Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Specs είπε

Δηλαδη δεν υποχρεωνει σε μονωση μεσα στους τοιχους αλλα σε εξωτερικη??? μπερδευτηκα!

99% ναι. Θεωρείτε πολυ καλύτερη. Νομίζω ότι γνωρίζει πολύ καλύτερα ο @mechpanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, Specs είπε

Αρα τα κλιματιστικα που ΧΩΡΙΣ να ειναι καν υπερδιαστασιολογημενα κανουν το χωρο σε χρονο dt στα μετρα μας οταν επιστρεφουμε απο καπου οπως εσυ, δεν χρειαζεται να παραμενουν ανοιχτα, ειναι σπαταλη και ανευ λογου!

Αυτο πιστευω και δεν μπορεσα με τις καταναλωσεις της αναθερμανσης να το ανατρεψω.

Σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα και εγώ μετά από τις δοκιμές που έκανα το χειμώνα που μας πέρασε. Αρχικά δούλευα το 24αρι Fujitsu 24/7, στη συνέχεια όμως διαπίστωσα ότι αν το έκλεινα στις 11 το βράδυ και το ρύθμιζα να ανοίξει στις 6 το πρωί, γύρω στις 7 που ξυπνούσα ο χώρος (55 τετραγωνικά περίπου) είχε φτάσει εκεί που ήταν όταν είχα κλεισει το κλιματιστικό. 

Όσον αφορά την κατανάλωση, με εξωτερική γύρω στους 7 βαθμούς όταν έμενε ανοιχτό όλη τη νύχτα έκαιγε περίπου 1,8 με 2kw. Όταν το έκλεινα και το ρύθμιζα να ανοίξει στις 6, η κατανάλωση για να έρθει και πάλι ο χώρος στους 21 βαθμούς ήταν 1,3 με 1,5 kw. Μεγαλύτερη κατανάλωση στη διακοπτόμενη λειτουργία ειχα μόνο όταν η εξωτερική θερμοκρασία ήταν κάτω από τους 4 βαθμούς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Όσον αφορά την κατανάλωση, με εξωτερική γύρω στους 7 βαθμούς όταν έμενε ανοιχτό όλη τη νύχτα έκαιγε περίπου 1,8 με 2kw. Όταν το έκλεινα και το ρύθμιζα να ανοίξει στις 6, η κατανάλωση για να έρθει και πάλι ο χώρος στους 21 βαθμούς ήταν 1,3 με 1,5 kw. Μεγαλύτερη κατανάλωση στη διακοπτόμενη λειτουργία ειχα μόνο όταν η εξωτερική θερμοκρασία ήταν κάτω από τους 4 βαθμούς. 

Χονδρικά δηλαδή να γλίτωσες 40 kwh το πολύ, και αυτό ανάλογα με τον κρύο που έκανε. Ακόμα πιο μικρό θα ήταν το όφελος σε κάποιες δοκιμές που είχα κάνει και εγώ, νομίζω και ο @liakjim πέρυσι. Μάλιστα όσο λιγότερη καλή μόνωση έχει το σπίτι τόσο μικρότερο το όφελος και μερικές φορές και ασύμφορο. Αυτό που κατέληξα να κάνω πέρυσι (και αυτό για ψυχολογικούς λόγους) ενώ η ζητούμενη ήταν 20-21 την ημέρα μερικές φορές την έριχνα στους 19 και στις 07:00 πάλι στους 20-21.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, andreaspA είπε

Αυτο εδω λοιπον, τι υποτιθεται οτι θέλει ?

Θερμικές Απώλειες

 

4471.95Watt

 

3845.88KCal/h

 

81.31Watt/m2

 

69.93KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Ηλεία - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:22 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:2022Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:55 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:3.5 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Μόνο/Πάνω στην ακτογραμμήΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Αλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Καλή μόνωση - 5εκ.Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Πλάκα κάτω από στέγηΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Καλή μόνωση - 5εκ.Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:4Αλλαγή
Παράθυρα:4Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Ενεργειακά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

- Να ξανακάνεις τον υπολογισμό.

- Εγώ που δοκίμασα βάζοντας τις δικές σου επιλογές και λαμβάνοντας υπόψιν και μερικά άλλα που είπες, είχα εντελώς διαφορετικά νούμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Χονδρικά δηλαδή να γλίτωσες 40 kwh το πολύ, και αυτό ανάλογα με τον κρύο που έκανε. Ακόμα πιο μικρό θα ήταν το όφελος σε κάποιες δοκιμές που είχα κάνει και εγώ, νομίζω και ο @liakjim πέρυσι. Μάλιστα όσο λιγότερη καλή μόνωση έχει το σπίτι τόσο μικρότερο το όφελος και μερικές φορές και ασύμφορο. Αυτό που κατέληξα να κάνω πέρυσι (και αυτό για ψυχολογικούς λόγους) ενώ η ζητούμενη ήταν 20-21 την ημέρα μερικές φορές την έριχνα στους 19 και στις 07:00 πάλι στους 20-21.

Έχεις δίκιο, όσο λιγότερη/χειροτέρη η μόνωση τόσο μικρότερο το όφελος. Στο δικό μου σπίτι οι μονώσεις είναι μέτριες αλλά είναι στην Κρήτη οπότε μια η άλλη. Προσωπικά το θεώρησα άνευ λόγου να λειτουργεί το μηχάνημα για 7 ώρες για να ζεσταίνει έναν χώρο στον οποίο δεν είναι κανείς από τη στιγμή που σε 30-40 λεπτά είχε την ικανότητα να ξαναδώσει στον χώρο ότι είχε χάσει τις προηγούμενες ώρες. Βέβαια μιλάμε για το asyg24 που είναι τέρας απόδοσης, κάποιο άλλο κλιματιστικο δεν μπορώ να ξέρω τι συμπεριφορά θα είχε σε αυτό το σενάριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Δηλαδη δεν υποχρεωνει σε μονωση μεσα στους τοιχους αλλα σε εξωτερικη??? μπερδευτηκα!

Υποχρεώνει πολύ ισχυρή θερμομόνωση που επιτυγχάνεται πολύ καλύτερα με εξωτερική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Δηλαδη δεν υποχρεωνει σε μονωση μεσα στους τοιχους αλλα σε εξωτερικη??? μπερδευτηκα!

Είναι λίγο τεχνικά τα πράγματα. Κανένας δεν σε υποχρεώνει πού θα την βάλεις. Αλλά άντε μόνωσε εσύ τοίχους και δοκάρια χωρίς να βγάλεις χίλιες πεντακόσιες εκατό θερμογέφυρες, χωρίς εξωτερική θερμομόνωση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 hours ago, Maurikycli said:

Πλέον γίνεται μόνο θερμοπροσωψη χωρίς διπλό τούβλο 

Το συγκεκριμένο σπιτι που περιεγραψα εχει διπλοτουβλο, dow 3cm εσωτερικα και θερμοπροσοψη baumit 7cm απεξω.

1 hour ago, filipN said:

- Να ξανακάνεις τον υπολογισμό.

- Εγώ που δοκίμασα βάζοντας τις δικές σου επιλογές και λαμβάνοντας υπόψιν και μερικά άλλα που είπες, είχα εντελώς διαφορετικά νούμερα.

Τι αλλα εβαλες? τι διαπιστωσες οτι εχω κανει λαθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, andreaspA είπε

επειδη ετσι σου ειπε η μελετη απωλειων

Αυτή η φράση είναι κάτι που δε θα μπορέσεις ποτέ να κατανοήσεις 

ευτυχως αυτοί που διαβάζουν ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ αυτό που λέει η μελέτη απωλειών 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2022 στις 11:20 ΠΜ, liakjim είπε

Ο τύπος είναι kwh/annum = (pdesign (kw) * 1400(hr)) / scop

Μου επέστησε την προσοχή ότι με ορισμένες ενεργειακές ετικέτες ο τύπος υπολογισμού ταιριάζει απόλυτα και με κάποιες όχι...
για παράδειγμα, αυτή η ετικέτα δεν ταιριάζει με τον τύπο υπολογισμού (π.χ. 2,4x1400/4,6 δεν ισούται με 740).
παρακαλώ, καμιά εξήγηση;

mid.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, liakjim είπε

 

 

23 ώρες πριν, Sebu είπε

Σχετικο/ασχετο με το θεμα: διαβαζω τις τελευταιες ωρες στον τυπο οτι επεξεργαζονται στην κυβερνηση σκεψεις ή ισως και αποτρεπτικους μηχανισμους για να ωθησουν τον κοσμο μακρυα απο ηλεκτρικες συσκευες θερμανσης, συμπεριλαμβανομενων και των κλιματιστικων, και προς το πετρελαιο καλυτερα για θερμανση αυτο το χειμωνα.

Αν ισχυει/λαβει χωρα τοτε (α) ακυρωνει το νοημα τις επιδοτησης ηλεκτρικων συσκευων που επιδοτει κλιματιστικα γιατι στη θερμανση ειναι που ερχεται η μεγαλυτερη ωφελεια και οχι στην ψυξη, (β) το κλιματιστικο δεν καιει οτι μια θερμαστρα ή καλοριφερ λαδιου στην ιδια ωρα χρησης αλλα για ιδια βατ θα καψει το 1/3 ίσως και αρκετα λιγοτερο αναλογως των δυνατοτητων του αρα ειναι οικονομικοτερο και απο το πετρελαιο, (γ) δεν μπορω να αντιληφθω πως το να σπρωξει τον κοσμο στο πετρελαιο θερμανσης που φετος θα ειναι απειρως ακριβοτερο θα ειναι καλυτερο απο το να καψει ο κοσμος κλιματιστικα.

Η εκτίμησή μου είναι ότι αν παίζει τέτοιο σενάριο από την κυβέρνηση, ο μοναδικός λόγος που θα μπορούσε να συμβεί μια τέτοια εξέλιξη θα ήταν η ελάφρυνση του Ελληνικού Συστήματος Ηλεκτρικής Ενέργειας από ηλεκτρικές καταναλώσεις, ακόμα και ενεργειακά αποδοτικών κλιματιστικών σε χρήση θέρμανσης, προκειμένου να μειωθεί όσο γίνεται ο κίνδυνος χειμερινών μπλακ άουτ, λόγω προφανώς των (βάσιμων) φόβων για σοβαρές ελλείψεις σε Φυσικό Αέριο (που με τη σειρά του χρησιμοποιείται για ηλεκτροπαραγωγή όλο το χρόνο, και θέρμανση το χειμώνα).

Όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

 

Το συγκεκριμένο σπιτι που περιεγραψα εχει διπλοτουβλο, dow 3cm εσωτερικα και θερμοπροσοψη baumit 7cm απεξω.

Τα κουφώματα είναι χωνευτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/9/2022 στις 9:17 ΜΜ, andreaspA είπε

Εχει. Το Corona που εχω εγω. Τωρα το plus που λες δεν ξερω τι ειναι. Πιθανον να λεγεται plus και το δικο μου.

 

αδερφε... με 25kwh την ημερα, θέλεις 3000kwh το 4μηνο μονο για το aircondition. Και αλλες 1000 για τα υπολοιπα, ειχες 4000kwh καταναλωση στον εκαθαριστικο ?

Το βλέπεις? δεν ακουγεται το παραμικρο.

αν δεν ειχε και την ενδειξη, δεν θα ηξερα ποτε ειναι αναμμενο για να το σβησω οταν φευγω απο το σπιτι.

1662143005004.jpg

εγω ειμαι το μελος. Γυρισα απο διακοπες, οποτε απο Δευτερα θα ασχοληθω με την τοποθετηση.

Δυο 18αρια και ενα multi.

Τελικά παρήγγειλα κι εγώ ένα 12άρι Equation από το Leroy Merlin, το οποίο εκτός απροόπτου θα παραλάβω μεθαύριο Τετάρτη. Ας όψεται το δέλεαρ της δωρεάν εγκατάστασης που προσφέρουν αυτές τις μέρες για συγκεκριμένα μηχανήματα.

Στη δική μου περίπτωση το μηχάνημα θα τοποθετηθεί σε χώρο που στερείται κλιματιστικού, οπότε δεν υφίσταται διαδικασία απεγκατάστασης.

Από όσο θυμάμαι από ένα μάνιουαλ των Equation που έριξα μια ματιά διαδικτυακά, στις οδηγίες εγκατάστασης πέρα από την (αναμενόμενη) χρήση αντλίας κενού, έχουν κι ελάχιστο μήκος σωληνώσεων 3 μέτρα...

andreaspA , αν τυχόν με προλάβεις και κάνεις σύντομα εγκατάσταση κάποιου από τα Equation που αγόρασες, γράψε αν θέλεις εμπειρίες από την ποιότητα εργασίας του συνεργείου/τεχνικού με τους οποίους συνεργάζονται για να είμαι προϊδεασμένος κι εγώ...

Επεξ/σία από lazarefa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, amotida είπε

Μου επέστησε την προσοχή ότι με ορισμένες ενεργειακές ετικέτες ο τύπος υπολογισμού ταιριάζει απόλυτα και με κάποιες όχι...
για παράδειγμα, αυτή η ετικέτα δεν ταιριάζει με τον τύπο υπολογισμού (π.χ. 2,4x1400/4,6 δεν ισούται με 740).
παρακαλώ, καμιά εξήγηση;

mid.jpg

Στρογγυλοποίηση. Πχ το 4.6 μπορεί να είναι 4.56 ή κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει γίνει της μόδας να παίρνουν τα μαστορια παροχή από το εσωτερικό ενώ το manual αναγράφει ξεκάθαρα και όλα αυτά για να γλυτώσουν 1-2 μέτρα καλώδιο...

Screenshot_1146.png.f6074ec504565555c652cd9862946f20.png

Επεξ/σία από Klausx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...