξηλώσουν ενώ τα κλιματιστικά που έβαλαν στη θέση τους, έκαιγαν σαφώς λιγότερο. Στη ψύξη είναι πιο ευνοϊκά τα πράγματα. Για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχουμε feedback αλλά μάλλον θα έχει παρόμοια συμπεριφορά. Παρακολουθησέ το.

 

Αυτό σημαίνει ότι χάνει την ώρα το τηλεκοντρόλ. 

Με μείον -4 τον χειμώνα, το 18αρι θα γίνει 14-15αρι. Πες του το.

Επίσης θέλουμε μπάτζετ ( είσαι σίγουρος ότι έχει επιλεχθεί για το πρόγραμμα ανακύκλωσης; ).

Εχει στα χερια του τακουπονια και το οικονομικο περιθωριο ειναι εως400 για 9αρι και εως 600 περιπου για 18αρι να πληρωσει αυτος εκτος επιταγων.Επισης το 18αρι ειναι οκ για το χωρο περιπου 35 τ.μ.Ευχαριστω για την ανταποκριση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ας πούμε λοιπόν ότι το 12αρι δίνει 2kw αντί για 3.5kw στα κρύα. Άρα αν θέλουμε 6kw σύνολο, λειπουν άλλα 4 ας πούμε. 

To Mitsubishi τα δίνει:

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το ίδιο και το Toshiba:


Και τα δυο έχουν 1500 €  άλλα το Toshiba έχει και δωρεάν εγκατάσταση (εκτιμώ κόστος 120-140€)
Ποιο να προτιμήσω  απο τα δυο
Η μηπως οι τιμές ειναι τσιμπημένες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Specs είπε

Oxi βεβαια! αν μονο το εχει προγραμματισει αθελα του ναι...το βιβλιο του γραφει:

Hints:
After replacing batteries or a power failure happens, time
setting should be reset.

 

Εκανα reset, εβγαλα μπαταριες αλλα το ιδιο. Εχω το tapo p110, μηπως γινεται κατι απο αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sxakk είπε

Εκανα reset, εβγαλα μπαταριες αλλα το ιδιο. Εχω το tapo p110, μηπως γινεται κατι απο αυτο;

Βγαλτο πριν αλλάξει η μέρα και θα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, sxakk είπε

Εκανα reset, εβγαλα μπαταριες αλλα το ιδιο. Εχω το tapo p110, μηπως γινεται κατι απο αυτο;

Εκεί που λέει πρόγραμμα όταν το πατήσεις να μην υπάρχει τίποτα και εκεί που λέει εκτός να μην έχεις πατήσει εκκίνηση 

Screenshot_20220913-145640.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, περιμένω και εγώ σήμερα τον εγκατάσταση για δύο mitsubishi   24αρια.Μου δωσαν κάποιες συμβουλές και θα ήθελα τη γνώμη σας και για την ενημέρωση σας. Πρώτον η εσωτερική μονάδα πρέπει να είναι τουλάχιστον δέκα πόντους κάτω από το ταβάνι, δεύτερον το μήκος του χαλκό σωλήνα πρέπει να είναι 2-3μετρα για να μην υπάρχουν τριγμοί από την υψηλή πίεση και βέβαια βάσεις καουτσούκ. Την γνώμη σας θα ήθελα παρακαλώ Σας ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βγαλτο πριν αλλάξει η μέρα και θα δεις.

 

1 ώρα πριν, elen46 είπε

Εχει στα χερια του τακουπονια και το οικονομικο περιθωριο ειναι εως400 για 9αρι και εως 600 περιπου για 18αρι να πληρωσει αυτος εκτος επιταγων.Επισης το 18αρι ειναι οκ για το χωρο περιπου 35 τ.μ.Ευχαριστω για την ανταποκριση!!

@liakjim μια μικρη βοηθεια ακομη απο euronics?Εχω προηγουμενο ποστ με λεπτομερειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antykaps είπε


Και τα δυο έχουν 1500 €  άλλα το Toshiba έχει και δωρεάν εγκατάσταση (εκτιμώ κόστος 120-140€)
Ποιο να προτιμήσω  απο τα δυο
Η μηπως οι τιμές ειναι τσιμπημένες ?

Λογικά το Mitsubishi θα έχει μεγαλύτερη οικονομία σε θέρμανση για το κλίμα σου ( 4.5 Vs 4.0) σε έντονο κρύο. 

Το edge έχει υπερδιπλάσια εγγύηση.

Ζυγίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λογικά το Mitsubishi θα έχει μεγαλύτερη οικονομία σε θέρμανση για το κλίμα σου ( 4.5 Vs 4.0) σε έντονο κρύο. 

Το edge έχει υπερδιπλάσια εγγύηση.

Ζυγίζεις.

Για τη  συμπεριφορά τους στο Defrost έχουμε κάποιο feedback ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, blanka είπε

Παιδιά λόγω κουπονιού και ανάγκης πήρα αυτό το κλιματιστικό 

https://www.toyotomi.gr/el/toyotomi-ctn-ctg-271brm

Δυστυχώς δεν είχα την πολυτέλεια να επιλέξω μοντέλο , το πήρα από φίλο και δεν είχε επιλογές

 

Τι λέτε ; αξίζει;

 

Δεν είναι και ότι χειρότερο. Δεν βγάζουν βλάβες τα παλιότερα τουλάχιστον. Αφού δεν υπήρχε άλλη επιλογή Το σκούρο δεν θα το έπαιρνα με τίποτα πάντως.  Καλές δροσιές. Δες αν γίνεται η εγγύηση online και πάρεις τίποτα extra κάλυψη. Πρόσεχε με την εγκατάσταση αν δεν έχει γίνει.

1 ώρα πριν, AmiJIm είπε

Καλημέρα, περιμένω και εγώ σήμερα τον εγκατάσταση για δύο mitsubishi   24αρια.Μου δωσαν κάποιες συμβουλές και θα ήθελα τη γνώμη σας και για την ενημέρωση σας. Πρώτον η εσωτερική μονάδα πρέπει να είναι τουλάχιστον δέκα πόντους κάτω από το ταβάνι, δεύτερον το μήκος του χαλκό σωλήνα πρέπει να είναι 2-3μετρα για να μην υπάρχουν τριγμοί από την υψηλή πίεση και βέβαια βάσεις καουτσούκ. Την γνώμη σας θα ήθελα παρακαλώ Σας ευχαριστώ. 

15 εκατοστά καλύτερα από το ταβάνι και 3 μέτρα οι σωληνώσεις. Οπωσδήποτε αντλία κενού. Μεγάλη προσοχή στην εγκατάσταση. με ευλάβεια το manual εγκατάστασης να τηρήσουν.

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AmiJIm είπε

Καλημέρα, περιμένω και εγώ σήμερα τον εγκατάσταση για δύο mitsubishi   24αρια.Μου δωσαν κάποιες συμβουλές και θα ήθελα τη γνώμη σας και για την ενημέρωση σας. Πρώτον η εσωτερική μονάδα πρέπει να είναι τουλάχιστον δέκα πόντους κάτω από το ταβάνι, δεύτερον το μήκος του χαλκό σωλήνα πρέπει να είναι 2-3μετρα για να μην υπάρχουν τριγμοί από την υψηλή πίεση και βέβαια βάσεις καουτσούκ. Την γνώμη σας θα ήθελα παρακαλώ Σας ευχαριστώ. 

Καλησπέρα πατριώτη
Είμαι και εγώ απο Γιάννενα
Είμαι σε δίλημμα αναμεσα σε  Toshiba Edge RAS-B24J2KVSG/24J2AVSG-E  και το σε Mitsubishi Diamond Series SRK/SRC-71ZR-Wτο
Τα βρισκω στην ιδια τιμη  1500€ αλλά το Toshiba  εχει δωρεαν εγκατασταση
Ποια ειναι η γνωμη σου . Ποιοι εινα οι λογοι που επέλεξες Mitsubishi
Ακομη απο ποιον τα πήρες  και σε τι τιμη αν επιτρεπετε  ?

Ανεβασε καμια φωτο απο εκατασταση να την εχουμε υποψιν

Σε ευχαριστώ  εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι επικινδυνα κοντα σε αγορα 😁 οποτε καλησπερα και παλι!

Μου ειχατε προτεινει πριν λιγες βδομαδες με βαση το ερωτηματολογιο (και to budget) τα haier στα οποια προσανατολιζομαι.. Εχει μερικα 18αρια, να προτιμησω το Tide green ή green plus ή Pearl.

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/1014/Haier/f/407349/18000-btu.html?o=haier+18000

Επισης διαβασα την συζητηση σχετικα με την εγγυηση τους που θελουν συντηρηση απο τον 3ο χρονο, ποσο να κοστιζει αραγε; Μηπως ειναι λογος αλλαξω επιλογη και να παω πχ σε κανα TCL; Ευχαριστω και παλι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, antykaps said:

Καλησπέρα πατριώτη
Είμαι και εγώ απο Γιάννενα
Είμαι σε δίλημμα αναμεσα σε  Toshiba Edge RAS-B24J2KVSG/24J2AVSG-E  και το σε Mitsubishi Diamond Series SRK/SRC-71ZR-Wτο
Τα βρισκω στην ιδια τιμη  1500€ αλλά το Toshiba  εχει δωρεαν εγκατασταση
Ποια ειναι η γνωμη σου . Ποιοι εινα οι λογοι που επέλεξες Mitsubishi
Ακομη απο ποιον τα πήρες  και σε τι τιμη αν επιτρεπετε  ?

Ανεβασε καμια φωτο απο εκατασταση να την εχουμε υποψιν

Σε ευχαριστώ  εκ των προτερων

Σε mitshubishi θα πηγαινα λογω του κλιματος στα γιαννενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, booogieman είπε

Ειμαι επικινδυνα κοντα σε αγορα 😁 οποτε καλησπερα και παλι!

Μου ειχατε προτεινει πριν λιγες βδομαδες με βαση το ερωτηματολογιο (και to budget) τα haier στα οποια προσανατολιζομαι.. Εχει μερικα 18αρια, να προτιμησω το Tide green ή green plus ή Pearl.

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/1014/Haier/f/407349/18000-btu.html?o=haier+18000

Επισης διαβασα την συζητηση σχετικα με την εγγυηση τους που θελουν συντηρηση απο τον 3ο χρονο, ποσο να κοστιζει αραγε; Μηπως ειναι λογος αλλαξω επιλογη και να παω πχ σε κανα TCL; Ευχαριστω και παλι

 

 

Σορι προσθετω και το Flair plus για το οποιο διαβασα το παρακατω αρνητικο σχολιο, χωρις καταλαβαινω τι εννοει:

"Δεν έχει λαμαρίνα από κάτω έχει τρύπες για την αποστράγγιση Τρεχει νερό στο μπαλκόνι απαράδεκτο ο τεχνικός μου είπε αυτά τα έκαναν πριν 30 χρόνια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...