Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, Droulas13 είπε

Στο σπίτι (130τμ) έχουμε μια ανισορροπία στην θέρμανση. Έχω σταθερή θέρμανση στο σπίτι πχ 20 βαθμούς και στην μεριά που είναι τα δωμάτια (είναι μακρόστενο το σπίτι) και ειδικά στο master που είναι το πιο ακριανό δωμάτιο όταν έχει μέτριο κρύο (Βριλήσσια) παίζω στους 19 βαθμούς (έχω μετρητή 24/7) και όταν έχει πολύ κρύο κοντά στους 0 βαθμούς μπορεί να φτάσω και στους 17,5 βαθμούς. Αν και δεν ενδιαφέρει ιδιαίτερα ο λόγος της ανισορροπία αυτής, έχω καταλήξει ότι οφείλεται στο γεγονός, ότι στο master έχουμε εντοιχισμένη ντουλάπα 3,5 μέτρα πλάτος, 2,7 μέτρα ύψος σε εξωτερικό τοίχο, με αποτέλεσμα να είναι σαν να έχουμε μονώσει από την εσωτερική μεριά τον τοίχο αυτό και να έχουμε ακυρώσει έτσι την θερμοχωρητική του ιδιότητα (αν τα γράφω σωστά). Τέσπα μετά από πολλές δοκιμές έχω καταλήξει, ότι ο πιο αποδοτικός τρόπος να διορθώσω αυτήν την ανισορροπία είναι να έχω σταθερά ανοικτό το κλιματιστικό, ώστε έτσι η μια μεριά αυτή του σπιτιού να έχει σταθερή θερμοκρασία με το υπόλοιπο σπίτι. Τώρα στην κατακλείδα. Το κλιματιστικό που έχω σταθερά να δουλεύει για αυτό το σκοπό είναι ένα hitachi αγορασμένο το 2005, η ταμπέλα γράφει ras-10sh4, υποθέτω ότι το 10 σημαίνει 10 btu. Σκέφτομαι τώρα που το ρεύμα τσούζει στη χρήση, μήπως πάρω κάποιο πολύ οικονομικό στη χρήση (α+++ κλπ) και το μπάτζετ παίζει μέχρι 1.000 μαξ 1.200 ευρώ μαζί με την εγκατάσταση. Από έρευνα που έκανα στο σκρουτζ κατέληξα στα παρακάτω. Ποιο μου προτείνετε; Πιστεύετε θα δω μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση ή είναι παπάτζες αυτά που γράφουν οι κατασκευαστές;

https://www.skroutz.gr/s/16636324/Inventor-King-K1VI32-12WiFi-K1VO32-12-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/18640897/Daikin-Perfera-FTXM35N-RXM35N9-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html?from=sku_color_variations

https://www.skroutz.gr/s/29288757/Toshiba-Haori-RAS-13J2AVSG-E1-RAS-B13N4KVRG-E-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi-Grey.html#specs

Το Perfera θα έπαιρνα , το R μοντέλο  από blue dealer ώστε να πήγαινα σε 5ετή εγγύηση.

Εναλλακτικά το toshiba edge.

4 λεπτά πριν, amotida είπε

Χμμ...Τι σε κάνει να το λες αυτό; Βρήκες ομοιότητες με κάποιο μοντέλο;

Ίδιες διαστάσεις εξωτερικής μονάδας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, spocky είπε

Εχει ζητησει κανεις αντικατασταση aircondition απο την Inventor για λογους θορυβου εσωτερικης μοναδας και να το εχει πετυχει? Αν ναι ποιος αναλαμβανει την εγκατασταση/απεγκατασταση και με τι το αλλαζουν?

Πόσα btu είναι; Σε υπνοδωμάτιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tryfos είπε

Το "Midea" πώς το λες με σιγουριά;

Συμφωνώ πάνω-κάτω με τα άλλα, η απορία μου είναι γιατί πχ. τo Miracle II, που είναι και ακόμα φτηνότερο από αυτά, προτείνεται απλόχερα, και αυτά με βαριά καρδιά. Ενώ όλα τα specs των Bosch είναι θεωρητικά (στα χαρτιά) καλύτερα από το Miracle. Σε κάθε περίπτωση και τα 2 δεν τα λες ΑΑΑ.

Διαστάσεις εξωτερικής μονάδας τυπικές για midea + follow me.

Όσον αφορά το Miracle, το προτείνουμε ως φθηνή επιλογή με καλή απόδοση σε ψύξη + εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, amotida είπε

Δεν είναι πολύ λίγο για να βγάλουμε τέτοιο συμπέρασμα;

Συνήθως αρκεί.

Βλέπω έχουν και ίδια φορτία σχεδιασμού με το edge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εάν κάποιος μπορούσε να απαντήσει θα ήμουν ευγνώμων. Με budget γύρω στα 500€ για αγορά 9000btu με σκοπό τη θέρμανση σε παιδικό δωμάτιο τι θα προτείνατε? Βέβαια αυτό σίγουρα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Λέγοντας πρόταση εννοώ τι είναι καλύτερο κοιτώντας αποκλειστικά το air condition από άποψη κατανάλωσης- απόδοσης με βάση τα χαρακτηριστικά του. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Alnitak είπε

άποψη κατανάλωσης- απόδοσης

Αυτό σε πολύ μεγάλο βαθμό θα κριθεί από το αν είναι επαρκές για το χώρο , το ποσό θα κάψει δηλαδή ,από κει και πέρα βάσει χρημάτων που λες θα σου έλεγα να πας σε κάποιο haier η tcl που είναι πάνω κάτω σε αυτά τα λεφτά έχουν μεγάλες εγγυήσεις καλές αποδόσεις με αυτά που βλέπουμε εδώ και νομίζω ότι όλα τα μοντέλα τους έχουν ιονιστη που κατά την άποψη μου κάτι θα βοηθάει στη ποιότητα του αέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alnitak είπε

Καλησπέρα. Εάν κάποιος μπορούσε να απαντήσει θα ήμουν ευγνώμων. Με budget γύρω στα 500€ για αγορά 9000btu με σκοπό τη θέρμανση σε παιδικό δωμάτιο τι θα προτείνατε? Βέβαια αυτό σίγουρα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Λέγοντας πρόταση εννοώ τι είναι καλύτερο κοιτώντας αποκλειστικά το air condition από άποψη κατανάλωσης- απόδοσης με βάση τα χαρακτηριστικά του. Ευχαριστώ.

Προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Συνήθως αρκεί.

Βλέπω έχουν και ίδια φορτία σχεδιασμού με το edge.

μόνο οι διαστάσεις της εξωτερικής μονάδας Edge 24 είναι παρόμοιες...
Εδώ, με μηχανήματα παρόμοιας ονομαστικής χωρητικότητας, υπάρχουν άλλες διαφορές... και σίγουρα υπάρχουν πολλές άλλες

edge-8000i.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, liakjim είπε

Το Perfera θα έπαιρνα , το R μοντέλο  από blue dealer ώστε να πήγαινα σε 5ετή εγγύηση.

Εναλλακτικά το toshiba edge.

Το perfera έχει ονομαστική στην θέρμανση μόλις 8.500 ενώ το haori 14.300.

Με τα τετραγωνικά που θα καλύπτει (χοντρικά 35) το perfera θα με καλύπτει;

Επεξ/σία από Droulas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Droulas13 είπε

Το perfera έχει ονομαστική στην θέρμανση μόλις 8.500 ενώ το haori 14.300.

Με τα τετραγωνικά που θα καλύπτει (χοντρικά 35) το perfera θα με καλύπτει;

Ψάξε να βρεις τα στοιχεία από τα site των εταιρειών οπότε θα βρεις και τα σωστά νούμερα απόδοσης των κλιματιστικών που σε ενδιαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδια για τις γρήγορες απαντήσεις. Νομίζω ότι έχω καταλήξει στις παρακάτω επιλογες. Από τα δύο όμως τι να επιλέξω? Ευχαριστώ https://www.tclgreece.gr/product/miracle-09chsa-ve/

https://www.tournikiotisgroup.gr/product/msz-hr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 500-600€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση παλιού, 12000 btu, δεν γνωρίζω μοντέλο, ήταν επαρκές
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): κατάστημα που συμμετέχει στο πρόγραμμα «ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΩ-ΑΛΛΑΖΩ ΣΥΣΚΕΥΗ»
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: ψύξη-θέρμανση, υποθέτω 40%-60%
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: περιστασιακή
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλόνι
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη χωρίς ακραίες θερμοκρασίες
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση θα εκτιμηθεί, χωρίς να είναι απαραίτητη προϋπόθεση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 
    Θερμικές Απώλειες

     

    1651.30Watt

     

    1420.12KCal/h

     

    41.28Watt/m2

     

    35.50KCal/h/m2

    21 ℃
Επεξ/σία από g_mateo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...