Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Επιμένω σε μέτρηση του eer με το HVAC calculator

θα το επαναλαβω, εκτεταμενα τωρα. Εχω αρχισει ηδη και καταγραφω. Μηπως εχουμε τον τυπο του HVAC σε κανενα εξελ να τα κανω ολα μαζι στο τελος γιατι με παιδευει online και μια μου βγαζει την ειδοποιηση τ1<τ2 , μια δεν κανει τον υπολογισμο κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημέρα παιδιά.

Στην αναζήτηση κλιματιστικού και εγώ, με επιδότηση 45% απο το allazosyskevi.

Είδα το Fujitsu ASY/AOYG09KMCE , high end σειρά μου είπανε και οι καταναλώσεις χαμηλές 118 kwh κρύο/ 343 kwh ζέστη - 7,4 σεερ και 5,3 σκοπ.

και επειδή απο mitsubishi είμαι πολυ ευχαριστημένος είδα και Mitsubishi MSZ/MUZ-HR25VF με 141 kwh / 289 kwh ζέστη και σεερ 6,2 - 5,3 σκοπ και χαμηλότερη τιμή

τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Specs είπε

θα το επαναλαβω, εκτεταμενα τωρα. Εχω αρχισει ηδη και καταγραφω. Μηπως εχουμε τον τυπο του HVAC σε κανενα εξελ να τα κανω ολα μαζι στο τελος γιατι με παιδευει online και μια μου βγαζει την ειδοποιηση τ1<τ2 , μια δεν κανει τον υπολογισμο κλπ

Όχι δεν τον έχω. Τις θερμοκρασίες βάλτες ανάποδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τις θερμοκρασίες βάλτες ανάποδα

αναποδα τις βαζω αν και παιρνει και αρνητικες τιμες το αποτελεσμα μερικες φορες!

Παντως με την ακαριαια αλλαγη σε καθε μεταβολη ζητησης 1 η και πιο πανω βαθμων αναλογως, μπορω με τις μετρησεις να εχω και εερ μερικου φορτιου , εστω δια της πλαγιας οδου...δηλαδη οταν για το quiet εχω αναλογως την διαφορα θερμοκρασιας χωρου με την θερμοκρασια ζητησης, μεγαλη η μικρη, 145-220-440 watt κατι λεει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, mpregos είπε

καλημέρα παιδιά.

Στην αναζήτηση κλιματιστικού και εγώ, με επιδότηση 45% απο το allazosyskevi.

Είδα το Fujitsu ASY/AOYG09KMCE , high end σειρά μου είπανε και οι καταναλώσεις χαμηλές 118 kwh κρύο/ 343 kwh ζέστη - 7,4 σεερ και 5,3 σκοπ.

και επειδή απο mitsubishi είμαι πολυ ευχαριστημένος είδα και Mitsubishi MSZ/MUZ-HR25VF με 141 kwh / 289 kwh ζέστη και σεερ 6,2 - 5,3 σκοπ και χαμηλότερη τιμή

τι λέτε;

Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο αγοράς για να βρεθεί το κατάλληλο κλιματιστικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, κατοικώ Β Ελλάδα (Καστοριά) κι ενδιαφέρομαι για ένα 24 κλιματιστικό.  

Η αγορά θα γίνει με το voucher από την αλυσίδα welcome.  O πωλητής μου είπε για το inventor Corona αλλά είμαι διστακτικός με τα τριξίματα και όλα αυτά που διαβάζω. 

Μπορώ να διαθέσω έως 1000 ευρώ ( εκτός της επιδότησης  45%)

Το κλιματιστικό θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για θέρμανση (90%)

Ο χώρος που θέλω να καλύψω κυρίως είναι  ενιαίος  50-60 τμ. (Κουφώματα  συνθετικά  διπλά). 

Προσανατολίζομαι για το toyotomi erai  , το οποίο βγαίνει και σε  μπλε 

https://www.welcomestores.gr/product/3670699-toyotomi-erai-midnight-blue-ctnctg-271brm-klimatistiko-toixou.html?filters=9008-nai,7252-18001-24000-btu&page=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

χώρος που θέλω να καλύψω κυρίως είναι  ενιαίος  50-60 τμ.

Ο πωλητής έπρεπε πρώτα να σε ρωτήσει εαν ξέρεις πόσες απωλειες έχει ο συγκεκριμένος χώρος για να σου πει ποσά btu κλιματιστικό θες , επειδή όμως δε το έκανε επειδή δε ξέρει και δεν τον νοιάζει αμα θα ξεπαγιάσεις το χειμώνα η θα σκάσεις από τη ζέστη το καλοκαίρι,   σε παρακαλω κανε αυτό 

https://www.elith.gr/calc/index.php

μονο για τ9 χώρο του κλιματιστικού 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εχω ενα 9000 BTU TCL ERA PLUS σε υπνοδωματιο, σε μια αφαλεια Siemens Β10 (οπου ειναι συνδεδεμένο το μισο σπιτι χωλ-σαλονι-υπνοδωματιο και καποιοες πριζες της κουζινας) και σε μια Hager C10 --  TV, xbox, woofer, laptop, Σταθερο 850w  + οθονη, τα οποια βρισκονται στο σαλονι.

Θελω να Βαλω ένα ακομα κλιματιστικο στο σαλονι 12.000BTU, και δεν ξερω σε ποια ασφαλεια πανω πρεπει να μπει, να το βαλω στην ήδη υπαρχουσα με το PC το οποιο ειναι και εργαλειο της δουλειας, ή να το βαλω σε αυτην που ειναι πανω και το 9αρι κλιματιστικο, αν και φοβαμαι οτι ειναι ηδη βεβαρυμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ο πωλητής έπρεπε πρώτα να σε ρωτήσει εαν ξέρεις πόσες απωλειες έχει ο συγκεκριμένος χώρος για να σου πει ποσά btu κλιματιστικό θες , επειδή όμως δε το έκανε επειδή δε ξέρει και δεν τον νοιάζει αμα θα ξεπαγιάσεις το χειμώνα η θα σκάσεις από τη ζέστη το καλοκαίρι,   σε παρακαλω κανε αυτό 

https://www.elith.gr/calc/index.php

μονο για τ9 χώρο του κλιματιστικού 

Σε ευχαριστώ

6291.84 Watt

5410.99 KCal/h

114.40 Watt/ τμ

98,38 Kcal/h/τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Σε ευχαριστώ

6291.84 Watt

5410.99 KCal/h

114.40 Watt/ τμ

98,38 Kcal/h/τμ

https://www.welcomestores.gr/product/2561024-toshiba-edge-ras-b24j2kvsg24j2avsg-e-klimatistiko-toixou.html?filters=7252-18001-24000-btu&page=2

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα αυτό και η επόμενη επιλογή μου θα ήταν HAIER (θα σου έμεναν και λεφτά ) εφόσον κοιτάς σε αυτή την αλυσίδα καταστημάτων 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ο πωλητής έπρεπε πρώτα να σε ρωτήσει εαν ξέρεις πόσες απωλειες έχει ο συγκεκριμένος χώρος για να σου πει ποσά btu κλιματιστικό θες , επειδή όμως δε το έκανε επειδή δε ξέρει και δεν τον νοιάζει αμα θα ξεπαγιάσεις το χειμώνα η θα σκάσεις από τη ζέστη το καλοκαίρι,   σε παρακαλω κανε αυτό 

Καλά εντάξει, ειναι πολύ πιθανό ο πωλητης (ειδικά σε μεγάλες αλυσίδες) να μην γνωρίζει καν τι είναι οι απώλειες και τα σχετικά.Προφανώς το ίδιο ισχύει και για το 99% των αγοραστών. Και να γνώριζε ο πωλητής πάλι δεν θα ρώταγε. Γιατί εκτός ότι θα έπρεπε να "εκπαιδεύσει" τον κάθε πελάτη, το επόμενο βήμα είναι να τον έστελνε σε μηχανικό για μελέτη... καλά κρασιά δηλαδή.. Το ίδιο ισχύει και σχεδόν σε όλα τα σαιτ των εταιριών. Στα περισσότερα ζητάνε τα τετραγωνικά μόνο και δίνουν προταση. Προφανώς και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει στο άμεσο μέλλον (για να μην πω ποτέ)

 

 

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, userAnon είπε

Γιατί εκτός ότι θα έπρεπε να "εκπαιδεύσει" τον κάθε πελάτη

Αυτό το έχει κάνει ήδη πουλώντας του ότι ναναι χώρις ερωτήσεις

17 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλά εντάξει, ειναι πολύ πιθανό ο πωλητης (ειδικά σε μεγάλες αλυσίδες) να μην γνωρίζει καν τι είναι οι απώλειες και τα σχετικά.

Και γιατί αυτό εμένα θα έπρεπε να απασχολεί ? Να πάει να μάθει και να ξαναέρθει 

 

17 λεπτά πριν, userAnon είπε

Προφανώς το ίδιο ισχύει και για το 99% των αγοραστών

Όποιος δεν ενδιαφέρεται για να μάθει δύο τρία βασικά πράγματα για το προϊόν που θα δώσει ένα σκασμός λεφτά σίγουρα θα τον κοροϊδέψουν 

 

17 λεπτά πριν, userAnon είπε

Στα περισσότερα ζητάνε τα τετραγωνικά μόνο και δίνουν προταση.

Και πρέπει να διαιωνιζουμε το λάθος ?

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Και γιατί αυτό εμένα θα έπρεπε να απασχολεί ? Να πάει να μάθει και να ξαναέρθει 

Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Πωλητής είναι, από αυτό ζει.

 

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Και πρέπει να διαιωνιζουμε το λάθος ?

Δεν είπα αν πρέπει ή όχι εμείς (εδω) να το διαινωίζουμε το λάθος. Λεω ότι θα το διαωνίζουν γιατί ο σκοπός είναι η όποια πώληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον τελικά θα πάω στο 24ρι toshiba edge που πρότεινε ο liakjim, γιατί τελικά μου ζητούν και θέρμανση και βλέπω η ψύξη θέλει αρκετά  λιγότερες κιλοβατώρες/έτος. Τους είπα τους δικούς μου για μονάδα ανά δωμάτιο αλλά επειδή η επιδότηση δίνει μόνο ένα θα πάμε σε 24ρι μεγάλο.

Επειδή όμως θα πάω με επιδότηση,  κοιτάω σε μεγάλες αλυσίδες που αναφέρουν επιδότηση. Από σκρουτζ δέχονται κουπόνι επιδότησης; Είναι ασφαλές;

Επεξ/σία από muspozepsu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...