Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια εχω ένα παλιο Toshiba

Μάνιουαλ εδώ.

https://www.manualslib.com/manual/1104620/Toshiba-Ras-10gkhp-Es2.html?page=2#manual

Εδώ και λγες μερες φευγει νερο (εως αρκετό θα έλεγα) το ξεκουμπωσα σημερα το εβγαλα ολο τυχαιος απο ττη θεση του και το λακουβάκι που βγάζει νερά εβγαλε πολυ βρώμμα και πολύ νερό.

Το ξαναβαλα στη θεση του αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστσα μπαλατζαρισμένο (φαντάζομαι εχει σημασια να ειναι σε σωστη θεση για να φευγουν σωστά τα νερά.)

Έχει κανεις ιδέα πως βγάζω το λεκανακι να το καθαρισω; η να το ξεβουλώσω κάπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Κανείς δεν κοιτάει τον χρόνο που θέλει ένα κλιματιστικό για να πιάσει θερμοκρασία. Αυτό που θέλουμε είναι οι όσο το δυνατόν λιγότερες κιλοβατώρες. 

Εσύ μπορεί να μην κοιτάς. Εγώ το κοιτάω πρώτα απ' όλα. Έδωσα συγκεκριμένα παραδείγματα παραπάνω. Τι να το κάνω να μην καίει, και στην πραγματική χρήση να μην μπορεί να καταφέρει να μου φέρει δροσιά σπίτι μου. Σε νορμάλ καταστάσεις δεν σφραγίζεσαι μέσα σε ένα δωμάτιο. Μπαινεις-βγαινεις, ανοίγεις, ξεχνάς ανοιχτά, ετοιμάζεσαι να ντυθείς καλά και θέλεις να σπινταρεις ψύξη για να μην ιδρώσεις σε dt με την γραβατα. Τι φάση είναι αυτή με τις απώλειες και τα 9αρακια που μέχρι πρόσφατα τα είχαμε για υπνοδωμάτια 10τμ δεν ξέρω.

Στο γραφείο μου δηλαδή 40τμ , υπόγειο σε εμπορικό τι έπρεπε να έχω; 24αρι Fujitsu inverter έχω και δεν φτάνει.

Μπαίνει ο άλλος μέσα αφήνει την πόρτα ανοιχτά από πίσω.

3 ώρες πριν, dimostr είπε

Έχεις δίκιο σε όλα και με αυτά που λες έχω και αρχίσει να αναρωτιέμαι γιατί οι εταιρείες σταμάτησαν να κατασκευάζουν on off κλιματιστικά και πήγαν στα inverter αν όχι για λόγους οικονομίας που υποστηρίζουν και είναι και κάτι που τουλάχιστον εδώ με τος τόσες μετρήσεις το,έχουμε διαπιστώσει και οι ίδιοι 

Γιατί πρέπει να πουλήσουν. Άλλαξα το Mitsubishi on/off made in Thailand στο γραφείο, γιατί μου το έφαγε ψυκτικός.κατα 90% όπως κατάλαβα μετά , και έδωσα 1300€ τότε και έβαλα inverter Fujitsu 24αρι.

Αυξήθηκε ο λογαριασμός της ΔΕΗ και δεν ξαναπαγωσα ΠΟΤΕ! Το Mitsubishi πέταγε παγάκια. Οι γυναίκες ήθελαν μπουφάν μέσα με 40 βαθμούς έξω. Τέτοιο εργαλείο δεν έχει ξαναπεράσει από τα χέρια μου. Στοίχημα ότι ήθελε πυκνωτή και δεν είχε κάψει συμπιεστή.

3 ώρες πριν, Maurikycli είπε

ΟΚ. Μπορεί να προτιμάς να χρησιμοποιείς νταλίκα για τα ψώνια του σουπερ μάρκετ για να μην ζορίζεται και να πηγαίνει στο ρελαντί.

Οι υπόλοιποι θα πηγαίνουμε με ένα απλό ιχε ή και με σκούτερ αν πρόκειται για δυο σακούλες .

Είναι άστοχη η παρομοίωση. Δεν είναι θέμα νταλίκας. Είναι θέμα πραγματικής χρήσης και θεωρίας. Δεν ξέρω πως έχετε καταλήξει ότι πρέπει να έχεις κλιματιστικό όσο οι απώλειες του χώρου. Ισχύει μόνο αν σφραγίζεσαι μέσα στον χώρο , δεν ανοίγεις τίποτα και το έχεις να δουλειές 24/7

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Εσύ μπορεί να μην κοιτάς. Εγώ το κοιτάω πρώτα απ' όλα. Έδωσα συγκεκριμένα παραδείγματα παραπάνω. Τι να το κάνω να μην καίει, και στην πραγματική χρήση να μην μπορεί να καταφέρει να μου φέρει δροσιά σπίτι μου. Σε νορμάλ καταστάσεις δεν σφραγίζεσαι μέσα σε ένα δωμάτιο. Μπαινεις-βγαινεις, ανοίγεις, ξεχνάς ανοιχτά, ετοιμάζεσαι να ντυθείς καλά και θέλεις να σπινταρεις ψύξη για να μην ιδρώσεις σε dt με την γραβατα. Τι φάση είναι αυτή με τις απώλειες και τα 9αρακια που μέχρι πρόσφατα τα είχαμε για υπνοδωμάτια 10τμ δεν ξέρω.

Στο γραφείο μου δηλαδή 40τμ , υπόγειο σε εμπορικό τι έπρεπε να έχω; 24αρι Fujitsu inverter έχω και δεν φτάνει.

Μπαίνει ο άλλος μέσα αφήνει την πόρτα ανοιχτά από πίσω.

Γιατί πρέπει να πουλήσουν. Άλλαξα το Mitsubishi on/off made in Thailand στο γραφείο, γιατί μου το έφαγε ψυκτικός.κατα 90% όπως κατάλαβα μετά , και έδωσα 1300€ τότε και έβαλα inverter Fujitsu 24αρι.

Αυξήθηκε ο λογαριασμός της ΔΕΗ και δεν ξαναπαγωσα ΠΟΤΕ! Το Mitsubishi πέταγε παγάκια. Οι γυναίκες ήθελαν μπουφάν μέσα με 40 βαθμούς έξω. Τέτοιο εργαλείο δεν έχει ξαναπεράσει από τα χέρια μου. Στοίχημα ότι ήθελε πυκνωτή και δεν είχε κάψει συμπιεστή.

Είναι άστοχη η παρομοίωση. Δεν είναι θέμα νταλίκας. Είναι θέμα πραγματικής χρήσης και θεωρίας. Δεν ξέρω πως έχετε καταλήξει ότι πρέπει να έχεις κλιματιστικό όσο οι απώλειες του χώρου. Ισχύει μόνο αν σφραγίζεσαι μέσα στον χώρο , δεν ανοίγεις τίποτα και το έχεις να δουλειές 24/7

 

Μπαινεις-βγαινεις ΝΑΙ,  ξεχνάς ανοιχτά ΟΧΙ,  ούτε με 40 έξω οι γυναίκες μέσα να φοράνε μπουφάν... 

Ας μιλήσουμε για λίγο πιο ρεαλιστικά. 

Αν ξεχνάς ανοιχτά εσύ ή όποιος άλλος μπαίνει στο χώρο σου είναι δικό σου θέμα... 

Όχι υπερβολές. 

Εγώ σε 48τμ έχω 12αρι και τα καταφέρνει περίφημα. 

Και πετάω και τα σκουπίδια,  αλλά δεν ξεχνάω την πόρτα ανοιχτή... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν μια βάση τα λεγόμενά του, καθώς βασίζονται σε καθημερινή ρεαλιστική χρήση.

Καλά τα γραφήματα, αλλά δε δίνουν την πραγματική εικόνα στο 100%.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tryfos είπε

Γνωρίζουμε αν η πολιτική τοποθέτησης των MM/Πλαισίου επιβάλλει 3 μέτρα και αντλία (για να μπορέσουμε να τα διεκδικήσουμε χωρίς να σκοτωθούμε);

Mediamarkt:

Υπηρεσία Δωρεάν Εγκατάστασης Κλιματιστικού 9-15.000 BTU

Τι περιλαμβάνει:
 
  • • Εργασία από αδειούχο και πιστοποιημένο ψυκτικό
  • • Τοποθέτηση χαλκοσωλήνα σύνδεσης έως 3mt
  • • Παροχή καλωδίωσης εντολών & τροφοδοσίας ρεύματος έως 3mt
  • • Τοποθέτηση βάσης (τοίχου- δαπέδου) εξωτερικής μονάδας.
  • • Τοποθέτηση μονής αποχέτευσης συμπυκνωμάτων
  • • Τοποθέτηση συνδετικού <<Τ>> αποχέτευσης συμπυκνωμάτων
  • • Δημιουργία κενού στο κύκλωμα
  • • Ξεχωριστή μόνωση σωληνώσεων
  • • Κάλυψη οπών με γύψο/σιλικόνη
  • • Τοποθέτηση ηλεκτρολογικού φις (9-15000 btu)
  • • Μέγιστο ύψος τοποθέτησης έξω μονάδας έως 3mt
  • • Έλεγχος καλής λειτουργίας κλιματιστικού
  • • Επίδειξη λειτουργίας τηλεχειριστηρίου
  • • Καθαρισμός χώρου από απορρίμματα εγκατάστασης
  • • Εγγύηση εργασίας 1 έτους
  • • Χρονική ανταπόκριση τεχνικού : 3-5 εργάσιμες* από την παράδοση του είδους
  • • Δωρεάν μετάβαση τεχνικού εντός 30 χλμ από το κέντρο της πόλης (χρέωση 0,50€/χλμ μετά το 31o χλμ) εξαιρείται ο Νομός Αττικής
 

Τι δεν περιλαμβάνει:

 
  • • Απεγκατάσταση παλαιάς συσκευής
  • • Χρήση σκαλωσιάς / Γερανοφόρου οχήματος
  • • Καθαρισμός προ εγκατεστημένων σωληνώσεων
  • • Διάτρηση στατικών στοιχείων ( κολώνα ,δοκάρι , μπετό)
  • • Διάτρηση πέτρας ή υαλοπινάκων
  • • Ηλεκτρολογική εγκατάσταση A/C ≥ 16000btu
  • • Διακοσμητικό κανάλι σωληνώσεων
  • • Ιδιοκατασκευές βάσεων
  • • Εγκατάσταση διπλής αποχέτευσης
  • • Σύνδεση σε ασύρματο δίκτυο (Wi-Fi)
 

Διευκρινίσεις για την διαδικασία εγκατάστασης:

 
  • • Η υπηρεσία εγκατάστασης υποστηρίζεται από εξωτερικούς συνεργάτες – πιστοποιημένους ψυκτικούς.
  • • Η υπηρεσία ενεργοποιείται με την παράδοση του προϊόντος , οπότε κι αποστέλλεται σχετική εντολή σε εξωτερικό συνεργάτη.
  • • Το ραντεβού της εγκατάστασης δρομολογείται κατόπιν κλήσης του εξωτερικού συνεργάτη από την παράδοση του προϊόντος.
  • •Η υπηρεσία δεν υποστηρίζεται στους κάτωθι νομούς:Θεσπρωτίας-Φωκίδας- Ευρυτανίας- Πέλλας- Φλώρινας- Γρεβενών- Καστοριάς, σε περιοχές της Νησιωτικής Ελλάδας (εκτός Ρόδου- ΚρήτηςΚέρκυρας, Σαλαμίνας) , καθώς επίσης σε : Δήμο Κύμης- Αλιβερίου (Ν.Ευβοίας) -3o πόδι & Στρατώνι Χαλκιδικής.
 

* Σε απομακρυσμένες περιοχές των νομών κάλυψης , ο χρόνος εγκατάστασης ενδέχεται να επιβαρυνθεί κατά 1-2 επιπλέον εργάσιμες ημέρες

 

Σημείωση: Για παραλαβές που γίνονται από καταστήματα ο χρόνος εγκατάστασης παρατείνεται κατά 1 εργάσιμη ημέρα.

 

 

 

Plaisio:

ΔΩΡΕΑΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΞΙΑΣ 99€

Η υπηρεσία συνοδεύει την αγορά κλιματιστικού και περιλαμβάνει:
• Αποσυσκευασία
• Τοποθέτηση συσκευής στο κατάλληλο σημείο
• Σύνδεση σε παροχή ρεύματος
• Έλεγχος καλής λειτουργίας
• Εγγύηση εγκατάστασης 1 έτους
• Επίδειξη βασικών λειτουργιών χρήσης
• Κάλυψη οπών και καθαρισμό χώρου
• Παροχή βάσης εξωτερικής μονάδας, σωληνώσεις και καλώδια έως 3 μέτρα

Η υπηρεσία ΔΕΝ περιλαμβάνει:
• Ξυλουργική ή σιδηρουργική εργασία
• Τρύπημα και εγκατάσταση σε υαλοπίνακα
• Τρύπημα και εγκατάσταση σε πέτρινο τοίχο
• Προσαρμογή βάσης για εγκατάσταση εκτός πρόβλεψης από κατασκευαστή
• Επιπλέον ηλεκτρολογική εγκατάσταση για μονάδες άνω των 12.000 ΒTU

*Η υπηρεσία παρέχεται σε απόσταση έως 20 χιλιομέτρων από τα καταστήματα Πλαίσιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Μπαινεις-βγαινεις ΝΑΙ,  ξεχνάς ανοιχτά ΟΧΙ,  ούτε με 40 έξω οι γυναίκες μέσα να φοράνε μπουφάν... 

Ας μιλήσουμε για λίγο πιο ρεαλιστικά. 

Αν ξεχνάς ανοιχτά εσύ ή όποιος άλλος μπαίνει στο χώρο σου είναι δικό σου θέμα... 

Όχι υπερβολές. 

Εγώ σε 48τμ έχω 12αρι και τα καταφέρνει περίφημα. 

Και πετάω και τα σκουπίδια,  αλλά δεν ξεχνάω την πόρτα ανοιχτή... 

Καλά δικό μου είναι το θέμα στα σιγουρα. Δικό σου δεν είναι.

Αλλά οι πραγματικές συνθήκες είναι αυτές που περιγράφω. Τώρα αν είσαι εργένης χωρίς γυναίκα να μπαινοβγαίνει στο μπαλκόνι 100 φορές την μέρα , και κάθεσαι όλη μέρα να βλέπεις Netflix στον καναπέ σφραγισμενος, όλα σου κάνουν. 

Μπορώ να σου πω δεκάδες άλλες πραγματικές συνθήκες που χρειάζεσαι γκάζια και όχι να σέρνεται ένα κλιματιστικό και να αγκομαχει.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Μπορώ να σου πω δεκάδες άλλες πραγματικές συνθήκες που χρειάζεσαι γκάζια και όχι να σέρνεται ένα κλιματιστικό και να αγκομαχει.

Πραγματικά προσπάθησα να μη μπω στο πειρασμό να απαντήσω ΑΛΛΑ έλεος ρε άνθρωπε ,που το είδες ότι ένα inverter κλιματιστικό που είναι βασισμένο σε μελέτη απωλειών κομμένο και ραμμένο πάνω στο χώρο που θα τοποθετηθεί θα κάνει κάτι τέτοιο που περιγράφεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πραγματικά προσπάθησα να μη μπω στο πειρασμό να απαντήσω ΑΛΛΑ έλεος ρε άνθρωπε ,που το είδες ότι ένα inverter κλιματιστικό που είναι βασισμένο σε μελέτη απωλειών κομμένο και ραμμένο πάνω στο χώρο που θα τοποθετηθεί θα κάνει κάτι τέτοιο που περιγράφεις?

Είδα το τι γελοία νούμερα βγάζει η εφαρμογή για τους δικούς μου χώρους ενώ γνωρίζω τι μηχανήματα έχω. Εκεί το είδα.

Νομίζω πως είναι ξεκάθαρη η άποψη μου. Η εφαρμογή δίνει νούμερα για γέλια. Δεν έχουν καμία σχέση με πραγματικές συνθήκες, και έδωσα και παραπάνω κάποια λίγα παραδείγματα για το πώς είναι οι πραγματικές συνθήκες και η πραγματική ρεαλιστική χρήση. Εκεί μπορώ να αποδώσω τα άσχετα νούμερα που βγάζει. Αλλιώς να ξηλώσω τα 18αρια.και τα 24αρια που δεν φτάνουν μέχρι σήμερα και να βάλω 9αρια γιατί θα φτάνουν.

Άκου εκεί 65τμ με 9αρι και PVC κουφώματα!

Ούτε στο Νευροκόπι για ψύξη ή στην Νότια Κρήτη για θέρμανση δεν φτάνουν!

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χώρο γραφείου λοιπόν 20m2 με τζαμαρίες, που πριν είχαν 18άρι Mitsubishi on off, γιατί έτσι, χάλασε και τους κάνω μια μελέτη απωλειών και βγάζει 3.5kw, εκτός από τις 5 το απόγευμα και μετά, που βαράει ο ήλιος κατευθείαν πάνω από τη τζαμαρία. Μπήκε λοιπόν με λίγο ρίσκο ένα 12άρι Daikin: το κάνει ψυγείο. Το δουλεύουν στο 27 και χαμηλό ανεμιστήρα γιατί πραγματικά με το μπες βγες, ξεπαγιάζουν από τη ζέστη στο κρύο. Ναι στις 5 το απόγευμα κρεμάει, για λίγο, δηλαδή αν βαράει ο ήλιος τα ηλιακά κέρδη ζορίζουν το μηχάνημα. 

 

Επίσης να πω και το άλλο, με την ευκαιρία. Το παράδειγμα χρήσης που λέει ο andreaspA δείχνει πόσο σημαντικό χαρακτηριστικό είναι σε κάποιες περιπτώσεις, η θερμοχωρητικότητα των δομικών υλικών. Σε έναν χώρο γραφείου ή μαγαζιού ή ξενοδοχείου, θεωρητικά δεν θες θερμοχωρητικότητα. Θες να ανοίγεις την θέρμανση ή την ψύξη, και να γίνεται φούρνος ή ψυγείο, μπαμ μπαμ! Χωρίς αυτή όμως, όταν ανοίξεις μια πόρτα ή κλείσεις, χάνεις εξίσου αμέσως την επιθυμητή θερμοκρασία.

Στα θερμοχωρητικά υλικά όμως, θερμαίνεις/ψύχεις και τα δομικά στοιχεία, δημιουργώντας μια αδράνεια στις θερμοκρασιακές μεταβολές και πιο καλές συνθήκες κατοίκησης. Προτείνεται ισχυρά για κατοικία, που έχει μια σταθερή απαίτηση θερμοκρασίας. Ανοίγεις αερίζεις, κλείνεις και ο χώρος διατηρεί σχεδόν σταθερή θερμοκρασία, γιατί έχεις φορτίζει ενεργειακά τα δομικά στοιχεία.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Mikealpha74 είπε

Mediamarkt:

Υπηρεσία Δωρεάν Εγκατάστασης Κλιματιστικού 9-15.000 BTU

Τι περιλαμβάνει:
 
  • • Εργασία από αδειούχο και πιστοποιημένο ψυκτικό
  • • Τοποθέτηση χαλκοσωλήνα σύνδεσης έως 3mt
  • • Παροχή καλωδίωσης εντολών & τροφοδοσίας ρεύματος έως 3mt
  • • Τοποθέτηση βάσης (τοίχου- δαπέδου) εξωτερικής μονάδας.
  • • Τοποθέτηση μονής αποχέτευσης συμπυκνωμάτων
  • • Τοποθέτηση συνδετικού <<Τ>> αποχέτευσης συμπυκνωμάτων
  • • Δημιουργία κενού στο κύκλωμα
  • • Ξεχωριστή μόνωση σωληνώσεων
  • • Κάλυψη οπών με γύψο/σιλικόνη
  • • Τοποθέτηση ηλεκτρολογικού φις (9-15000 btu)
  • • Μέγιστο ύψος τοποθέτησης έξω μονάδας έως 3mt
  • • Έλεγχος καλής λειτουργίας κλιματιστικού
  • • Επίδειξη λειτουργίας τηλεχειριστηρίου
  • • Καθαρισμός χώρου από απορρίμματα εγκατάστασης
  • • Εγγύηση εργασίας 1 έτους
  • • Χρονική ανταπόκριση τεχνικού : 3-5 εργάσιμες* από την παράδοση του είδους
  • • Δωρεάν μετάβαση τεχνικού εντός 30 χλμ από το κέντρο της πόλης (χρέωση 0,50€/χλμ μετά το 31o χλμ) εξαιρείται ο Νομός Αττικής
 

Τι δεν περιλαμβάνει:

 
  • • Απεγκατάσταση παλαιάς συσκευής
  • • Χρήση σκαλωσιάς / Γερανοφόρου οχήματος
  • • Καθαρισμός προ εγκατεστημένων σωληνώσεων
  • • Διάτρηση στατικών στοιχείων ( κολώνα ,δοκάρι , μπετό)
  • • Διάτρηση πέτρας ή υαλοπινάκων
  • • Ηλεκτρολογική εγκατάσταση A/C ≥ 16000btu
  • • Διακοσμητικό κανάλι σωληνώσεων
  • • Ιδιοκατασκευές βάσεων
  • • Εγκατάσταση διπλής αποχέτευσης
  • • Σύνδεση σε ασύρματο δίκτυο (Wi-Fi)
 

Διευκρινίσεις για την διαδικασία εγκατάστασης:

 
  • • Η υπηρεσία εγκατάστασης υποστηρίζεται από εξωτερικούς συνεργάτες – πιστοποιημένους ψυκτικούς.
  • • Η υπηρεσία ενεργοποιείται με την παράδοση του προϊόντος , οπότε κι αποστέλλεται σχετική εντολή σε εξωτερικό συνεργάτη.
  • • Το ραντεβού της εγκατάστασης δρομολογείται κατόπιν κλήσης του εξωτερικού συνεργάτη από την παράδοση του προϊόντος.
  • •Η υπηρεσία δεν υποστηρίζεται στους κάτωθι νομούς:Θεσπρωτίας-Φωκίδας- Ευρυτανίας- Πέλλας- Φλώρινας- Γρεβενών- Καστοριάς, σε περιοχές της Νησιωτικής Ελλάδας (εκτός Ρόδου- ΚρήτηςΚέρκυρας, Σαλαμίνας) , καθώς επίσης σε : Δήμο Κύμης- Αλιβερίου (Ν.Ευβοίας) -3o πόδι & Στρατώνι Χαλκιδικής.
 

* Σε απομακρυσμένες περιοχές των νομών κάλυψης , ο χρόνος εγκατάστασης ενδέχεται να επιβαρυνθεί κατά 1-2 επιπλέον εργάσιμες ημέρες

 

Σημείωση: Για παραλαβές που γίνονται από καταστήματα ο χρόνος εγκατάστασης παρατείνεται κατά 1 εργάσιμη ημέρα.

 

 

 

Plaisio:

ΔΩΡΕΑΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΞΙΑΣ 99€

Η υπηρεσία συνοδεύει την αγορά κλιματιστικού και περιλαμβάνει:
• Αποσυσκευασία
• Τοποθέτηση συσκευής στο κατάλληλο σημείο
• Σύνδεση σε παροχή ρεύματος
• Έλεγχος καλής λειτουργίας
• Εγγύηση εγκατάστασης 1 έτους
• Επίδειξη βασικών λειτουργιών χρήσης
• Κάλυψη οπών και καθαρισμό χώρου
• Παροχή βάσης εξωτερικής μονάδας, σωληνώσεις και καλώδια έως 3 μέτρα

Η υπηρεσία ΔΕΝ περιλαμβάνει:
• Ξυλουργική ή σιδηρουργική εργασία
• Τρύπημα και εγκατάσταση σε υαλοπίνακα
• Τρύπημα και εγκατάσταση σε πέτρινο τοίχο
• Προσαρμογή βάσης για εγκατάσταση εκτός πρόβλεψης από κατασκευαστή
• Επιπλέον ηλεκτρολογική εγκατάσταση για μονάδες άνω των 12.000 ΒTU

*Η υπηρεσία παρέχεται σε απόσταση έως 20 χιλιομέτρων από τα καταστήματα Πλαίσιο.

 

Κατάλαβα το 'μέχρι' 3 μας κατέστρεψε... Άντε να πλακακωνομαι τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexdeskas είπε

Μπαινεις-βγαινεις ΝΑΙ,  ξεχνάς ανοιχτά ΟΧΙ,  ούτε με 40 έξω οι γυναίκες μέσα να φοράνε μπουφάν... 

Ας μιλήσουμε για λίγο πιο ρεαλιστικά. 

Αν ξεχνάς ανοιχτά εσύ ή όποιος άλλος μπαίνει στο χώρο σου είναι δικό σου θέμα... 

Όχι υπερβολές. 

Εγώ σε 48τμ έχω 12αρι και τα καταφέρνει περίφημα. 

Και πετάω και τα σκουπίδια,  αλλά δεν ξεχνάω την πόρτα ανοιχτή... 

Εχεις χρησιμοποιήσει το 12αρι για θέρμανση; Εχει την ίδια καλη απόδοση; 

Διαβαζω αυτο που λετε για τη συνεχη χρηση του κλιματιστικου και ειναι το ιδιο που μου προτεινε ενας φιλος, να αφηνω στο χαμηλό ολο το βραδι το κλιματιστικο μια και εχω νυχτερινο ρεύμα. Θεωρουσα οτι απλως αυτο θα ειχε νοημα αν εμενα στο σπιτι τα πρωινα. Εμεις φευγουμε στις 7.30 καο επιστρεφουμε στις 4.30. Εχει νοημα αυτο; Δεν ειναι μεγαλη η καταναλωση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Σε χώρο γραφείου λοιπόν 20m2 με τζαμαρίες, που πριν είχαν 18άρι Mitsubishi on off, γιατί έτσι, χάλασε και τους κάνω μια μελέτη απωλειών και βγάζει 3.5kw, εκτός από τις 5 το απόγευμα και μετά, που βαράει ο ήλιος κατευθείαν πάνω από τη τζαμαρία. Μπήκε λοιπόν με λίγο ρίσκο ένα 12άρι Daikin: το κάνει ψυγείο. Το δουλεύουν στο 27 και χαμηλό ανεμιστήρα γιατί πραγματικά με το μπες βγες, ξεπαγιάζουν από τη ζέστη στο κρύο. Ναι στις 5 το απόγευμα κρεμάει, για λίγο, δηλαδή αν βαράει ο ήλιος τα ηλιακά κέρδη ζορίζουν το μηχάνημα. 

 

Επίσης να πω και το άλλο, με την ευκαιρία. Το παράδειγμα χρήσης που λέει ο andreaspA δείχνει πόσο σημαντικό χαρακτηριστικό είναι σε κάποιες περιπτώσεις, η θερμοχωρητικότητα των δομικών υλικών. Σε έναν χώρο γραφείου ή μαγαζιού ή ξενοδοχείου, θεωρητικά δεν θες θερμοχωρητικότητα. Θες να ανοίγεις την θέρμανση ή την ψύξη, και να γίνεται φούρνος ή ψυγείο, μπαμ μπαμ! Χωρίς αυτή όμως, όταν ανοίξεις μια πόρτα ή κλείσεις, χάνεις εξίσου αμέσως την επιθυμητή θερμοκρασία.

Στα θερμοχωρητικά υλικά όμως, θερμαίνεις/ψύχεις και τα δομικά στοιχεία, δημιουργώντας μια αδράνεια στις θερμοκρασιακές μεταβολές και πιο καλές συνθήκες κατοίκησης. Προτείνεται ισχυρά για κατοικία, που έχει μια σταθερή απαίτηση θερμοκρασίας. Ανοίγεις αερίζεις, κλείνεις και ο χώρος διατηρεί σχεδόν σταθερή θερμοκρασία, γιατί έχεις φορτίζει ενεργειακά τα δομικά στοιχεία.

Συμφωνώ απόλυτα αλλά δεν έχω καταφέρει να θέρμανω ή να ψυξω δομικά στοιχεία με aircondition.

4 λεπτά πριν, Catherine2234 είπε

Εμεις φευγουμε στις 7.30 καο επιστρεφουμε στις 4.30. Εχει νοημα αυτο; Δεν ειναι μεγαλη η καταναλωση;

 

Ούτε για καλοριφέρ που ζεσταίνει τα ντουβαρια δεν αξίζει πιστεύω. Πόσο μάλλον για aircondition 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Catherine2234 είπε

Εχεις χρησιμοποιήσει το 12αρι για θέρμανση; Εχει την ίδια καλη απόδοση; 

Διαβαζω αυτο που λετε για τη συνεχη χρηση του κλιματιστικου και ειναι το ιδιο που μου προτεινε ενας φιλος, να αφηνω στο χαμηλό ολο το βραδι το κλιματιστικο μια και εχω νυχτερινο ρεύμα. Θεωρουσα οτι απλως αυτο θα ειχε νοημα αν εμενα στο σπιτι τα πρωινα. Εμεις φευγουμε στις 7.30 καο επιστρεφουμε στις 4.30. Εχει νοημα αυτο; Δεν ειναι μεγαλη η καταναλωση;

 

Όπως το λες. Τα αφήνουμε ανοιχτά. 24/7. Ανοίγουν με τα πρώτα κρύα πχ Νοέμβρη και κλείνουν την άνοιξη πχ Απρίλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όπως το λες. Τα αφήνουμε ανοιχτά. 24/7. Ανοίγουν με τα πρώτα κρύα πχ Νοέμβρη και κλείνουν την άνοιξη πχ Απρίλη.

Πολύ θα 'θελα να το κάνω, αλλά φοβάμαι μη μείνω με το... συμπιεστή στο χέρι :P

Έστω και λίγο δε πρέπει να ξεκουράζονται; Εγώ τα κλείνω το βράδυ , αλλά τη μέρα δουλεύουν τις περισσότερες ώρες. Οκ πιθανώς να λέω και βλακείες (και ο συμπιεστής να ζει πιο πολύ όταν δουλεύει χαλαρά 24/7) αλλά... ψυχολογικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Haldol είπε

Πολύ θα 'θελα να το κάνω, αλλά φοβάμαι μη μείνω με το... συμπιεστή στο χέρι :P

Έστω και λίγο δε πρέπει να ξεκουράζονται; Εγώ τα κλείνω το βράδυ , αλλά τη μέρα δουλεύουν τις περισσότερες ώρες. Οκ πιθανώς να λέω και βλακείες (και ο συμπιεστής να ζει πιο πολύ όταν δουλεύει χαλαρά 24/7) αλλά... ψυχολογικό!

Μπα, πιο πολύ φθείρονται τα μηχανήματα γενικά κατά την εκκίνηση - κράτηση παρά σε συνεχή χρήση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...