Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

48 λεπτά πριν, andreaspA είπε

εγω ειμαι το μελος

καλη τυχη! και σορυ αλλα εχω θεμα μνημης και αν εκανα αναζητηση θα ετρωγα χρονο...απο τα αλλα κολημματα που εχω και αναζητω!

Και με το δικανο παρα ποδας η εγκατασταση , ειδικα επειδη ειναι 3 , μη σου πω να βαλεις ενα για "εμπειρια' και αφου το εγκρινει η πλειοψηφια εδω μεσα, κυριως κανας ψυκτικος μιας και εχουμε, την επομενη μερα προχωρας στα υπολοιπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

μη σου πω να βαλεις ενα για "εμπειρια' και αφου το εγκρινει η πλειοψηφια εδω μεσα, κυριως κανας ψυκτικος μιας και εχουμε, την επομενη μερα προχωρας στα υπολοιπα...

Γαμάτο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γαμάτο!!!

το εκανα στην Πρεβεζα στης αδελφης μου το σπιτι, την πρωτη μερα ενα Gree μονο προλαβαν , καθως επεστρεψαν δυο φορες στο μαγαζι του τοπικου εμπορακου που του ειχα ξεκαθαρισει για πληρη εγκατασταση βασει οδηγιων κατασκευαστη,  λογω "ελλειψεων" το διδυμο των εγκαταστατων.

Για αντλια  μια φορα, την δευτερη για περισσοτερα μετρα μονωσης επειδη ηθελαν να βαλουν στην ιδια μεσα(!!!) μπρος στα ματια μου και τους δυο σωληνες αρχικα...

Οταν τους εβλεπε ο ιδιοκτητης του μαγαζιου να χανουν χρονο πηγαινε-ελα και ενω καιγοταν να τους στειλει και αλλου, καταλαβε πως δεν τον συμφερει να τους στελνει "αοπλους".

Την επομενη φορα και οσες φορες σε συγγενεις πηγαν, ηξερε το αφεντικο τι θα ζητηθει και εκανε τα κουμαντα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθειά σας να επιλέξω το σωστό κλιματιστικό για τον χώρο μου. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω 3 κλιματιστικά σε 2 διαφορετικά σπίτια. Στο ένα θα μπουν 2 κλιματιστικά με την επιδότηση στο άλλο χωρίς. Σε όλα η χρήση θα είναι 60% θέρμανση 40% ψυξη.

Στο 1ο διαμέρισμα υπνοδωμάτιο 20μ2 με νότιο προσανατολισμό με πρόβλημα κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες.

Με απώλειες 737.12Watt 633.92KCal/h

40.95Watt/m2

35.22KCal/h/m2

Με επιλογές

Daikin Sensira ATXC/ARXC35C    12.000BTU/h

Carrier Extreme 2 42QHG/38QHG012D8SE Κλιματιστικό Τοίχου Inverter 12.000BTU Α++/Α+++

HISENSE Energy Pro QE35XV0EG/QE35XV0EW

Σαλόνι τραπεζαρία 35μ2 βορινό με 3 μεγάλες πόρτες συρόμενες με καινούργια αλουμινια με θερμοδιακοπη και ενεργειακά τζάμια.

Με απώλειες Θερμικές Απώλειες 1843.85Watt 1585.71KCal/h 61.46Watt/m2 52.86KCal/h/m2

TOSHIBA SHORAI EDGE RAS-B22J2KVSG-E/RAS-22J2AVSG-E Κλιματιστικό Τοίχου Inverter 22000btu

To 3o θα μπει σε studio ενιαίο

Με απώλειες  2291.30Watt 1970.51KCal/h 50.92Watt/m2 43.79KCal/h/m2

Inverter Carrier 42QHG024D8SX Extreme 24000 BTU

Αν έχετε κάποια πρόταση δοκιμασμένη με καλύτερη κατανάλωση να ταιριάζουν στους παραπάνω χώρούς είναι καλόδεχούμενη ώστε να κάνω την καλύτερη επιλογή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Galans είπε

Αν έχετε κάποια πρόταση δοκιμασμένη με καλύτερη κατανάλωση να ταιριάζουν στους παραπάνω χώρούς είναι καλόδεχούμενη ώστε να κάνω την καλύτερη επιλογή.

Αν εξαιρεσουμε την υποδιαστολη στα watt κλπ των δυο τελευταιων δωματιων και κποιο λαθος μαλλον στο πρωτο, στο studio γιατι παιζει μονο Carrier? κατι οπως wifi κλπ συνεβαλε στην επιλογη? γενικα βασει ποιων προτιμησεων επελεξες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

Αν εξαιρεσουμε την υποδιαστολη στα watt κλπ των δυο τελευταιων δωματιων και κποιο λαθος μαλλον στο πρωτο, στο studio γιατι παιζει μονο Carrier? κατι οπως wifi κλπ συνεβαλε στην επιλογη? γενικα βασει ποιων προτιμησεων επελεξες?

Το studio δεν με ενδιαφέρει το wifi γιατί θα το χειρίζεται ο πατέρας μου που είναι μεγάλος σε ηλικία και γιατί ξεφεύγω σε χρήματα. Στα υπόλοιπα σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει εδω και το Hisense πρόταση φίλου ψυκτικού ως αξιόπιστη λύση χωρίς να το έχει ψάξει σε ακριβής καταναλώσεις.

Για αυτό ζήτησα και βοήθεια στην επιλογή  ή κάθε πρόταση καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Galans είπε

Το studio δεν με ενδιαφέρει το wifi γιατί θα το χειρίζεται ο πατέρας μου που είναι μεγάλος σε ηλικία και γιατί ξεφεύγω σε χρήματα. Στα υπόλοιπα σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει εδω και το Hisense πρόταση φίλου ψυκτικού ως αξιόπιστη λύση χωρίς να το έχει ψάξει σε ακριβής καταναλώσεις.

Για αυτό ζήτησα και βοήθεια στην επιλογή  ή κάθε πρόταση καλοδεχούμενη.

Πρεπει να εχουμε περιορισμους πχ οριο χρηματων και διαφορα αλλα . τα ουσιωδη κατ εμε τουλαχιστον, απο το ερωτηματολογιο https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά/?do=findComment&comment=58056080 , (οχι αλυδιδες και δοσεις και τετοια) για να σου προταθουν αλλες λυσεις.

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Galans είπε

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθειά σας να επιλέξω το σωστό κλιματιστικό για τον χώρο μου. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω 3 κλιματιστικά σε 2 διαφορετικά σπίτια. Στο ένα θα μπουν 2 κλιματιστικά με την επιδότηση στο άλλο χωρίς. Σε όλα η χρήση θα είναι 60% θέρμανση 40% ψυξη.

Στο 1ο διαμέρισμα υπνοδωμάτιο 20μ2 με νότιο προσανατολισμό με πρόβλημα κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες.

Με απώλειες 737.12Watt 633.92KCal/h

40.95Watt/m2

35.22KCal/h/m2

Με επιλογές

Daikin Sensira ATXC/ARXC35C    12.000BTU/h

Carrier Extreme 2 42QHG/38QHG012D8SE Κλιματιστικό Τοίχου Inverter 12.000BTU Α++/Α+++

HISENSE Energy Pro QE35XV0EG/QE35XV0EW

Σαλόνι τραπεζαρία 35μ2 βορινό με 3 μεγάλες πόρτες συρόμενες με καινούργια αλουμινια με θερμοδιακοπη και ενεργειακά τζάμια.

Με απώλειες Θερμικές Απώλειες 1843.85Watt 1585.71KCal/h 61.46Watt/m2 52.86KCal/h/m2

TOSHIBA SHORAI EDGE RAS-B22J2KVSG-E/RAS-22J2AVSG-E Κλιματιστικό Τοίχου Inverter 22000btu

To 3o θα μπει σε studio ενιαίο

Με απώλειες  2291.30Watt 1970.51KCal/h 50.92Watt/m2 43.79KCal/h/m2

Inverter Carrier 42QHG024D8SX Extreme 24000 BTU

Αν έχετε κάποια πρόταση δοκιμασμένη με καλύτερη κατανάλωση να ταιριάζουν στους παραπάνω χώρούς είναι καλόδεχούμενη ώστε να κάνω την καλύτερη επιλογή.

 

 

1o και 2ο θέλουν 9άρια. Άντε το 2ο για ψυχολογικούς λόγους (όπως και το 3ο).

Πες μας χρήματα και επιθυμητά χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Galans είπε

Στα 2 πρώτα ταβάνι 900€ χωρίς την επιδότηση. Αν υπάρχει κάτι και σε γνωστή αλυσίδα για δόσεις καλοδεχούμενο.

Για το στουντιο 1000-1100€

Σε παίρνει οικονομικά για daikin perfera ;

F(A)TXMxxR / (A)RXMxxR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Galans είπε

Δύσκολο αρκετά πάνω απο το budget

Στο 12ρι πηγαινε ανταυτου στο Sensira, οπως εχω εξηγησει εχει πολυ κοντινες στην θερμανση επιδοσεις με το Perfera, το τονιζω στο 12ρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Galans είπε

Αυτό λες Daikin Sensira FTXC35C / RXC35C

ναι το πηρα προσφατα, αν ομως εχεις θεματα λογω υπνοδωματιου με ποιοτητα αερα , ελλειψη ιονιστη κλπ διαβασε λιγο οσα εχω γραψει μια εβδομαδα πριν

και οποιο Daikin τυχον παρεις να αρχιζει απο F ο κωδικος του , να ειναι απο επισημο δικτυο Daikin, οι λεγομενοι Blue Dealers , διαβασε και γι ααυτο σχετικα...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...