Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Catherine2234 είπε

Δεν αναρωτιέμαι για την αξιοπιστια του site αλλα για το αν εχω κανει εγώ λάθος. Πχ αρχικα  ειχα βαλει το υψος της οροφης σε εκατοστα αντί σε μετρα και μου εβγαινε ενα τρελλο νούμερο. Διαβαζοντας τις αναρτησεις σας εδώ, ειδα οτι εχω κάνει λάθος και το διόρθωσα. Κι επειδή το 9αρι ( και το 12αρι στη χειρότερη με 3 πορτες ) ειναι μικρό και ολοι οι πωλητές μου λενε να παρω 24αρι, αναρωτιομουν μήπως εχω κάνει λάθος. Τελικα συμφωνα με τον τυπο αυτο δε χρειάζεται πανω απο 12.000 btu. Θα μιλήσω λοιπόν με εναν φιλο μηχανολογο και θα σας πω ενημερωτικα τι αποτελεσμα θα βγαλει η επιτοπια μέτρηση 

Την απαξίωση την κάνει ο άλλος που έχει το "ον - οφ" που δουλεύει στο ρελαντι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Catherine2234 είπε

Θα μιλήσω λοιπόν με εναν φιλο μηχανολογο και θα σας πω ενημερωτικα τι αποτελεσμα θα βγαλει η επιτοπια μέτρηση 

Α γειά σου. Αφού έχεις τέτοια δυνατότητα, είναι το καλύτερο. Το γράφει και στο site από όπου έχουμε πάρει το συγκεκριμένο utility.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

To άκουσα αυτό που λες προχθες στις ειδήσεις στην τηλεόραση και μου φάνηκε τόσο παράξενο που δεν το έδωσα σημασία. Νόμιζα ότι κάτι δεν άκουσα καλά. Χθες είχε στην Ναφτεμπορική (αν δεν κάνω λάθος) ένα αντίστοιχο άρθρο μόνο που στο τέλος σημείωνε ότι δεν αφορά τα κλιματιστικά τελευταίας γενιάς τα οποία εξακολουθούν να είναι τα πιο οικονομικά. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω το άρθρο. 

Κι ο Σκυλακακης σε μια συνέντευξη στο ραδιοφωνο του Σκάι ελεγε οτι σκοπος ειναι να μη χρησιμοποιουμε κλιματιστικα για θέρμανση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, Catherine2234 είπε

Κι ο Σκυλακακης σε μια συνέντευξη στο ραδιοφωνο του Σκάι ελεγε οτι σκοπος ειναι να μη χρησιμοποιουμε κλιματιστικα για θέρμανση 

μεγάλο αστέρι και αυτός τοτε.. δεν είναι να απορεί κανείς για το που οδηγούμαστε :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimostr είπε

On off και ρελαντί δε παίζει μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου , επειδή όμως υπάρχουν εδώ μέσα πιο έμπειροι από μένα νιώσε ελεύθερα να ρωτήσεις οποία απορία έχεις , πιστεύω θα σου απαντήσουν 

εγω ξερω τις kwh που πληρωνω την ΔΕΗ.

34 λεπτά πριν, dimostr είπε

On off και ρελαντί δε παίζει μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει στο μυαλό σου , επειδή όμως υπάρχουν εδώ μέσα πιο έμπειροι από μένα νιώσε ελεύθερα να ρωτήσεις οποία απορία έχεις , πιστεύω θα σου απαντήσουν 

τιποτα δεν εχω μπερδεψει. Παιζει. Εμμεσα. Οταν ανοιγεις την μπαλκονοπορτα και μπαινει ο καυσωνας μεσα, το 24αρι θελει 3-5 λεπτα να φερει την θερμοκρασια εκει που πρεπει. Το 9αρι θα δουλευει -πιο χαμηλα βεβαια- μερικες ωρες για να τα καταφερει. Επειδη θα ξαναβγεις εξω ομως για να ριξεις μια ματια στο μηχανακι γιατι βαραγε ο συναγερμος, τελικα ποτε δεν θα σταματησει να δουλευει σανιδα και αποτέλεσμα να μην φέρνει.
Τωρα αν πας μεσα, κλεισεις τα παντα, κατεβασεις ρολλα και κατσεις στο κουτι, μπορει και να παιξει.

Η πραξη εν ολίγης απο την θεωρια απεχει ετη φωτος.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, andreaspA είπε

εγω ξερω τις kwh που πληρωνω την ΔΕΗ.

τιποτα δεν εχω μπερδεψει. Παιζει. Εμμεσα. Οταν ανοιγεις την μπαλκονοπορτα και μπαινει ο καυσωνας μεσα, το 24αρι θελει 3-5 λεπτα να φερει την θερμοκρασια εκει που πρεπει. Το 9αρι θα δουλευει -πιο χαμηλα βεβαια- μερικες ωρες για να τα καταφερει. Επειδη θα ξαναβγεις εξω ομως για να ριξεις μια ματια στο μηχανακι γιατι βαραγε ο συναγερμος, τελικα ποτε δεν θα σταματησει να δουλευει σανιδα και αποτέλεσμα να μην φέρνει.
Τωρα αν πας μεσα, κλεισεις τα παντα, κατεβασεις ρολλα και κατσεις στο κουτι, μπορει και να παιξει.

Η πραξη εν ολίγης απο την θεωρια απεχει ετη φωτος.

Κανείς δεν κοιτάει τον χρόνο που θέλει ένα κλιματιστικό για να πιάσει θερμοκρασία. Αυτό που θέλουμε είναι οι όσο το δυνατόν λιγότερες κιλοβατώρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Η πραξη εν ολίγης απο την θεωρια απεχει ετη φωτος.

Έχεις δίκιο σε όλα και με αυτά που λες έχω και αρχίσει να αναρωτιέμαι γιατί οι εταιρείες σταμάτησαν να κατασκευάζουν on off κλιματιστικά και πήγαν στα inverter αν όχι για λόγους οικονομίας που υποστηρίζουν και είναι και κάτι που τουλάχιστον εδώ με τος τόσες μετρήσεις το,έχουμε διαπιστώσει και οι ίδιοι 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, andreaspA είπε

εγω ξερω τις kwh που πληρωνω την ΔΕΗ.

τιποτα δεν εχω μπερδεψει. Παιζει. Εμμεσα. Οταν ανοιγεις την μπαλκονοπορτα και μπαινει ο καυσωνας μεσα, το 24αρι θελει 3-5 λεπτα να φερει την θερμοκρασια εκει που πρεπει. Το 9αρι θα δουλευει -πιο χαμηλα βεβαια- μερικες ωρες για να τα καταφερει. Επειδη θα ξαναβγεις εξω ομως για να ριξεις μια ματια στο μηχανακι γιατι βαραγε ο συναγερμος, τελικα ποτε δεν θα σταματησει να δουλευει σανιδα και αποτέλεσμα να μην φέρνει.
Τωρα αν πας μεσα, κλεισεις τα παντα, κατεβασεις ρολλα και κατσεις στο κουτι, μπορει και να παιξει.

Η πραξη εν ολίγης απο την θεωρια απεχει ετη φωτος.

ΟΚ. Μπορεί να προτιμάς να χρησιμοποιείς νταλίκα για τα ψώνια του σουπερ μάρκετ για να μην ζορίζεται και να πηγαίνει στο ρελαντί.

Οι υπόλοιποι θα πηγαίνουμε με ένα απλό ιχε ή και με σκούτερ αν πρόκειται για δυο σακούλες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κανείς δεν κοιτάει τον χρόνο που θέλει ένα κλιματιστικό για να πιάσει θερμοκρασία. Αυτό που θέλουμε είναι οι όσο το δυνατόν λιγότερες κιλοβατώρες. 

Μεταξύ μας, όταν ένας μηχανικός κάνει μελέτη θέρμανσης, το κοιτάζει και με την αντίστοιχη παραδοχή, χρόνος αναθέρμανσης, βγάζει τις απώλειες. Μην το πεις όμως παραέξω :)

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Υπόψιν, όταν ένας μηχανικός κάνει μελέτη θέρμανσης, το κοιτάζει και με την αντίστοιχη παραδοχή, χρόνος αναθέρμανσης, βγάζει τις απώλειες;)

Δλδ αν ένα μικρότερο κλιματιστικό είναι πχ 20% πιο αποδοτικό, θα βάλει ενα μεγαλύτερο ώστε όταν θα ανοίξει η πόρτα για 5 δευτερόλεπτα 5-6 φορές την ημέρα,  να επαναφέρει τον χώρο σε 30δευτερολεπτα αντί για ένα λεπτό; Δεν το πιστεύω.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Μεταξύ μας, όταν ένας μηχανικός κάνει μελέτη θέρμανσης, το κοιτάζει και με την αντίστοιχη παραδοχή, χρόνος αναθέρμανσης, βγάζει τις απώλειες. Μην το πεις όμως παραέξω :)

Υπάρχει και μελέτη προθέρμανσης; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δλδ αν ένα μικρότερο κλιματιστικό είναι πχ 20% πιο αποδοτικό, θα βάλει ενα μεγαλύτερο ώστε όταν θα ανοίξει η πόρτα για 5 δευτερόλεπτα 5-6 φορές την ημέρα,  να επαναφέρει τον χώρο σε 30δευτερολεπτα αντί για ένα λεπτό; Δεν το πιστεύω.

Τσου. ΒγάΝει η μελέτη 3kw, θα βάλεις κλίμα 3kw min. Το πιο αποδοτικό που θα βρεις/μπορείς να πληρώσεις. Τα υπόλοιπα έχουν συνυπολογιστεί.

3 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Υπάρχει και μελέτη προθέρμανσης; 🤔

Και υπερθέρμανσης. Ναι αμή!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Τσου. ΒγάΝει η μελέτη 3kw, θα βάλεις κλίμα 3kw min. Το πιο αποδοτικό που θα βρεις/μπορείς να πληρώσεις. Τα υπόλοιπα έχουν συνυπολογιστεί.

Εννοείς ότι είναι μέσα στη μελέτη.

Η μελέτη είναι η ίδια αν πάει για inverter ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εννοείς ότι είναι μέσα στη μελέτη.

Η μελέτη είναι η ίδια αν πάει για inverter ;

Ναι. Γιατί η μελέτη θα σου βγάλει απώλειες στους 0 ή -1 (συνήθως). Οπότε αυτή είναι η απαίτηση σου. Αλλά δεν θα έχεις συνεχώς 0 και -1, θα έχεις και +5 και +15 και +20. 

Εκεί θα δουλεύει το ινβερτερ και θα ρίχνει ισχύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Γιατι τα κλιματιστικα ζεσταινουν τον αερα και οχι το σπιτι. Γιατι αν ανοιξεις την πορτα να πεταξεις τα σκουπιδια, πεταξε μαζι και η ζέστη.
Η αυτονομη πετρελαιου -οπως ελεγε και ενας σοφος ανθρωπος- αποδειχθηκε ο εξυπνοτερος και φθηνοτερος τροπος θέρμανσης.

 

Όποιο είδος θέρμανσης και να χρησιμοποιεί κάποιος, η καλύτερη περίπτωση ειναι να τον χρησιμοποιεί 24/7 δηλαδή συνεχώς και σε σταθερή θερμοκρασία πχ 21.

Ανοίγουμε πχ το λεβητα(ειτε πετρελαίου είτε αερίου)  πχ Νοέμβριο όταν πιάσουν λίγο τα κρύα και τον κλείνουμε πχ Μάρτιο με το τέλος του κρύου. 

Το ίδιο πρέπει να κάνουμε και με κλιματιστικά. Ανοίγουμε Νοέμβριο, τα βάζουμε πχ στο 21 και τα κλείνουμε το Μάρτιο. 

Μόνο ετσι θα καταλάβετε ότι και η θερμανση με τα κλιματιστικά είναι εξίσου καλή και ότι δε ζεσταίνουν μόνο τον αέρα αλλά και τους τοίχους και τα πράγματα του σπιτιού. 

Αν είναι να το ανοίγεις 2-3 ώρες φυσικά και θα ζεσταίνει μόνο τον αέρα χωρίς αποτέλεσμα... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...