Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, sxakk είπε

Γεια σας! Έχω το Haier tide green plus 24αρι. Ενώ το έχω κλειστό, στις 00:01 όταν αλλάζει η μέρα ανοίγει από μόνο του. Τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ.

Κάτι θα έχεις πατήσει κατά λάθος. Δες λίγο το εγχειρίδιο.

11 ώρες πριν, elen46 είπε

Καλησπερα,ερωτηση για φιλο...ψαχνει 9αρι και 18αρι κλιματιστικα μεσω του ανακυκλωνω για χρηση ψυξης-θερμσνσης 50-50  σε περιοχη με 41-42 βαθμους καλοκαιρι και εως-4 χειμωνα απο τα καταστηματα euronics.Τι θα προτεινατε για χαμηλη καταναλωση,αξιοπιστια και αποδοση συγχρονως?

 

https://www.euronics.gr/fujitsu-asyg09kmceaoyg09kmcc-inverter-κλιματιστικό

 

https://www.euronics.gr/fujitsu-asyg24kmtaaoyg24kmta-inverter-κλιματιστικό

Στις 10/9/2022 στις 5:51 ΜΜ, spocky είπε

Εχει δοκιμασει κανεις να τρεξει το tplink energy monitor σε linux 32 bit;

Δουλεύει.

5 ώρες πριν, Dask92 είπε

Λοιπόν παιδιά ήρθε η ώρα αγοράς για το 18αρι που λέγαμε (όσοι θυμαστε) και ξηλωματος του izuru II. Μπορεί να μπει και 24αρι  (θα δειξει με επιφύλαξη) και έχω καταλήξει μιας και έχουν αλλάξει οι τιμές πλέον στο 1.toshiba edge. 2. Panasonic Etherea.  

Γερνω στο πρώτο περισσότερο λόγω και feedback εδώ. Για πείτε μια τελευταία γνώμη. Που γερνετε περισσότερο ? Κανείς με κάποιο feedback στο Etherea?

Κυρίως θερμανση θα το χρησιμοποιήσω σαν μόνη πηγή 

Θα προτιμούσα το edge ( εγγύηση ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, sxakk είπε

Γεια σας! Έχω το Haier tide green plus 24αρι. Ενώ το έχω κλειστό, στις 00:01 όταν αλλάζει η μέρα ανοίγει από μόνο του. Τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ.

Bγαλε τις μπαταριες απο το τηλεκοντρολ για λιγο, να σβησει ο οποιος τυχον προγραμματισμος εχει αθελα σου γινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Specs είπε

Bγαλε τις μπαταριες απο το τηλεκοντρολ για λιγο, να σβησει ο οποιος τυχον προγραμματισμος εχει αθελα σου γινει...

Νομίζω ότι δεν έχει σχέση το τηλεκοντρόλ. Ο προγραμματισμός περνάει στην εσωτερική μονάδα, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ο προγραμματισμός περνάει στην εσωτερική μονάδα, έτσι;

Το παρουσιασε εξαρχης εννοεις και αρα ειναι λαθος προγραμματισμου? αν ναι , ηρθε η ωρα να δοκιμασει την υποστηριξη της Inventor!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά λόγω κουπονιού και ανάγκης πήρα αυτό το κλιματιστικό 

https://www.toyotomi.gr/el/toyotomi-ctn-ctg-271brm

Δυστυχώς δεν είχα την πολυτέλεια να επιλέξω μοντέλο , το πήρα από φίλο και δεν είχε επιλογές

 

Τι λέτε ; αξίζει;

 

Επεξ/σία από blanka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Specs είπε

Το παρουσιασε εξαρχης εννοεις και αρα ειναι λαθος προγραμματισμου? αν ναι , ηρθε η ωρα να δοκιμασει την υποστηριξη της Inventor!

Ότι και να αλλάξει μπαταρίες σημαίνει ότι θα απενεργοποιηθεί ο προγραμματισμός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, elen46 είπε

Καλησπερα,ερωτηση για φιλο...ψαχνει 9αρι και 18αρι κλιματιστικα μεσω του ανακυκλωνω για χρηση ψυξης-θερμσνσης 50-50  σε περιοχη με 41-42 βαθμους καλοκαιρι και εως-4 χειμωνα απο τα καταστηματα euronics.Τι θα προτεινατε για χαμηλη καταναλωση,αξιοπιστια και αποδοση συγχρονως?

  Ευχαριστω για την ανταποκριση σου @liakjimαλλα χρειαζεται ενα9αρι και ενα18αρι ο φιλος μηπως μπορεις να προτεινεις κατι εξισου αξιοπιστο αλλα και οικονομικο?Ευχαριστω και παλι εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ότι και να αλλάξει μπαταρίες σημαίνει ότι θα απενεργοποιηθεί ο προγραμματισμός;

Oxi βεβαια! αν μονο το εχει προγραμματισει αθελα του ναι...το βιβλιο του γραφει:

Hints:
After replacing batteries or a power failure happens, time
setting should be reset.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Δουλεύει.

Μπορεις να μου στειλεις σε PM με ποια διανομη το δοκιμασες και τις εντολες γιατι εμενα σε ΜΙΝΤ XFCE μου βγαζει παρομοια errors με το termux και το zip που εχει για Linux δεν τρεχει καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blanka είπε

Παιδιά λόγω κουπονιού και ανάγκης πήρα αυτό το κλιματιστικό 

https://www.toyotomi.gr/el/toyotomi-ctn-ctg-271brm

Δυστυχώς δεν είχα την πολυτέλεια να επιλέξω μοντέλο , το πήρα από φίλο και δεν είχε επιλογές

 

Τι λέτε ; αξίζει;

 

Πρόκειται για ένα κλιματιστικό φασόν gree με μικρή εγγύηση,  ενώ από αναφορές μελών σε παλιότερα μοντέλα, έχει διαπιστωθεί ότι σε θέρμανση ειδικά τα greeοειδη ( άρα και τα toytomi) έχουν μια τάση να μην ρίχνουν τα watts σε χαμηλά επίπεδα ( ίσα ίσα τα κρατάνε και πολύ υψηλά πχ 900W για 24αρια) οπότε έχουν έντονα φαινόμενα on-off και γενικά υψηλές καταναλώσεις. Μάλιστα κάποια μέλη έχουν φτάσει και σε σημείο να τα ξηλώσουν ενώ τα κλιματιστικά που έβαλαν στη θέση τους, έκαιγαν σαφώς λιγότερο. Στη ψύξη είναι πιο ευνοϊκά τα πράγματα. Για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχουμε feedback αλλά μάλλον θα έχει παρόμοια συμπεριφορά. Παρακολουθησέ το.

 

37 λεπτά πριν, Specs είπε

Oxi βεβαια! αν μονο το εχει προγραμματισει αθελα του ναι...το βιβλιο του γραφει:

Hints:
After replacing batteries or a power failure happens, time
setting should be reset.

 

Αυτό σημαίνει ότι χάνει την ώρα το τηλεκοντρόλ. 

50 λεπτά πριν, elen46 είπε

  Ευχαριστω για την ανταποκριση σου @liakjimαλλα χρειαζεται ενα9αρι και ενα18αρι ο φιλος μηπως μπορεις να προτεινεις κατι εξισου αξιοπιστο αλλα και οικονομικο?Ευχαριστω και παλι εκ των προτερων

Με μείον -4 τον χειμώνα, το 18αρι θα γίνει 14-15αρι. Πες του το.

Επίσης θέλουμε μπάτζετ ( είσαι σίγουρος ότι έχει επιλεχθεί για το πρόγραμμα ανακύκλωσης; ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό σημαίνει ότι χάνει την ώρα το τηλεκοντρόλ.

Nai και ετσι ελπιζω ακυρωνεται και η οποια λειτουργια self timer ειχε μπει...κανω λαθος? θα μας πη ο χρηστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Specs είπε

Nai και ετσι ελπιζω ακυρωνεται και η οποια λειτουργια self timer ειχε μπει...κανω λαθος? θα μας πη ο χρηστης.

Για να ακυρωθεί θα πρέπει να δωθεί εντολή ακύρωσης. Τουλάχιστον στο μυαλό μου. Μπορεί να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/9/2022 στις 5:58 ΜΜ, liakjim είπε

Στα χαρτιά θα χρειαστείς παραπάνω από ένα μηχάνημα ή ίσως οριακά να σε καλύψει το Mitsubishi Heavy SRK80ZR-W

@liakjim  και όποιος άλλος στο νήμα γνωρίζει
Για θέρμανση είχα τοποθετημένο στην κουζίνα  ενα 12αρι inverter   Gree   και στο σαλονι μια αεροθερμη σόμπα pellet 5,5 kw
Αρχικά σκεφτόμουν να βγάλω και την σόμπα και το κλιματιστικό και να βάλω ενα 24αρι στην θεση που φαινετε|
Επειδή υπάρχει κίνδυνος να μην επαρκεί  ουτε και με  το Mitsubishi Heavy SRK80ZR-W σκέφτηκα να κρατήσω το 12αρι κλιματιστικό ,να αφαιρέσω την σόμπα και να βάλω ενα νεο 24αρι και είμαι ανάμεσά σε Toshiba Edge RAS-B24J2KVSG/24J2AVSG-E και σε Mitsubishi Diamond Series SRK/SRC-71ZR-W

Αυτή είναι μια πρόχειρη κάτοψη του χώρου
image.png.4c831cf3e992481ddc79c32d15afa565.png

Τι λέτε για αυτή την λύση

Ποιο από τα δυο προτείνετε

τα χρήματα είναι τα ίδια

 

Επεξ/σία από antykaps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, antykaps είπε

@liakjim  και όποιος άλλος στο νήμα γνωρίζει
Για θέρμανση είχα τοποθετημένο στην κουζίνα  ενα 12αρι inverter   Gree   και στο σαλονι μια αεροθερμη σόμπα pellet 5,5 kw
Αρχικά σκεφτόμουν να βγάλω και την σόμπα και το κλιματιστικό και να βάλω ενα 24αρι στην θεση που φαινετε|
Επειδή υπάρχει κίνδυνος να μην επαρκεί  ουτε και με  το Mitsubishi Heavy SRK80ZR-W σκέφτηκα να κρατήσω το 12αρι κλιματιστικό ,να αφαιρέσω την σόμπα και να βάλω ενα νεο 24αρι και είμαι ανάμεσά σε Toshiba Edge RAS-B24J2KVSG/24J2AVSG-E και σε Mitsubishi Diamond Series SRK/SRC-71ZR-W

Αυτή είναι μια πρόχειρη κάτοψη του χώρου
image.png.4c831cf3e992481ddc79c32d15afa565.png

Τι λέτε για αυτή την λύση

Ποιο από τα δυο προτείνετε

τα χρήματα είναι τα ίδια

 

Η σόμπα σε κάλυπτε σαν kw;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...