Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Alnitak είπε

Ευχαριστώ παιδια για τις γρήγορες απαντήσεις. Νομίζω ότι έχω καταλήξει στις παρακάτω επιλογες. Από τα δύο όμως τι να επιλέξω? Ευχαριστώ https://www.tclgreece.gr/product/miracle-09chsa-ve/

https://www.tournikiotisgroup.gr/product/msz-hr/

Πιο κλασσικη αξια το Μιτσου, πιο πολλα , παρα πολλα χρονια εγγυηση το TCL ...διαλεξε τι σε καιει!

Δεν κοιταξα επιδοσεις ακριβως, δεν ξερω για τι χρηση το θες, σαν φιρμες συγκρινω μονο

Στις 5/9/2022 στις 6:57 ΜΜ, tryfos είπε

Με όλα μα όλα τα υπόλοιπα ίδια, ποιο μηχάνημα θα καίει λιγότερο, ένα Α++ 18αρι ή ένα Α+++24αρι;

Ακομη δεν κατεληξες σε μαρκα / μοντελο ? αν συνεχισεις το διαβασμα εδω μεσα, βλεπω ψαξιμο μεχρι την τελευταια μερα που θα ισχυει το κουπονι και  θα μας εμφανιστεις με διαγραμματα και μηχανημα αντιθετο με οσα ρητα ειχες αποκλεισει στην αρχη! Ουτε το πλαφον των χρηματων δεν θα κρατησεις😁

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alnitak είπε

Ευχαριστώ παιδια για τις γρήγορες απαντήσεις. Νομίζω ότι έχω καταλήξει στις παρακάτω επιλογες. Από τα δύο όμως τι να επιλέξω? Ευχαριστώ https://www.tclgreece.gr/product/miracle-09chsa-ve/

https://www.tournikiotisgroup.gr/product/msz-hr/

Ευχαριστώ specs. Περιμένω και την άποψη του "μετρ" του είδους απ' ότι έχω καταλάβει του liakjim 😊

Επεξ/σία από Alnitak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχω εξαντλησει στα συγκριτικα τεστ τα Daikin k Haier , ερχεται και το κλου το σαββατοκυριακο με 37ρι που μεχρι τωρα δεν ειχα την χαρα να τεσταρω!

Στους κατω απο 30 βαθμους εξωτερικη και ΜΟΝΟ σε 24/7 χρηση το Daikin ειναι 40 % , ΝΑΙ 40% πιο οικονομικο απο το Haier.

Δηλαδη υπερεχει σαφως επειδη κατεβαινει στα μισα βαττ του haier. Οταν η χρηση ειναι περιστασιακη , οπως εγω που το ανοιγω μονο οταν ειμαι στο χωρο (ειμαι αυτης της σχολης) τοτε το Daikin εχει καταναλωση λιγοτερη κατα 30% απο το Haier.

Εχουν βεβαια πολυ διαφορετικο προγραμματισμο, το Daikin αντιδρα ακαριαια και ανοιγοκλεινει ασταματητα οταν η απαιτηση φορτιου ειναι μικρη.

Το Haier μιας και κατεβαινει στα 210 βαττ (σχεδον διπλα βαττ απο τα 120w του Daikin) , δεν ανοιγοκλεινει, εχει μεγαλα διαστηματα λειτουργιας στο ελαχιστο του και αναλογα διαστηματα παυσης.

Παρολο που εχουν τους ιδιους περιπου δεικτες αποδοσης, η απορια μου ειναι πως δεν κατεβαινει κι αλλο η θερμοκρασια στο διαστημα που το Haier "υπερλειτουργει" ως προς το Daikin.

Iσως φταιει που ειναι ανοιχτη η πορτα προς το υπολοιπο σπιτι...

Πηρα ακομη χαμηλοτερη τιμη ρελαντι στο Daikin, 102 watt με ευνοικες φυσικα εξωτ θερμοκρασιες 22 βαθμων επιλεγοντα ς το Αθορυβο κι οχι το Αυτοματο στον ανεμιστηρα (εκει παιρνω 120w).

Ειναι εφικτο , οταν θελουμε ελαχιστη ισχυ απλα για συντηρηση χωρου και με ευνοικες εξωτερικες.

Φυσικα το Haier υπερεχει και με την αφυγρανση του (λογω διπλων watt) και με τον ιονιστη του σε ποιοτητα αερα.

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 792022 13544 πμ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Αφου εχω εξαντλησει στα συγκριτικα τεστ τα Daikin k Haier , ερχεται και το κλου το σαββατοκυριακο με 37ρι που μεχρι τωρα δεν ειχα την χαρα να τεσταρω!

Στους κατω απο 30 βαθμους εξωτερικη και ΜΟΝΟ σε 24/7 χρηση το Daikin ειναι 40 % , ΝΑΙ 40% πιο οικονομικο απο το Haier.

Δηλαδη υπερεχει σαφως επειδη κατεβαινει στα μισα βαττ του haier. Οταν η χρηση ειναι περιστασιακη , οπως εγω που το ανοιγω μονο οταν ειμαι στο χωρο (ειμαι αυτης της σχολης) τοτε το Daikin εχει καταναλωση λιγοτερη κατα 30% απο το Haier.

Εχουν βεβαια πολυ διαφορετικο προγραμματισμο, το Daikin αντιδρα ακαριαια και ανοιγοκλεινει ασταματητα οταν η απαιτηση φορτιου ειναι μικρη.

Το Haier μιας και κατεβαινει στα 210 βαττ (σχεδον διπλα βαττ απο τα 120w του Daikin) , δεν ανοιγοκλεινει, εχει μεγαλα διαστηματα λειτουργιας στο ελαχιστο του και αναλογα διαστηματα παυσης.

Παρολο που εχουν τους ιδιους περιπου δεικτες αποδοσης, η απορια μου ειναι πως δεν κατεβαινει κι αλλο η θερμοκρασια στο διαστημα που το Haier "υπερλειτουργει" ως προς το Daikin.

Iσως φταιει που ειναι ανοιχτη η πορτα προς το υπολοιπο σπιτι...

Πηρα ακομη χαμηλοτερη τιμη ρελαντι στο Daikin, 102 watt με ευνοικες φυσικα εξωτ θερμοκρασιες 22 βαθμων επιλεγοντα ς το Αθορυβο κι οχι το Αυτοματο στον ανεμιστηρα (εκει παιρνω 120w).

Ειναι εφικτο , οταν θελουμε ελαχιστη ισχυ απλα για συντηρηση χωρου και με ευνοικες εξωτερικες.

Φυσικα το Haier υπερεχει και με την αφυγρανση του (λογω διπλων watt) και με τον ιονιστη του σε ποιοτητα αερα.

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 792022 13544 πμ.jpg

Το 40% περισσότερη απόδοση το συμπεραίνεις μόνο και μόνο από το ότι πέφτει στα μισά watts ή έχεις μετρήσει kWh (που είναι και το ορθό);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το 40% περισσότερη απόδοση το συμπεραίνεις μόνο και μόνο από το ότι πέφτει στα μισά watts ή έχεις μετρήσει kWh (που είναι και το ορθό);

Με προσβαλετε "μετρ" , τσαμπα ξενυχταω ??? αν μη τι αλλο να τιμησω το ονομα μου SPECificationS😀

Eκτος απο τις χειρογραφες σημειωσεις και τα μπλοκακια που ελιωσα στο γραψιμο, υπαρχει και η μπαρα μιας και ελλειψει μπριζων, το Daikin συνεχισε στην πριζα που εβγαλα απο το Haier.Επειτα εβγαλα απο το TCL που δεν χρειαζοταν αλλα τεστ και την εβαλα στο Haier για τα συγκριτικα ταυτοχρονα τεστ.

Απο την ημερα λοιπον που το Daikin μπηκε, ανι μεν ο καιρος δεν ειναι πια πολυ ζεστος, αλλα η μπαρα επιβεβαιωνει τις γραπτες μου μετρησεις με μια ματια, νομιζω εντυπωσιακα.

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 792022 94020 πμ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το 40% περισσότερη απόδοση το συμπεραίνεις μόνο και μόνο από το ότι πέφτει στα μισά watts ή έχεις μετρήσει kWh (που είναι και το ορθό);

Και αυτό και επίσης πρέπει να γίνει η σύγκριση και ακριβώς στον ίδιο χώρο με ακριβώς ίδιες συνθήκες, διαφορετικοί χώροι μπορεί να έχουν διαφορετικές ανάγκες. Το 40% οικονομικότερο το βλέπω κι εγώ υπερβολή!
Specs το διάγραμμα που παρέθεσες, αναφέρεται σε διαφορετικές ημερομηνίες, με εντελώς διαφορετικά θερμοφυσικά χαρακτηριστικά ατμόσφαιρας και ηλιακών κερδών εντός της ημέρας. Επομένως, κάνε μια σύγκριση και τα 2 σε 24ωρη λειτουργία, την ίδια μέρα, και δες διαφορά κατανάλωσης. Με την μαγική μου σφαίρα λέω ότι δεν θα είναι πάνω από 5-10%.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, mechpanos είπε

στον ίδιο χώρο με ακριβώς ίδιες συνθήκες

Μα τα εχω στον ιδιο χωρο, μεγαλο καθιστικο και τα εχω λειτουργησει εναλλαξ ανα μια ωρα για εξισορροπηση των εξωτερικων θερμοκρασιων (καθε φορα που ανοιγει το ενα, βρισκει λιγο μικροτερη θερμοκρασια εξω)

Ταυτοχρονα πως να γινει???

Μαλιστα δεν υπολογιζω το διαστημα που το haier "παραλαμβανει" στον χωρο 26,1 πχ απο το Daikin ενω το Haier κραταει 26,3.

Για ιση μεταχειριση, εχω δοκιμασει και να αφησω το Haier να δουλευει μεχρι να ανεβει 26,3 (ανενεργο δηλαδη) αλλα να μετραω ενεργεια μονο μετα που θα ξεκινησει.

Παιζει απο 40% εως 42% για την ακριβεια!

Μακαρι να κανω λαθος...

Να θυμισω πως εχουν διαφορα στο seer 6,1 το Haier και 6,78 to Daikin που ειναι της ταξης του 11%

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Μα τα εχω στον ιδιο χωρο, μεγαλο καθιστικο και τα εχω λειτουργησει εναλλαξ ανα μια ωρα για εξισορροπηση των εξωτερικων θερμοκρασιων (καθε φορα που ανοιγει το ενα, βρισκει λιγο μικροτερη θερμοκρασια εξω)

Ταυτοχρονα πως να γινει???

Μαλιστα δεν υπολογιζω το διαστημα που το haier "παραλαμβανει" στον χωρο 26,1 πχ απο το Daikin ενω το Haier κραταει 26,3.

Για ιση μεταχειριση, εχω δοκιμασει και να αφησω το Haier να δουλευει μεχρι να ανεβει 26,3 (ανενεργο δηλαδη) αλλα να μετραω ενεργεια μονο μετα που θα ξεκινησει.

Παιζει απο 40% εως 42% για την ακριβεια!

Μακαρι να κανω λαθος...

Μπορείς να δοκιμάσεις και το τεστ με τον στιγμιαίο eer. Μέτρηση θερμοκρασίας in, out σε fix ταχύτητα ανεμιστήρα ώστε να ξέρεις τα κυβικά και μετά τα νούμερα εδώ http://hvac-calculator.com/heating.php

Αν θυμάσαι το είχα κάνει στο Daikin vs carrier και είχα βγάλει 50% ανωτέρο cop στο Daikin. 

Δουλεύει και σε ψύξη το συγκεκριμένο εργαλείο βάζοντας ανάποδα τις θερμοκρασίες, έτσι και αλλιώς το ΔΤ ψάχνουμε και για σύγκριση οπότε ίδια σχετική υγρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορείς να δοκιμάσεις και το τεστ με τον στιγμιαίο eer.

το εχω κανει το τεστ και αυτο με το Hvac το λινκ και εκει ενω επιβεβαιωνεται το cop απο τα eurovent στο τελος η καταναλωση ειναι που κανει την διαφορα...

Ασε που αυτο το " καιει 42 % λιγοτερο απο το Ηaier"

αν το περιγραψεις αναποδα ειναι σοκαριστικο : "καιει 74 % περισσοτερο απο το Daikin"

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 792022 101443 πμ.jpg

Επειδη ολο αυτο με τις εξωτερικες "χαμηλα" αντε το πολυ 30 που ειχαμε, ειναι στα χωραφια του Daikin λογω χαμηλου ρελαντι, γιαυτο αναμενω το πληρες και πανω απο 30 βαθους, αναμενω το σουκου να τα σκισω στο συγκριτικο, παρακαλαω για καυσωνα!

@mechpanos εχεις καμμια προταση για πιο αξιοπιστο τεστ? τωρα το σουκου μηπως καλυτερα να τρεξω μονο το Daikin 24/7 και να βρω απο το καταγραφικο θερμοκρασιων μου, μια ημερομηνια με εστω πολυ κοντινες θερμοκρασιες στα μεσα Αυγουστου ? η εναλλαξ ανα ωρα- η διωρο πχ??? Να θυμισω οτι το Daikin ειναι 12ρι και το Haier 9ri...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Πιο κλασσικη αξια το Μιτσου, πιο πολλα , παρα πολλα χρονια εγγυηση το TCL ...διαλεξε τι σε καιει!

Δεν κοιταξα επιδοσεις ακριβως, δεν ξερω για τι χρηση το θες, σαν φιρμες συγκρινω μονο

Ακομη δεν κατεληξες σε μαρκα / μοντελο ? αν συνεχισεις το διαβασμα εδω μεσα, βλεπω ψαξιμο μεχρι την τελευταια μερα που θα ισχυει το κουπονι και  θα μας εμφανιστεις με διαγραμματα και μηχανημα αντιθετο με οσα ρητα ειχες αποκλεισει στην αρχη! Ουτε το πλαφον των χρηματων δεν θα κρατησεις😁

Όχι, θα μείνω σταθερός στις απόψεις μου, δεν παραστρατω, θα ενημερώσω σύντομα για τις τελικές αποφάσεις 😃 

Πάντα η αγορά κλιματιστικού με προβλημάτιζε ιδιαίτερα θυμάμαι, έχω ένα θέμα με τη ζέστη, από Μάη παίρνει μπρος πάντα και θέλω να είναι σωστός.

Το κουπόνι αργεί ακόμα, θα πάρει παράτα.. Δεν υπάρχει ψυγείο για αγορά ούτε για δείγμα, εκτός από κάτι σαπακια με ένδειξη Ε. Οπότε θα το τραβήξουν και θα βάλουν κι άλλους μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2022 στις 1:43 ΜΜ, lazarefa είπε

andreaspA , αν τυχόν με προλάβεις και κάνεις σύντομα εγκατάσταση κάποιου από τα Equation που αγόρασες, γράψε αν θέλεις εμπειρίες από την ποιότητα εργασίας του συνεργείου/τεχνικού με τους οποίους συνεργάζονται για να είμαι προϊδεασμένος κι εγώ...

Σημερα μου τοποθετησαν το multi. Η συμφωνια τοποθετησης οπως μου ειπε ειναι για 2μ σωληνα σε καθε μηχανημα. Του εδωσα αλλα 20€ επειδη μου αρεσε η φατσα του, και εβαλε 2.5 μετρα σε καθε μηχανημα. Δεν επαιρνε και παραπανω. Θα καναμε μακαροναδα απεξω.

Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι αριστες. Ο συμπιεστης ειναι εντελως αθορυβος (δίνει και λαστιχακια στην συσκευασια). Απο τα εσωτερικα δεν ακουστηκαν ουτε κρακ, ουτε κρικ. Με εξωτερικη θερμοκρασια χαμηλη σημερα βέβαια, στους 16 που τα εβαλα, μετα απο λιγο γκαζωσαν καλα. Εμφανιση αριστη με γκρι-ασημι στην φατσα, και διακριτικη ένδειξη θερμοκρασιας μπροστα. Δεν φωτίζει ολο το δωματιο.
Η τοποθετηση απο MyConstructor μια χαρα. Αντλια κενού εννοειται που την αφησε κανενα 15λεπτο στην πριζα, στοκαρισμα στις τρυπες, τοποθετηση εκεί που ηθελα.

Δεν θα τα δουλεψω πολυ εγω βεβαια, γιατι το σπιτι ειναι για ενοικιαση, αλλα οι εντυπωσεις μου μεχρι τωρα, ιδιαιτερα για την τιμη τους, ειναι αριστες.

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Σημερα μου τοποθετησαν το multi. Η συμφωνια τοποθετησης οπως μου ειπε ειναι για 2μ σωληνα σε καθε μηχανημα. Του εδωσα αλλα 20€ επειδη μου αρεσε η φατσα του, και εβαλε 2.5 μετρα σε καθε μηχανημα. Δεν επαιρνε και παραπανω. Θα καναμε μακαροναδα απεξω.

Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι αριστες. Ο συμπιεστης ειναι εντελως αθορυβος (δίνει και λαστιχακια στην συσκευασια). Απο τα εσωτερικα δεν ακουστηκαν ουτε κρακ, ουτε κρικ. Με εξωτερικη θερμοκρασια χαμηλη σημερα βέβαια, στους 16 που τα εβαλα, μετα απο λιγο γκαζωσαν καλα. Εμφανιση αριστη με γκρι-ασημι στην φατσα, και διακριτικη ένδειξη θερμοκρασιας μπροστα. Δεν φωτίζει ολο το δωματιο.
Η τοποθετηση απο MyConstructor μια χαρα. Αντλια κενού εννοειται που την αφησε κανενα 15λεπτο στην πριζα, στοκαρισμα στις τρυπες, τοποθετηση εκεί που ηθελα.

Δεν θα τα δουλεψω πολυ εγω βεβαια, γιατι το σπιτι ειναι για ενοικιαση, αλλα οι εντυπωσεις μου μεχρι τωρα, ιδιαιτερα για την τιμη τους, ειναι αριστες.

Μπορείς να μας πεις ακριβώς τι έβαλες;

Επίσης καμιά φωτογραφία ή και video από τη λειτουργία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορείς να μας πεις ακριβώς τι έβαλες;

Επίσης καμιά φωτογραφία ή και video από τη λειτουργία;

Αυτό εβαλα στα 669€ με δωρεαν τοποθετηση.

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-silver-3000-2000-21000-btuh-me-2-esoterikes-1-exoteriki-monada-82367429

Ο τροπος τοποθετησης ηταν δικη μου επιλογη. Δεν υπαρχει αλλος τροπος να βγει η σωληνα απο το διπλανο δωματιο. Ειναι κολωνα και δεν εχει περιθωριο να εβγαινε κατευθειαν στην βεραντα. Εννοειται οτι στοκαριστηκαν ολα μετα. Το αλλο δωματιο και τον εξωτερικο συμπιεστη δεν τα φωτογραφησα.

Ο συμπιεστης μπηκε ψηλα με βαση, και μαλιστα καλη βαση. Σταθερη. Οχι σπαστη μισου χιλιοστου παχος.

Δεν ειχα αγωνια για τον τροπο τοποθετησης, γιατι δεν υπαρχει αλλος τροπος. Το ξερω απο το επανω διαμερισμα -που ειναι ιδιο- και το ειχα ψαξει πολυ οταν τα βαλαμε. (παλι multi σε αυτα τα δυο δωματια)

 

1662541570001.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2022 στις 8:32 ΜΜ, liakjim είπε

https://www.skroutz.gr/s/27758085/Daikin-Sensira-FTXC35C-RXC35C-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

Ναι σωστά, μεγαλύτερο ή ίσο ήθελα να γράψω.

Πάρε τα πινακάκια της toshiba και θα το βρεις μόνος σου (αν και δεν έχει 24άρι Α+++ εκτός αν αναφέρεσαι σε θέρμανση). Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το προσεγγίσεις το πρόβλημα.

(πχ ας υποθέσουμε ένα 24άρι καλό toshiba να θέλει μια δεδομένη στιγμή 20% του φορτίου του για έναν χώρο και ότι αν είχες στον ίδιο χώρο ένα λίγο πιο μέτριο 18άρι toshiba θα ήθελε πχ 40% για να καλύψει τον ίδιο χώρο. Μιας και επειδή έχουμε δει ότι κάποια Toshiba έχουν τη μέγιστη απόδοσή τους στο 40% , μπορεί το μέτριο 18άρι να παίζει πιο αποδοτικά (και οικονομικά) από το καλό 24άρι. Κάνε τώρα την ίδια άσκηση για όλες τις άπειρες συνθήκες. Αντε γεια).

Ευχαριστώ πολύ για την προτάση. Επειδή  βρίσκω άμεσα διαθεσίμο  Daikin Siesta Sensira ATXC35C το οποίο είναι παρόμοιο, αξίζει να πάω σε αυτό ή θα επέμενες στο Daikin Siesta Sensira CTXC35C το οποίο για να το έχω άμεσα διαθέσιμο έχει περίπου 50 ευρώ παραπάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, koumpakiass είπε

το οποίο για να το έχω άμεσα διαθέσιμο έχει περίπου 50 ευρώ παραπάνω? 

Oi μισες φωτο στο μαγαζι ειναι απο το προηγουμενο μοντελο και οι αλλες απο το νεο.

Ποιο εχει?

και κυριως γιατι δεν παιρνεις απο blue Dealer να εχεις και μεγαλη εγγυηση??? την εκδοση Ftxc ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...