Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά πήρα το shorai edge για το υπνοδωμάτιο, απλά παιδιά έχω αγχωθεί λίγο σχετικά με την εγκατάσταση. Υπάρχουν μονο 2 πιθανά σημεία να τοποθετηθεί.
Στο 1ο σημείο δεν θα φαίνεται καθόλου ωραία, υπάρχουν και κάποια ακόμα θέματα τα οποία θέλω να αποφύγω.
Στο 2ο σημείο που είναι ιδανικό ο τοίχος απο πίσω είναι όλο μπετό. Ο Κωτσόβωλος αναγράφει ότι δεν κάνει σε καμία περίπτωση οπή σε στατικό στοιχείο, αν θεωρείται στατικό στοιχείο. Ο τοίχος έχει πάχος 25εκ. και πλάτος 120εκ. Υπάρχει περίπτωση να μου ρίξουν άκυρο; 

Επεξ/σία από sectoras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, sectoras είπε

Τελικά πήρα το shorai edge για το υπνοδωμάτιο, απλά παιδιά έχω αγχωθεί λίγο σχετικά με την εγκατάσταση. Υπάρχουν μονο 2 πιθανά σημεία να τοποθετηθεί.
Στο 1ο σημείο δεν θα φαίνεται καθόλου ωραία, υπάρχουν και κάποια ακόμα θέματα τα οποία θέλω να αποφύγω.
Στο 2ο σημείο που είναι ιδανικό ο τοίχος απο πίσω είναι όλο μπετό. Ο Κωτσόβωλος αναγράφει ότι δεν κάνει σε καμία περίπτωση οπή σε στατικό στοιχείο, αν θεωρείται στατικό στοιχείο. Ο τοίχος έχει πάχος 25εκ. και πλάτος 120εκ. Υπάρχει περίπτωση να μου ρίξουν άκυρο; 

Δεν χρειάζεται να φύγουν πίσω οι σωλήνωσεις μπορούν να πάνε και στο πλάι και να βγουν από εκεί που πρέπει ,απλά να καλυφθούν με κανάλι εαν πρέπει να περπατήσουν πολύ ώστε να μην ^αινεται άσχημα …….η εσωτερική μονάδα πρέπει να τοποθετηθεί εκεί που αρμόζει και όχι εκεί που βολεύει τον εγκαταστατη , οι σωληνώσεις μπορούν να περπατήσουν και να πάνε  όπου πρέπει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, antykaps είπε

Επειδή δεν μπορεσα να το βρώ
Γνωρίζει καποιος αν  το Leroy Merlin εχει δωρεαν εγκατασταση σε ολη την ελλάδα?
 

 

Το συγκεριμένο συμετέχει στο προγραμα ανακυκλωσης ?

Στο 1ο ερωτημα , λογικα ναι. Δεν νομιζω οτι μου ζητησαν ΤΚ για την δωρεαν τοποθετηση

Στο 2ο ερωτημα δεν εχω ιδεα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Klausx είπε

Υπήρχε δυνατότητα για κανάλακι άνετα και στα δύο με σωστή μελέτη θα έκανε και ωραίο σχέδιο.

Δεν θεωρω το καναλακι πιο ομορφο. Ισα ισα μεγαλωνει ο ογκος. Σιγουρα δε δεν ειχα διαθεσιμο σημερα το πρωι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, hf77 είπε

Καλημέρα η σειρά  HEAVY INDUSTRIES της MITSUBISHI τι διαφορά έχει από τις άλλες σειρές ?

Καλημέρα. Είναι.... διαφορετική...😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hf77 είπε

Καλημέρα η σειρά  HEAVY INDUSTRIES της MITSUBISHI τι διαφορά έχει από τις άλλες σειρές ?

Δεν είναι..."σειρά", εταιρεία είναι. Η Mitsubishi Heavy Industries ("MHI", όπως συχνά αναφέρεται για συντομία) είναι ξεχωριστή εταιρεία από τη Mitsubishi Electric. Πρόκειται, λοιπόν, για δύο διαφορετικές εταιρείες. Όμως, αμφότερες ανήκουν στη γνωστή μητρική εταιρεία. Μπορείς να ψάξεις στο διαδίκτυο και να βρεις εύκολα περισσότερες πληροφορίες.

Επεξ/σία από SpyrosK67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερετε ποσο ειναι το χρονικο περιθωριο για να κανω την συντηρηση στο κλιματιστικο ωστε να ισχυει η εγγυηση του; Ποσες μερες πριν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, adok13 είπε

ξερετε ποσο ειναι το χρονικο περιθωριο για να κανω την συντηρηση στο κλιματιστικο ωστε να ισχυει η εγγυηση του; Ποσες μερες πριν; 

Εξαρτάται την εταιρεία. Θα πρέπει να ρίξεις μια ματιά στους όρους εγγύησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Alnitak είπε

Μάλλον κανένα από τα δύο.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μάλλον κανένα από τα δύο.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Δηλαδή? ασύμφορα? ανθυγιεινά? κάποια άλλη πρόταση γύρω στα 500 ευρώ?  🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλα τα αγαπητά μέλη.

Με τις τιμές του πετρελαίου αλλά και των καυσόξυλων στο θεό,σκέφτομαι κι εγώ την αγορά κλιματιστικού.

Η χρήση του θα είναι καθαρά για θέρμανση όλο τον χειμώνα, η ψύξη με ενδιαφέρει ελάχιστα έως καθόλου.

Σε δωμάτιο 30 τετραγωνικών περίπου, δυστυχώς τυχόν απώλειες δεν έχω τη δυνατότητα να αναφέρω.

Μέχρι και 500-550 ευρώ και το wifi προφανώς δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

Ένα έχετε κάτι οικονομικό ως προς το θέμα της κατανάλωσης να προτείνετε, θα το εκτιμούσα πάρα πολύ, να είστε όλοι καλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με το support του Κωτσόβολου, μου είπανε ότι οι τεχνικοί δεν αναλαμβάνουν το τρύπημα σε μπετό. Οπότε θα πρέπει να την κάνω εγώ και να είναι έτοιμη όταν έρθουν.. άντε τώρα να υπολογίσω σωστά τα σημάδια.. ευτυχώς έχω διαμαντοκορώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, amotida είπε

Εάν ένα κλιματιστικό έχει εγκατασταθεί με μικρότερο από το ελάχιστο απαιτούμενο μήκος σωλήνες, ενδέχεται να αντιμετωπίσετε υπερβολικό θόρυβο ή κραδασμούς και το σύστημα μπορεί να μην λειτουργεί όπως έχει σχεδιαστεί.

Στη δική μου περίπτωση όπου αναμένω δωρεάν εγκατάσταση σε κλιματιστικό Equation, αναφέρεται στις οδηγίες εγκατάστασης ελάχιστο μήκος 3 μέτρα. Με βάση το σημείο όπου θα τοποθετηθούν εσωτερική - εξωτερική μονάδα στο σπίτι, εκτιμώ ότι το απαιτούμενο μήκος σωληνώσεων πολύ δύσκολα να ξεπεράσει το 1,5 μέτρο (ενδεχομένως κι 1,20 μέτρα). Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να μπει άλλο 1,5+ μέτρο πχ σε κουλούρα πίσω από την εξωτερική μονάδα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...