Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, andreaspA είπε

Εχει. Το Corona που εχω εγω. Τωρα το plus που λες δεν ξερω τι ειναι. Πιθανον να λεγεται plus και το δικο μου.

 

αδερφε... με 25kwh την ημερα, θέλεις 3000kwh το 4μηνο μονο για το aircondition. Και αλλες 1000 για τα υπολοιπα, ειχες 4000kwh καταναλωση στον εκαθαριστικο ?

Το βλέπεις? δεν ακουγεται το παραμικρο.

αν δεν ειχε και την ενδειξη, δεν θα ηξερα ποτε ειναι αναμμενο για να το σβησω οταν φευγω απο το σπιτι.

1662143005004.jpg

εγω ειμαι το μελος. Γυρισα απο διακοπες, οποτε απο Δευτερα θα ασχοληθω με την τοποθετηση.

Δυο 18αρια και ενα multi.

To δικο μου εχει διπλα στο label Corona την λεξη Plus αλλα μαλλον Minus επρεπε να λεγεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα Pitsos θα πει κανείς τίποτα; Ξέρουμε τίποτα για απόδοση, θόρυβο, αξιοπιστία; Αξίζουν καθόλου το ρίσκο;

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tryfos είπε

Για τα Pitsos θα πει κανείς τίποτα; Ξέρουμε τίποτα για απόδοση, θόρυβο, αξιοπιστία; Αξίζουν καθόλου το ρίσκο;

Φασονακια midea.

9 ώρες πριν, Specs είπε

Στο 12ρι πηγαινε ανταυτου στο Sensira, οπως εχω εξηγησει εχει πολυ κοντινες στην θερμανση επιδοσεις με το Perfera, το τονιζω στο 12ρι.

Δεν το ξέρουμε αυτό.

Δες λίγο αυτό:

rxc35c vs rxm35r.xlsx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δε μου αρεσει να δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις,κανω μια ενημερωση για τον εισαγωγεα και το σερβις της panasonic.

To κλιματιστικο ενος ετους,με πραγματικη λειτουργια 3-4 μηνες,ειχε αρχισει να μην λειτουργει σωστα.Υπηρχαν στιγμες που η εξεωτερικη μοναδα δεν λειτουργουσε ,οποτε δεν υπηρχε ψυξη.

Επικοινωνησα με τον εισαγωγεα ,αλλα δυστυχως πεταγαν χαρταετο.Αφου περασα απο τον σκοπελο του να πειστει το ατομο που μιλουσα στο τηλεφωνο οτι οταν το κλιματιστικο δε ψυχει ειναι βλαβη,επι κανενα 15θημερο με καλουσε ο υπευθυνος του σερβις.Πιστευα οτι το σερβις και ο εισαγωγεας ειναι το ιδιο πραγμα ,αλλα εκανα λαθος.Το σερβις ειναι διαφορετικο και ενημερωνετε απο τον εισαγωγεα για να καλεσει τον πελατη.

Οταν τελικα δεν εβγαζα ακρη ουτε εγω ,αλλα ουτε και το καταστημα που ειχα αγορασει το κλιματιστικο ,με τον εισαγωγεα και εκανα καταγγελια στο συνηγορο του καταναλωτη,τοτε μου δοθηκε το τηλεφωνο  του σερβις.

Το σερβις ηταν αψογο ,μου εξηγησαν οτι το ανταλλακτικο δεν το εχουν  και οι αποθηκες στην Ιταλια ειναι κλειστες,οποτε θα επρεπε να περιμενω για τελος Αυγουστου.Αν αυτο μου το ειχε πει ο εισαγωγεας δε θα τρωγαμε τη ζωη μας στο τηλεφωνο.

Η εκτιμηση ηταν πλακετα εσωτερικη,αλλα στις 29 Αυγουστου το μηχανημα επιτελους εβγαλε μηνυμα βλαβης που παρεπεμπει σε εξωτερικη πλακετα ή μοτερ ανεμιστηρα .Επειδη ουτε εξωτερικη πλακετα υπηρχε διαθεσιμη και η ημερομηνια αποστολης απο τις αποθηκες της Ιταλιας ηταν 13/9 ,προς τιμη του ο υπευθυνος βρηκε απο αλλο συνεργατη εκτος Αθηνων.

Η αλλαγη εγινε χθες και αλλαχθηκε και το μοτερ του ανεμιστηρα.

Το συμπερασμα ειναι σερβις 10 ,εισαγωγεας 0.

  • Like 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα.

Ξέρουμε κάτι το παραπάνω έχουμε πληροφορίες  για το παρακάτω κλιματιστικό ευχαριστώ. 

Carrier Platinum 42QHP12E8S/38QHP12E8S Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU A+++/A+++ με WiFi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, arisikaria είπε

Καλημέρα στην ομάδα.

Ξέρουμε κάτι το παραπάνω έχουμε πληροφορίες  για το παρακάτω κλιματιστικό ευχαριστώ. 

Carrier Platinum 42QHP12E8S/38QHP12E8S Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU A+++/A+++ με WiFi

Τί απαιτήσεις έχει ο χώρος σου?

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Φασονακια midea

Ευχαριστώ, κάπου το διάβασα αυτό, το θέμα είναι τι υλοποιήσεις είναι, δηλαδή αν έχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των midea, για να σχηματίσουμε μια άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tryfos είπε

Ευχαριστώ, κάπου το διάβασα αυτό, το θέμα είναι τι υλοποιήσεις είναι, δηλαδή αν έχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των midea, για να σχηματίσουμε μια άποψη.

έχουν γραφτεί πολλά ποστ σχετικά.. κάνε μια αναζήτηση..

από εμένα καλύτερα να παρεις τα tlc και ας σου βγαίνουν λίγο ακριβότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, userAnon είπε

έχουν γραφτεί πολλά ποστ σχετικά.. κάνε μια αναζήτηση..

από εμένα καλύτερα να παρεις τα tlc και ας σου βγαίνουν λίγο ακριβότερα..

Για TLC είχα αποφασίσει εδώ και καιρό αλλά δυστυχώς δεν έχουν πουθενά δωρεάν εγκατάσταση, οπότε με +120 φτάνουμε σε τιμές ακριβότερων μαρκών, δε συμφέρουν καθόλου έτσι. Λάθος πολιτική της εταιρίας, χάνει πελάτες έτσι.

Ψάχνω κάτι για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εγγύηση χωρίς υποχρέωση ετήσιου και δωρεάν εγκατάσταση και κατέληξα στα pitsos. Σε προηγούμενα ποστ 1-2 μήνες πριν είχα πει τη γνώμη μου για την υποχρέωση ετήσιου, δεν θέλω να παντρεύομαι/βάζω στο pay roll κανέναν που δεν πρέπει. Βρήκαμε τώρα νέα πηγή εισοδήματος και "δικαιολογία" να μην καλύπτουμε ("κύριε δεν έχετε κάνει το ετήσιο, οπότε το premium Daikin που πήρατε 1400 Ευρώ το φτιάχνετε μόνος σας"-"κύριε δεν κάνατε το σερβις στον μπλε, κίτρινο, ροζ εξουσιοδοτημένο συνεργάτη μας να σας χρεώσει 80 Ευρώ ένα ψέκασμα, οπότε ..." κλπ κλπ). Για τα υπόλοιπα specs, εμένα μου φαίνονται πλέον όλα ίδια (ξέρω αιρετική άποψη αλλά δεν μπορώ να μπω στο κυνήγι 1,2 KWh και των db με ελάχιστες διαφορές που δεν αξίζουν).

Για τα Bosch φαντάζομαι ισχύουν τα ίδια με τα pitsos? Δεν έχω βρει και την εγγύηση για τα Bosch.

Edit: Και τα Bosch με 7 χρόνια είναι χωρίς υποχρέωση ετήσιου, οπότε μπαίνουν στα υποψήφια. Δεν καταλαβαίνω, γιατί δεν έχουν γίνει θέμα αυτές οι εγγυήσεις για ονόμα-κολοσσό και συζητάμε για inventor (με υποχρέωση ετήσιου), haier κλπ. Εντάξει φασόν Midea είναι αλλά το όνομα μπροστά είναι μεγάλο.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Ευχαριστώ, κάπου το διάβασα αυτό, το θέμα είναι τι υλοποιήσεις είναι, δηλαδή αν έχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των midea, για να σχηματίσουμε μια άποψη.

Δεν είμαστε μέσα στο μηχάνημα για να ξέρουμε τι έχουν επιλέξει από το ράφι της Midea. Φθηνά είναι πάντως, οπότε μην αναμένουμε θαύματα. Θα έχουν λογικά τη συνηθισμένη εικόνα των midea η οποία δεν είναι κακή, ειδικά στη ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Ψάχνω κάτι για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εγγύηση χωρίς υποχρέωση ετήσιου και δωρεάν εγκατάσταση και κατέληξα στα pitsos. Σε προηγούμενα ποστ 1-2 μήνες πριν είχα πει τη γνώμη μου για την υποχρέωση ετήσιου, δεν θέλω να παντρεύομαι/βάζω στο pay roll κανέναν που δεν πρέπει. Βρήκαμε τώρα νέα πηγή εισοδήματος και "δικαιολογία" να μην καλύπτουμε ("κύριε δεν έχετε κάνει το ετήσιο, οπότε το premium Daikin που πήρατε 1400 Ευρώ το φτιάχνετε μόνος σας"-"κύριε δεν κάνατε το σερβις στον μπλε, κίτρινο, ροζ εξουσιοδοτημένο συνεργάτη μας να σας χρεώσει 80 Ευρώ ένα ψέκασμα, οπότε ..." κλπ κλπ). Για τα υπόλοιπα specs, εμένα μου φαίνονται πλέον όλα ίδια (ξέρω αιρετική άποψη αλλά δεν μπορώ να μπω στο κυνήγι 1,2 KWh και των db με ελάχιστες διαφορές που δεν αξίζουν).

Βάζεις κατα την γνώμη μου πολλές παραμέτρους και στο τέλος πιθανό να καταλήξεις με κάτι που δεν θα έπρεπε. Είχα δει τι έγραφες και για αυτό είπα για το tlc. Τέλος πάντων, δικά σου τα κριτήρια δική σου και η απόφαση. Απλά βάλε προτεραιότητες. (και κατα την γνώμη μου δεν μπορεί να είναι η δωρεάν τοποθέτηση ή η εγγύηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είμαστε μέσα στο μηχάνημα για να ξέρουμε τι έχουν επιλέξει από το ράφι της Midea. Φθηνά είναι πάντως, οπότε μην αναμένουμε θαύματα. Θα έχουν λογικά τη συνηθισμένη εικόνα των midea η οποία δεν είναι κακή, ειδικά στη ψύξη.

Πώς σου φαίνονται τα νούμερα εδώ για το Bosch ASI12ΑW40 (αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα) https://media3.bosch-home.com/Documents/19739393_Product fiche Bosch.pdf ;

Δεν τα βλέπω εμφανισιακά ίδια με τα Pitsos πάντως.

Επίσης δεν μπορώ να βρω τη διαφορά του με το λίγο ακριβότερο  ASI12DW40.

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

Βάζεις κατα την γνώμη μου πολλές παραμέτρους και στο τέλος πιθανό να καταλήξεις με κάτι που δεν θα έπρεπε. Είχα δει τι έγραφες και για αυτό είπα για το tlc. Τέλος πάντων, δικά σου τα κριτήρια δική σου και η απόφαση. Απλά βάλε προτεραιότητες. (και κατα την γνώμη μου δεν μπορεί να είναι η δωρεάν τοποθέτηση ή η εγγύηση)

Έχεις δίκιο. Ουσιαστικά το κριτήριο είναι μια καλή εγγύηση χωρίς υποχρέωση ετήσιου και να είναι στο πρόγραμμα της αλλαγής συσκευών. Με αυτά τα κριτήρια μόνο τα TCL, Pitsos και Bosch έχω βρει. Εγώ εξ αρχής για TCL πήγαινα. Όμως δυστυχώς στην τιμή των TCL μπαίνει και +100 για τοποθέτηση (από Κώτσο), οπότε τα βγάζει off. Για κάποιον ανεξήγητο λόγο τα TCL δεν έχουν δωρεάν εγκατάσταση, αν βρει κάποιος κάτι με ενημερώνει. Δύο τοπικοί, επίσημοι του Τουρνικιώτη, μου ζητήσανε 200 Ευρώ για εγκατάσταση-απεγκατάσταση (τα λέω σε άλλο θρεντ, θα λάβουν από τον κόσμο την απάντησή τους).

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, cumulus said:

Επειδη δε μου αρεσει να δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις,κανω μια ενημερωση για τον εισαγωγεα και το σερβις της panasonic.

To κλιματιστικο ενος ετους,με πραγματικη λειτουργια 3-4 μηνες,ειχε αρχισει να μην λειτουργει σωστα.Υπηρχαν στιγμες που η εξεωτερικη μοναδα δεν λειτουργουσε ,οποτε δεν υπηρχε ψυξη.

Επικοινωνησα με τον εισαγωγεα ,αλλα δυστυχως πεταγαν χαρταετο.Αφου περασα απο τον σκοπελο του να πειστει το ατομο που μιλουσα στο τηλεφωνο οτι οταν το κλιματιστικο δε ψυχει ειναι βλαβη,επι κανενα 15θημερο με καλουσε ο υπευθυνος του σερβις.Πιστευα οτι το σερβις και ο εισαγωγεας ειναι το ιδιο πραγμα ,αλλα εκανα λαθος.Το σερβις ειναι διαφορετικο και ενημερωνετε απο τον εισαγωγεα για να καλεσει τον πελατη.

Οταν τελικα δεν εβγαζα ακρη ουτε εγω ,αλλα ουτε και το καταστημα που ειχα αγορασει το κλιματιστικο ,με τον εισαγωγεα και εκανα καταγγελια στο συνηγορο του καταναλωτη,τοτε μου δοθηκε το τηλεφωνο  του σερβις.

Το σερβις ηταν αψογο ,μου εξηγησαν οτι το ανταλλακτικο δεν το εχουν  και οι αποθηκες στην Ιταλια ειναι κλειστες,οποτε θα επρεπε να περιμενω για τελος Αυγουστου.Αν αυτο μου το ειχε πει ο εισαγωγεας δε θα τρωγαμε τη ζωη μας στο τηλεφωνο.

Η εκτιμηση ηταν πλακετα εσωτερικη,αλλα στις 29 Αυγουστου το μηχανημα επιτελους εβγαλε μηνυμα βλαβης που παρεπεμπει σε εξωτερικη πλακετα ή μοτερ ανεμιστηρα .Επειδη ουτε εξωτερικη πλακετα υπηρχε διαθεσιμη και η ημερομηνια αποστολης απο τις αποθηκες της Ιταλιας ηταν 13/9 ,προς τιμη του ο υπευθυνος βρηκε απο αλλο συνεργατη εκτος Αθηνων.

Η αλλαγη εγινε χθες και αλλαχθηκε και το μοτερ του ανεμιστηρα.

Το συμπερασμα ειναι σερβις 10 ,εισαγωγεας 0.

ποιο panasonic εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, tryfos είπε

Πώς σου φαίνονται τα νούμερα εδώ για το Bosch ASI12ΑW40 (αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα) https://media3.bosch-home.com/Documents/19739393_Product fiche Bosch.pdf ;

Δεν τα βλέπω εμφανισιακά ίδια με τα Pitsos πάντως.

Επίσης δεν μπορώ να βρω τη διαφορά του με το λίγο ακριβότερο  ASI12DW40.

 

Τα bosch είναι επίσης φασονάκια midea.

Για να μη ταλαιπωρείσαι, bosch, carrier και τα περισσότερα Inventor είναι midea. Προφανώς αλλάζει κάθε φορά το τι έχουν σαν εντόσθια, χαρακτηριστικά κτλ. Στο sticky υπάρχει ένα εργαλείο λήψης απόφασης, ίσως σε βοηθήσει να ξεδιαλύνεις στον εαυτό σου τι ψάχνεις.

3 ώρες πριν, arisikaria είπε

Καλημέρα στην ομάδα.

Ξέρουμε κάτι το παραπάνω έχουμε πληροφορίες  για το παρακάτω κλιματιστικό ευχαριστώ. 

Carrier Platinum 42QHP12E8S/38QHP12E8S Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU A+++/A+++ με WiFi

Φασόν midea από το πάνω ράφι. Εξαιρετικοί δείκτες απόδοσης και υψηλότατο capacity σε θέρμανση. Στην πράξη δεν θυμάμαι να έχουμε feedback εδώ. Κάνε και ένα search μπας και βρεις τίποτα.

Κάνω tag τον @DarkSkyο οποίος φαίνεται να έχει Platinum.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...