Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Specs είπε

Oi μισες φωτο στο μαγαζι ειναι απο το προηγουμενο μοντελο και οι αλλες απο το νεο.

Ποιο εχει?

και κυριως γιατι δεν παιρνεις απο blue Dealer να εχεις και μεγαλη εγγυηση??? την εκδοση Ftxc ...

Σε διαφορετικό μαγαζί βρίσκω το ένα και σε διαφορετικό το άλλο. Απλά άμεσα διαθεσίμα το ένα έχει 543  και το άλλο 587. Τι είναι Blue Dealer ? Επίσημος αντιπρόσωπος της daikin? 

Επεξ/σία από koumpakiass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, koumpakiass είπε

Επίσημος αντιπρόσωπος της daikin? 

Nαι...διαβασε λιγο πισω που αναφερω για την αγορα μου του ιδιου μηχανηματος. Ξεκιναω απο 23 Αυγουστου περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Specs είπε

Nαι...διαβασε λιγο πισω που αναφερω για την αγορα μου του ιδιου μηχανηματος. Ξεκιναω απο 23 Αυγουστου περιπου

Διαβάζω λίγο αλλά βλέπω τις μετρήσεις σου σε σχέση με το Haier κατά βάση. Η ερώτηση μου αν αξίζει τα 50 ευρώ σε σχέση με το άλλο Daikin. Επίσης μίλησα με ένα blue dealer ( τον βρήκα απ το site της daikin) και μου είπε 110 ευρώ πάνω (690) για 3 χρόνια εγγύηση. Εκτός αν έπεσα στην περίπτωση ,κακό ντιλ μου φαίνεται. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, koumpakiass είπε

και μου είπε 110 ευρώ πάνω (690) για 3 χρόνια εγγύηση

H εγγυηση στους blue dealers γινεται 5 χρονια και ναι ειναι ακριβοτεροι

Για ρωτα και αυτον τον blue dealer  https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-sensira-ftxc35c-rxc35c.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Αυτό εβαλα στα 669€ με δωρεαν τοποθετηση.

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-silver-3000-2000-21000-btuh-me-2-esoterikes-1-exoteriki-monada-82367429

Ο τροπος τοποθετησης ηταν δικη μου επιλογη. Δεν υπαρχει αλλος τροπος να βγει η σωληνα απο το διπλανο δωματιο. Ειναι κολωνα και δεν εχει περιθωριο να εβγαινε κατευθειαν στην βεραντα. Εννοειται οτι στοκαριστηκαν ολα μετα. Το αλλο δωματιο και τον εξωτερικο συμπιεστη δεν τα φωτογραφησα.

Ο συμπιεστης μπηκε ψηλα με βαση, και μαλιστα καλη βαση. Σταθερη. Οχι σπαστη μισου χιλιοστου παχος.

Δεν ειχα αγωνια για τον τροπο τοποθετησης, γιατι δεν υπαρχει αλλος τροπος. Το ξερω απο το επανω διαμερισμα -που ειναι ιδιο- και το ειχα ψαξει πολυ οταν τα βαλαμε. (παλι multi σε αυτα τα δυο δωματια)

 

1662541570001.jpg

Θέλεις να πεις ότι η τρύπα που βλέπουμε δεν μπορούσε να γίνει ούτε πιο πάνω ούτε πιο δεξιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας ,

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί αλλά γιατί πρέπει η εσωτερική μονάδα από την εξωτερική να έχουν σωλήνες 2 μέτρα απαραίτητα .Τι συμβαίνει δηλαδή αν θα μπει σε χώρο που δεν μπορεί να μπει αλλού και έχει μετά βίας 1 μέτρο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

H εγγυηση στους blue dealers γινεται 5 χρονια και ναι ειναι ακριβοτεροι

Για ρωτα και αυτον τον blue dealer  https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-sensira-ftxc35c-rxc35c.html

Ε αυτός αξίζει. Θενξ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θέλεις να πεις ότι η τρύπα που βλέπουμε δεν μπορούσε να γίνει ούτε πιο πάνω ούτε πιο δεξιά;

Ναι. Ειναι παραγωνο το σπιτι. Απο την πισω πλευρα, επανω εχει δοκαρι εμφανες. Οποτε κατεβηκε το μηχανημα και λιγο πιο κατω να εχει αέρα στην επάνω πλευρά του. Αριστερά του έχει κολώνα εμφανή, οπότε πάλι δεν γινόταν να πάει πιο αριστέρα, αλλά ακόμα και αν πηγαινε λίγο, μετά ο αέρας θα έβρισκε επάνω σε ντουλάπα που θα ηταν απεναντι απο το μηχάνημα.

Διαπιστωμένο. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Απο την πισω πλευρα το μηχανημα ειναι στα ορια του και στο ύψος και στο πόσο αριστερά προς το μπαλκόνι μπορούσε να πάει.

Για να καταλαβεις λιγο... οτι βλεπεις περίπου με κοκκινο απο την πισω πλευρα ειναι μπετό. Θα μπορουσε να παει λιγο πιο αριστερα το μηχανημα, αλλα απεναντι του στο μισο μετρο ειναι η εντοιχισμενη ντουλάπα. Οποτε και ο αερας θα χτυπαγε επανω στην ντουλαπα, και τελικα στο απο εδω δωματιο δεν θα ειχαμε και καμια ιδιαιτερη βελτιωση στην καλαισθησία. Παλι η σωληνα θα ηταν εκει να φωνάζει. θα δω... μπορεί να φέρω εναν γυψοσανιδά να το κλείσει λίγο να φαίνεται λιγο καλύτερα.

1662541570001.jpg

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Καλησπέρα σας ,

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί αλλά γιατί πρέπει η εσωτερική μονάδα από την εξωτερική να έχουν σωλήνες 2 μέτρα απαραίτητα .Τι συμβαίνει δηλαδή αν θα μπει σε χώρο που δεν μπορεί να μπει αλλού και έχει μετά βίας 1 μέτρο ?

Εάν ένα κλιματιστικό έχει εγκατασταθεί με μικρότερο από το ελάχιστο απαιτούμενο μήκος σωλήνες, ενδέχεται να αντιμετωπίσετε υπερβολικό θόρυβο ή κραδασμούς και το σύστημα μπορεί να μην λειτουργεί όπως έχει σχεδιαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Καλησπέρα σας ,

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί αλλά γιατί πρέπει η εσωτερική μονάδα από την εξωτερική να έχουν σωλήνες 2 μέτρα απαραίτητα .Τι συμβαίνει δηλαδή αν θα μπει σε χώρο που δεν μπορεί να μπει αλλού και έχει μετά βίας 1 μέτρο ?

Ρίξε μια ματιά στο Sticky.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Αυτό εβαλα στα 669€ με δωρεαν τοποθετηση.

Επειδή δεν μπορεσα να το βρώ
Γνωρίζει καποιος αν  το Leroy Merlin εχει δωρεαν εγκατασταση σε ολη την ελλάδα?
 

 

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Το συγκεριμένο συμετέχει στο προγραμα ανακυκλωσης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Specs, @liakjim, @dimostr, @Αλκης K. και λοιποί τελικώς η σκανδάλη τραβήχτηκε! Έμεινα πιστός σε όσα ανέφερα εξ αρχής, έδωσα το μεγαλύτερο βάρος στην εγγύηση (που με ενδιέφερε εξ αρχής), κοίταξα τα νούμερα, άκουσα μόνο τη λογική και όχι συναίσθημα και -με κάποιο ρίσκο ομολογώ- εξαργύρωσα τελικά τα κουπονάκια σε Bosch και σε 12άρι και σε 18άρι:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-bosch-series-6-asi12aw40aso12aw40-12000-btu-aa-me-wifi/1693706  A+++/A+++, follow, wifi, καλά seer scop

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-bosch-series-6-asi18aw30aso18aw30-18000-btu-aa-me-wifi/1693703 Α++/Α+++ τα ίδια με παραπάνω

Σύνολο και για τα δύο 840 Ευρώ.

Δηλαδή ψώνισα αλλαγή αυτοκόλλητου από Midea με 7 χρόνια ολική, χωρίς παντρέματα, μα μου σου του, μπλε, ροζ, τυρκουάζ ενδιάμεσους και pay roll, δωρεάν εγκατάσταση-απεγκατάσταση, χωρίς μεγάλη καπελαδούρα σε σχέση με Σκρουτζ και με μια κάποια ηρεμία -όχι απόλυτη- στο θέμα του σέρβις. Κριτικές καλές στο Σκρουτζ (παρά τα όσα λέγονται κατά καιρούς εδώ), νούμερα σχετικά καλά για τα λεφτά τους και απ' ό,τι λένε οι περισσότεροι αθόρυβα.

Το κερασάκι στην τούρτα ότι μόλις μπήκα να παραγγείλω το ΜΜ ανέβασε μπανεράκι ότι όσοι παίρνουν 2 ή 3 επιδοτούμενες συσκευές από Bosch, Siemens, Pitsos έχουν 100 Ευρώ δωροεπιταγή για επόμενη αγορά! Δηλαδή εμμέσως μου ήρθαν τα παραπάνω 740 Ευρώ (όσο μόνο του το ένα "premium" Τουρκίας κλπ.). Οπότε η επιλογή λες και επιβεβαιώθηκε από το σύμπαν 😄😁 Να δούμε αν θα το τηρήσουν και τη δώσουν.

Για τον λόγο αυτό βέβαια ως γνωστοί ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ τσίμπησαν το 12άρι Bosch, που χτες είχε 625 €, σε 649 €(ΕΛΕΕΙΝΟΙ).

Κοντινός "επιλαχών" τα Miracle ΙΙ με καλύτερη εγγύηση μεν, αλλά με χειρότερα νούμερα, τεράστιο καπέλο σε σχέση με Σκρουτζ και χωρίς δωρεάν εγκατάσταση/απεγκατάσταση από Κώτσο (και όλους). Γενικά ο Κώτσος από μένα Χ, διότι σε όλα-ακόμα και σε αυτά με δωρεάν εγκατάσταση- βάζει καπελάκι 20 Ευρώ απεγκατάστασης. ΕΛΕΟΣ γυφτιάς κι εδώ.

Πολύ πιο κοντινός επιλαχών στο 18άρι το αγαπητό Midea all easy pro, το οποίο αν και καλύτερο μηχάνημα από το ξαδερφάκι Bosch/Midea σαφώς, αποκλείστηκε: 1) Λόγω εγγύησης και άρα τιμής που έπρεπε να δώσω στο ΜΜ για τα 5 εξτρά χρόνια, δηλαδή και τότε για λιγότερο από 7 χρόνια και 2) πλέον λόγω δωροεπιταγής 100 €, που δεν είναι αμελητέο για κάτι στο μέλλον.

Αν μου βγούνε μούφα, τι να πω, έχω ποντάρει στην εγγύηση...

Σας ευχαριστώ, που με τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας με βοηθήσατε στην αγορά, αν και είμαι βέβαιος ότι θα πέσουν πολλοί να με φάνε για τα Bosch 😄 

Ξεκινάω τώρα την προπόνηση για τον αγώνα που θα δοθεί για σωστές τοποθετήσεις...

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreaspA είπε

Αυτό εβαλα στα 669€ με δωρεαν τοποθετηση.

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-silver-3000-2000-21000-btuh-me-2-esoterikes-1-exoteriki-monada-82367429

Ο τροπος τοποθετησης ηταν δικη μου επιλογη. Δεν υπαρχει αλλος τροπος να βγει η σωληνα απο το διπλανο δωματιο. Ειναι κολωνα και δεν εχει περιθωριο να εβγαινε κατευθειαν στην βεραντα. Εννοειται οτι στοκαριστηκαν ολα μετα. Το αλλο δωματιο και τον εξωτερικο συμπιεστη δεν τα φωτογραφησα.

Ο συμπιεστης μπηκε ψηλα με βαση, και μαλιστα καλη βαση. Σταθερη. Οχι σπαστη μισου χιλιοστου παχος.

Δεν ειχα αγωνια για τον τροπο τοποθετησης, γιατι δεν υπαρχει αλλος τροπος. Το ξερω απο το επανω διαμερισμα -που ειναι ιδιο- και το ειχα ψαξει πολυ οταν τα βαλαμε. (παλι multi σε αυτα τα δυο δωματια)

 

1662541570001.jpg

Υπήρχε δυνατότητα για κανάλακι άνετα και στα δύο με σωστή μελέτη θα έκανε και ωραίο σχέδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tryfos είπε

@Specs, @liakjim, @dimostr, @Αλκης K. και λοιποί τελικώς η σκανδάλη τραβήχτηκε! Έμεινα πιστός σε όσα ανέφερα εξ αρχής, έδωσα το μεγαλύτερο βάρος στην εγγύηση (που με ενδιέφερε εξ αρχής), κοίταξα τα νούμερα, άκουσα μόνο τη λογική και όχι συναίσθημα και -με κάποιο ρίσκο ομολογώ- εξαργύρωσα τελικά τα κουπονάκια σε Bosch και σε 12άρι και σε 18άρι:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-bosch-series-6-asi12aw40aso12aw40-12000-btu-aa-me-wifi/1693706  A+++/A+++, follow, wifi, καλά seer scop

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-bosch-series-6-asi18aw30aso18aw30-18000-btu-aa-me-wifi/1693703 Α++/Α+++ τα ίδια με παραπάνω

Σύνολο και για τα δύο 840 Ευρώ.

Δηλαδή ψώνισα αλλαγή αυτοκόλλητου από Midea με 7 χρόνια ολική, χωρίς παντρέματα, μα μου σου του, μπλε, ροζ, τυρκουάζ ενδιάμεσους και pay roll, δωρεάν εγκατάσταση-απεγκατάσταση, χωρίς μεγάλη καπελαδούρα σε σχέση με Σκρουτζ και με μια κάποια ηρεμία -όχι απόλυτη- στο θέμα του σέρβις. Κριτικές καλές στο Σκρουτζ (παρά τα όσα λέγονται κατά καιρούς εδώ), νούμερα σχετικά καλά για τα λεφτά τους και απ' ό,τι λένε οι περισσότεροι αθόρυβα.

Το κερασάκι στην τούρτα ότι μόλις μπήκα να παραγγείλω το ΜΜ ανέβασε μπανεράκι ότι όσοι παίρνουν 2 ή 3 επιδοτούμενες συσκευές από Bosch, Siemens, Pitsos έχουν 100 Ευρώ δωροεπιταγή για επόμενη αγορά! Δηλαδή εμμέσως μου ήρθαν τα παραπάνω 740 Ευρώ (όσο μόνο του το ένα "premium" Τουρκίας κλπ.). Οπότε η επιλογή λες και επιβεβαιώθηκε από το σύμπαν 😄😁 Να δούμε αν θα το τηρήσουν και τη δώσουν.

Για τον λόγο αυτό βέβαια ως γνωστοί ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ τσίμπησαν το 12άρι Bosch, που χτες είχε 625 €, σε 649 €(ΕΛΕΕΙΝΟΙ).

Κοντινός "επιλαχών" τα Miracle ΙΙ με καλύτερη εγγύηση μεν, αλλά με χειρότερα νούμερα, τεράστιο καπέλο σε σχέση με Σκρουτζ και χωρίς δωρεάν εγκατάσταση/απεγκατάσταση από Κώτσο (και όλους). Γενικά ο Κώτσος από μένα Χ, διότι σε όλα-ακόμα και σε αυτά με δωρεάν εγκατάσταση- βάζει καπελάκι 20 Ευρώ απεγκατάστασης. ΕΛΕΟΣ γυφτιάς κι εδώ.

Πολύ πιο κοντινός επιλαχών στο 18άρι το αγαπητό Midea all easy pro, το οποίο αν και καλύτερο μηχάνημα από το ξαδερφάκι Bosch/Midea σαφώς, αποκλείστηκε: 1) Λόγω εγγύησης και άρα τιμής που έπρεπε να δώσω στο ΜΜ για τα 5 εξτρά χρόνια, δηλαδή και τότε για λιγότερο από 7 χρόνια και 2) πλέον λόγω δωροεπιταγής 100 €, που δεν είναι αμελητέο για κάτι στο μέλλον.

Αν μου βγούνε μούφα, τι να πω, έχω ποντάρει στην εγγύηση...

Σας ευχαριστώ, που με τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας με βοηθήσατε στην αγορά, αν και είμαι βέβαιος ότι θα πέσουν πολλοί να με φάνε για τα Bosch 😄 

Ξεκινάω τώρα την προπόνηση για τον αγώνα που θα δοθεί για σωστές τοποθετήσεις...

Αντε...επιτελους 😋

Υ.Γ Ημουν σιγουρος οτι θα παρεις BOSCH

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Αλκης K. είπε

Αντε...επιτελους 😋

Υ.Γ Ημουν σιγουρος οτι θα παρεις BOSCH

Με ζόρισε πολύ το 18άρι, δεν το κρύβω (για το All Easy pro), αλλά τελικά μίλησε η τσέπη, η εγγύηση και η...δωροεπιταγή 😃

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...