Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

7 χρόνια εγγύηση όπως έχει η Toshiba ?

Όχι, είναι καλύτερη της Bosch, δεν έχει υποχρέωση ετήσιου καν. Αλλά είπα να μην αναφερθώ στο θέμα της εγγύησης, το έχουμε συζητήσει αναλυτικά πιο πίσω και δεν θέλω μόνο να λέω συνέχεια για αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, tryfos είπε

Λέμε, τέλος, ότι τα Bosch είναι Midea, αφορά όμως αυτό και τα καινούρια μοντέλα (...);

Αν και πραγματικά δεν ξέρω πόσο σημασία έχει για σένα ή για κανέναν άλλον, αν σκεφτόμουν ότι μια συγκεκριμένη σειρά (τουλάχιστον από αυτές που βλέπω στο skroutz π.χ.) με το λογότυπο της Bosch δεν θα είχε τον ίδιο κατασκευαστή ( δηλαδή Midea), θα έλεγα ότι μόνο η σειρά Climate 8000i θα μπορούσε να είναι...

Επεξ/σία από amotida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, amotida είπε

Αν και πραγματικά δεν ξέρω πόσο σημασία έχει για σένα ή για κανέναν άλλον, αν σκεφτόμουν ότι μια συγκεκριμένη σειρά (τουλάχιστον από αυτές που βλέπω στο skoutz π.χ.) με το λογότυπο της Bosch δεν θα είχε τον ίδιο κατασκευαστή ( δηλαδή Midea), θα έλεγα ότι μόνο η σειρά Climate 8000i θα μπορούσε να είναι...

Οκ, κι έτσι να είναι μας χαλάει αυτό απαραίτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, tryfos said:

Επανέρχομαι στο θέμα των Bosch, νομίζω ότι υπάρχει μια μικρή προκατάληψη στο θρεντ εναντίον τους, ίσως από παλαιότερες αμαρτίες(;). Ή επειδή είναι το νέο παιδί στη γειτονιά. Από ένα γρήγορο ψάξιμο στο θρεντ είδα ως τον πιο "αντί-Bosch" τον φίλο @aks , αλλά δεν ξέρω αν έχει επανεκτιμήσει :)

Συγκρίνοντας τα νούμερα του αγαπητού εδώ (και σωστά!) 18αριού TCL Miracle II με το Bosch ASI18AW30, σε όλα είναι καλύτερο το Bosch (ενδεικτικά SEER 6,2 το TCL, 7 το Bosch και πάει λέγοντας). Αν είναι αλήθεια βέβαια ό,τι δηλώνεται. Τα ίδια και στα αντίστοιχα 12άρια.

Αν η αγορά του απλού μέσου καταναλωτή, που δεν έχει τις γνώσεις των μελών του παρόντος θρεντ, λέει κάτι, εγώ βλέπω βροχή αστεριών και ευχαριστημένων αγοραστών σε όλα τα μοντέλα Bosch: https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/45/Bosch.html  Όλο και κάποιος θα γκρίνιαζε νομίζω...

Επίσης και η 12άρα και η 18άρα σειρά ASI1...W...0 της Bosch έχουν σαφώς ψηλότερες τιμές από τις τιμές των αντίστοιχων Miracle II (επίσης αν λέει κάτι αυτό). Τσεκάρετέ το στο σκρουτζ.

Λέμε, τέλος, ότι τα Bosch είναι Midea, αφορά όμως αυτό και τα καινούρια μοντέλα ASI1...W...0? Έψαξα όλο το θρεντ και δεν βρήκα κριτική/απόψεις πραγματικού κατόχου των τελευταίων μοντέλων. Μπορεί αυτή τη φορά να ψώνισε απ' αλλού. Αλλά και να είναι Midea, εμένα προσωπικά δεν θα με πείραζε αν είναι οκ υλοποιήσεις.

Από την άλλη η TCL έχει πλέον καθιερωθεί στη συνείδηση εδώ και αποτελεί "safe bet", σίγουρα ένα Bosch είναι σαν αγορά πιο "ρισκαδόρικη" από το TCL. Όμως αισθάνομαι ότι έπρεπε να αναφερθούν τα παραπάνω, γιατί επαναλαμβάνονται 1-2 πράγματα μονότονα για τα Bosch (πχ. ότι είναι φτηνά ενώ ΔΕΝ είναι), που μπορεί πλέον να μην ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

δεν εχω μεγαλη εμπιστοσυνη σε μαρκες που παιρνουν φασον πραγματα.Πρεπει να ψαξεις και να δεις με ποια μοντελα ειναι ιδια κλπ.Τις περισσοτερες φορες ειναι και πιο ακριβα απο τα αντιστοιχα ιδια.Προτιμω με αυτα τα λεφτα να παρω καποιο daikin,mitshubishi ,tcl κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Όχι, είναι καλύτερη της Bosch, δεν έχει υποχρέωση ετήσιου καν. Αλλά είπα να μην αναφερθώ στο θέμα της εγγύησης, το έχουμε συζητήσει αναλυτικά πιο πίσω και δεν θέλω μόνο να λέω συνέχεια για αυτό. 

Η Toshiba έχει υποχρεωτικά ετήσιο service για να ισχύσουν τα 7 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, amotida είπε

Αν και πραγματικά δεν ξέρω πόσο σημασία έχει για σένα ή για κανέναν άλλον, αν σκεφτόμουν ότι μια συγκεκριμένη σειρά (τουλάχιστον από αυτές που βλέπω στο skroutz π.χ.) με το λογότυπο της Bosch δεν θα είχε τον ίδιο κατασκευαστή ( δηλαδή Midea), θα έλεγα ότι μόνο η σειρά Climate 8000i θα μπορούσε να είναι...

Λοιπόν, αυτά φαίνεται ότι είναι φασόν toshiba!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ζητησει κανεις αντικατασταση aircondition απο την Inventor για λογους θορυβου εσωτερικης μοναδας και να το εχει πετυχει? Αν ναι ποιος αναλαμβανει την εγκατασταση/απεγκατασταση και με τι το αλλαζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tryfos είπε

ASI1...W...0

Midea.

Λοιπόν, με 7 χρόνια εγγύηση, αν τα βρει κάποιος σε καλή τιμή επιπέδου inventor, carrier κτλ  και το θέλει για ψύξη 100% , είναι μια αξιόλογη λύση αν κάποιος δεν θέλει να ξοδευτεί και δεν έχει πρόβλημα να μην πάρει ΑΑΑ ποιότητα. Επίσης βολεύουν και σε θέρμανση αν είναι να μπουν σε μικρό χώρο με καλές μονώσεις ώστε να εκμεταλλευτούμε το follow me. Αλλιώς αν θέλουμε απαιτητική χρήση θέρμανσης, καλύτερα όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Midea.

Λοιπόν, με 7 χρόνια εγγύηση, αν τα βρει κάποιος σε καλή τιμή επιπέδου inventor, carrier κτλ  και το θέλει για ψύξη 100% , είναι μια αξιόλογη λύση αν κάποιος δεν θέλει να ξοδευτεί και δεν έχει πρόβλημα να μην πάρει ΑΑΑ ποιότητα. Επίσης βολεύουν και σε θέρμανση αν είναι να μπουν σε μικρό χώρο με καλές μονώσεις ώστε να εκμεταλλευτούμε το follow me. Αλλιώς αν θέλουμε απαιτητική χρήση θέρμανσης, καλύτερα όχι. 

Το "Midea" πώς το λες με σιγουριά;

Συμφωνώ πάνω-κάτω με τα άλλα, η απορία μου είναι γιατί πχ. τo Miracle II, που είναι και ακόμα φτηνότερο από αυτά, προτείνεται απλόχερα, και αυτά με βαριά καρδιά. Ενώ όλα τα specs των Bosch είναι θεωρητικά (στα χαρτιά) καλύτερα από το Miracle. Σε κάθε περίπτωση και τα 2 δεν τα λες ΑΑΑ.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Το "Midea" πώς το λες με σιγουριά;

Συμφωνώ πάνω-κάτω με τα άλλα, η απορία μου είναι γιατί πχ. τo Miracle II, που είναι και ακόμα φτηνότερο από αυτά, προτείνεται απλόχερα, και αυτά με βαριά καρδιά. Ενώ όλα τα specs των Bosch είναι θεωρητικά καλύτερα από το Miracle. Σε κάθε περίπτωση και τα 2 δεν είναι ΑΑΑ, πολύ απλά γιατί δεν είναι Α+++ στην ψύξη ούτως ή άλλως.

Σε τι τιμή είναι το ένα και σε τι τιμή είναι το άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σε τι τιμή είναι το ένα και σε τι τιμή είναι το άλλο 

Στα πιο "εμπορικά" 12άρια ας πούμε,

το Miracle II ξεκινάει από 490 € https://www.skroutz.gr/s/23190616/TCL-Miracle-II-12CHSA-VE-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

το Bosch από 609 € με follow https://www.bestprice.gr/item/2157594320/bosch-series-6-asi12aw40aso12aw40.html και 524 χωρίς https://www.bestprice.gr/item/2157544911/bosch-perfectclima-asi12dw30.html

Έχει πέσει(!) το Σκρουτζ, για αυτό από bestprice το Bosch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tryfos είπε

Στα πιο "εμπορικά" 12άρια ας πούμε,

το Miracle II ξεκινάει από 490 € https://www.skroutz.gr/s/23190616/TCL-Miracle-II-12CHSA-VE-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

το Bosch από 609 € με follow https://www.bestprice.gr/item/2157594320/bosch-series-6-asi12aw40aso12aw40.html και 524 χωρίς https://www.bestprice.gr/item/2157544911/bosch-perfectclima-asi12dw30.html

Έχει πέσει(!) το Σκρουτζ, για αυτό από bestprice το Bosch.

Με αυτή τη διαφορά τιμής συμφέρει το Bosch βάσει και εγγύησης και επιδόσεων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, spocky είπε

Εχει ζητησει κανεις αντικατασταση aircondition απο την Inventor για λογους θορυβου εσωτερικης μοναδας και να το εχει πετυχει? Αν ναι ποιος αναλαμβανει την εγκατασταση/απεγκατασταση και με τι το αλλαζουν?

Ποιό aircondition έχεις; Τρίζουν τα πλαστικά; Νομίζω η αλλαγή εξαρτάται και από το μοντέλο που έχεις και η εγκατασταση/απεγκατασταση γίνεται από το συνεργείο της Inventor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Με αυτή τη διαφορά τιμής συμφέρει το Bosch βάσει και εγγύησης και επιδόσεων 

Βάσει μόνο επιδόσεων θα έλεγα, γιατί η TCL έχει καλύτερη εγγύηση (10) 😃. Αλλά και στα 7 της Bosch, ποιος ζει ποιος πεθαίνει...

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...