Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, lazarefa είπε

Η εν λόγω εφαρμογή χρησιμοποιείται από σχεδόν όλον τον κόσμο σε αυτό το φόρουμ ως μπούσουλας για επιλογή μηχανήματος, τόσο για θέρμανση όσο και για ψύξη.

Μπορεί τα αποτελέσματα να αφορούν θερμικές απώλειες, ωστόσο οι απώλειες είναι απώλειες, είτε θερμικές είτε ψυκτικές. Αν το σπίτι είναι γυμνό ολόγυρα με μέτρια προς κακή θέρμανση, όσο δύσκολα θα είναι να κρατήσει το χειμώνα μια Α θερμοκρασία, κατ' αναλογία θα είναι δύσκολα να διατηρεί και μια Β σταθερή κατά το δυνατόν θερμοκρασία το καλοκαίρι, όπου Α>Τ περ. και Β<Τ περ. (Τ περ.= θερμοκρασία εξωτ. περιβάλλοντος).

Ναι το χειμώνα για κάθε κλιματιστικό το έργο του είναι συγκριτικά πιο δύσκολο από ότι το καλοκαίρι, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Αν το πάμε έτσι, στο νησί που βρίσκεται το μηχάνημα η ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία 24ώρου το χειμώνα δύσκολα πέφτει σε μονοψήφιο νούμερο και σχεδόν ποτέ κάτω από τους 8 βαθμούς. Αν λοιπόν με ανάλογες συνθήκες το συγκεκριμένο μηχάνημα αποδειχθεί ότι τα πάει καλά στη θέρμανση, θα είναι λογικό να αμφισβητήσω εγώ πχ τις ενδεχόμενες μέτριες ή και κακές εντυπώσεις κάποιου άλλου, ο οποίος το εγκατέστησε πχ σε μονοκατοικία σε πεδινό χωριό της Λαμίας (δεν αναφέρομαι καν σε Βόρεια Ελλάδα ή ορεινή περιοχή) και δεν του βγήκε αποδοτικό;

Από κει και πέρα, αν εσύ θεωρείς εύκολη περίπτωση ψύξης, σπίτι σε νησί με 3 στους 4 πλαϊνούς τοίχους να λούζονται σχεδόν όλη μέρα από τον ήλιο, οι ίδιοι τοίχοι να έχουν από 1 μεγάλο ξύλινο παράθυρο ο καθένας, η σχετική υγρασία της ατμόσφαιρας να είναι μονίμως υψηλή ως πολύ υψηλή κλπ, τι να πω... 

Μπορώ να δεχτώ την άποψή σου και τη σέβομαι καταρχάς, αλλά αδυνατώ να κατανοήσω το δογματισμό που φαίνεται εκ του ύφους της να αποπνέει, χωρίς μάλιστα να έχεις εξ ιδίας αντίληψης σαφή εικόνα του χώρου για τον οποίο μιλώ.

 

- Μην το κάνουμε σήριαλ, τα ποσοτικά στοιχεία που παράθεσες στην πρώτη σου ανάρτηση-και είναι τα μόνα που είναι μετρήσιμα και αδιάψευστα-μας δείχνουν με ακρίβεια τις κλιματολογικές συνθήκες που επικρατούσαν εντός και εκτός της οικίας σου στο διάστημα που έκανες τις μετρήσεις. Η σύγκρισή μεταξύ τους μας δείχνει επίσης και αν όλες οι καταγραφές είναι σωστές ή υπάρχει κάποια λανθασμένη. Δεν χρειάζεται να κάνω «αυτοψία» του χώρου για να έχω εικόνα.

- Από την άλλη υπάρχει και το τεχνικό του εγχειρίδιο του κλιματιστικού το οποίο μας δείχνει με επίσης αδιάψευστα ποσοτικά στοιχεία τις δυνατότητες και τις επιδόσεις του και στην ψύξη και στην θέρμανση. Τα στοιχεία αυτά μπορούν με τη σειρά τους να επιβεβαιώσουν ή να διαψεύσουν τους ισχυρισμούς κάποιου σχετικά με τη λειτουργία του κλιματιστικού ή τις συνθήκες κάτω από τις οποίες αυτό λειτουργεί. Η αλήθεια των αριθμών δεν μπορεί να διαψευστεί με τη χρήση «ρητορικών» σχημάτων και προσωπικών χαρακτηρισμών…

 

Spoiler

ASYG12KPCA

Capacity Cooling: 0.9 – 3.40 – 3.70 kW

Input power: 0.25 – 1.14 – 1.14 (EER: 3.6 – 3.4 – 3.2)

Capacity Heating: 0.90 – 3.80 – 4.80 kW

Input power: 0.25 – 1.14 – 1.60 kW (COP: 3.6 – 3.3 – 3)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, filipN είπε

- Μην το κάνουμε σήριαλ, τα ποσοτικά στοιχεία που παράθεσες στην πρώτη σου ανάρτηση-και είναι τα μόνα που είναι μετρήσιμα και αδιάψευστα-μας δείχνουν με ακρίβεια τις κλιματολογικές συνθήκες που επικρατούσαν εντός και εκτός της οικίας σου στο διάστημα που έκανες τις μετρήσεις. Η σύγκρισή μεταξύ τους μας δείχνει επίσης και αν όλες οι καταγραφές είναι σωστές ή υπάρχει κάποια λανθασμένη. Δεν χρειάζεται να κάνω «αυτοψία» του χώρου για να έχω εικόνα.

- Από την άλλη υπάρχει και το τεχνικό του εγχειρίδιο του κλιματιστικού το οποίο μας δείχνει με επίσης αδιάψευστα ποσοτικά στοιχεία τις δυνατότητες και τις επιδόσεις του και στην ψύξη και στην θέρμανση. Τα στοιχεία αυτά μπορούν με τη σειρά τους να επιβεβαιώσουν ή να διαψεύσουν τους ισχυρισμούς κάποιου σχετικά με τη λειτουργία του κλιματιστικού ή τις συνθήκες κάτω από τις οποίες αυτό λειτουργεί. Η αλήθεια των αριθμών δεν μπορεί να διαψευστεί με τη χρήση «ρητορικών» σχημάτων και προσωπικών χαρακτηρισμών…

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

ASYG12KPCA

Capacity Cooling: 0.9 – 3.40 – 3.70 kW

Input power: 0.25 – 1.14 – 1.14 (EER: 3.6 – 3.4 – 3.2)

Capacity Heating: 0.90 – 3.80 – 4.80 kW

Input power: 0.25 – 1.14 – 1.60 kW (COP: 3.6 – 3.3 – 3)

 

Τα "ποσοτικά στοιχεία" στα οποία αναφέρεσαι ότι παρέθεσα, προφανώς είναι οι στιγμιαίες τιμές ισχύος καθώς και η αθροιστική κατανάλωση ενέργειας 30 ημερών. Αυτά λοιπόν ισχυρίζεσαι ότι δείχνουν (και μάλιστα με ακρίβεια όπως λες) τις κλιματολογικές συνθήκες που επικρατούσαν εντός κι εκτός της οικίας μου... Εγώ το μόνο στοιχείο που παρέθεσα και είχε άμεση αναφορά σε κλιματολογικές συνθήκες ήταν το γεγονός ότι σε μέρες με υψηλή σχετική υγρασία έβλεπα μια σχετική δυστοκία του κλιματιστικού στο να κατεβάσει θερμοκρασία και (κυρίως) στο να ρίξει ικανοποιητικά τη σχετική υγρασία εντός του χώρου...

Τέλος πάντων, ας μην το κάνουμε θέμα όπως είπες, οι φίλοι που μας ανέχονται και καταλαβαίνουν ας βγάλουν τα συμπεράσματά μας, μιας και η συζήτηση μοιραία είναι δημόσια εδώ.

Αυτό όμως που με ξεπερνά είναι η αναφορά σε "ρητορικά σχήματα" και "προσωπικούς χαρακτηρισμούς". Προφανώς η (κοσμιότατη) έκφρασή μου περί δογματισμού που (πάντα κατά την προσωπική μου αντίληψη) αποπνέει (όπως ακριβώς έγραψα) το ύφος της απάντησής σου, συνιστά για σένα "προσωπικό χαρακτηρισμό".

Ας κρίνουν και πάλι οι φίλοι που κάνουν τον κόπο και μας διαβάζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@lazarefa, @filipN Προσωπικά πάντως απολαμβάνω τη συζήτησή σας (χαίρομαι όταν διαβάζω σωστή δημοτική, αρκεί να γίνεται κόσμια).

2 ώρες πριν, tryfos είπε

Εγώ τελείως 'κομπογιαννιτικα' σκεπτόμενος, νόμιζα, επειδή ένα (καλύτερο) Α+++ 24αρι θα δουλεύει λιγότερο 'εντατικά' από ένα λιγότερα αποδοτικό Α++ 18αρι για να ψήξει έναν ίδιο χώρο, ότι το 24αρι θα έκαιγε λιγότερα.

Ναι, έτσι νόμιζα και εγώ αλλά και άλλοι, συγκρίνοντας στα πινακάκια της toshiba μόνο 3 περιοχές λειτουργίας . min - rated - max. Στην πραγματικότητα μας έχει κάνει τη χάρη και μας δίνει σε βήματα του 10% του φορτίου, τα inputs / outputs ανά φορτίο και ανά θερμοκρασία, οπότε μπορεί κάποιος εύκολα με μια διαίρεση να υπολογίσει βαθμούς απόδοσης ανά φορτίο και ανά εξωτερική θερμοκρασία. Δες εδώ

Εκεί είδαμε ότι τουλάχιστον στα μοντέλα edge που βρήκα το κουράγιο/χρόνο και έκανα τις πράξεις, αυτά έχουν τη μέγιστη απόδοση στο 40% του φορτίου. Δλδ στο ρελαντί πχ του 10% τελικά δίνει αναλογικά λιγότερη ενέργεια στον χώρο για την ενέργεια που δαπανά από ότι στο 40%.

Συνεπώς, για το edge και μόνο για τα μοντέλα του λινκ  (αν και πιθανότατα αυτό επεκτείνεται σε όλα τα μοντέλα της σειράς), συμφέρει να έχεις ένα μικρότερο που να ψιλολαχανιάζει στο 40% , παρά ένα μεγαλύτερο που να παίζει χαλαρά στο 10-20%.

Φυσικά η εξίσωση δεν είναι εύκολη γιατί και επάρκεια θέλουμε όταν χρειαστεί αλλά και είναι δύσκολο να βγάλεις στατιστικά επιβάρυνσης του μηχανήματος ανά σεζόν για να δεις τι σε συμφέρει, ενώ τέτοια πινακάκια δεν βρίσκουμε σε κανέναν άλλον κατασκευαστή.

Εν κατακλείδι, αν ψαχτείς, ίσως καταλήξεις σε βέλτιστη λύση για τον χώρο σου και το κλίμα σου, αλλά μόνο για toshiba.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

@lazarefa, @filipN Προσωπικά πάντως απολαμβάνω τη συζήτησή σας (χαίρομαι όταν διαβάζω σωστή δημοτική, αρκεί να γίνεται κόσμια).

Ναι, έτσι νόμιζα και εγώ αλλά και άλλοι, συγκρίνοντας στα πινακάκια της toshiba μόνο 3 περιοχές λειτουργίας . min - rated - max. Στην πραγματικότητα μας έχει κάνει τη χάρη και μας δίνει σε βήματα του 10% του φορτίου, τα inputs / outputs ανά φορτίο και ανά θερμοκρασία, οπότε μπορεί κάποιος εύκολα με μια διαίρεση να υπολογίσει βαθμούς απόδοσης ανά φορτίο και ανά εξωτερική θερμοκρασία. Δες εδώ

Εκεί είδαμε ότι τουλάχιστον στα μοντέλα edge που βρήκα το κουράγιο/χρόνο και έκανα τις πράξεις, αυτά έχουν τη μέγιστη απόδοση στο 40% του φορτίου. Δλδ στο ρελαντί πχ του 10% τελικά δίνει αναλογικά λιγότερη ενέργεια στον χώρο για την ενέργεια που δαπανά από ότι στο 40%.

Συνεπώς, για το edge και μόνο για τα μοντέλα του λινκ  (αν και πιθανότατα αυτό επεκτείνεται σε όλα τα μοντέλα της σειράς), συμφέρει να έχεις ένα μικρότερο που να ψιλολαχανιάζει στο 40% , παρά ένα μεγαλύτερο που να παίζει χαλαρά στο 10-20%.

Φυσικά η εξίσωση δεν είναι εύκολη γιατί και επάρκεια θέλουμε όταν χρειαστεί αλλά και είναι δύσκολο να βγάλεις στατιστικά επιβάρυνσης του μηχανήματος ανά σεζόν για να δεις τι σε συμφέρει, ενώ τέτοια πινακάκια δεν βρίσκουμε σε κανέναν άλλον κατασκευαστή.

Εν κατακλείδι, αν ψαχτείς, ίσως καταλήξεις σε βέλτιστη λύση για τον χώρο σου και το κλίμα σου, αλλά μόνο για toshiba.

Που σημαίνει δηλαδή, ότι αν βάλουμε στην εξίσωση και τη διαφορά τιμής ανάμεσα σε ένα Α++ 18άρι και ένα Α+++ 24άρι, μάλλον να πάω προς το 18άρι; Λίγο χλωμό (ως αδύνατο) μου φαίνεται να γίνει απόσβεση της διαφοράς τιμής με ένα 24άρι από το ρεύμα που θα καταναλωθεί -με βάση αυτά που αναφέρεις. Βέβαια δεν ενδιαφέρομαι για toshiba, αλλά από όσα μου λες γενικά δεν είναι τελικά τόσο ξεκάθαρο ότι ένα 24άρι στο ρελαντί θα έκαιγε λιγότερα από ένα 18άρι στο "medium" (ας πούμε χοντρικά για να συνεννοούμαστε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tryfos είπε

γενικά δεν είναι τελικά τόσο ξεκάθαρο ότι ένα 24άρι στο ρελαντί θα έκαιγε λιγότερα από ένα 18άρι στο "medium" (ας πούμε χοντρικά για να συνεννοούμαστε).

Αυτό το "γενικά" μας τα χαλάει στην πρόταση σου.

Γενικά αυτό που έχω να πω είναι ότι έχουμε μαύρα μεσάνυχτα.

Σημαντικό είναι να σε καλύπτει στο 100% σε κάθε περίπτωση. Από εκεί και πέρα, ίσως παραδιυιλίζουμε τον κώνωπα ( όχι ότι μπορούμε δηλαδή).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό το "γενικά" μας τα χαλάει στην πρόταση σου.

Γενικά αυτό που έχω να πω είναι ότι έχουμε μαύρα μεσάνυχτα.

Σημαντικό είναι να σε καλύπτει στο 100% σε κάθε περίπτωση. Από εκεί και πέρα, ίσως παραδιυιλίζουμε τον κώνωπα ( όχι ότι μπορούμε δηλαδή).

Όχι το θέμα μου δεν είναι θεωρητικό, έχω χώρο 35 τμ που αποδεδειγμένα εξυπηρετείται μια χαρά από 18άρι (ψύξη). Στα 18άρια όμως βρίσκω μόνο Α++ που με ενδιαφέρει. Στο Α+++ πάω 24άρι της προκοπής και απλά μου ήρθε σαν ιδέα, μήπως κάνω απόσβεση μέσω ρεύματος στη διαφορά της τιμής αν πάρω 24άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι (130τμ) έχουμε μια ανισορροπία στην θέρμανση. Έχω σταθερή θέρμανση στο σπίτι πχ 20 βαθμούς και στην μεριά που είναι τα δωμάτια (είναι μακρόστενο το σπίτι) και ειδικά στο master που είναι το πιο ακριανό δωμάτιο όταν έχει μέτριο κρύο (Βριλήσσια) παίζω στους 19 βαθμούς (έχω μετρητή 24/7) και όταν έχει πολύ κρύο κοντά στους 0 βαθμούς μπορεί να φτάσω και στους 17,5 βαθμούς. Αν και δεν ενδιαφέρει ιδιαίτερα ο λόγος της ανισορροπία αυτής, έχω καταλήξει ότι οφείλεται στο γεγονός, ότι στο master έχουμε εντοιχισμένη ντουλάπα 3,5 μέτρα πλάτος, 2,7 μέτρα ύψος σε εξωτερικό τοίχο, με αποτέλεσμα να είναι σαν να έχουμε μονώσει από την εσωτερική μεριά τον τοίχο αυτό και να έχουμε ακυρώσει έτσι την θερμοχωρητική του ιδιότητα (αν τα γράφω σωστά). Τέσπα μετά από πολλές δοκιμές έχω καταλήξει, ότι ο πιο αποδοτικός τρόπος να διορθώσω αυτήν την ανισορροπία είναι να έχω σταθερά ανοικτό το κλιματιστικό, ώστε έτσι η μια μεριά αυτή του σπιτιού να έχει σταθερή θερμοκρασία με το υπόλοιπο σπίτι. Τώρα στην κατακλείδα. Το κλιματιστικό που έχω σταθερά να δουλεύει για αυτό το σκοπό είναι ένα hitachi αγορασμένο το 2005, η ταμπέλα γράφει ras-10sh4, υποθέτω ότι το 10 σημαίνει 10 btu. Σκέφτομαι τώρα που το ρεύμα τσούζει στη χρήση, μήπως πάρω κάποιο πολύ οικονομικό στη χρήση (α+++ κλπ) και το μπάτζετ παίζει μέχρι 1.000 μαξ 1.200 ευρώ μαζί με την εγκατάσταση. Από έρευνα που έκανα στο σκρουτζ κατέληξα στα παρακάτω. Ποιο μου προτείνετε; Πιστεύετε θα δω μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση ή είναι παπάτζες αυτά που γράφουν οι κατασκευαστές;

https://www.skroutz.gr/s/16636324/Inventor-King-K1VI32-12WiFi-K1VO32-12-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/18640897/Daikin-Perfera-FTXM35N-RXM35N9-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html?from=sku_color_variations

https://www.skroutz.gr/s/29288757/Toshiba-Haori-RAS-13J2AVSG-E1-RAS-B13N4KVRG-E-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi-Grey.html#specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Τα κουφώματα είναι χωνευτά;

Οι δυο μπαλκονοπορτες ειναι συρωμενες μεσα στον τοιχο. Τα υπολοιπα ειναι επαλληλα.

10 ώρες πριν, lazarefa είπε

andreaspA , αν τυχόν με προλάβεις και κάνεις σύντομα εγκατάσταση κάποιου από τα Equation που αγόρασες, γράψε αν θέλεις εμπειρίες από την ποιότητα εργασίας του συνεργείου/τεχνικού με τους οποίους συνεργάζονται για να είμαι προϊδεασμένος κι εγώ...

Τεταρτη πρωι θα ερθουν για το multi απο μια εταιρια Myconstructor. Για τα 18αρια θα με παρουν τηλεφωνο απο Leroy.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tryfos είπε

Όχι το θέμα μου δεν είναι θεωρητικό, έχω χώρο 35 τμ που αποδεδειγμένα εξυπηρετείται μια χαρά από 18άρι (ψύξη). Στα 18άρια όμως βρίσκω μόνο Α++ που με ενδιαφέρει. Στο Α+++ πάω 24άρι της προκοπής και απλά μου ήρθε σαν ιδέα, μήπως κάνω απόσβεση μέσω ρεύματος στη διαφορά της τιμής αν πάρω 24άρι.

Δεν μπορούμε να το απαντήσουμε μιας και δεν έχουμε τέτοια πινακάκια για το midea easy pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, andreaspA είπε

Οι δυο μπαλκονοπορτες ειναι συρωμενες μεσα στον τοιχο. Τα υπολοιπα ειναι επαλληλα.

Τεταρτη πρωι θα ερθουν για το multi απο μια εταιρια Myconstructor. Για τα 18αρια θα με παρουν τηλεφωνο απο Leroy.

Πριν λίγο μου τηλεφώνησαν από το Leroy αναφορικά με την τοποθέτηση. Μου είπαν ότι με κάλεσαν για να επιβεβαιώσουν για τη δωρεάν τοποθέτηση, προφανώς τους επιβεβαίωσα ότι επιθυμώ τη δωρεάν τοποθέτηση από συνεργάτη τους. 

Βέβαια δεν έχω ακόμα παραλάβει το κλιματιστικό (παρήγγειλα από το σάιτ με παράδοση μέσω συνεργαζόμενης μεταφορικής), πράγμα που τους υπενθύμισα... Ο υπεύθυνος είπε ότι το γνωρίζει...

Στα της παράδοσης μου είπε ότι θα με ξανακαλέσουν από τη συνεργαζόμενη εταιρεία μέσω της οποίας κάνουν τις εγκαταστάσεις εντός μιας μέρας από την παραλαβή του μηχανήματος (αύριο παραλαμβάνω εκτός απροόπτου, ήταν να παραλάβω χθες Δευτέρα κανονικά αλλά μου το ακύρωσαν γιατί οι ώρες που θα παρέδιδαν δεν με βόλευαν).

Το ραντεβού μου είπαν ότι θα είναι εντός 4-5 ημερών από την παραλαβή, άρα εκτιμώ κάπου μεταξύ επόμενης Δευτέρας και Τετάρτης. Τους ρώτησα με ποια εταιρεία συνεργάζονται και δεν ήξεραν να μου πουν ποια συγκεκριμένη θα είναι τελικά. Μου ανέφεραν ότι για την περιοχή μου συνεργάζονται με 2-3 εταιρείες, μεταξύ των οποίων ανέφεραν και τη Myconctructor.

Mάλιστα φαίνεται πως έκανε εντύπωση η ερώτησή μου αυτή στον άνθρωπο που με κάλεσε και με ρώτησε αν υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος που ρωτώ. Του είπα ότι ρωτώ από περιέργεια.

Όταν με το καλό θα με καλέσουν από την εταιρεία τοποθέτησης σκοπεύω να τους προϊδεάσω αναφορικά με την απαίτηση για 3 μέτρα σωλήνωσης μεταξύ εσωτερικής/εξωτερικής μονάδας και οπωσδήποτε δημιουργίας κενού στο κύκλωμα με  χρήση αντλίας κενού κατά την εγκατάσταση, όπως ακριβώς ορίζουν οι επίσημες οδηγίες εγκατάστασης του μηχανήματος. Διάβασα παρεπιπτόντως στους όρους της υπηρεσίας εγκατάστασης του leroy merlin ότι καλύπτουν μέχρι 3 μέτρα σωλήνα, οπότε τυπικά είμαστε καλυμμένοι ως προς αυτό.

Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι στο θέμα των Bosch, νομίζω ότι υπάρχει μια μικρή προκατάληψη στο θρεντ εναντίον τους, ίσως από παλαιότερες αμαρτίες(;). Ή επειδή είναι το νέο παιδί στη γειτονιά. Από ένα γρήγορο ψάξιμο στο θρεντ είδα ως τον πιο "αντί-Bosch" τον φίλο @aks , αλλά δεν ξέρω αν έχει επανεκτιμήσει :)

Συγκρίνοντας τα νούμερα του αγαπητού εδώ (και σωστά!) 18αριού TCL Miracle II με το Bosch ASI18AW30, σε όλα είναι καλύτερο το Bosch (ενδεικτικά SEER 6,2 το TCL, 7 το Bosch και πάει λέγοντας). Αν είναι αλήθεια βέβαια ό,τι δηλώνεται. Τα ίδια και στα αντίστοιχα 12άρια.

Αν η αγορά του απλού μέσου καταναλωτή, που δεν έχει τις γνώσεις των μελών του παρόντος θρεντ, λέει κάτι, εγώ βλέπω βροχή αστεριών και ευχαριστημένων αγοραστών σε όλα τα μοντέλα Bosch: https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/45/Bosch.html  Όλο και κάποιος θα γκρίνιαζε νομίζω...

Επίσης και η 12άρα και η 18άρα σειρά ASI1...W...0 της Bosch έχουν σαφώς ψηλότερες τιμές από τις τιμές των αντίστοιχων Miracle II (επίσης αν λέει κάτι αυτό). Τσεκάρετέ το στο σκρουτζ.

Λέμε, τέλος, ότι τα Bosch είναι Midea, αφορά όμως αυτό και τα καινούρια μοντέλα ASI1...W...0? Έψαξα όλο το θρεντ και δεν βρήκα κριτική/απόψεις πραγματικού κατόχου των τελευταίων μοντέλων. Μπορεί αυτή τη φορά να ψώνισε απ' αλλού. Αλλά και να είναι Midea, εμένα προσωπικά δεν θα με πείραζε αν είναι οκ υλοποιήσεις.

Από την άλλη η TCL έχει πλέον καθιερωθεί στη συνείδηση εδώ και αποτελεί "safe bet", σίγουρα ένα Bosch είναι σαν αγορά πιο "ρισκαδόρικη" από το TCL. Όμως αισθάνομαι ότι έπρεπε να αναφερθούν τα παραπάνω, γιατί επαναλαμβάνονται 1-2 πράγματα μονότονα για τα Bosch (πχ. ότι είναι φτηνά ενώ ΔΕΝ είναι), που μπορεί πλέον να μην ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tryfos είπε

Επανέρχομαι στο θέμα των Bosch, νομίζω ότι υπάρχει μια μικρή προκατάληψη στο θρεντ εναντίον τους, ίσως από παλαιότερες αμαρτίες(;). Ή επειδή είναι το νέο παιδί στη γειτονιά.

Συγκρίνοντας τα νούμερα του αγαπητού εδώ (και σωστά!) 18αριού TCL Miracle II με το Bosch ASI18AW30, σε όλα είναι καλύτερο το Bosch (ενδεικτικά SEER 6,2 το TCL, 7 το Bosch και πάει λέγοντας). Αν είναι αλήθεια βέβαια ό,τι δηλώνεται. Τα ίδια και στα αντίστοιχα 12άρια.

Αν η αγορά του απλού μέσου καταναλωτή, που δεν έχει τις γνώσεις των μελών του παρόντος θρεντ, λέει κάτι, εγώ βλέπω βροχή αστεριών και ευχαριστημένων αγοραστών σε όλα τα μοντέλα Bosch: https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/45/Bosch.html  Όλο και κάποιος θα γκρίνιαζε νομίζω...

Επίσης και η 12άρα και η 18άρα σειρά ASI1...W...0 της Bosch έχουν σαφώς ψηλότερες τιμές από τις τιμές των αντίστοιχων Miracle II (επίσης αν λέει κάτι αυτό). Τσεκάρετέ το στο σκρουτζ.

Λέμε, τέλος, ότι τα Bosch είναι Midea, αφορά όμως αυτό και τα καινούρια μοντέλα ASI1...W...0? Έψαξα όλο το θρεντ και δεν βρήκα κριτική/απόψεις πραγματικού κατόχου των τελευταίων μοντέλων. Αλλά και να είναι, εμένα προσωπικά δεν θα με πείραζε αν είναι οκ υλοποιήσεις.

Από την άλλη η TCL έχει πλέον καθιερωθεί στη συνείδηση εδώ και αποτελεί "safe bet", σίγουρα ένα Bosch είναι σαν αγορά πιο "ρισκαδόρικη" από το TCL. Όμως αισθάνομαι ότι έπρεπε να αναφερθούν τα παραπάνω, γιατί επαναλαμβάνονται 1-2 πράγματα μονότονα για τα Bosch (πχ. ότι είναι φτηνά ενώ ΔΕΝ είναι), που μπορεί πλέον να μην ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Θέλει ψάξιμο ,είναι φασον κάποιων μοντέλων κατασκευαστή εάν εκείνα είναι καλά τότε είναι κι αυτά ,περί αξιολογήσεων πρέπει να είμαστε λίγο υποψιασμένοι ,κριτικές στο στυλ ....πετάει παγάκια.....το κάνει φούρνο.....παίζει χαλαρά .....αθόρυβο.....πρέπει να μας βάζουν σε σκέψεις τι εννοεί πίσω από αυτό που λέει ,λέει ο άλλος,βάζω 24 αρι on off για να παίζει χαλαρά ,καταλαβαίνεις ότι αυτό δεν ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα,αυτό δείχνει  άγνοια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θέλει ψάξιμο ,είναι φασον κάποιων μοντέλων κατασκευαστή εάν εκείνα είναι καλά τότε είναι κι αυτά ,περί αξιολογήσεων πρέπει να είμαστε λίγο υποψιασμένοι ,κριτικές στο στυλ ....πετάει παγάκια.....το κάνει φούρνο.....παίζει χαλαρά .....αθόρυβο.....πρέπει να μας βάζουν σε σκέψεις τι εννοεί πίσω από αυτό που λέει ,λέει ο άλλος,βάζω 24 αρι on off για να παίζει χαλαρά ,καταλαβαίνεις ότι αυτό δεν ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα,αυτό δείχνει  άγνοια 

Εννοείται ότι δεν μένει κανείς μόνο στις κριτικές. Το τόνισα κι εγώ ("αν λέει κάτι"), πολλές φορές υπάρχει και -μεγάλη- άγνοια. Από την άλλη δίνω και ένα βάρος όταν βλέπω φουλ καλές κριτικές, τα μηχανήματα δεν απευθύνονται μόνο στον εξειδικευμένο χομπίστα που μετράει τις kwh και το seer, αλλά και στο μέσο αγοραστή, που έχει κι αυτός τις διάφορες απαιτήσεις του. Πχ. όταν λένε σχεδόν ΟΛΟΙ αθόρυβο, οκ αυτό δεν χρειάζεται και γνώσεις ψυκτικού για να το πεις, τους φαίνεται "αθόρυβο" χωρίς να μπορούν να σου πουνε ακριβώς dB.

Παρέθεσα όμως και διάφορα άλλα, και νούμερα, από όσο έψαξα προσωπικά εγώ για τα συγκεκριμένα μοντέλα. Και μου φαίνεται μια τουλάχιστον αξιοπρεπής πρόταση, σε συνδυασμό με τα 7 της εγγύησης πάντα. Δεν κόβω και το χέρι μου βέβαια 😀 Μια γνώμη λέω και περιμένω κι άλλες...

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tryfos είπε

Εννοείται ότι δεν μένει κανείς μόνο στις κριτικές. Το τόνισα κι εγώ ("αν λέει κάτι"), πολλές φορές υπάρχει και -μεγάλη- άγνοια. Από την άλλη δίνω και ένα βάρος όταν βλέπω φουλ καλές κριτικές, τα μηχανήματα δεν απευθύνονται μόνο στον εξειδικευμένο χομπίστα που μετράει τις kwh και το seer, αλλά και στο μέσο αγοραστή, που έχει κι αυτός τις διάφορες απαιτήσεις του. Πχ. όταν λένε σχεδόν ΟΛΟΙ αθόρυβο, οκ αυτό δεν χρειάζεται και γνώσεις ψυκτικού για να το πεις, τους φαίνεται "αθόρυβο" χωρίς να μπορούν να σου πουνε ακριβώς dB.

Παρέθεσα όμως και διάφορα άλλα, και νούμερα, από όσο έψαξα προσωπικά εγώ για τα συγκεκριμένα μοντέλα. Και μου φαίνεται μια τουλάχιστον αξιοπρεπής πρόταση, σε συνδυασμό με τα 7 της εγγύησης πάντα. Δεν κόβω και το χέρι μου βέβαια 😀 Μια γνώμη λέω και περιμένω κι άλλες...

7 χρόνια εγγύηση όπως έχει η Toshiba ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...