Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, tryfos είπε

Ώπα, υπάρχει και αυτό για γερούς τζογαδόρους με δωρεάν βάλε-βγάλε, wifi στα 870 (10 έτη λέει, δεν ξέρω αν έχει πάντρεμα ή όχι):

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-inventer-eurolamp-zephyrus-wifi-3-(2)

Πραγματικά θα έχει ενδιαφέρον αν υπάρχει έστω και 1 που το έχει πάρει να μας πει εντυπώσεις.

Tcl και αυτο ειναι 
TAC-24CHSD/IFI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Catherine2234 είπε

Καλησπέρα. Θελω μα αγοράσω ενα κλιματιστικο για ενιαίο χωρο 65 τμ σε ισογειο διαμερισμα με μια πλευρα εκτεθειμενη και παραθυρα με διπλα τζαμια. Συμπληρωσα τον τυπο των θερμικων απωλειων και βγαινει μετα τη μετατροπή σε btu οτι χρειαζομαι 9.500 btu περιπου. Μήπως εχω κανει κατι λάθος; Το υψος το συμπληρωσα ως εξης: 2.75 και η θερμοκρασία 22 °C. 

Επειδη η χρηση θα ειναι για θέρμανση προσανατολιζομαι στο daikin perferra στη μοναδα που τοποθετείται χαμηλά. Εχει κανεις αποψη;

Θερμικες απώλειες

2877,25 Watt

2474,44 kcal/h

47,95 watt/m2

41,240 kcal/h/m2

Προσπάθησε να μας ανεβάσεις τις επιλογές που έβαλες στις ερωτήσεις.

6 ώρες πριν, tryfos είπε

Α ναι, σόρρυ, γύρω στο 1000-1100 είμαι αλλά με εγκατάσταση/απεγκατάσταση και σοβαρή εγγύηση χωρίς παντρέματα/αρμέγματα. Με βάση αυτά που λέω στο Midea all pro θα πήγαινα, αλλά τα 190 (αν είναι δυνατόν!) που ζητάει το Πλαίσιο για 5ετία δεν τα δίνω.

Edit:Επίσης πάλι με βάση αυτά που λέω, αν πέσω σε Α++, θα πάω στο Miracle II, κι ας τσούζουν τα +120...😅

Προσωπικά πάντως αν έψαχνα σήμερα 18άρι για αποκλειστική πηγή ψύξης, μετά τα εντυπωσιακά αποτελέσματα του easy pro εδώ , δεν θα αγόραζα τίποτα άλλο με κριτήριο την οικονομία σε ψύξη και με επέκταση εγγύησης. Στο sticky έχει και ένα εργαλείο λήψης απόφασης.Βάλε τα κριτήριά σου και θα σου βγάλει αποτέλεσμα.

 

6 ώρες πριν, tryfos είπε

Α και ένα Finlux, το οποίο δεν ξέρω ποιανού φασόν το φασόν είναι και (φυσικά) δεν συμμετέχει στο πρόγραμμα.

Το finlux έχει λάθος στοιχεία στο skroutz. Έχω στείλει 3 φορές μήνυμα αλλά κάποιος έχει βύσμα μου φαίνεται.

Τα σωστά στοιχεία :

Screenshot-30.png.b0171ceaa631207fedb360

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Προσωπικά πάντως αν έψαχνα σήμερα 18άρι για αποκλειστική πηγή ψύξης, μετά τα εντυπωσιακά αποτελέσματα του easy pro εδώ , δεν θα αγόραζα τίποτα άλλο με κριτήριο την οικονομία σε ψύξη και με επέκταση εγγύησης

Γιατί όχι το πολύ παρόμοιο https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-all-easy-pro-aep2-18nxd6-io-klimatistiko-18000-btu--leuko/1687215 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Αλκης K. είπε

Δεν έχουν εγκατάσταση αυτά και -κυρίως- δεν έχουν (σοβαρή) εγγύηση χωρίς πάντρεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η Εγκατασταση ειναι  + 70ε..οχι 120 και 130 που ζητανε αλλοι.

Η haier εχει 5χρονια σε ολα χωρις υποχρεωσεις. αυτα (σε συνδιασμο με την φτηνη τιμη του)δεν σου φτανουν?

επισης η DAIKIN δινει επεκταση αλλα δεν ξερω τι ζηταει

 

 

Επεξ/σία από Αλκης K.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tryfos είπε

Δεν έχουν εγκατάσταση αυτά και -κυρίως- δεν έχουν (σοβαρή) εγγύηση χωρίς πάντρεμα.

Όταν λες σοβαρή εγγύηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Catherine2234 είπε

Καλησπέρα. Θελω μα αγοράσω ενα κλιματιστικο για ενιαίο χωρο 65 τμ σε ισογειο διαμερισμα με μια πλευρα εκτεθειμενη και παραθυρα με διπλα τζαμια. Συμπληρωσα τον τυπο των θερμικων απωλειων και βγαινει μετα τη μετατροπή σε btu οτι χρειαζομαι 9.500 btu περιπου. Μήπως εχω κανει κατι λάθος; Το υψος το συμπληρωσα ως εξης: 2.75 και η θερμοκρασία 22 °C. 

Επειδη η χρηση θα ειναι για θέρμανση προσανατολιζομαι στο daikin perferra στη μοναδα που τοποθετείται χαμηλά. Εχει κανεις αποψη;

Θερμικες απώλειες

2877,25 Watt

2474,44 kcal/h

47,95 watt/m2

41,240 kcal/h/m2

Θα βαλεις 9αρι aircondition σε 65τμ χωρο ? Θα κλαις τα λεφτα που πεταξες.

24αρι θα βαλεις. Οχι 9αρι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται περιεργο και γι αυτο ρωταω που έκανα λαθος και μου βγαζει τις μετρησεις που σας εβαλα. 

Αντιγράφω οσα θυμάμαι:

Αθηνα Αττικη, σε κατοικημενη περοχη προστατευμενο, κατω των 500 μετρων, ισογειο σε επαφη με εδαφος και περικλειστο σε καθε πλευρα εκτος της ανατολικής, υψος δωματίου 2.75m, μονωση πλημμελής και συνθετικα κουφωματα, 1 μπαλκονοπορτα και δύο παράθυρα,  διπλά τζάμια, επιθυμητη θερμοκρασία 22°C. 

Ο ενας τοιχος ειναι 11 και ο αλλος 5,50. 

Αναρωτιέμαι αν πρέπει να βαλω δυο κλιματιστικα για  να εχω καλυτερη αποδοση. Με ενδιαφέρει να κανω μια καλη αγορα και να εχω οικονομια στη χρηση. 

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχεις μελέτη απωλειών που λέει κάτι τέτοιο ?

2877,25 Watt

 

2474,44 kcal/h

 

47,95 watt/m2

 

41,240 kcal/h/m2

Αν και προν λιγο κατι αλλαξα, δε θυμαμαι τι, και μου εβγαλε 3.000 watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Catherine2234 είπε

Μου φαίνεται περιεργο και γι αυτο ρωταω που έκανα λαθος και μου βγαζει τις μετρησεις που σας εβαλα. 

Αντιγράφω οσα θυμάμαι:

Αθηνα Αττικη, σε κατοικημενη περοχη προστατευμενο, κατω των 500 μετρων, ισογειο σε επαφη με εδαφος και περικλειστο σε καθε πλευρα εκτος της ανατολικής, υψος δωματίου 2.75m, μονωση πλημμελής και συνθετικα κουφωματα, 1 μπαλκονοπορτα και δύο παράθυρα,  διπλά τζάμια, επιθυμητη θερμοκρασία 22°C. 

Ο ενας τοιχος ειναι 11 και ο αλλος 5,50. 

Αναρωτιέμαι αν πρέπει να βαλω δυο κλιματιστικα για  να εχω καλυτερη αποδοση. Με ενδιαφέρει να κανω μια καλη αγορα και να εχω οικονομια στη χρηση. 

2877,25 Watt

 

2474,44 kcal/h

 

47,95 watt/m2

 

41,240 kcal/h/m2

Αν και προν λιγο κατι αλλαξα, δε θυμαμαι τι, και μου εβγαλε 3.000 watt

Η εφαρμογή βγάζει αποτέλεσμα βάσει των στοιχείων που εισάγει ο,χρήστης και έχει μια απόκλιση 5% , οποτε εμπιστευόμαστε τα αληθή στοιχεία που εισάγουμε και ΔΕΝ ΠΑΜΕ εμπειρικά όπως προτείνουν τα ηλεκτρομαγαζα μέσω του εκάστοτε πωλητή βάσει τετραγωνικών 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις μετρησεις που σας εδωσα μπορειτε να μου πειτε βασει της εφαρμογής που μετατρεπει σε btu τι μηχανημα χρειάζομαι; Νομοζω εκει εκανα το λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Catherine2234 είπε

Με τις μετρησεις που σας εδωσα μπορειτε να μου πειτε βασει της εφαρμογής που μετατρεπει σε btu τι μηχανημα χρειάζομαι; Νομοζω εκει εκανα το λάθος 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#3000

εαν το 3000 που έχεις βγάλει είναι το σωστό τελικά γιατί δε λες τι έχεις αλλάξει και άλλαξε το αποτέλεσμα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Αλκης K. είπε

η Εγκατασταση ειναι  + 70ε..οχι 120 και 130 που ζητανε αλλοι.

Η haier εχει 5χρονια σε ολα χωρις υποχρεωσεις. αυτα (σε συνδιασμο με την φτηνη τιμη του)δεν σου φτανουν?

επισης η DAIKIN δινει επεκταση αλλα δεν ξερω τι ζηταει

 

 

Η Haier μετά τον 3ο έχει ετήσιο πάντρεμα με βάση αυτό: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lA947fKUsE7IvsdvLDXwvlGokfupexru7UZtpe5BcrU/edit#gid=1297469025

Daikin επέκταση δίνουν οι μπλου αλλά δεν περνάω ούτε απ' έξω.

Όμως νομίζω έχω βρει κάποια άλλα, ρίχνω μια ματιά και ενημερώνω...

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tryfos είπε

Γιατί είναι μη διαθέσιμο. Βασικά είναι το ίδιο, απλά το Nordic έχει αντιστάσεις στον συμπιεστή και στον πάτο της εξωτερικής για αποφυγή παγοποιησης. Δεν θα χρειαστούν στη ψύξη αλλά το ίδιο μηχάνημα είναι και στην ίδια τιμή οπότε δεν αλλάζει κάτι.

1 ώρα πριν, Catherine2234 είπε

Μου φαίνεται περιεργο και γι αυτο ρωταω που έκανα λαθος και μου βγαζει τις μετρησεις που σας εβαλα. 

Αντιγράφω οσα θυμάμαι:

Αθηνα Αττικη, σε κατοικημενη περοχη προστατευμενο, κατω των 500 μετρων, ισογειο σε επαφη με εδαφος και περικλειστο σε καθε πλευρα εκτος της ανατολικής, υψος δωματίου 2.75m, μονωση πλημμελής και συνθετικα κουφωματα, 1 μπαλκονοπορτα και δύο παράθυρα,  διπλά τζάμια, επιθυμητη θερμοκρασία 22°C. 

Ο ενας τοιχος ειναι 11 και ο αλλος 5,50. 

Αναρωτιέμαι αν πρέπει να βαλω δυο κλιματιστικα για  να εχω καλυτερη αποδοση. Με ενδιαφέρει να κανω μια καλη αγορα και να εχω οικονομια στη χρηση. 

2877,25 Watt

 

2474,44 kcal/h

 

47,95 watt/m2

 

41,240 kcal/h/m2

Αν και προν λιγο κατι αλλαξα, δε θυμαμαι τι, και μου εβγαλε 3.000 watt

Είναι δυνατόν 65τμ να έχει μόνο μια πόρτα; Ενιαίος είναι ο χώρος; Μπορείς να μας φτιάξεις μια κάτοψη σε ένα χαρτί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...