Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Μπα, πιο πολύ φθείρονται τα μηχανήματα γενικά κατά την εκκίνηση - κράτηση παρά σε συνεχή χρήση.. 

Οι ηλεκτρονικές πλακέτες. Όχι ηλεκτροκινητήρες με κίνηση, τριβή και φθορα. Φυσικά και θα το πάρει στη μασχάλη πολύ συντομότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αγόρασα δυο perfera ATXM25R2V1B και ATXM50R2V1B τα οποία και εγκατέστησε το συνεργείο. 
Αφού έφυγε το συνεργείο είδα ότι είχαν αφήσει 2 φίλτρα αντί για 4 που θα έπρεπε. 
υπαρχει περίπτωση το 18αρι να δίνει φίλτρα ενώ το 9αρι όχι; 
και οι δυο μονάδες έχουν ακριβώς το ίδιο εγχειρίδιο χρήσεως σε ζελατίνα όποτε μου μπήκαν ιδέες μήπως μου φάγαν το 1 ζευγάρι φίλτρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να θέσω και μία απορία ακόμα ( μιας και σκέφτομαι για 2 νέες μονάδες, για το χειμώνα! )...

Σε multi, τι γίνεται όταν η ισχύς των (2) εσωτερικών ξεπερνούν αυτή της εξωτερικής; 

Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι η Toshiba (που έχω ήδη, και θέλω να βάλω τα ίδια, αλλά σε multi) βγάζει εξωτερικές σε 14.000, 18.000 ... και μετά σε 27.000 BTU/h. Εσωτερικές όμως, η μικρότερη επιλογή είναι στις 10.000 BTU/h! 

Αν προσπαθήσουν να δουλέψουν και οι (2) μέσα στο τέρμα (οπότε 10+10 = 20.000 BTU/h) απλά θα πάρουν λιγότερη ισχύ, μιας και δε θα μπορεί να ανταποκριθεί η έξω, ή θα γίνει κάνα μπουμ πουθενά; Δυστυχώς να βάλω 27.000 BTU/h δε γίνεται, γιατί όλο κι όλο έρχεται ένα 2,5-άρι καλώδιο εκεί κοντά (και τροφοδοτεί κι άλλα!) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreaspA είπε

Το Mitsubishi πέταγε παγάκια

Εχεις δοκιμασει με το Fujitsu και ζητηση 16 και τουρμπο/ολα στο φουλ (αν εχει) και δεν βγαζει παγακια εξισου?

Το λεω γιατι καποια ινβερτερ μπορεις να τα πουσαρεις και καποια οχι γιατι εχουν αλλο προφιλ, πρωτα η οικονομια...οπως εχω διαπιστωσει.

 

3 ώρες πριν, andreaspA είπε

Μπαίνει ο άλλος μέσα αφήνει την πόρτα ανοιχτά από πίσω.

Αυτο ειναι επαγγελματικος χωρος οπως σου εγραψαν ηδη και νομιζω μια αεροκουρτινα θα σε γλιτωνε απο πολλες απωλειες οπως και μια πορτα που κλεινει αυτοματα...

40 λεπτά πριν, Haldol είπε

Έστω και λίγο δε πρέπει να ξεκουράζονται;

Και τα ψυγεια τα ινβερτερ αραγε σταματανε ποτε? εχει κανεις να μας πει?

1 ώρα πριν, Catherine2234 είπε

Εμεις φευγουμε στις 7.30 καο επιστρεφουμε στις 4.30. Εχει νοημα αυτο; Δεν ειναι μεγαλη η καταναλωση;

Ετσι πιστευω και εγω οτι ειναι σπαταλη γιατι οσο πιο χαμηλη διαφορα θερμοκρασιας με εξω υπαρχει(κλειστο κλιματιστικο) τοσο λιγοτερες απωλειες.

 

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Προτείνεται ισχυρά για κατοικία, που έχει μια σταθερή απαίτηση θερμοκρασίας. Ανοίγεις αερίζεις, κλείνεις και ο χώρος διατηρεί σχεδόν σταθερή θερμοκρασία, γιατί έχεις φορτίζει ενεργειακά τα δομικά στοιχεία.

Θεωρω δεν εχει γινει ξεκαθαρο ως τωρα , ναι η οχι στο κλεισιμο, μιλαω για χωρους που την νυχτα δεν εχουν ανθρωπους μεσα, καθιστικο κλπ αλλα θα δεχτω αυτο που λες ως ειδικος που εισαι.

Μονο που θα ηθελα λιγο πιο πολλα στοιχεια , αν ειναι ευκολο και οποτε μπορεις που να συνηγορουν σε αυτο και να δειχνουν πως το πρωι που θα παμε καθιστικο,  θα καταναλωσει περισσοτερο για αναθερμανση οπως το ειπες.

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Είδα το τι γελοία νούμερα βγάζει η εφαρμογή για τους δικούς μου χώρους ενώ γνωρίζω τι μηχανήματα έχω. Εκεί το είδα.

 

Με τι θερμοκρασια εχεις το χωρο σταθερα οταν εισαι μεσα?

να υποθεσω με 25-26 μπουφαν δεν χρειαζεται κανεις...αρα ποσο εχει μεσα?

16 λεπτά πριν, geodimis είπε

Αγόρασα δυο perfera ATXM25R2V1B και ATXM50R2V1B τα οποία και εγκατέστησε το συνεργείο. 
Αφού έφυγε το συνεργείο είδα ότι είχαν αφήσει 2 φίλτρα αντί για 4 που θα έπρεπε. 
υπαρχει περίπτωση το 18αρι να δίνει φίλτρα ενώ το 9αρι όχι; 
και οι δυο μονάδες έχουν ακριβώς το ίδιο εγχειρίδιο χρήσεως σε ζελατίνα όποτε μου μπήκαν ιδέες μήπως μου φάγαν το 1 ζευγάρι φίλτρων..

Μιλα με daikin και μετα με τοποθετητες και καταστημα που τους εστειλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Και τα ψυγεια τα ινβερτερ αραγε σταματανε ποτε? εχει κανεις να μας πει?

:D:D:D

Ναι, σωστό κι αυτό... κάποια πράγματα, άμα κολλήσει το κεφάλι, δε βλέπεις πιο 'κει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Haldol είπε

Και να θέσω και μία απορία ακόμα ( μιας και σκέφτομαι για 2 νέες μονάδες, για το χειμώνα! )...

Σε multi, τι γίνεται όταν η ισχύς των (2) εσωτερικών ξεπερνούν αυτή της εξωτερικής; 

Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι η Toshiba (που έχω ήδη, και θέλω να βάλω τα ίδια, αλλά σε multi) βγάζει εξωτερικές σε 14.000, 18.000 ... και μετά σε 27.000 BTU/h. Εσωτερικές όμως, η μικρότερη επιλογή είναι στις 10.000 BTU/h! 

Αν προσπαθήσουν να δουλέψουν και οι (2) μέσα στο τέρμα (οπότε 10+10 = 20.000 BTU/h) απλά θα πάρουν λιγότερη ισχύ, μιας και δε θα μπορεί να ανταποκριθεί η έξω, ή θα γίνει κάνα μπουμ πουθενά; Δυστυχώς να βάλω 27.000 BTU/h δε γίνεται, γιατί όλο κι όλο έρχεται ένα 2,5-άρι καλώδιο εκεί κοντά (και τροφοδοτεί κι άλλα!) :P

Θα δωσουν λιγοτερο.

11 λεπτά πριν, Specs είπε

Εχεις δοκιμασει με το Fujitsu και ζητηση 16 και τουρμπο/ολα στο φουλ (αν εχει) και δεν βγαζει παγακια εξισου?

Το λεω γιατι καποια ινβερτερ μπορεις να τα πουσαρεις και καποια οχι γιατι εχουν αλλο προφιλ, πρωτα η οικονομια...οπως εχω διαπιστωσει.

 

12 Χρονια το εχω. Τα παντα εχω δοκιμασει.

Το πρωι που εσκαγε ο ηλιος, παρολο τα στορια που ηταν ερμητικα κλειστα, λαχανιαζε και δουλεια δεν εκανε. Στο υπογειο που κατεβηκα απο το 2015 τα παει καλυτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

Θεωρω δεν εχει γινει ξεκαθαρο ως τωρα , ναι η οχι στο κλεισιμο, μιλαω για χωρους που την νυχτα δεν εχουν ανθρωπους μεσα, καθιστικο κλπ αλλα θα δεχτω αυτο που λες ως ειδικος που εισαι.

Αυτό είναι δυναμικό, δεν είναι στάνταρ, και έχει να κάνει με τι χρήση κάνεις και με τι έχεις από πίσω, αν έχει την ισχύ και μπορεί να σου επαναφέρει γρήγορα την θερμοκρασία εκεί που την θες, ή όχι. Σε πολύωρη απουσία ή την νύχτα και για Ν. Ελλάδα που δεν έχουμε σκληρό χειμώνα, εγώ το καλοριφέρ το έκλεινα. Αφού σε 15 λεπτά μέσα μου το έκανε φούρνο ήταν φουλ υοερδιαστασιολογημένο, δεν είχε νόημα να το συντηρώ τόσες ώρες, στο μεταξύ το βράδυ σκάγαμε δεν μπορούσαμε να κοιμηθούμε. Στο καινούργιο που έχω αντλία και λίγο οριακά διαστασιολογημένη, που αργεί αν παγώσει το σπίτι να το φέρει πάλι εκεί που πρέπει, μάλλον θα την αφήνω ανοιχτή και να δουλεύει η αντιστάθμιση (από τις 10-11 μέχρι τις 15.00 δεν θα μου καίει σχεδόν τίποτα). Το ίδιο και το βράδυ, με πιο χαμηλό setting της θερμοκρασίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο εδω λοιπον, τι υποτιθεται οτι θέλει ?

Θερμικές Απώλειες

 

4471.95Watt

 

3845.88KCal/h

 

81.31Watt/m2

 

69.93KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Ηλεία - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:22 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:2022Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:55 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:3.5 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Μόνο/Πάνω στην ακτογραμμήΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Αλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Καλή μόνωση - 5εκ.Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Πλάκα κάτω από στέγηΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Καλή μόνωση - 5εκ.Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:4Αλλαγή
Παράθυρα:4Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Ενεργειακά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreaspA είπε

Αυτο εδω λοιπον, τι υποτιθεται οτι θέλει ?

Θερμικές Απώλειες

 

4471.95Watt

 

3845.88KCal/h

 

81.31Watt/m2

 

69.93KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Ηλεία - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:22 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:2022Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:55 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:3.5 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Μόνο/Πάνω στην ακτογραμμήΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Αλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Καλή μόνωση - 5εκ.Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Πλάκα κάτω από στέγηΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Καλή μόνωση - 5εκ.Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:4Αλλαγή
Παράθυρα:4Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Ενεργειακά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

18-22K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

18-22K

Λοιπον... αυτο ειναι μια μονοκατοικια μεζονετα εξω απο την Αμαλιαδα. Βορειοδυτικο. 67τμ η πλακα. Βγαλε τοιχοποιια, βγαλε ενα μπανάκι που εχει στο ισογειο, το εβαλα 55τμ. Στην δυση του ηλιου, δηλαδη μετα τις 3 το μεσημερι, καινε τα κουφωματα αλουμινιου. Τα πιανεις και ζεματανε. Παραλληλα το σπιτι ειναι ψηλοταβανο. Εχει κεκλιμενη στεγη μπετου και απο πανω διακοσμητικο κεραμυδι.
Θερμοπροσοψη 7εκ.

Δεν επιβιωνεις μεσα στο σπιτι αυτη την στιγμη. Αναγκαστικα βγαινεις εξω.

18αρι ??? αστειο! Απο 36.000btu και πανω. Προσανατολιζομαι στα 2χ24αρια. Αντικρυστα και διαγώνια.

Για χειμωνα δε και ζεστη σιγουρα 2χ24αρια!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, andreaspA είπε

μεζονετα

αλλη φαση αυτο...καμμια σχεση με ενα τυπικο χωρο

για να καταλαβεις, στα αιτουμενα της εφαρμογης , το υψος το χρειαζεται για τον υπολογισμο του ογκου του χωρου.

Ουσιαστικα ογκο θερμαινουμε κι οχι εμβαδον σκετο γιαυτο τα ψηλοταβανα εχουν αλλες αναγκες οι δε πολυ ψηλοταβανοι επαγγελματικοι χωροι ειναι σχεδον αδυνατον να θερμανθουν

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Αυτο εδω λοιπον, τι υποτιθεται οτι θέλει ?

σε ρωτησα και πριν , για το υπογειο γραφειο σου και δεν απαντησες:

Με τι θερμοκρασια εχεις το χωρο σταθερα οταν εισαι μεσα?

να υποθεσω με 25-26 μπουφαν δεν χρειαζεται κανεις...αρα ποσο εχει μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Specs said:

σε ρωτησα και πριν , για το υπογειο γραφειο σου και δεν απαντησες:

Με τι θερμοκρασια εχεις το χωρο σταθερα οταν εισαι μεσα?

να υποθεσω με 25-26 μπουφαν δεν χρειαζεται κανεις...αρα ποσο εχει μεσα?

Το Fujitsu στο υπογειο γραφειο που ειμαι απο το 2015 ? Στους 25 το βαζω το καλοκαιρι, και στους 23 τον χειμωνα. Τιποτα απο τα δυο φυσικα δεν καταφερνει να το κρατησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αφού σε 15 λεπτά μέσα μου το έκανε φούρνο

Αρα τα κλιματιστικα που ΧΩΡΙΣ να ειναι καν υπερδιαστασιολογημενα κανουν το χωρο σε χρονο dt στα μετρα μας οταν επιστρεφουμε απο καπου οπως εσυ, δεν χρειαζεται να παραμενουν ανοιχτα, ειναι σπαταλη και ανευ λογου!

Αυτο πιστευω και δεν μπορεσα με τις καταναλωσεις της αναθερμανσης να το ανατρεψω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Specs είπε

αλλη φαση αυτο...καμμια σχεση με ενα τυπικο χωρο

για να καταλαβεις, στα αιτουμενα της εφαρμογης , το υψος το χρειαζεται για τον υπολογισμο του ογκου του χωρου.

Ουσιαστικα ογκο θερμαινουμε κι οχι εμβαδον σκετο γιαυτο τα ψηλοταβανα εχουν αλλες αναγκες οι δε πολυ ψηλοταβανοι επαγγελματικοι χωροι ειναι σχεδον αδυνατον να θερμανθουν

Τι καμια σχεση? Περιγραφη του επανω οροφου εκανα που ειναι το σαλονι και κουζινα. Στο ημιυπογειο ειναι οι κρεββατοκαμαρες. 3,5μ ειναι το υψος στο κεντρο. Στην ακρη ειναι 2.5. Ισως θα επρεπε να ειχα βαλει 3μ που ειναι ο μεσος ορος του υψους του σαλονιου. 

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...